AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: evilenko » wt maja 03, 2011 22:39

Witam. Wiem, że temat był już wielokrotnie poruszany ale chciałbym upewnić się czy dobrze rozumuję zanim kupię nowy czujnik. Zacznę od tego, że wczoraj w zasadzie bez powodu sprawdziłem zgodnie z informacjami znalezionymi na forum sprawność tego czujnika i okazało się ku mojemu zdziwieniu, że na pinach 1 i 3 opór wynosił nieskończoność. Z tego co dowiedziałem się na forum to piny 2 i 4 odpowiadają za wskaźnik temperatury (działa ok) a 1 i 3 za sygnał wysyłany do kompa. Sprawdzałem wskazania czujnika vagiem i są ok, nie ma żadnego błędu tego czujnika. Stąd moje pytanie - czy gdy podpinamy auto pod vaga to on również wyświetla wartości z pinów 2 i 4? Czy dobrze rozumiem, że ECU przez takie niewłaściwe wskazanie myśli, że silnik jest zimny i zwiększa dawkę paliwa tak jak na ssaniu? Wydawało mi się, że te czujniki głównie psują się w ten sposób, że mają za małą rezystancję i przez to ECU nie włącza ssania co utrudnia pracę zimnego silnika - miałem tak z poprzednim czujnikiem.



Awatar użytkownika
forevwers
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 384
Rejestracja: pt kwie 28, 2006 12:53
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: forevwers » wt maja 03, 2011 23:08

jak opor moze wynosic nieskonczonosc ???? opor albo jest (zwarcie) albo go nie ma (przerwa). nie ma czegos takiego jak nieskonczonosc... dobrze miales miultimetr ustawiony????


Obrazek

evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: evilenko » śr maja 04, 2011 00:40

Opór nieskończoność to trochę niefortunny skrót myślowy od opór niekończenie duży. A jak będziesz próbował zmierzyć rezystancję drewna to opór będzie czy nie? Czy ta jedynka na wyświetlaczu będzie oznaczała brak oporu? Multimetr dobrze ustawiony - dla pinów 2 i 4 przy temperaturze chłodziwa ok 90 stopni opór wynosił 180, co jest wartością zbliżoną do normy dla pinów 1 i 3.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: Qto » śr maja 04, 2011 00:51

evilenko pisze:Wydawało mi się, że te czujniki głównie psują się w ten sposób, że mają za małą rezystancję i przez to ECU nie włącza ssania co utrudnia pracę zimnego silnika - miałem tak z poprzednim czujnikiem.
Bywa też odwrotnie...wtedy mogą występować problemy z odpalaniem na ciepłym silniku



Awatar użytkownika
rafal85rtc
...
...
Posty: 676
Rejestracja: śr maja 23, 2007 19:02
Lokalizacja: RATOVWICE
Kontakt:

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: rafal85rtc » śr maja 04, 2011 17:12

evilenko pisze:Czy dobrze rozumiem, że ECU przez takie niewłaściwe wskazanie myśli, że silnik jest zimny i zwiększa dawkę paliwa tak jak na ssaniu?
dokładnie, tez mam silnik AAM miałem zepsuty czujnik i silnik non stop chodził tak jak na ssaniu nawet jak było na blacie 90 stopni. wymieniłem czujnik i jest ok :bigok:


NOOO BAASS NOO FuNN!!!!
moje MK3 viewtopic.php?f=88&t=364418" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: Paweł Marek » śr maja 04, 2011 23:15

evilenko, Ecu oczywiście bierze info z pinów 1 i 3. I ta wartość widzi też vag. Wartości z 2 i 4 dla licznika Vag nie widzi. Jeśli dobrze podpiąłeś miernik do czujnika i miernik jest sprawny to czujnik masz zepsuty i trzeba zmienić.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: evilenko » czw maja 05, 2011 09:46

Dziękuję bardzo za informacje. Sprawdzę jeszcze raz jak to w VAGu wygląda, bo ostatnio podłączałem się przed weekendem ale już od jakiegoś czasu jest coś nie tak. Miernik sprawny, nawet prosiłem brata żeby sam zmierzył i jemu wyszło to samo. Pewnie będę musiał kupić nowy czujnik, który na wszelki wypadek sprawdzę zaraz po zakupie.

Ze swojego pierwszego ori czujnika spisałem numer 357 919 501 A i w inter cars znalazłem czujnik firmy Vemo za 92 zł: http://sklep.intercars.com.pl/#/dynamic ... kod=A6B586" onclick="window.open(this.href);return false; i Hella za 132 http://sklep.intercars.com.pl/#/dynamic ... kod=A6B586" onclick="window.open(this.href);return false; i teraz nie wiem czy opłaca się kupować Hellę, bo kosztuje dość sporo.



evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: evilenko » wt maja 10, 2011 11:33

Niesprawny okazał się... miernik a konkretnie jego przewody. Paweł Marek dziękuję za cenne informacje o tym, że z VAG bierze info właśnie z pinów 1 i 3. Sprawdziłem jeszcze raz na kompie (było ok), nie dało mi to spokoju, wziąłem miernik od brata i okazało się, że czujnik jednak sprawny. Dodam jeszcze tylko, że już zamówiłem nowy w ASO Skody za 118 PLN i cieszę się, że nie muszę wydawać tej $ bo w końcu muszę zrobić skrzynię.



Awatar użytkownika
dziabi3
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 905
Rejestracja: pt maja 16, 2008 15:34
Lokalizacja: xxxxxxxx

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: dziabi3 » śr maja 11, 2011 23:10

nieskończona to jest niektórych głupota

zamiast się czepiać gościa to mu pomurzcie


obroty muszą spaść po rozgrzaniu wyraźnie jak ci spadają to wsio ok jak nie jesteś pewien ponów próbę pomiaru rezystancji zgodnie z opisem z forum

koszt czujnika to około 40zł


był golf3 ABD 1,4 60km
był golf3 AFT 1,6 101km
było punto gt 1,4 136km
jest ford focus 2.0 131km
jest BMW 330Ci 231Km
ale na pewno będzie kiedyś jeszcze VW bo VW to jak dobry sex którego nigdy za wiele :-0

trebor102
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: wt wrz 07, 2004 12:53
Lokalizacja: kuj.-pom.

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: trebor102 » pn cze 13, 2011 21:06

Witam,
Zapytanie w tym temacie. Autko rozgrzane - zapala super. Zimne po nocy - nie chce zapalić . Jak się otworzy przepustnicę na maxa i odpala to w końcu chodzi , ale nierówno i mocno dymi ( bogata mieszanka).Po paru sekundach wszystko wraca do normy. Auto trzyma obroty , odpala idelanie. Czy to może być czujnik temperatury?? Silnik AAM 1,8 Bosch Motronic - jeden czujnik do cieczy (cztery piny).Jak to sprawdzić bez VAG'a??
Proszę o poradę.



evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: evilenko » wt cze 14, 2011 12:26

Rzeczywiście warto sprawdzić czujnik temperatury. Na zimnym (wyłączonym) silniku odłącz wtyczkę i zmierz opór między pinami 1 i 3 (zgodnie z opisem na wtyczce). Czynność powtórz przy mocno rozgrzanym silniku. Zmierzone wartości porównaj z tymi, które znajdziesz na forum.



trebor102
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: wt wrz 07, 2004 12:53
Lokalizacja: kuj.-pom.

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: trebor102 » wt cze 14, 2011 13:40

w tym temacie.
Czy jeżeli przy zimnym silniku odepnę wtyczkę od czujnika temperatury , to auto powinno zapalić od razu???
Czy z tym czujnikiem jest podobnie jak z sondą lambda ( jak się odetnie to "komputer "przechodzi w tryb "serwisowy"?
Pozdrawiam



evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: evilenko » wt cze 14, 2011 20:09

Tak, jest dokładnie tak jak piszesz, komputer przejdzie w tryb serwisowy i auto powinno odpalić bez większych problemów.



trebor102
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: wt wrz 07, 2004 12:53
Lokalizacja: kuj.-pom.

AAM czujnik temperatury - ssanie przy 90 st. C?

Post autor: trebor102 » śr cze 15, 2011 11:42

Dziękuję za zainteresowanie.
Opiszę jeszcze tylko , że gdy zdjąłem wtyczkę z czujnika i popsikałem ją środkiem typu WD-40 to od dwóch poranków( odpukać) auto zapala idelanie. Może rzeczywiście było to związane z brakiem odpowiedniego sygnału z czujnika.
Pozdrawiam i .. do przodu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk3 (1991- 1997)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości