cały silnik mokry z oleju

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

cały silnik mokry z oleju

Post autor: hayperekpo » pn lip 23, 2007 22:35

Witam!

Dziś miałem drobny "wypadek" - na jakiejś dziurze czy koleinie urwałem wydech. Pojechałem na kanał do sąsiada i tak przy okazji luknąłem na silnik, bo musialem przykręcić urwaną osłonę silnika. Okazało się, że cały silnik i skrzynia są od spodu wilgotne z oleju :grrr: Mało tego, obejrzałem silnik (1.4 16v) od strony dolotu powietrza - też cała wilgotna. Sąsiad, który zresztą jest mechanikiem, obejrzał to i powiedział, że chyba puszcza przez simeringi skrzyni. Ale czy możliwe, że aż tak by ochlapało cały silnik? Sprawdziłem odmę, filtr oleju. Ślady oleju zauważyłem na podgrzewaczu odmy. Rozrząd i cała strona "od frontu" są suche. W sumie wygląda to tak, że odma jest zapchana i wyrzuca olej z silnika, ale na bagnecie od jakiś 3tys. jest cały czas tyle samo :otepienie:. Skrzynia chodzi nie najgorzej, czasem ciężko wchodzi wsteczny, a na 3 trochę jakby piszczy czy żęzi, ale tylko na początku jazdy, potem jak wrzucam 3 to nic takiego nie słychać. Dodam jeszcze, że na bocznych drzwiach i tylnej klapie było sporo zaschniętych, żółto-brudnych plamek (olej?). Przerzuciłem całe forum - i to, do czego doszedłem napisałem...

Miał ktoś podobne problemy kiedyś? Naprawde szlag mnie trafia jak to widzę, autko świeżo po przeglądzie - na którym niby wszystko ok (no poza pompką wodu, klockami i wahaczem) - z takim defektem... Może jakaś rada co i jak? Wsadziłem na noc karton pod silnik, zobacze czy kapie.

mam fotki, wrzuce jak tylko net bedzie normalnie chodził :/


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

greg

Post autor: greg » pn lip 23, 2007 23:17

najprosciej to umyć silnik odpalić i zobaczyć czy coś się pojawi - jak tyko znajdziesz pierwsze wycieki to wtedy ustalać - wypadałoby sprawdzić też poziom oleju w skrzyni



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » pn lip 23, 2007 23:34

odma nie wyrzuca oleju

Odpowietrzenie skrzyni korbowej popularnie nazywane odmą pełni bardzo ważną rolę w silniku. Uszkodzenie tego elementu może spowodować awarię jednostki napędowej.

W skrzyni korbowej, czyli kadłubie silnika, pod tłokami powstaje nadciśnienie w wyniku przedostawania się powietrza lub gazów spalinowych z komory spalania. Do prawidłowej pracy silnika potrzebne jest odpowietrzenie, które kieruje nagromadzone gazy z powrotem do cylindrów. Niedrożność odpowietrzenia pojawia się w odstojniku i usterka ta najczęściej Fot. Ryszard Polit występuje w wyeksploatowanych silnikach z powodu dużej ilości gazów przedmuchowych. Na gromadzenie się osadów wpływ ma także częstotliwość wymiany oleju i jego jakość. Im lepszy tym parowanie oleju mniejsze, a więc i ilość oparów mniejsza.



W przypadku niedrożności odpowietrzenia w skrzyni korbowej bardzo szybko tworzy się nadciśnienie i olej wyrzucany jest z silnika przez najsłabszy element - uszczelnienia. Jeśli uszczelniacz został wypchnięty z gniazda, możemy być prawie pewni, że jest to wina zatkanego odpowietrzenia i wymiana samego uszczelniacza niewiele pomoże, gdyż usterka pojawi się ponownie. Wymiana uszczelniacza może być bardzo kosztowana, ponieważ oprócz uzupełnienia oleju dochodzi jeszcze koszt uszczelniacza i robocizna, która może wynieść nawet 800 zł, jeśli uszkodzony jest uszczelniacz od strony skrzyni biegów.

O zatkaniu odmy świadczy także wypchnięty bagnet do sprawdzania poziomu oleju.



Sprawdzanie stanu odpowietrzenia skrzyni korbowej jest niestety przez wielu mechaników pomijane i bagatelizowane. Dopiero gdy dochodzi do usterki sprawdzają ten element i to nie od razu. Diagnoza odmy nie zajmuje dużo czasu, a wykrycie niedomagania przed całkowitym zatkaniem pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów.



Kłopoty z drożnością odpowietrzenia mogą pojawić się także w nowych silnikach i dają znać o sobie przeważnie podczas zimy. Powodem jest gromadząca się wilgoć, która miesza się z olejem i osadza w odpowietrzeniu. Wówczas nawet niewielki mróz może całkowicie zatkać przepływ. Zjawisko to pojawia się najczęściej podczas jazdy na krótkich odcinkach i przy niedogrzanych silnikach. Aby uniknąć zamarzania, należy wykonywać co jakiś czas dłuższą jazdę. Silnik osiągnie wówczas odpowiednią temperaturę i nagromadzone osady odparują
Niektórzy kierowcy, aby pozbyć się problemu zatykania odmy, gazy ze skrzyni korbowej kierują bezpośrednio do atmosfery i niestety powodują dodatkowe zanieczyszczenie środowiska. Jest to również działanie niezgodne z prawem i kierowcy z tak przerobionym silnikiem narażają się na mandat oraz negatywny wynik badania technicznego.
Autor: Grzegorz Burda



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » wt sie 21, 2007 21:26

No już namierzyłem co i jak. Okazuje się że olej wywala przez odmę, do filtra powietrza i stamtąd wycieka przez uszczelkę między obudową filtra powietrza a przepustnicą. Najlepsze, że wcale tego ubytku nie widać na bagnecie, a autko nie zostawia żadnych plam oleju po sobie. W sumie można powiedzieć że jednorazowo wywaliło troche oleju i stop?

Silnik nie stuka, nie szarpie, chodzi jak każda 1.4 16v :wink: Stawiałbym na to, że przy wymianie oleju mechaniory zalały go za dużo (na początku faktycznie było go tak 1mm ponad skalą) i ten nadmiar wywaliło. Czy takie coś jest możliwe?


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
MAREK ZIELINSKI
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn sie 20, 2007 02:18
Lokalizacja: GDYNIA

Post autor: MAREK ZIELINSKI » wt sie 21, 2007 21:38

tez mialem wyciek spod pokrywy zaworow i tez nie ubywalo za wiele oleju mam nadzieje ze nie masz walnietej oszczelki pod glowica przez ktora do oleju dostalaby sie woda a do wody olej i poziomy by sie wyrownywaly jezeli jednak wyciek jest maly to nie masz sie czym przejmowac po prostu wymien uszczelnienie na kolnierzu odmy pozdrawiam marek zielinski gdynia



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » wt sie 21, 2007 21:46

MAREK ZIELINSKI, wątpie czy jest uszkodzona uszczelka, bo wtedy miałbym ślady oleju w płynie chłodzącym, a w zbiorniczku jest czysto.


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 379 gości