Kładzenie kabli do CA

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

maja90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:26

Kładzenie kabli do CA

Post autor: maja90 » czw gru 18, 2014 14:55

Witam wszystkich ponownie. Mam pytanie dotyczące przeciągnięcia kabli do CA.
Kabel zasilający OFC przeciągnę lewą stroną - progiem do bagażnika. Kabel RCA (podwójnie ekranowany) planuje środkiem do bagażnika. Kabel od głośnika OFC przód prawy ,wiadomo prawym progiem.
Moje pytanie: czy jak przeciągnę kabel OFC od lewego przedniego głośnika do bagażnika tą samą drogą co kabel zasilający to nie będzie jakichś zakłóceń ?

Czy jest jakiś schemat kładzenia kabli żeby nie było zakłóceń ?

Samochód Golf 4.

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam , Maja.



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: Kładzenie kabli do CA

Post autor: bogib184 » czw gru 18, 2014 17:24

Nie będzie, przecież tym i tym płynie prąd. To nie sygnałówki, które słabej jakości zbierają zakłócenia w przypadku słabego ekranu, choć dobrej jakości nie boją się też "leżeć" obok zasilania.



maja90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:26

Re: Kładzenie kabli do CA

Post autor: maja90 » pt gru 19, 2014 08:48

Bardzo dziękuję za pomoc :D



maja90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:26

Kładzenie kabli do CA

Post autor: maja90 » pt gru 19, 2014 16:09

Jeszcze jedno pytanko: czy kabel masy od wzmacniacza do karoserii może być inny jeżeli chodzi o grubość od zasilającego ?
Zasilający mam 25 mm2 a do masy mam różne 16, 35. Nie wiem czy mi wystarczy tego 25mm , tak zapobiegawczo się pytam :)



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Kładzenie kabli do CA

Post autor: Qto » pt gru 19, 2014 17:32

powinny być takie same, bo prądy płyną takie same przez obydwa kable

Nie pisz posta pod postem



Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

Kładzenie kabli do CA

Post autor: OsteR9019 » pt gru 19, 2014 20:28

maja90 pisze:Jeszcze jedno pytanko: czy kabel masy od wzmacniacza do karoserii może być inny jeżeli chodzi o grubość od zasilającego ?
Jak już muszą być różne to lepiej żeby masowy był o większym przekroju, ale zasilający i tak musi o minimalnym przekroju dla danego obciążenia. Ale przekrój to nie wszystko bo liczy się jeszcze długość. Jak chcesz brać masę z nadwozia teoretycznie będziesz miała krótszy (-) niż (+) i możesz zejść z przekrojem ale możesz dużo stracić na połączeniu z blachą. Według mnie najlepszym rozwiązaniem są dwa przewody bezpośrednio z akumulatora o jednakowym przekroju i długości.
Ostatnio zmieniony ndz gru 21, 2014 00:09 przez OsteR9019, łącznie zmieniany 1 raz.


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

maja90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:26

Kładzenie kabli do CA

Post autor: maja90 » sob gru 20, 2014 22:28

Obrazek
W bagażniku po lewej stronie jest takie miejsce, czy tam mogę podpiąć masę?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Kładzenie kabli do CA

Post autor: Qto » sob gru 20, 2014 22:29

możesz



maja90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:26

Kładzenie kabli do CA

Post autor: maja90 » sob gru 20, 2014 23:04

Co się może stać w najgorszym przypadku, jak podepnę masę wzmacniacza pod to miejsce a nie pod "-" akumlatora ?



Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

Kładzenie kabli do CA

Post autor: OsteR9019 » ndz gru 21, 2014 00:02

maja90 pisze:Co się może stać w najgorszym przypadku, jak podepnę masę wzmacniacza pod to miejsce a nie pod "-" akumlatora ?
Spadek napięcia, mniejsza moc, może przegrzanie.
Blacha nadwozia czyli stal jest słabym przewodnikiem (biorąc pod uwagę wszystkie metale) ale jest jej dużo i to rekompensuje straty. Jednak musisz wziąć pod uwagę połączenia które powodują straty i to że inne urządzenia też biorą masę z nadwozia. Jak masz jeden kabel od akumulatora do silnika i drugi do skrzynki z bezpiecznikami o łącznym przekroju 25mm² i dasz na wzmacniacz bezpośrednio również 25mm² który jest wymagany do mocy sprzętu to bez zastanowienia można stwierdzić że masy zabraknie, bo inne urządzenia korzystają ze wspólnej masy i zabierają trochę. Oczywiście przykład może być przesadzony ale mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi. Wiele problemów bierze się właśnie z braku lub niewystarczającego "zmasowania" np problem z rozruchem silnika lub przygasające światła w momencie gdy świeci kierunkowskaz. Mimo wszystko proponuje podłączyć tak jak myślisz i sprawdzić napięcie na akumulatorze i przy wzmacniaczu podczas głośnego grania i włączonych innych urządzeniach. Jak będzie spadek o kilka volt daj dodatkowy "-" od aku gdzieś w komorze silnika żeby od razu nie ciągnąć przez całe auto, jeśli nie pomoże niestety będzie trzeba dać równolegle z "+".


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Kładzenie kabli do CA

Post autor: Qto » ndz gru 21, 2014 00:15

oryginalnie masa z aku na budę to 35mm^2...
Ja mam u siebie plus 53mm^2...masa powinna być taka sama, więc jest. Masę jednak wziąłem z karoserii a nie z aku...ale jest też dodatkowa masa z aku na budę (i generalnie wszystkie główne przewody pod maską) z kabla 53mm^2. Nie wyobrażam sobie dwóch kabli 53mm z aku do bagażnika. Lewą stroną mam plusowy + kable głośnikowe dla lewej strony i drugi kabel się tam na pewno nie zmieści. Prawą stroną mam sygnałówki (6 kanałów, każdy kanał solidnym kablem(DLS ultimate)) + kable głośnikowe dla prawej strony. Z tej storny próg niestety już nie dochodzi do karoserii :crazy: Mógłbym kombinować aby sygnałówki dać środkiem...a w zamian prawą stroną dać masę z aku. Jednak po wygłuszeniu całego auta wykładzina podłogi nie układa się już tak jak bez wygłuszenia...także im głębiej w las tym więcej kombinacji. Wiadomo, że jak głęboko w las to i masa z aku nie pomoże...tylko potrzeba dodatkowe akumulatory w bagażniku. Jeżeli do wzmacniacza wystarczy kabel 25mm^2 to spokojnie można brać z karoserii.



Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

Kładzenie kabli do CA

Post autor: OsteR9019 » ndz gru 21, 2014 00:25

Qto pisze:także im głębiej w las tym więcej kombinacji. Wiadomo, że jak głęboko w las to i masa z aku nie pomoże...tylko potrzeba dodatkowe akumulatory w bagażniku.
Masa pod samochodem równolegle do przewodów hamulcowych/paliwowych aż do bagażnika :food: wtedy to nawet spawalniczy 95mm² albo 120mm² się zmieści :satan:


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

maja90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:26

Kładzenie kabli do CA

Post autor: maja90 » ndz gru 21, 2014 13:06

Jutro będę walczyła z podłączeniem , dam znać jak mi poszło. Dzięki chłopaki za pomoc, jesteście super :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości