Mk3 jak ustawic rozrzad???

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

perus86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn lip 27, 2009 18:13
Lokalizacja: Bieszczady

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: perus86 » ndz paź 31, 2010 12:09

witam
mam problem z ustawieniem rorzadu a mianowicie ustawiam na walku rorzadu punkt OT na strzalke u gory obudowy, wal korbowy patrzac w otwor skrzyni a mam problem jak ustawic i ktory punkt na kole walka posredniego (bo sa dwa "kropka" i "OT") z punktem na kole pasowym??? jest to mk3 1.8 GT 90KM benzyna+lpg bardzo prosze o pomoc bo auto stoi w garazu :/:/



kryst
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: sob paź 16, 2010 17:47
Lokalizacja: KONIN WLKP

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: kryst » ndz paź 31, 2010 12:37

czesc ja mam golfa 1.4 i mialem takze problem z ustawieniem rozrzadu mianowicie ustawilem na znaki i kicha zawory sie pogiely bylem u specjalistow mechanikow itp i teraz wiem ze rozrzad aby byl odpowiednio ustawionu musi byc walek ustawiony tak aby palec byl skierowany na pierwsza swiece a walem musisz tak obrucic aby 1 tłok byl w gornym polozeniu i musi byc dobrze:)



perus86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn lip 27, 2009 18:13
Lokalizacja: Bieszczady

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: perus86 » ndz paź 31, 2010 13:05

wal ustawilem tak wlasnie jak piszesz tlok jest w gornym polozeniu tylko jeszcze nie wiem ktory znak z kola posredniego mam ustawic do kola pasowego :/ a jak jest palec ustawiony to nie sprawdzalem musze sprawdzic :) dzieki



denisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: pn sty 25, 2010 00:47
Lokalizacja: Wrocław

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: denisz » ndz paź 31, 2010 20:45

pereus86, jak znak na kole wałku rozrządu i znak na kole zamachowym się pokrywają (a tak masz) to już z rozrządem nic więcej nie ustawiasz.

Pozostaje tylko, jak wspomniał kryst, ustawienie aparatu zapłonowego. Luzujesz śrubę mocowania aparatu i kręcisz nim tak, aż palec będzie ustawiony na fabryczny znak na obudowie aparatu - czyli oznacza to ustawienie na kabel od pierwszego cylindra. Jak to masz zrobione to już jest wszystko zgrane.

Wałek pośredni zasila pompę oleju - tu nie ma znaczenia jego ustawienie i właśnie aparat zapłonowy - ale to właśnie można ustawić kręcąc aparatem a nie wałkiem pośrednim.

Też się ostatnio zastanawiałem nad ustawieniem wałku pośredniego i jeden z użytkowników mnie uświadomił. O w tym poście, pod koniec pierwszej strony http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=139&t=359237" onclick="window.open(this.href);return false;

Jednocześnie nie rozumiem, jak źle ustawiony aparat zapłonowy (wałek pośredni) mógł być przyczyną pogięcia zaworów? Wałek pośredni ma znaczenie na ustawienie zapłonu a nie na zgranie wałku rozrządu z wałem korbowym. Jest jedynie zasilany tym samym paskiem i to jedyna zalezność od rozrządu (zresztą wystarczy spojrzeć na kształt tego wałku pośredniego - tu nie ma żadnych krzywek). Coś tu kolega kryst pomieszał - z pewnością przyczyna pogięcia zaworów była inna.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: Paweł Marek » pn lis 01, 2010 00:06

denisz, wczytaj się posty i patrz co kto ma pod maską, kto ma aparat zapłonowy w bloku a kto na przedłużeniu wałka rozrządu.
Co wałka pośredniego rację masz połowiczną oczywiście można go ustawić jak się chce, a potem mordować się i kręcić aparat zapłonowy -. Chodzi o to żeby robić to standardowo, żeby każda osoba nie musiała się zastanawiać czy jest dobrze włożony aparat zapłonowy czy nie, tylko żeby było prosto: były wszystkie koła na znakach jak należy, to zmieniając pasek też ustawiam wszystko na znakach jak należy i nic już nie muszę robić z zapłonem, oczywiście sprawdzić trzeba bo nie wiem co kto robił przede mną ale sprawdzić nie znaczy przestawiać


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

denisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: pn sty 25, 2010 00:47
Lokalizacja: Wrocław

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: denisz » pn lis 01, 2010 00:13

Paweł Marek pisze:denisz, wczytaj się posty i patrz co kto ma pod maską, kto ma aparat zapłonowy w bloku a kto na przedłużeniu wałka rozrządu.
tu masz rację - walę na oślep, a tak naprawdę to znam w zasadzie tylko swój silnik, dlatego będę kończył przygodę z udzielaniem się na forum
Paweł Marek pisze:Co wałka pośredniego rację masz połowiczną oczywiście można go ustawić jak się chce, a potem mordować się i kręcić aparat zapłonowy
i tu bym się zastanawiał bo przyznaj sam, czy po ustawieniu wałku pośredniego i tak nie pokusi cię żeby sprawdzić aparat? A ustawienie aparatu to 30 sekund i nie potrzeba przy tym przejmować się ustawieniem znaku na wałku pośrednim



perus86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn lip 27, 2009 18:13
Lokalizacja: Bieszczady

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: perus86 » wt lis 02, 2010 10:46

dzieki wszystkim za wskazowki..udalo mi sie ustawic i autko smiga jeszcze lepiej niz przed wymiana :) zrobilem tak : walek rorzadu ustawilem na punkt OT na strzalke u gory obudowy, wal korbowy patrzac w otwor w skrzyni i tak jak napisal kryst zeby ustawic palec na 1 swiece krecac walkiem posrednim ustawilem palec na pierwsza swiece i jest luks :)



perus86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn lip 27, 2009 18:13
Lokalizacja: Bieszczady

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: perus86 » wt lis 02, 2010 10:51

poprzednio musialem miec zle ustawiony rozrzad albo poprostu musial pasek przeskoczyc bo teraz to nie ten sam silnik :) lepiej pracuje i jest bardziej dynamiczny ;)



denisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: pn sty 25, 2010 00:47
Lokalizacja: Wrocław

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: denisz » wt lis 02, 2010 13:46

perus86 pisze:zrobilem tak : walek rorzadu ustawilem na punkt OT na strzalke u gory obudowy, wal korbowy patrzac w otwor w skrzyni i tak jak napisal kryst zeby ustawic palec na 1 swiece krecac walkiem posrednim ustawilem palec na pierwsza swiece i jest luks
widzę, że uznano, że wszyscy tu pisali konkrety a ja bzdury. Inni, którzy może kiedyś będą posiłkować się tym wątkiem przy wymianie paska rozrządu, mogą pomyśleć tak samo, więc powinno tu pojawić się sprostowanie, żeby nie wprowadzać ich w błąd.

w silniku 1.8 90km GT (ABS) występuje wałek pośredni, który zasila pompę oleju i aparat zapłonowy (moje wywody były tu trafione)
w silniku 1.4 kolegi kryst nie występuje w ogóle wałek pośredni (tu przede wszytskim wypada zwócić uwage na wczytywanie się w posty), a aparat zapłonowy jest napędzany z wałku rozrządu.

W obydwu przypadkach jeśli ustawi się znaki na kole zębatym wałku rozrządu i wału korbowego to ustawienie aparatu zapłonowego nie będzie miało wpływu na kolizyjność. Post może sugerować jednak, że może to spowodować pogięcie zaworów co jest nieprawdą.
perus86 pisze:poprzednio musialem miec zle ustawiony rozrzad albo poprostu musial pasek przeskoczyc bo teraz to nie ten sam silnik :) lepiej pracuje i jest bardziej dynamiczny ;)
rozrząd mógł być ustawiony dobrze, a po prostu był źle ustawiony zapłon (aparat zapłonowy).
Można to tez potraktować jako argument do przekonania się do metody ustawiania aparatu przez poluzowanie w twoim przypadku jednej śruby i kręcenie aparatem - co jest dodatkowo najbardziej precyzyjną metodą - niż mordowanie się z ustawianiem wałku pośredniego, który podczas zakładania paska może się przekręcić i wychylania się w celu sprawdzania, czy palec jest ustawiony dobrze.



perus86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn lip 27, 2009 18:13
Lokalizacja: Bieszczady

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: perus86 » wt lis 02, 2010 21:57

ja nie uwazam ze napisales bzdury wrecz przeciwnie..i kazde sugestie i rady sa dla mnie wazne i przydatne a zwlaszcza dlatego ze nie mam az takiego doswiadczenia i wszystko co piszecie staram sie przemyslec i poskladac do kupy :) bo jak to sie mowi co dwie glowy to nie jedna ;) bardzo madrze to sprostowales dzieki denisz



denisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: pn sty 25, 2010 00:47
Lokalizacja: Wrocław

Mk3 jak ustawic rozrzad???

Post autor: denisz » wt lis 02, 2010 22:18

perus86 pisze:ja nie uwazam ze napisales bzdury wrecz przeciwnie..
spoko, ja tez nic absolutnie do ciebie nie miałem.
Zauważyłem tylko, że pokierowałeś się radą krysta, co może być błędnie przez czytelników zrozumiane, że jeśli się źle ustawi wałek pośredni to dojdzie do kolizji tłoków z zaworami.
Jeśli już coś miałem, to do moderatora, który skrzętnie wypatrzył moją pomyłkę z wersją silnika krysta, a nie wyłapał jego podobnej pomyłki i sugestii, że przy ustawianiu rozrządu trzeba zwrócic uwage na ustawienie palca rozdzielacza, bo może być kolizja. To dopiero kłuje w oczy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk3 (1991- 1997)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości