VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
LukiSzczecin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 221
Rejestracja: sob sie 06, 2011 03:00
Lokalizacja: Szczecin

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: LukiSzczecin » wt wrz 13, 2011 21:23

Witajcie. Kolejny mój problem, to wymiana oleju wraz z filtrem oleju w moim MK2. Z początku nie wybierałem się z tym na forum, gdyż wymiany miał dokonać mój znajomy. Jednak kontakt ze znajomym coś się ostatnio urwał, i chyba będę musiał zrobić to sam gdyż jeżdżę na starym przepalonym oleju jaki był w nim zalany przez poprzedniego właściciela. Zakupiłem 5 litrów Castrol'a Mineralnego 15W40, filtr oleju do MK2 i już miesiąc czeka to tylko na wymianę. Kilka pytań:

1. Jak spuścić stary olej ? Rozumiem że po odkręceniu filtra olej sam zacznie spływać? Czy trzeba dobrać się do miski olejowej ?

2. Jak odkręcić stary filtr? Słyszałem że są z tym spore problemy, polecali wbijać w stary filtr śrubokręt (przypuszczam że na wylot, w celu odkręcenia filtra obracając śrubokrętem?) A jeśli tak, to jak zamontować nowy filtr? W nowy filtr śrubokręta przecież nie wbiję...

3. Po zlaniu całego starego oleju, ile powinienem wlać nowego jednorazowo ? Nie chcę przelać,ani nalać go zbyt mało. Ile należy czekać po dolaniu oleju, żeby możliwe było kontynuowanie jazdy?

Podsumowując, jak powinna być dokonana taka wymiana, gdyż chciałbym na dniach się wybrać i wymienić żeby spokojniej spać. P.S czy 5 litrowy baniak wystarczy na stary olej ? Nie chcę go spuszczać bezpośrednio gdzieś na ziemię, bo mogę wyrwać spory mandacik...



boleK1315
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lis 01, 2010 20:42
Lokalizacja: Wrocław

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: boleK1315 » wt wrz 13, 2011 21:33

Musisz posiadać kanał do zmiany oleju chyba, że postawisz auto na koziołkach, ale musisz wtedy postawić przód i tył, aby auto nie było pochylone bo cały olej nie zleci. Bez dojścia do miski oleju nie zmienisz. Filtr oleju możesz odkręcić żabką możesz go zagiąć bo i tak idzie do wywalenia. Smarujesz gumę na nowym filtrze lekko oleje żeby się nie zawijała i dokręcasz to ręcznie. Dokręcasz do momentu aż nie dasz więcej rady i tak zostawiasz. Cieknąć na pewno nie będzie, a później problemu z odkręceniem również nie będzie.

Jeżeli chodzi o nalewanie świeżego oleju. Jeśli nie wiesz ile powinno wejść do silnika to najlepszym sposobem na sprawdzenie ile go powinno być jest spuszczenie starego oleju do bańki 5 litrowej (rozcinasz jedną ściankę tak aby bańka mogła leżeć sobie w poziomie) i patrzysz ile oleju zeszło. Do twojego wejdzie ok. 3.5 litra. Zalewasz silnik, sprawdzasz stan. Jest na bagnecie olej więc odpalasz na moment. Gasisz, sprawdzasz stan oleju i ewentualnie dolewasz.



Awatar użytkownika
krzycho85
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 820
Rejestracja: pt lis 11, 2005 22:13
Lokalizacja: Suwałki

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: krzycho85 » wt wrz 13, 2011 21:38

Wymiana na ciepłym silniku. Odkręcasz korek w dnie miski (podstaw jakieś naczynie), czekasz aż wszystko ścieknie, filtr spróbuj odkręcić ręcznie, jeśli nie pójdzie to owiń go np paskiem klinowym i wtedy próbuj odkręcić, wbijanie śrubokręta zostaw jako ostateczność. Uszczelkę nowego filtra możesz lekko posmarować nowym olejem i zakręć filtr ręcznie (mocno dokręć). Zakręć korek w misce i zalej 3l oleju. Odpal silnik, kontrolka oleju zgaśnie, wyłącz silnik, odczekaj kilka minut i sprawdź stan oleju na bagnecie, w razie potrzeby dolej.

EDIT: wyprzedził mnie kolega :blush:



Awatar użytkownika
LukiSzczecin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 221
Rejestracja: sob sie 06, 2011 03:00
Lokalizacja: Szczecin

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: LukiSzczecin » wt wrz 13, 2011 22:31

Witajcie, dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi, czyli jak widzę filozofii tutaj nie ma zbytnio :) A powiedzcie mi jeszcze, czy ten kanał to jest warunek obowiązkowy ? Mam troszkę km do dostępnego kanału na takim "wygnajewie"

Jak rozumiem, chodzi o lepszy dostęp do miski olejowej ? Bo jeśli tak, to myślę że jakoś się tam wcisnę ...



Awatar użytkownika
krzycho85
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 820
Rejestracja: pt lis 11, 2005 22:13
Lokalizacja: Suwałki

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: krzycho85 » wt wrz 13, 2011 22:46

Da radę bez kanału.



Damian.M

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: Damian.M » wt wrz 13, 2011 22:59

Witam,
bez kanału dasz radę, dobrze obcięte dno od np. wiadra plastikowego wystarcza-odkręcasz korek podsuwasz to denko, odkręcasz korek całkowicie i zlatuje olej-przy odkręconym korku wlewu i wyciągniętym bagnecie.
Ważne by przy korku spustowym czasem wymienić uszczelkę- ona jest z miękkiego "metalu" i "dopasowuję się" przy każdorazowym dokręceniu do miski i śruby-to są groszowe sprawy i oszczędzają niepotrzebny wyciek.
Oleju wchodzi 4L, ale tym się nie sugeruj-nie zawsze wszystko zleci, zalej tak jak opisano powyżej...sprawdź na bagnecie i dolej.
Zużyty olej powinno oddać się do sklepu, w którym zakupiono nowy, ale... w naszym kraju ciężko z tym, czasami większe warsztaty przyjmują taki olej.



Awatar użytkownika
LukiSzczecin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 221
Rejestracja: sob sie 06, 2011 03:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu doko

Post autor: LukiSzczecin » śr wrz 14, 2011 00:32

Dzięki za odpowiedzi, teraz powinienem sobie poradzić :) Co do tej uszczelki korka, jak mam o nią pytać ewentualnie? Jest ona uniwersalna, czy też specjalna do golfa MK2? O co powinienem właściwie pytać ?
Co do starego oleju, kupowałem go w Tesco, i co prawda mam paragon ale wątpię aby zabrali stary olej. Zostawię to w piwnicy, i niech stoi, kiedyś może przyda się do nasmarowania czegoś chociażby



MaciU_
...
...
Posty: 87
Rejestracja: pt sie 27, 2010 22:00

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: MaciU_ » śr wrz 14, 2011 12:11

Zakręć korek(śrubę) będzie dobrze :bajer: Nie wymienia się tego często. Sprawdź czy nie cieknie i jeździj :bajer:


MaciU

Awatar użytkownika
LukiSzczecin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 221
Rejestracja: sob sie 06, 2011 03:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu doko

Post autor: LukiSzczecin » śr wrz 14, 2011 15:30

Witajcie. Jutro przyszykuję sobie wiaderko odpowiednio, zabiorę olej, filtr, klucze i pojadę położyć się pod furaka :) Dam znać jak moja pierwsza wymiana oliwki poszła ;)
P.S Co ile km mam wykonywać taką czynność jak wymiana oleju? Nie mówię o dolewaniu, tylko wymianie wraz z filtrem :)



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: Lipek81 » śr wrz 14, 2011 22:45

Co 15 tyś.km.
Olej da radę zmienić bez kanału - trzeba się tylko wczołgać pod auto - ewentualnie postawić je na krawężniku jakimś, czy coś. Żadnej filozofii wielkiej w tym nie ma - stary spuszczasz przez korek w misce, wymieniasz filtr, nowy nalewasz górą (nie zapomnij wcześniej zakręcić tego na dole). Co jakiś czas przy dolewaniu kontroluj poziom oleju, żeby nie przelać. Pamiętaj, że po dolaniu oleju mija chwila zanim poziom oleju w misce podniesie się, także bierz to pod uwagę sprawdzając poziom oleju na bagnecie - odczekaj trochę przez sprawdzeniem.



Awatar użytkownika
LukiSzczecin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 221
Rejestracja: sob sie 06, 2011 03:00
Lokalizacja: Szczecin

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: LukiSzczecin » czw wrz 15, 2011 19:29

Witajcie, dziękuję raz jeszcze za pomoc. Co prawda oliwki jeszcze nie wymieniłem, ponieważ przeglądałem sobie wczoraj dowód rej. i wielkie zdziwienie - do jutra mam przegląd techniczny, a obecnie brak pieniążków aby ten przegląd wykonać więc autko będzie musiało stać :( Aczkolwiek z tym co pisaliście na pewno sobie poradzę z wymianą, zbiorę sobie Wasze wypowiedzi w jedną całość, i po wymianie dam znać aczkolwiek myślę że nie będę miał z tym problemu :)



marko125-90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: czw lip 09, 2009 12:58
Lokalizacja: Jarosław

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: marko125-90 » czw wrz 15, 2011 22:53

Jak lejesz minerał to wymieniaj co 10k km. Co do oleju, szkoda że zakupiłeś Castrola. Testowałem już trochę olejów i najlepiej wypadł Valvoline. Już przy rozlewaniu był duuuuużo rzadszy od Castrola, Castrol lubiał się spiętrzać, podczas gdy Valvo ładnie się rozpływał. Teraz będę zalewał Fuchsa. Podobno jeden z najrzadszych olejów mineralnych i nie gęstnieje tak przy niskich temperaturach. Ile w tym prawdy to się przekonam tej zimy :) Filtr to polecam dopłacić do Knechta lub Manna. Filtrony 2razy pod rząd mi ciekły. 3raz tego błędu nie popełniłem. No i pamiętaj, żebyś postawił auto na równym



Awatar użytkownika
LukiSzczecin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 221
Rejestracja: sob sie 06, 2011 03:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu doko

Post autor: LukiSzczecin » pt wrz 16, 2011 17:11

Witam. Castrola polecono mi jako jeden z tańszych przy tym dość dobrze wypadających jakościowo olejów mineralnych. Przy następnej wymianie być może pokuszę się o coś ciekawszego :)
Co do filtra, masz rację teraz zakupiłem filtron'a, aczkolwiek przy kolejnej wymianie zakupię coś lepszego, tym razem chodziło mi o coś po prostu nowego, bo na tym auto nie mam pojęcia ile już jeździ... Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam



wojtas46
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2487
Rejestracja: pt lut 06, 2009 19:47
Lokalizacja: łęczyca

VW Golf MK2 1,6 PN 1991 - Wymiana oleju, jak samemu dokonać?

Post autor: wojtas46 » sob wrz 17, 2011 07:02

Wymień również filtr powietrza , koszt niewielki a jeśli stary masz pozapychany to nie wpływa to dobrze na pracę silnika



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk2 (1983 - 1992)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości