skrzynia biegów AMC - problemy i diagnostyka - do fachowców

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

pawel78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 14, 2006 09:54
Lokalizacja: Lublin

skrzynia biegów AMC - problemy i diagnostyka - do fachowców

Post autor: pawel78 » ndz wrz 09, 2007 20:18

Witam posiadam auto GT rocznik 1992 z silnikiem 2.0 2E i skrzynia biegow AMC. Nastepiła awaria napędu, było bez objawowo: przejechałem trasę 100km po 2 godzinach wsiadam do auta i pierwsze nacisniecie sprzęgła i odczuwam jego brak, efekt taki jak przy urwanej lince lub pęknietym docisku, czyli pedał miekko bez oporów idzie w dól i wraca. Scholowałem samochód, pierwsze ogledziny z kanału: Linka sprzegła działa, porusza dzwignią wysprzęglającą w pełnym zakresie ruchu. Więc stwierdziłem awarię docisku lub urwanych widełek łożyska sprzęgłowego (oczywiście mocno sie pomyliłem, o czym pożniej). Wyciągnąłęm wczoraj skrzynie i prosze o pomoc bo takiego rozwiązania sprzęgła nie widziałem ( mam sporą praktykę ze sprzęgłami tradycyjnymi czyli: tarcza, docisk i łożysko sprzęłowe atakujące docisk na widełkach) Tutaj jest mi niezanane rozwiązanie z poruszałącym się posuwisto-zwrotnie prętem w wałku sprzęgłowym. Czyli po naciśnięciu pedału sprzęgła jest wypychany ten pręt.

Proszę o jakąś lekture w j. polskim lub wyjasnienie mi zasady działania tego sprzegła w miare szczegółowo.

Po za tym nie wiem ile ma sie wysuwać ten pręt po max wcisnieciu sprzegła, u mnie ok 2-3cm i nie chowa sie samoczynnie.

Stąd moje wątpliwości czy wkońcu mam wadliwa skrzynie czy sprzęgło. Stawiam na docisk, ale nie znam zasady działania tego rozwiazania wiec nie chcałbym ponieść niepotrzebnych kosztów zwiazanych z naprawą a tym bardziej niepotrezbnie rozbierac skrzynie.

Prosze o informacje i parametry techniczne i zakresy ruchów i luzów poszcególnych elementów - dla potrzeb mojej awarii. Ewentualnie np informacje czego nie ruszac/nie rozkrecac niepotrzenie aby nie popsuc gorzej. Znam sie na mechanice ale tu zostałem zagiety przez VW-gena :)

Czekam na szybka i wyczerkujaca odpowiedz, bo auto potrezbne mi jest na codzien do zarabiania pieniedzy.

Z góry dziakuje



Awatar użytkownika
camels
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 152
Rejestracja: sob mar 10, 2007 11:38
Lokalizacja: Ireland

Post autor: camels » ndz wrz 09, 2007 22:57

witam
co do luzow i wysowania sie popychacza to ci nie pomoge ale sprawdz frezy na dzwigni sprzegla na skrzyni biegow jezeli jest ok to wyciagnij zaslepke z lewej strony skrzyni biegow i sprawdz tam jak wyglada plytka ktora popycha popychacz czy nie jest uszkodzona ta zaslepka ma chyba kolor zielony ze znakiem vw i jest okrogla wielkosci a raczej srednicy szklanki a przedewszystkim sprawdz docisk i taka okragla blache ktora jest popychana przez popychacz czy nie ma w niej otworu w jej srodku ktory mogl zrobic popychacz a takze sprawdz pedal i obodowe pedalu sprzegla pod deska czy nie jest uszkodzony zlamany lub zgiety.inne mozliwosci nie przychoadza mi do glowy
pozdrawiam


camels

pawel78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 14, 2006 09:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pawel78 » ndz wrz 09, 2007 23:18

pedał i linka jest okey. Sprawdziłem to przed demontazem skrzyni. Pedał daje pelny ruch ramienia dzwigni w skrzyni.

jutro sprawdze pozostałe rzeczy o ktorych piszesz. aha czy jest mozliwosc ze obok tego preta popychacza moze wyciekac olej?pytanie teoretyczne. a moze i nie bo obudowa sprzegla od wewnatrz wyciapana mocno w oleju - jeszcze nie wiem skad.



Awatar użytkownika
camels
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 152
Rejestracja: sob mar 10, 2007 11:38
Lokalizacja: Ireland

Post autor: camels » ndz wrz 09, 2007 23:26

witam
na koncu walka sprzeglowego jest uszczelniacz bardzo mozliwe ze wycieka tam olej a co do poprzedniego pytania o to czy popychacz powraca samoczynnie to nie jest on cofany przez docisk.umyj jeszcze obudowe sprzegla od wewnatrz skrzyni i zobacz czy nie ma jakis pekniec bo czasami pekaja satelity lub scinaja sie nity na kole talerzowym i uszkadzaja obodowe ale to bardzo rzadkie przypadki
pozdrawiam


camels

pawel78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 14, 2006 09:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pawel78 » wt wrz 11, 2007 00:07

witam

Sprawdzilem te elementy o ktorych pisales. Z mojego punktu widzenia wszystko jest 100% sprawne! Elementy sprzegla niewiele zuzyte a sprzeglo nie rozlaczalo tarczy. W skrzyni popuchacz i tlok w stanie idealnym bez zadnych luzów. Blacha ktora napiera na sprezyny docisku tez okey! Podejzewam jedna rzecz: czy jest mozliwe w tym sprzegle ze nie wrocily na swoje miejsce sprzezyny docisku, a jak wyciagnalem skrzynie to odbily i sa na swoim miejscu?

Nie mam czego sie przyczepic: Jakies sugestie?

Odpada tez ze przykleila sie tarcz sprzegla, bo naciskajac na pedal sprzegla zginal opor i lecial on do podlogi.

Prosze o pomoc bo kolejny dzien auto stoi i "nie zarabia na siebie" :(

PS. Jak sprwnie odkreic tarcze docisku od walu korbowego - te 5 srub na klucz 19? na kole pasowym zblokowac srube po drugiej strone walu?



michal0604
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 18:56
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: michal0604 » wt wrz 11, 2007 00:23

Pod zieloną zaślepką z tyłu skrzyni jest stalowy mimośród naciskający pręt. Na99% on właśnie pękł. Miałem dokładnie taką samą usterkę. Wyciągnij tą zaślepkę i zdemontuj ten mimośród, dopiero wtedy można zobaczyć uszkodzenie. Pozdrawiam.


michal0604

pawel78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 14, 2006 09:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pawel78 » wt wrz 11, 2007 01:19

michal0604 pisze:Pod zieloną zaślepką z tyłu skrzyni jest stalowy mimośród naciskający pręt. Na99% on właśnie pękł. Miałem dokładnie taką samą usterkę. Wyciągnij tą zaślepkę i zdemontuj ten mimośród, dopiero wtedy można zobaczyć uszkodzenie. Pozdrawiam.

Sluchaj, ten mimosrod dokladnie gdzie sie znajduje? pod dzwigienka popychacza czy glebiej pod tym tloczkiem ktory dzwigienka naciska? Dobiore sie do niego spod tej zielonej klapki czy musze cos wiecej rozkrecac z tylu skrzyni? Pamietasz ile wysowal ci sie ten pret z walka przy peknietym mimosrodzie a ile po naprawieniu go? Dokupiles nowy mimosrod to wystepuje jako czesc zamienna, czy jak sobie z tym porasziles?



michal0604
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 18:56
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: michal0604 » wt wrz 11, 2007 02:34

Nazwałem mimośrodem właśnie tą dzwigienkę popychacza. Zdajmij ją z wałka i obejrzyj, podejrzewam że będzie pęknięta. Jak wyciągniesz tą dźwigienkę to będziesz mógł spr. łożysko oporowe(nazwałeś je "tłoczkiem"). Potrafi się czasami rozlecieć, i wtedy pręt nie wyciska sprzęgła. Sprawdź też zaślepkę docisku sprzęgła. Żeby się do niej dobrać musisz odkręcić 9 śrubek na klucz 9mm i zdiąć koło zamachowe(masz "odwrotne" sprzęgło tz: docisk jest przykręcony do wału, potem jest tarcza, i dopiero koło zamachowe) Pręt potrafi przetrzeć dziurę w tej zaślepce. Powodzenia. Ps: Nie pamiętam ile wystawał pręt z wałka sprzęgłowego na wciśniętym sprzęgle. A dzwigienkę możesz pospawać albo kupić nową ok:50pln w serwisie.
Ostatnio zmieniony wt wrz 11, 2007 02:38 przez michal0604, łącznie zmieniany 1 raz.


michal0604

pawel78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 14, 2006 09:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pawel78 » wt wrz 11, 2007 11:31

michal0604 pisze:Nazwałem mimośrodem właśnie tą dzwigienkę popychacza. Zdajmij ją z wałka i obejrzyj, podejrzewam że będzie pęknięta. Jak wyciągniesz tą dźwigienkę to będziesz mógł spr. łożysko oporowe(nazwałeś je "tłoczkiem"). Potrafi się czasami rozlecieć, i wtedy pręt nie wyciska sprzęgła. Sprawdź też zaślepkę docisku sprzęgła. Żeby się do niej dobrać musisz odkręcić 9 śrubek na klucz 9mm i zdiąć koło zamachowe(masz "odwrotne" sprzęgło tz: docisk jest przykręcony do wału, potem jest tarcza, i dopiero koło zamachowe) Pręt potrafi przetrzeć dziurę w tej zaślepce. Powodzenia. Ps: Nie pamiętam ile wystawał pręt z wałka sprzęgłowego na wciśniętym sprzęgle. A dzwigienkę możesz pospawać albo kupić nową ok:50pln w serwisie.
Ta dzwigienka byla juz ogladan awczesnie, wszakze bez ogladania ale przyczepiona do ośki ni wwykazywala zadnych luzow i "milimetrowy" ruch ramienia sprzegla przy skrzyni powoduje taki sam wysów preta czyli podejzewam ze luzow nie ma w tym rejonie, chyba ze pod tym lozyskiem miedzy nim a pretem cos sie wykruszylo. Obejze to. Zaslepki i inne rzeczy o ktorych piszesz pisalem juz wyzej ze sa okey. Ale zupelnie kolego nie pamietasz czy po nacisnieciu gdzwigni sprzegla, ten pret wysowal ci sie 0,5 cm czy 1cm czy moze 5cm? Tak mniej wiecej - moze ci sie skojazy cos. Nie mam z czym porownac najwyzej pojade gdzies na zlom i oblookam podobna skrzynie ale ciezko podobno taki model znalezc do GT

pozdrawiam

i dzieki za dotychczasowe podpowiedzi

[ Dodano: 11 Wrz 2007 16:31 ]
michal0604 pisze:Pod zieloną zaślepką z tyłu skrzyni jest stalowy mimośród naciskający pręt. Na99% on właśnie pękł. Miałem dokładnie taką samą usterkę. Wyciągnij tą zaślepkę i zdemontuj ten mimośród, dopiero wtedy można zobaczyć uszkodzenie. Pozdrawiam.
USTERKA ZLOKALIZOWANA !!! :)

michał0604 pomyliłeś się o 1%, ta dzwigienka o ktorej pisałeś - ona pękła od spodu, ale dopiero po zdjeciu tylkego kurpusu skrzyni mozna bylo to zauwazyc :pub:

Mam teraz w związku z tym kilka pytań mniej i bardziej istotnych:
1. Czy warto spawać ten element czy lepiej nie ryzykować i kupić nowy w aso w kazdym wiekszym sklepie motoryzacyjnym? Jaki koszt tego moze byc jako oryginal bo podroby nie zaloze
2. Jakby ktoś miał ETKE to prosiłbym o nr katalogowy tego elementu
3. Jak to skladac pozniej do kupy? Niby filozofi nie ma ale dzwigienka moze byc ustawiona w roznej pozycji wzgledem oski lapy zewnetrznej linki szprzegla. Ustawiajac za gleboko moge spowodowac slizganie sie sprzegla, na plytko znowu spowoduje tym ze sprzegla nie rozlacze calkowicie i biegi beda zgrzytac a ja dziure noga w podlodze bede robil zeby docisnac mocniej pedal.
4. Czy przy okazji wymienic łżysko wyciskowe? Z ogledzin wyglada dobrze - nie wiem jak go mozna ewentualnie sprawdzic. Z tego co widze, jak wloze w niego pret (ten z wałka sprzeglowego) to jest jakby luz ok 3-4mm posuwisto zwrotnie, jedak wycieka przy tym ruchu olej wiec moze jest to jakies samo-kasowanie luzu? ale moze jakas sprezynka tam ma byc czy cos bo lekko to chodzi.
5. Czy pret ma byc schowany na rowno z koncem walka sprzeglowego i kazdy ruch łapą linki sprzegła powoduje jego natychmiestowy wysów w strone tarczy sprzegła? Nie chce experymentowac bo sam bede wsadzal skrzynie wiec nie chcialbym ponownie jej wyciagac zeby przestawiac dzwoigienka wzgledem ośki

Prosze o podpowiedzi, bo moze dzis poskladalbym to do kupy
:pub:



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 337 gości