Wymiana silnika - pytanie do obeznanych w temacie 1.8 8V

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Nostus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sie 28, 2010 21:52

Wymiana silnika - pytanie do obeznanych w temacie 1.8 8V

Post autor: Nostus » pt wrz 19, 2014 13:43

Witajcie. Mam do Was pytanie techniczne. Laikiem w dziedzinie mechaniki specjalnie nie jestem...

Mianowicie po raz drugi w moim Golfie z silnikiem AAM rozleciał się silnik. Drugi raz pękł wał... :banghead: W prawo serii nie wierzę - zdarza się poprostu...
Mam możliwość kupienia silnika który wygląda niemal identycznie jak mój AAM ale ma 66kW a nie 55kW. Pewnie jest to silnik o kodzie ABS. I teraz pytanie - czy dałoby radę wsadzić go do mojego golfa ? Mechanicznie wygląda na identyczny silnik tylko czy elektronika z AAM obsłuży ABS ? Tak - chodzi mi o downgrade czyli wsadzenie słupka silnika mocniejszego do elektroniki od słabszego? Zagra to jakoś ? Wiem że AAM od ABS różni się głównie wałem , głowicą i tłokami i ten drugi ma większy stopień sprężania ale czy elektronika z AAM to obsłuży ?? Podpowiedzcie coś konkretnego bo znalezienie żyjącego AAM-a graniczy ostatnio z cudem..



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Wymiana silnika - pytanie do obeznanych w temacie 1.8 8V

Post autor: Paweł Marek » sob wrz 20, 2014 12:37

zapewne jakoś będzie jeździł, ale skoro już bedziesz wydawał kasę na silnik to czemu nie dokupisz sterownika do ABS lub ADZ za stówkę, wszystko będzie pasować. W sumie 90 koni ma trochę inny wydech ale jeśli nie zależy ci na tym że by wszystko było idealnie to zostaw stary.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Nostus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sie 28, 2010 21:52

Wymiana silnika - pytanie do obeznanych w temacie 1.8 8V

Post autor: Nostus » ndz wrz 21, 2014 07:07

wiesz - tutaj chodzi o to żeby to tylko ruszyło jakkolwiek i dało się odpalić ABS-a na kompie z AAM-a. Sterownik z ABS-a widziałem za 20 zł na all**gro i czy tak czy tak go kupię w niedługim czasie żeby "odblokować" potencjał silnika - teraz jest potrzeba aby tylko odpalił na tym co jest...



->KoRbA<-
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 01, 2013 20:05
Lokalizacja: Wadowice

Wymiana silnika - pytanie do obeznanych w temacie 1.8 8V

Post autor: ->KoRbA<- » pn wrz 22, 2014 13:13

Odpalić odpali bez problemu raczej. Silniki wyglądają identycznie, fakt, ale dodatkowa moc w ABS wzięła się z doprężenia. Stopień sprężania w ABS to 10:1 a AAM 9:1 (inne tłoki) i cała tajemnica :) czy różnią się w osprzęcie, tego nie wiem. W każdym razie powinien normalnie odpalić i po założeniu komputera z ABS na pewno poczujesz przyrost mocy. Tutaj trochę info o małym tuningu tych silników :)



Nostus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sie 28, 2010 21:52

Wymiana silnika - pytanie do obeznanych w temacie 1.8 8V

Post autor: Nostus » pn wrz 29, 2014 16:11

No i się stało... Wjechał po raz drugi pod maskę AAM... W sumie dobra oferta mi się trafiła bo za 280 zł silnik w bardzo dobrym stanie , z pełnym osprzętem (brakowało jedynie pasków pompy wspomagania oraz alternatora/pompy wody i samego alternatora. Co ciekawsze - silnik wcześniej śmigał z automatyczną skrzynią biegów (resztki sprzęgła na wale - dokładnie blacha z automatu) więc nie powinien być styrany. Po odpaleniu pracuje równo i cicho, nic nie klepie i nie stuka w silniku. Jedyne co to musiałem przewalić zespół wtrysku ze starego silnika bo ten z nowego miał inną wtykę od czujnika położenia przepustnicy. Przy okazji zmieniłem osłonę przegubu wewnętrznego bo się rozlatywała. Silniczek śmiga aż miło zarówno na gazie jak i na benzynie. Oczywiście mechanicy którzy zmieniali silnik gdzieś musieli dać ciała - nie da się inaczej... Założyli blachę odrzutnika oleju (tą między silnikiem i skrzynią) od wersji z automatem. Różnica polega na tym że od strony półosi prawej nad przegubem widać koło zamachowe - zapomnieli przełożyć - oczywiście wszystko wyszło dopiero gdy odbierałem auto złożone. Mam nadzieję że się tam nic nie stanie ponieważ wywalanie teraz silnka lub skrzyni po raz drugi żeby przewalić tą blachę nie wchodzi wogóle w grę...

Miejmy nadzieję że ten silnik posłuży dłużej bo ostatni przetrwał raptem ok 20 tysięcy km...
Jedno co to jeszcze muszę załatwić jakiegoś spawacza który przyspawa mi tylne mocowania przedniej belki do podłużnicy bo podczas demontażu oba puściły na zgrzewach - póki co spiąłem to pasami transportowymi z podłuznicami żeby do spawacza dojechać bo przednia belka wisi "na słowo honoru" jedyne na dwóch śrubach...



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk3 (1991- 1997)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości