Sciaganie w lewo tylko podczas przyspieszania

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

krzysiu210
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 159
Rejestracja: pn lis 27, 2006 03:24

Sciaganie w lewo tylko podczas przyspieszania

Post autor: krzysiu210 » sob kwie 28, 2007 21:43

Witam serdecznie!

Od jakiegoś czasu mój golfik ciągnie MOCNO w lewo tylko
podczas dodawania gazu co nie występuje podczas jazdy "na luzie",
a do tego głównie podczas jazdy po łuku w lewo (z gazem) słychać jak i również
czuć na podłodze delikatne cykliczne stukanie ... prawie nie wystepujące
przy jeździe po prostej.


Historia prób naprawy!!
Zdążylem już wymienić tuleje pionowe obu wachaczy i po sugestii kolegi prawą końcówkę drążka kierowniczego po czym autko na stacji diagnostycznej przeszło kontrole zbieżności (nie były ustawiane kąty - jak dotąd ustawiane były raz i nie było z tym nigdy więcej problemów). Na szarpakach (czy jak one tam się nazywają :D ) nie wykryto żadnych luzów ... ! sworznie są OK ... łączniki stabilizatorów również ... aczkolwiek co się tyczy stabilizatora to za tuleją pionową przechodzi on wewnątrz "gumy" na której z jednej strony jest trochę luzów ale zasadniczo jak na mój zmysł to stabilizator ma utrzymywać równe położenie obu wachaczy w pionie co raczej nie będzie mieć wpływu na ściąganie w bok ewentualnie tu mógłbym się spodziewać stukania jednak nie tego o którym mowa powyżej ponieważ tamto jest cykliczne ... wraz z obrotem koła !
Jeśli chodzi o łożyska to pojechałem do mechanika który wyciągnął mi obie półosie i obejrzał łożyska smarując je na nowo i nie wykryto z nimi żadnych problemów!
Co do półosi to jak no moje oko jest ona "wykrzywiona" ... tzn. porusza się na środku jakby góra<>dół ale jeśli rzeczywiście jest krzywa to jest tak odkąd jeżdżę tym samochodem a to już prawie 4 lata i nic się wcześniej nie działo, poza tym mechanik jak to zobaczył stwierdził że to nie stanowi żadnego problemu!
Podpowiedziano mi jeszcze że mogę ewentualnie wymienić górne mocowanie amortyzatorów ale jakoś nie chce mi się wierzyć żeby to powodowało ściąganie podczas przyspieszania!
Co ciekawe biorąc na logikę wymyśliłem nawet (w co sam nie do końca wierzę), że mógłby być jakiś problem z mechanizmem różnicowym i mógłby on powodować że na jedne koła jest podawana większa siła ciągu podczas gdy na drugim może być jakiś opór ale czy to może powodować ciągniecie w bok jeśli zbieżność jest ok i nie ma luzów na wachaczach ?!?
Ciśnienie i wyważanie kółek sprawdzane dwa razy!
Były wymienione opony na letnie co mogłoby sugerować że one są winne ale zamieniłem kółka przód<->tył i efekty identyczne!
Kolejna teoria mojego znajomego jest taka że w aucie może pracować blacha, że powinienem pojechać na pomiar punktów płyty podłogowej i sprawdzić czy się coś nie przemieściło (wniosek stąd, że autko było kiedyś uderzone w lewy przód)
i że autko będzie trzeba "naciągnąć".

W każdym razie każdy kolejny mechanik do którego się z tym wybieram ma inną teorię!!
Np. na stacji diagnostycznej koleś mi powiedział, że te tuleje pionowe są zużyte a ja dzień wcześniej je wymieniłem na nówki prosto z pudełka !!

Dodatkowy całe to ściąganie wydaje się być z biegiem czasu coraz mocniejsze!

Please HELP me :crazy:

Z góry dzięki i pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sob kwie 28, 2007 22:18 przez krzysiu210, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » sob kwie 28, 2007 21:55

Problem jest jakiś. Ja miałem owszem taki sam w starej jetce, ale była zdrowo bita w tył z boku i właściwie 4-śladowa. Nie wiem czemu nie zmieniłeś od razu razem z pionowymi poziomych silentbloków przy wachaczach. Ja bym tak zrobił teraz na Twoim miejscu. Zrobiłbym bym jeszcze test taki że zmieniłbym koła przednie prawe z lewym. Nawet jak masz oponki kierunkowe na chwilę nic się nie stanie. Bo może być tak że przy ruszonej geometrii nadwozia przednie i tylne będą się zdzierać podobnie nierówno, więc zamiana przód na tyl nie wyjaśni problemu.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

kamil.wilk
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: sob mar 25, 2006 22:11
Lokalizacja: kraków-gorlice. bardziej kraków obecnie
Kontakt:

Post autor: kamil.wilk » ndz kwie 29, 2007 17:02

Mam podobny problem ale podejżewam geometrie.
Napisz co było u Ciebie.
Acha .Szczególnie wqrwia podczas wyprzedzania na wąskiej drodze np tira.
Pozdrawiam



mular
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: czw lut 08, 2007 23:56
Lokalizacja: chelm

Post autor: mular » ndz kwie 29, 2007 21:38

U mnie jak tak bylo ze ciagnelo sam. podczas wyprzedzania to byly tulejki na wachaczu i jeszcze jedno jak kupilem nowe podrobki to byly gorsze niz te stare bo po 2 tyg. dobrej jazdy bylo to samo.



krzysiu210
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 159
Rejestracja: pn lis 27, 2006 03:24

Post autor: krzysiu210 » śr maja 02, 2007 03:12

na piatek jestem umówiony na warsztat na wymiane tulejek poziomych ...
nastepnym krokiem bedzie pojechanie na ustawienie geometrii ...

z tym że w tej chwili już podejrzewam jednak to drugie :-)

Pozdrawiam!



Awatar użytkownika
GENE
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 232
Rejestracja: pt mar 25, 2005 22:22
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: GENE » śr maja 02, 2007 11:47

Miałem taki sam objaw ściągania przy przyśpieszaniu. Wcześniej wymienione były duże tulejki gumowo-metalowe w wahaczach, te które przykręca się do podwozia pionowo i ustawiona zbieżność. Małe tulejki gumowo-metalowe, poziome, przykręcane do ławy nie były ruszane, bo były dobre. A to błąd, bo po tygodniu padła jedna z nich i golfik przy dodawaniu gwałtownym gazu podczs przyśpiesznia ściągał w prawą stronę. W lewym wahaczu była padnięta pozioma tulejka i przy dodaniu gazu koło zmieniało położenie (przemieszczało się do przodu), zbieżność się zmieniała i golfa ciągnęło do rowu.
krzysiu210 przy ściąganiu w lewo musisz mieć walniętą z prawej strony w wahaczu poziomą tulejkę. Wymień je. Sprawdz jeszcze swożnie czy nie mają luzu. Najlepiej jest je wyjąć z obudowy piasty, musisz wykręcić tylko jedną śrubę na klucz 17. Końcówka swożnia nie powinna luźno latać, tylko raczej dość sztywno dać się przechylić we wszystkie kierunki.


VWpower Golf

Awatar użytkownika
h2so4
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 198
Rejestracja: pt kwie 13, 2007 17:33
Lokalizacja: Wawa

Re: Sciaganie w lewo tylko podczas przyspieszania

Post autor: h2so4 » śr maja 02, 2007 11:47

krzysiu210 pisze:Witam serdecznie!

Od jakiegoś czasu mój golfik ciągnie MOCNO w lewo tylko
podczas dodawania gazu co nie występuje podczas jazdy "na luzie",
a do tego głównie podczas jazdy po łuku w lewo (z gazem) słychać jak i również
czuć na podłodze delikatne cykliczne stukanie ... prawie nie wystepujące
przy jeździe po prostej.


Historia prób naprawy!!
Zdążylem już wymienić tuleje pionowe obu wachaczy i po sugestii kolegi prawą końcówkę drążka kierowniczego po czym autko na stacji diagnostycznej przeszło kontrole zbieżności (nie były ustawiane kąty - jak dotąd ustawiane były raz i nie było z tym nigdy więcej problemów). Na szarpakach (czy jak one tam się nazywają :D ) nie wykryto żadnych luzów ... ! sworznie są OK ... łączniki stabilizatorów również ... aczkolwiek co się tyczy stabilizatora to za tuleją pionową przechodzi on wewnątrz "gumy" na której z jednej strony jest trochę luzów ale zasadniczo jak na mój zmysł to stabilizator ma utrzymywać równe położenie obu wachaczy w pionie co raczej nie będzie mieć wpływu na ściąganie w bok ewentualnie tu mógłbym się spodziewać stukania jednak nie tego o którym mowa powyżej ponieważ tamto jest cykliczne ... wraz z obrotem koła !
Jeśli chodzi o łożyska to pojechałem do mechanika który wyciągnął mi obie półosie i obejrzał łożyska smarując je na nowo i nie wykryto z nimi żadnych problemów!
Co do półosi to jak no moje oko jest ona "wykrzywiona" ... tzn. porusza się na środku jakby góra<>dół ale jeśli rzeczywiście jest krzywa to jest tak odkąd jeżdżę tym samochodem a to już prawie 4 lata i nic się wcześniej nie działo, poza tym mechanik jak to zobaczył stwierdził że to nie stanowi żadnego problemu!
Podpowiedziano mi jeszcze że mogę ewentualnie wymienić górne mocowanie amortyzatorów ale jakoś nie chce mi się wierzyć żeby to powodowało ściąganie podczas przyspieszania!
Co ciekawe biorąc na logikę wymyśliłem nawet (w co sam nie do końca wierzę), że mógłby być jakiś problem z mechanizmem różnicowym i mógłby on powodować że na jedne koła jest podawana większa siła ciągu podczas gdy na drugim może być jakiś opór ale czy to może powodować ciągniecie w bok jeśli zbieżność jest ok i nie ma luzów na wachaczach ?!?
Ciśnienie i wyważanie kółek sprawdzane dwa razy!
Były wymienione opony na letnie co mogłoby sugerować że one są winne ale zamieniłem kółka przód<->tył i efekty identyczne!
Kolejna teoria mojego znajomego jest taka że w aucie może pracować blacha, że powinienem pojechać na pomiar punktów płyty podłogowej i sprawdzić czy się coś nie przemieściło (wniosek stąd, że autko było kiedyś uderzone w lewy przód)
i że autko będzie trzeba "naciągnąć".

W każdym razie każdy kolejny mechanik do którego się z tym wybieram ma inną teorię!!
Np. na stacji diagnostycznej koleś mi powiedział, że te tuleje pionowe są zużyte a ja dzień wcześniej je wymieniłem na nówki prosto z pudełka !!

Dodatkowy całe to ściąganie wydaje się być z biegiem czasu coraz mocniejsze!

Please HELP me :crazy:

Z góry dzięki i pozdrawiam!



Kolega w swojej dwójce miał to sam- wszyscy mysleli i dumali- jeden gośc kazał wymienić sworzeń wahacza- nic nie pomogło. Pojechał do innego i tem powiedział mu, że ma wyrobioną zwrotnicę w miejscu, gdzie wchodzi do niej sworzeń- wymienił zwrotnicę, sworzeń, ustawił geometrię i było oki.

Sprawdź też to- nie zaszkodzi :bajer:



krzysiu210
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 159
Rejestracja: pn lis 27, 2006 03:24

Post autor: krzysiu210 » pt maja 18, 2007 11:34

wymienilem juz wszyskie tuleje wahaczy, gumki stabilizatora, górne mocowanie
amortyzatorów i auto nadal jeździ w bok ...
jeszcze tylko ustawienie geometrii ale to jak wymienie przebug bo mi nadal coś stuka a
ponieważ wyeliminowałem wszystkie inne możliwości to wypada właśnie na przegub!

co do sworzni to są ok ... jeden był niedawno wymieniany ...
byłem na stacji diagnostycznej na szarpakach i stwierdzono brak luzów !!

Pozdrawiam!



ltz-400
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 31, 2007 21:31
Lokalizacja: gdaNsk

Post autor: ltz-400 » wt lip 31, 2007 21:56

Wiktam mam pytanko czyy rozwiazales problem ze swoim goollfikiem, bo mam podobny problem?



krzysiek727
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 01, 2007 00:11
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: krzysiek727 » śr sie 01, 2007 00:25

byc moze problem polega na tym ze masz zdarta opone badz krzywa felge

[ Dodano: 01 Sie 2007 00:27 ]
jezeli to nie oppony czy tez felga twoj samochod mogl byc stukniety



krzysiu210
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 159
Rejestracja: pn lis 27, 2006 03:24

Post autor: krzysiu210 » pn sie 06, 2007 20:52

wiec temat ma juz ze trzy miesiace a ja nadal nie rozwiazalem problemu ...
auto caly czas podczas przyspieszania sciaga w lewo ... a ja nadal nie wiem czemu ...
chwilowo nie mam czasu poza tym auto potrzebuje do pracy codziennie!

mam jeszcze w planie zmienic felgi ... akurat dostalem ALU 16´´ ale nie mam do nich opon ...
jak juz je zaloze zobacze co sie bedzie dzialo i dam znac!

Pozdrawiam!



bonifacy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw maja 24, 2007 20:57
Lokalizacja: niedaleko Katowic

Post autor: bonifacy » pn sie 06, 2007 21:42

Wymiana felg chyba nic nie pomoże . Na jakich kołach jeżdzisz , jeśli jest wszystko w porządku nie ma znaczenia . Proponuje wykonać dokładny pomiar zawieszenia . Sama podstawowa geometria to jest za mało . Oprócz zbieżności i kątów pochylenia koła , to jeszcze należałoby sprawdzić w tym przypadku kąty wyprzedzenie zwrotnic , równoległość osi i śladowość pojazdu .Być może Twoje auto było bite i było naprawiane na elementach zawieszenia w jakimś tam stopniu już zdeformowanych .(
np. krzywy wachacz , krzywy amortyzator itp , a to wszystko w celu zminimalizowania kosztów naprawy ) Po takiej naprawie geometria zawieszenia na pewno się zgadzała . Ale gdy użytkowałes auto to co nieco wymieniłeś , na dobre , o właściwych wymiarach i teraz może tej geometri już nie trzymać . Jeszcze inna sprawa przy wstawianiu tzw. ćwiartek . Jak ktoś to zrobił żle to autentycznie auto traci sztywność i mogą dziać się takie cuda . Pisze o tym wszystkim bo już mam dosyć poprawek po nienależytych naprawach blacharskich i życze Tobie abym nie miał racji !



krzysiu210
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 159
Rejestracja: pn lis 27, 2006 03:24

Post autor: krzysiu210 » czw wrz 06, 2007 14:45

Tak sie składa ze nadal nie miałem kiedy i gdzie pojechać na geometrie ... ale zdążyłem już wymienić opony na starych felgach stalowych i po paru dniach zmienić na ALU ... więc to już wszystko zmienia ... co prawda nadal pozostaje do ustawienia geometria ale auto już zachowuje się inaczej, ciekawostką jest że teraz cały czas ściąga w PRAWO !
Okazuje się że moje poprzednie opony były nierównomiernie zużyte (jak ruszam z poślizgiem to lewe koło kręci się szybciej - jakiś problem z mechanizmem różnicowym, a także samo ściąganie powodowało prawie nie zauważalne na samej oponie ich zużycie po jednej stronie) i pomagały w ściąganiu powodując takie dziwne rzeczy, jednakże samo ściąganie nadal występuje.
Dam znać jaki będzie wynik ustawienia geometrii!



Awatar użytkownika
GENE
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 232
Rejestracja: pt mar 25, 2005 22:22
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: GENE » pt wrz 07, 2007 06:10

To że jedno koło kręci się a drugie nie to tak działa mechanizm różnicowy, to koło które ma lżej się obraca przy gwałtowniejszym ruszaniu. Co do sciągania w prawo zamień stronami koła przednie. Ja po założeniu nowych opon też miałem problem ze ściąganiem w prawą stronę, gdzie wcześniej na zimówkach było wszystko dobrze. Znajomy mechanik powiedział żeby zamienić koła przednie miejscami i po kłopocie. do dziś jeżdze i jest wszystko okej. Golf jeździ prosto i nie ściąga.


VWpower Golf

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 283 gości