Luz w górnej części mocowania amortyzatora

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

LUKASZ607
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 20:21
Lokalizacja: KRAKóW

Luz w górnej części mocowania amortyzatora

Post autor: LUKASZ607 » pn kwie 02, 2007 15:38

Witam mam problem podczas jazdy po nierownosciach strasznie stuka amortyzator a konkretnie po podniesieniu koloa okazalo sie ze jest luz w gornym mocowaniu amortyzatora z przodu samochodu. Z tego co wiem jest tam lożysko pytanie jak to wymienic ??czy trzeba caly amortyzator wykrecac z samochodu czy uda sie tylko gore odkrecic i jakoś opuscic aby moc wymienic to lozysko ?? Prosze o pomoc.



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » pn kwie 02, 2007 16:29

LUKASZ607 pisze:Witam mam problem podczas jazdy po nierownosciach strasznie stuka amortyzator a konkretnie po podniesieniu koloa okazalo sie ze jest luz w gornym mocowaniu amortyzatora z przodu samochodu. Z tego co wiem jest tam lożysko pytanie jak to wymienic ??czy trzeba caly amortyzator wykrecac z samochodu czy uda sie tylko gore odkrecic i jakoś opuscic aby moc wymienic to lozysko ?? Prosze o pomoc.
chodzi o łożysko na mc personie ?? Jeżeli tak to musisz wyciągnąć cały mc person , odkręcić ten talerzyk o góry , zdjąć spręzynę i tam masz łożyska .

Obrazek

Obrazek



spray
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 66
Rejestracja: wt paź 11, 2005 02:40
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: spray » pn kwie 02, 2007 18:53

A więc:
Po pierwsze: Jak jest luz, to od razu nie znaczy, że łożysko jest do wymiany. Może być poluzowana tulejka, która dokręca łożysko. Aby to sprawdzić to trzeba wyjąć całą kolumnę: od góry jest klucz nr 21 (22 w GTI) i imbus nr 6 lub 7 (nie pamiętam dokładnie) do kontrowania tłoczyska amortyzatora. Od dołu amortyzator trzymają 2 śruby na klucz nr 18. Jak już się wyjmie całą kolumnę, to przydał by się ściągasz do sprężyn (jest o wiele łatwiej). Po odkręceniu tej tulejki (dokręceniu) można ocenić stan łożyska. Są dwa rodzaje poduszek pod amortyzator: Poduszka z wtopionym łożyskiem (cena ok 30 zł, i jest taka sama jak w passacie) oraz oddzielnie poduszka (ok 24 zł) i łożysko (10 zł). Zdjęcia obu kompletów zamieszczam poniżej. Przed rozkręceniem warto by się zaopatrzyć w oba rodzaje, bo po rozkręceniu trudno jechać do sklepu wymienić :). Później zawsze można oddać.
Z doświadczenia wiem, że najlepiej jest poluzować sobie górne mocowanie amortyzatora jeszcze przed podniesieniem samochodu (łatwiej się odkręca). A po złożeniu wszystkiego należało by pojechać na zbieżność (zawsze przed odkręceniem można oznaczyć położenie amortyzatora względem zwrotnicy, ale nie jest to dokładne). W razie pytań pisz na PW
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



LUKASZ607
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 20:21
Lokalizacja: KRAKóW

Post autor: LUKASZ607 » pn kwie 02, 2007 20:31

Dzieki za informacje teraz nic wiecej nie pozostalo jak brac sie za robote :)

Szkoda tylko ze nie uda sie tego jakoś zrobic bez odkrecenia amortyzatora od zwrotnicy :(



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » pn kwie 02, 2007 20:36

LUKASZ607 pisze:Szkoda tylko ze nie uda sie tego jakoś zrobic bez odkrecenia amortyzatora od zwrotnicy :(
nie jest to takie straszne :bajer:



borys1966
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 138
Rejestracja: wt sty 10, 2006 16:45
Lokalizacja: małopolska

Post autor: borys1966 » pn kwie 02, 2007 21:11

do dokręcenia tej tulejki potrzebny jest specjalny kluczyk ktory dorobiłem z rurki 1/2 cala.Jesli bedzie potrzebne zdjęcie to przesle.



LUKASZ607
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 20:21
Lokalizacja: KRAKóW

Post autor: LUKASZ607 » pn kwie 02, 2007 21:33

To bardzo prosze o zdjecie jak ten specjalistyczny :) przyzad wyglada



spray
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 66
Rejestracja: wt paź 11, 2005 02:40
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: spray » pn kwie 02, 2007 21:36

Tak wygląda ta tulejka: akurat mam pod ręką to zrobiłem zdjęcie :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



LUKASZ607
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 20:21
Lokalizacja: KRAKóW

Post autor: LUKASZ607 » pn kwie 02, 2007 21:38

Dzieki za fote



spray
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 66
Rejestracja: wt paź 11, 2005 02:40
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: spray » pn kwie 02, 2007 21:45

I jeszcze na amorku :), bo też mam pod ręką :) nowiutkie :D:D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



LUKASZ607
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 20:21
Lokalizacja: KRAKóW

Post autor: LUKASZ607 » pn kwie 02, 2007 21:48

To mowicie ze moze ta niedokrecona tulejka byc spowodowany ten stuk bo nie wiem kto wczesniej i co tam robil bo auto dopiero kupilem

[ Dodano: 02 Kwi 2007 21:50 ]
a ile kosztuja takie nowe amorki ??



spray
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 66
Rejestracja: wt paź 11, 2005 02:40
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: spray » pn kwie 02, 2007 21:57

U mnie właśnie była nie dokręcona ta tulejka i były luzy, natomiast poduszki też się nadawały do wymiany, więc jak już miałem wcześniej kupione to wymieniłem. Niestety wtedy nie miałem kupionych amortyzatorów, więc czeka mnie jeszcze raz taka sama robota. Jak wiadomo, że amortyzatory już się kwalifikują do wymiany to warto o tym pomyśleć, bo jest to jedna robota i nie trzeba 2 razy ustawiać zbieżności. Te amortyzatory co ja kupiłem, to są 'BILSTEIN'y" B4 gazowo-olejowe. Kupiłem je w sklepie internetowym po 140 zł / szt+ 15 wysyłka kurierem. Były u mnie na 3-ci dzień od zamówienia. Zainwestowałem w tego co mi się wydaje w najlepsze amorki, bo na tanich już się przejechałem. W razie pytań, to proszę pisać :)



borys1966
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 138
Rejestracja: wt sty 10, 2006 16:45
Lokalizacja: małopolska

Post autor: borys1966 » pn kwie 02, 2007 23:32

to jest kluczyk własnej roboty zrobiony w ciągu 5 minut Obrazek Obrazek



grinio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 126
Rejestracja: pn lis 27, 2006 18:34
Lokalizacja: Piwniczna

Post autor: grinio » wt kwie 03, 2007 09:22

Witam
to że jest luz na McPersonie przy podniesionym aucie to normalne tak ma być!
U mnie powodem nagle pojawiających się stuków w zawieszeniu (mocnych) były zużyte gumki stabilizatora.Sprawdz te gumki!
Co do wymiany poduszek i łożysk McPersona to da się to zrobić bez zdejmowania McPersona i bez zciągaczy sprężyn
a więc tak:
Podnosimy i podpieramy auto. zdejmujemy koło, Podkładamy podnośnik pod wachacz( najlepiej orginalny podnośnik podkładamy pod śróbe sworznia) i podnosiy wachacz tak aby sprężyna troszke się zcisneła, odkręcamy nakrętke mocującą amor z budą , potem wystarczy opuścić podnośnik pod wachaczem i docisnąc piaste w dół na tyle żeby można było bez większego problemu wyciągnąc i założyć nową gume od strony koła .
Sprawdzone !!!
A jeżeli chcemy wymienic łożysko na McPersonie to po zdięciu gumy znowu podkładamy podnośnik pod wachacz i podnosimy całe zawieszenie tak aby oparło się w gnieździe amora i żeby sprężyna była delikatnie dociskana. Następnie odkręcamy drógą nakrętke która trzyma to łożysko. Łożysko wyciągamy do góry przez otwór w gnieździe i zakładamy nowe i skręcamy (zwrucić uwage na to żeby oś amortyzatora wystawała przez metalowy kielich na którm opiera się sprężyna ) Analogicznie postępujemy przy montażu.
Sam w taki sposób wymieniłem gumy i łozyska amorów beż większego problemu.
Pozdrawiam i mam nadzieje że przyda się komuś moja porada



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 532 gości