Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Boonee
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 24, 2015 16:24

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Boonee » sob sty 24, 2015 21:34

Witam serdecznie założyłem konto bo żaden mechanik nie jest mi w stanie pomóc a ich wiedza jak widać pozostawia wiele do życzenia. Jedni mówią że się nie da a drudzy że im się nie chce więc zabrałem się do czytania. Przewertowałem polskie fora i zagraniczne ale odpowiedzi na to do jakiego pinu w komputerze idzie złącze sondy lambda, niestety nie potrafię odnaleźć. Posiadam w golfie gaźnik pierburg 2ee i jak wiadomo niesprawny potrafi palić jak smok, ale też wiem, że wine może ponosić pare innych rzeczy. Jak narazie chciałem podpiąć sondę lambda której kabel wystaje z kolektora wydechowego i sobie wisi ;) . Mechanik powiedział, że nie ma to wpływu na spalanie no ale warto sprawdzić w weekend zabieram się za diagnostykę kodami błyskowymi ale tak czy inaczej chciałbym tą sonde podpiąć. Zaznaczam że z sondy wystaje tylko jeden kabel i czy on ma się rozgałęziać na masę i kabel do ecu, czy po prostu to nie jest sonda tak jak mówią mechanicy ? Golf spala około 12 L i na zimnym bieg jałowy szarpie-bulgocze i lubi zgasnąć na światłach. Gdy jest ciepły to jest znacznie lepiej. Sparciałe rurki podciśnienia wymienione, niebieski czujnik temp wymieniony, filtr dolotu wyjęty i zastąpiony filtrem stożkowym. Pół roku temu wymieniona uszczelka gaźnika.ustawiony zapłon, wymyty gaźnik wszystko robione przez mechanika tego który uważa że silnik na jałowym biegu jak szarpie to normalna sprawa bo ecu zczytuje podobno mieszanke i jak rozgrzewa to już jest lepiej i tak ma być ;) Wie ktoś może co z tym trupem zrobić ?



Boonee
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 24, 2015 16:24

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Boonee » sob sty 24, 2015 22:09

A tu dodaje zdjęcie.

Obrazek



Gisusez90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 03, 2013 22:06

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Gisusez90 » sob sty 24, 2015 22:22

Z tego co pamietam pin numer 8 to wyjscie na sonde lambda



Boonee
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 24, 2015 16:24

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Boonee » sob sty 24, 2015 22:25

Dziękuję bardzo. Rozumiem że poprawne podpięcie sondy do ecu i masy ma przebiegać tak jak na załączonym zdjęciu ?Obrazek



Gisusez90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 03, 2013 22:06

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Gisusez90 » sob sty 24, 2015 22:30

Na zdjeciu widac kabelek od sondy. Musisz szukac czarnego kabelka wychodzacego z wiazki kabli w okolicy cewki zalonowej. I ten kabelek jak go znajdziesz jest jakby rozdzielony na dwa ( czyli cienszy czarny kabelek i splot samych miedzianych drucikow bez izolacji ---> tak jakbys obral jakis kabel z izolacji i zostaja samw druty )
I teraz ten splot samych wloskow miedzianych podlaczasz do masy (orginalnie do wsowki ktora powinna byc w prawym gornym rogu pokrywy zaworow) a cienki czarny kabelek do tego od sondy lambdy.



Gisusez90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 03, 2013 22:06

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Gisusez90 » sob sty 24, 2015 22:33

Dokladnie tak. Tylko na tym zdjeciu co tetaz zalaczyles ten splot drucikow jest zaizolowany. Byc moze tak wlasnie powinno to wygladac orginalnie. U mnie nie sa zaizolowane tylko gole. Dlatego tak naposalem ;)



Boonee
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 24, 2015 16:24

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Boonee » sob sty 24, 2015 22:42

Tak wiem bo przy pokrywie zaworów wiszą same miedziane druciki bez izolacji wygląda jakby były oderwane nie wiem czy to było czy jakoś samo się oderwało. Poszukam w wiązce która idzie do ecu może znajdę a jeśli nie to trzeba będzie pociągnąć dodatkowy kabel. Dzięki bardzo



Gisusez90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 03, 2013 22:06

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Gisusez90 » sob sty 24, 2015 22:48

Szukaj w okolicach cewki zaplonowej, tam wlasnie fabrycznie powinien wychodzic ten kabel. No i oczywiscie jesli smigasz na brnzynce to niepodlaczona sonda wplywa na spalanie i dynamike auta. Nie wiem co za mechanik twierdzi inaczej, ale jesli tak twierdzi to powinien zmienic profesje a potem odpiac sonde w swoim aucie...



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1933
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Hubi14 » ndz sty 25, 2015 00:55

przypomnij mi się jutro, to ci podam gdzie co i jak z tą sondą, bo dziś mi się lapka nie chce już palić ;)
EDIT: sprawdziłem, tak jak mówił przedmówca, pin nr 8 a masa to jest brana z kolektora, bo sonda jest jednoprzewodowa ;)



Boonee
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 24, 2015 16:24

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Boonee » ndz sty 25, 2015 01:51

Czyli sonda nie ma masy z pokrywy zaworów tak jak na zdjęciu? Bo już się pogubiłem. No tak czy inaczej popróbuje tak i tak.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1933
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Hubi14 » ndz sty 25, 2015 12:30

jak sonda może mieć mase skądziś braną, jak jest jednoprzewodowa :P i ten przewód idzie w 8pin ECU :D a co do masy przy pokrywie, mają być, bo inaczej gaźnik będzie szwankował



Gisusez90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 03, 2013 22:06

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Gisusez90 » ndz sty 25, 2015 14:59

Rob tak jak na zdjeciu. A Hubi14 jak dokladnie przeczyta caly temat to sie z nami zgodzi ;)



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1933
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Hubi14 » ndz sty 25, 2015 18:08

mam PN'kę i ogarniam co gdzie i jak ma być :D a napisałem tak jak napisałem, bo czytając ten temat ja osobiście zrozumiałem, że sonda ma mieć wziętą masę w pokrywy zaworów, a ten oplot to bardziej robi za ekran ;) mam schemat nawet całej elektryki 2EE to nie jest to typowy węzeł pinu 8 z 2 tylko takie jak by oczko, 8 idzie normlanie z ECU do sondy 2 pin to masa ale na schemacie ma rozgałęzienie na przewód od sondy, ale to nie węzeł elektryczny ;)
ale jak już Kolega ogarnia, to uważam, że nie ma co dyskutować, bo tylko zamęt wprowadzimy :)



Boonee
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 24, 2015 16:24

Golf 1.6 PN gdzie jest pin sondy lambda w ecu?

Post autor: Boonee » wt sty 27, 2015 01:00

zajrzałem dziś pod maską chcąc podłączyć tą sondę i moim oczom ukazał sie taki widok:
Obrazek

i teraz zgłupiałem. widać jeden taki spłaszczony kabel to do czego mam sie prawdopodobnie według Was wpiąć tą sondą ? I czy wtedy jak się wepnę sondą czy mam ten kabel jednak odpiąć od masy, czy zostawić tak jak jest i tylko samą sondę wpiąć pomiedzy masę a pin 8 sterownika ?
A tak poza tym przeczytałem co napisaliście powyżej i rozumiem to dokładnie, ale w tej sytuacji nie wiem skąd brać wogóle masę a skąd kabel od ecu, bo jak coś to chyba zostanie sprawdzanie po wtyczce z ecu gdzie ten nieszczęsny pin 8 jest.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk2 (1983 - 1992)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości