Wymiana uszczelki pod głowicą

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

sany91
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn gru 24, 2012 01:22

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: sany91 » czw maja 02, 2013 17:35

Witam.
W moim golfie mk2 1.6 z gazem miałem następujące objawy ubytek płynu chłodzącego. W pore tego nie zauważyłem i przegrzałem silnik. Po tym zostało wymienione przez mechanika: termostat, pompa wody, czujniki temperatury i jakiś bezpiecznik. Wtedy temperatura zawsze utrzymywała sie na równym poziomie. Jednak płyn chłodzący nadal pochłania w zastraszającym tempie a nieszczelności nie odkryłem. Teraz coraz częściej musze go dłużej kręcić by odpalił i po odpaleniu jeszcze przez jakieś 5 sekund miga dioda oleju. Sprawdzałem stan oleju i wynosi max. Dzisiaj dolałem ze 2l płynu chłodzącego i nadal paliła sie dioda temeratury mimo że wskazówka nie doszła jeszcze do 95 stopni. Silnik ostatnio nie pracuje zbyt równo a z rury wydechowej leci biały dym zauważyłem że bardziej gęsty jest na gazie niż na benzynie.

Mechanik krzyczy sobie za zmiane uszczelki pod głowicą 560zł a w tym planowanie i sprawdzanie szczelności w tym 130zł za robocizne czy to dobra cena?
I jaką mam pewność że po wymianie problem zniknie? Czy to może być pęknięty blok silnika?
Czy jest ktoś z okolic Lublina kto zrobiłby to taniej ale dobrze ? Przydało by sie uratować jeszcze tego golfa przed złomem :)



Awatar użytkownika
BolekLodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 429
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 15:16
Lokalizacja: Łódź

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: BolekLodz » czw maja 02, 2013 17:53

W sumie, to jakbyś się uparł, to możesz zrobić to sam (poza planowaniem). Zdejmujesz pokrywę zaworów, osłonę rozrządu, ustawiasz rozrząd na znakach, luzujesz napinacz paska rozrządu, zdejmujesz go z rolki, odkręcasz alternator od bloku, kilka inntch pierdół, gaźnik (bez podstawki. Na górze masz 3 śruby na klucz 10mm), odpinasz wydech, potem wykecasz śruby i głowica zdjęta. Wtedy do planowania, a w międzyczasie papierem ściernym czyścisz powierzchnie styku, a na końcu montujesz wszystko na nowej uszczelce. Samo rozbieranie i składanie to jest 1 - 2 godziny, jak jesteś ogarnięty i znasz się przynajmniej na podstawach mechaniki.


Jeśli się pomyliłem, to kulturalnie zwróć mi uwagę. Wiem, że nie jestem nieomylny.
Niedrogi warsztat Łódź - pisz PW :) :)

sany91
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn gru 24, 2012 01:22

Re: Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: sany91 » czw maja 02, 2013 19:40

A czy ma znaczenie z jaką siłą dokręcać śruby i w jakiej kolejności i to czy je wymieniać na nowe ? A co przy takiej czynności przy okazji wymienić?



Awatar użytkownika
piotrek gti_abf
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 199
Rejestracja: śr lut 23, 2011 01:32
Lokalizacja: okolice Wielunia

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: piotrek gti_abf » czw maja 02, 2013 20:14

Ma znaczenie z jaką siłą i z jaką kolejnością się dokręca. Na opakowaniu nowej uszczelki powinna być podana kolejność i siła z jaką dokręcić głowicę. Do przykręcenia powinieneś mieć klucz dynamometryczny. Proponuje wymienić płyn chłodniczy i olej.



Awatar użytkownika
BolekLodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 429
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 15:16
Lokalizacja: Łódź

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: BolekLodz » pt maja 03, 2013 13:59

Śrub nie musisz wymieniać. Jeśli rozrząd jest słaby(bardziej pompa wody), to też możesz go wymienić, ale nie jest to konieczne, bo silnik jest bezkolizyjny, więc jak strzeli pasek, to niczego nie uszkodzi i wystarczy ustawić rozrząd i założyć nowy. Ostatnio przerabiałem to u siebie i kolejność jest taka:
10 6 2 3 7
9 5 1 4 8
Zaczynasz od dolnej środkowej i idziesz tak jakby zgodnie ze wskazówkami zegara.


Jeśli się pomyliłem, to kulturalnie zwróć mi uwagę. Wiem, że nie jestem nieomylny.
Niedrogi warsztat Łódź - pisz PW :) :)

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: Lipek81 » ndz maja 05, 2013 14:09

Śruby należy wymienić. Stare są rozciągnięte i mogą już tak nie trzymać. To jest ruletka - jednemu będzie dobrze ze starymi śrubami, innemu będą się luzować. Zwróć uwagę, że wymiana uszczelki pod głowica to nie tylko ta jedna uszczelka, ale także uszczelki kolektora wydechowego, pokrywy zaworów itp. Jeżeli miałeś przegrzany silnik to zwróć uwagę, że ciepło działa na cały silnik, a nie tylko na uszczelkę pod głowicą. Tak więc uszkodzone mogły zostać uszczelniacze zaworów, pierścienie tłokowe.

Sam miałem podobną historię - w moim 1.6 PN zepsuł się wentylator chłodnicy, potem zagotował się w korku (para spod maski). Krótko po tym zaczął brać olej, po jakimś czasie nie dolewałem już nawet płynu chłodniczego, bo po prostu to było bez sensu - co tydzień ubywał cały zbiornik. Zauważyłem, że płyn schodził tylko jakby ze zbiornika, pozostawał w układzie, tylko jego poziom obniżał się do poziomu dna zbiornika.
Wymieniłem cały zestaw uszczelek głowicy (włącznie z uszczelniaczami zaworów) + pierścienie na tłokach. Z tymi pierścieniami mocno się wahałem, ale znajomy znajomego jest mechanikiem i mocno mi to doradzał, bo właśnie przegrzanie mogło je zniszczyć. I faktycznie po wyjęciu tłoków okazało się, że pierścienie są zapieczone na tłoku, w ogóle się nie ruszają, ciężko było je zmusić nawet siłą do tego, żeby zapracowały. Po wymianie już nie bierze tyle oleju (po roku mam na połowie między min i max), w ogóle nie bierze płynu chłodzącego. Ogólnie jestem zadowolony i nie żałuję, że zmieniałem pierścienie.

Naprawę przeprowadziłem sam, nigdy wcześniej takich rzeczy nie robiłem. Dużo wcześniej czytałem (m. in. forum) żeby nic mnie nie zaskoczyło i żeby wiedzieć co i jak (im więcej informacji, tym lepiej).
Ze specjalnych narządzi potrzeba:
- klucz dynamometryczny;
- ściągacz do pierścieni tłokowych;
- urządzenie do demontażu zaworów;
- narzędzie do wkładania tłoków;
- dużo żyletek tych do golenia, takich starego typu :) - bardzo mi się przydały do wkładania tłoków, gdyż pierwszy pierścień, olejowy, ma taką budowę, że ciężko to włożyć za pomocą tego narzędzia do wkładania tłoków.
Klucze dynamometryczne miałem swoje, pozostałe narzędzia specjalne pożyczyłem od tego znajomego mechanika.

A najwięcej problemów było tak na prawdę z założeniem tych sprężyn wydechu (nie miałem kanału).



Romeck
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: pn gru 22, 2008 17:14
Lokalizacja: Sępólno
Kontakt:

Re: Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: Romeck » ndz maja 05, 2013 14:12

BolekLodz pisze:Śrub nie musisz wymieniać.
Bzdura. Stare śruby są w wyniku montażu wydłużone (nawet do kilku milimetrów), gwint jest zdeformowany, a trzon śruby przewężony. Jeżeli tak zdeformowane śruby zostaną użyte ponownie, zagrożona jest funkcja uszczelniająca całego połączenia kadłub silnika –głowica, ponieważ nie wytwarzają one wystarczającej siły, aby zapewnić wymagalny docisk uszczelniający przy wysokich obciążeniach silnika. Lepiej dołożyć parę złotych i kupić nowe śruby.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: wesol » ndz maja 05, 2013 14:16

ja w swoim tdi PD wymienilem UPG zamykajac sie w kosztach niecalych 200 zl. Poprostu z czesci to uszczelka pod glowice i nowe sruby do glowicy.Reszta zostala stara bo uszczleki pod kolektor itp sa metalowe wiec raczej nie powinno byc cos nie teges. Rozebralem, poczyscilem, złozylem i juz smigam prawie rok.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: Lipek81 » pn maja 06, 2013 08:56

wesol, a co było przyczyną uszkodzenia uszczelki? Czy silnik był przegrzany? Bo, tak jak pisałem wcześniej - jeżeli silnik przegrzany to spustoszenia są większe, moim zdaniem trzeba wymienić nie tylko uszczelkę. Jeżeli uszczelka została tylko wypalona, albo po prosu zaczęła cieknąć, to też w sumie zaryzykowałbym tylko planowanie + nowa uszczelka.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: wesol » pn maja 06, 2013 17:54

w SGA jest tak apryzpadlosc wlasnie ze UPG pada dosc czesto w tdi PD. Nie wiem czy to wina chlodzenia czy gabarytów auta ( wieksz eobciazenie) czy cegos innego.Poporstu padla i walilo spalinami w uklad chlodzenia. Po demontazu bylo widac nawet gdzie to sie stalo. głowica prosta bo sprawdzalem liniałem wiec nie widzialem potrzeby planowania jej poza tym nie demontowalem pompowtryskow wiec mniej roboty sobie zafundowalem. Dwa dni i po sprawie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: Lipek81 » pn maja 06, 2013 19:20

No to właśnie - miałeś trochę inną sytuację, padła sama uszczelka. Z tego co się orientuje, przy przegrzaniu silnika trochę więcej rzeczy niestety ulega uszkodzeniu.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana uszczelki pod głowicą

Post autor: wesol » pn maja 06, 2013 20:08

przegrzany konkretnie i dlugotrwale silnik to mamy na lajcie krzywa glowice bo o gorszych sytuacjach nie bede pisal.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk2 (1983 - 1992)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości