Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

gotex1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lut 14, 2012 20:15

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: gotex1 » wt lut 14, 2012 21:21

Witam
Jestem now na tym forum i mam następujący dylemat.
Sprawa wygląda następująco: w ubiegłym roku (przełom stycznia i lutego) zauważyłem po samochodem plamę płynu chłodniczego na wysokości łączenia silnika ze skrzynią biegów. Mechanik stwierdził, że to króciec wodny puszcza więc go wymieniłem na zamiennik (bo w ASO do tej wersji silnika to koszt ok. 400 zł). Trzy miesiące pózniej byłem zmuszony zdjąć głowicę (wymiana pierścieni). Głowica była planowana i dokładnie sprawdzona, wszystko bylo ok. Teraz ok. dwa tygodnie temu zauwazyłem (początek mrozów) znów plamę płynu chłodniczego w tym samym miejscu. Ten sam mechanik, który zakładał rok temu króciec próbowal go uszczelnić ale plamy dalej się pojawiały, więc zaproponował założenie krócca z ASO (koszt ok. 450 zł). Tak też zrobilem. Jednak przy zakładaniu nowego króćca mechanik stwierdził, że wyciek prawdopodobnie jest z po uszczelki, ale króciec założyłem i czekam co będzie dalej.
Mam do Was takie pytanie czy mozliwy jest wyciek płynu chłodniczego z pod głowicy jeżeli:[/b] olej jest ok (stan bez zmian, brak oznak płynu w oleju), delikatna maż pod korkiem wlewu oleju ale po dłuższej trasie (ok 40 km) całkowiecie zanika, płyn jest czysty brak osadów w zbiorniku wyrównawczym, brak pęcherzy powietrza w zbiorniku płynu chłodniczego na pracującym silniku, silnik trzyma stałą temperaturę ( 90 stopni C), bez problemu pali na zimnym czy gorącym silniku. Zaznaczam, że wyciek plama pojawiała się tylko przy zimnym silniku.
O wynikach dalszej obserwacji napiszę.
Pozdrawiam



mirek87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 10:27
Lokalizacja: PL

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: mirek87 » wt lut 14, 2012 21:31

maź pod korkiem bedzie wynikiem mrozów jak sam piszesz po dłuższej jezdzie zjawisko zanika jest to normalne. Jeśli wycieka z pod uszczelki to po odpaleniu zimnego silnika miał bys niebieski dymek z wydechu....



gotex1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lut 14, 2012 20:15

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: gotex1 » wt lut 14, 2012 21:40

Żadnego dymku niebieskiego po odpaleniu niema.
Mechanik twierdzi, że to wyciek tylko na zewnątrz. Wspomnę tylko, że głowicę rok tem skręcał mechanik, który od kilkunastu lat zajmuję się tylko silnikami więc o prawdopodobieństwo żle skręconej głowicy jest małe.
Martwi mnie dzisiejsza opnia mechanika bo drugi raz (w ciągu roku) ściągać głowicę to spory wydatek.



gotex1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lut 14, 2012 20:15

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: gotex1 » wt lut 14, 2012 21:56

Poprostu zastanawiam sie, czy możliwy jest wyciek płynu chłodniczego pod głowicą tylko na zimnym silniku, bo na gorącym też powinien być bo ciśnienie w układzie chłodzenia rośnie po rozgrzaniu silnika. Wspomnę tylko jeszcze, że od montażu głowicy (kwiecień ubiegłego roku) nie dolełem ani kropli płynu, poniewaz stan cały czas był jak trzeba.A teraz te wycieki też nie były wielkie. W zbiorniku poziom płynu zmniejszył się minialnie ok 2 mm.
Z góry dziękuję z odpowiedzi.



Awatar użytkownika
Dam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt lip 01, 2011 12:38

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: Dam » wt lut 14, 2012 22:20

Masz nowy króciec więc pozostaje obserwować poziom płynu w zbiorniczku. Swoją drogą dostrzec ubytek płynu rzędu 2mm to już naprawdę skrupulatność :) Narazie o zdejmowaniu głowicy możesz zapomnieć, bez paniki :)

Pisałeś że rok temu wymieniałeś pierścienie....

Jakie były ubytki oleju w stosunku do przebiegu przed wymiana? Jak to wygląda teraz po roku? Jakie pierścienie założyłeś? Były wymieniane tylko pierścienie? Z blokiem coś robiłeś czy wszystko w porządku było?



gotex1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lut 14, 2012 20:15

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: gotex1 » wt lut 14, 2012 22:37

JezKróciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF
Jeżeli chodzi o pierścienie wyglądało to tak:
Samochód po zakupie przez trzy lata nie brał oleju. Problem pojawił sie pewnego razu po wymianie oleju Mobli 10W40 (caly czas taki stosowałem) silnik jak by oszalał. Na początku na dystansie 800 km pobrał litr oleju, potem wraz z przebiegiem pobór oleju był coraz większy. Doszło to tego na końcu, że litr oleju wystarczał na 100 km (ledwie dojechałem do mechanika). Co dziwne nie było problemu z odpaleniem (zimnym lub gorącym silniku) ani ze spadkiem mocy. Pierwsze myśli to pęknięty pierścień bo z kąd nagle zaczął się tak dyży pobór oleju. Pojechałem z tym do specjalisty (znajomego silnikowca), po rozbiórce stwierdził, że to była wina oleju. Po skrupulatnym sprawdzeniu głowicy. pomiarze cylindrów i dokładnym wyczyszczeniu kanałów olejowych w kadłubie mechanik skręcił silnik. Dokładnie producenta pierścieni nie pamiętam ale za komplet na jeden tłok dałem ok 70 zł. Po zmontowaniu silnika została przeprowadzona diagnostyka ciśnienie oleju, ciśnienie sprężania itp. Wszystko wyszło w jak najlepszym porządku. Od remontu zrobiłem ok 20 tys km i nie dolełem ani kropli oleju. Silnik zalałem tym samym olejem. Tylko przez pierwsze 1000 km bardzo uważałem, żeby silnika nie żyłować (kwestia ułożenia pierścieni). Całkowity koszt naprawy to 1250 zł.



gotex1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lut 14, 2012 20:15

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: gotex1 » wt lut 14, 2012 23:01

Tak się zastanawiam co zrobić dalej czy ściągać głowicę jak by plamy płynu chłodniczego znów sie pojawiły?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: marcin7x5 » śr lut 15, 2012 10:37

Skoro masz wyciek płyny tylko przy zimnym silniku to obstawiam przeciek na jakims oringu. W te mrozy wiadomo, ze metal się kurczy inaczej niz guma. Ja miałem tez taki przypadek, że leciał płyn oringiem od czujnika temp płynu i tez właśnie na mrozie.



gotex1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lut 14, 2012 20:15

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: gotex1 » śr lut 15, 2012 18:27

Dokładnie
Ale zastanawiam się czy uszczelka pod głowicą pod wpływem temperatury (mrozu) może się tak odkształcić, że będzie puszczała płyn?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: marcin7x5 » czw lut 16, 2012 11:28

Nie ma takiej mozliwości chyba, że jest przerwana/wydmuchana w okolicach kanalików wodnych w głowicy/bloku silnika.



gotex1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lut 14, 2012 20:15

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: gotex1 » sob lut 18, 2012 23:33

Dziękuję za odpowiedzi
Jak potoczą się dalej sprawy z moim golfikiem i króćcem to oczywiście napiszę.Jak by komuś były potrzebne jakieś zdjęcia czy informacje na temat króćca to proszę pisać. W miarę możliwości odpowiem.
Pozdrawiam



mikith
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pn sie 16, 2010 11:34
Lokalizacja: Kraków

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: mikith » pn mar 05, 2012 17:13

mam podobny problem u siebie..silnik 1.4 16v
Płyn wycieka przewaznie na zimnym silniku lub po zgaszeniu. Nie wiem dokladnie skąd, mniej wiecej na srodku silnika, nie od strony przodu auta tylko z tyłu, spływa na miske olejową.. Co to może byc? :-(



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: marcin7x5 » wt mar 06, 2012 14:32

Może pompa wody cieknie. Bez dokładnych oględzin to tylko przypuszczenia.



mikith
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pn sie 16, 2010 11:34
Lokalizacja: Kraków

Króciec wodny golf IV 1.6 SR typ silnika APF

Post autor: mikith » wt mar 06, 2012 23:33

pompa ma dopiero 50 tys km... chyba troche za mało



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości