Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Lipek81 » pt sie 06, 2010 14:22

Witam.
O ile w dziale technicznym zadomowiłem się już na dobre, o tyle w Car audio to chyba mój debiut.
Pojęcia na temat car audio nie mam żadnego, ale moje wymagania nie są zbyt wygórowane - ważne żeby grało i nie pierdziało.
Moje audio w tej chwili to Gamma3, z przodu głośniki blaupunkt GTX 352 87mm, z tyłu elipsy 4x6" GTX 462. Niestety jeden z głośników tylnych chyba nie wytrzymał "potężnej" mocy jakie daje moje radyjko i zaczął pierdzieć. Postanowiłem wiec trochę popracować nad zestawem audio w moim aucie.

Założenia są dwa:
- nie niszczymy auta (nie tniemy, wiercimy itp.)
- wszytko ma wyglądać na ori (głośniki w fabrycznych miejscach, radio zostaje to, co jest).

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób zaraz mi odpowie, że bez modyfikacji się nie obejdzie, że dźwięk będzie słaby. Ja natomiast chcę osiągnąć co się da, ale tak, aby nie było widać żadnych modyfikacji - lubię po prostu jak auto wygląda tak, jakby wyjechało z fabryki, bez modyfikacji.

Wymagania:
Głośniki - wolałbym zostać przy 4 głośnikach - 2x87mm z przodu i 4x6" z tyłu, ale rozważam także montaż głośników 130mm w drzwiach przednich (tak, jak to miały lepsze wersje mk2).

Radio - zostaje Gamma 3 - zdaję sobie sprawę z jej niedociągnięć - przede wszystkim przy mocniejszym podkręceniu gałki pojawiają się przesterowania - ale trudno - zależy mi na wyglądzie, a to radio bardzo ładnie komponuje się z deską. O ile wiem Gamma 3 posiada wyjścia liniowe - jestem skłonny zamontować jakiś dodatkowy wzmacniacz w aucie, pomijając ten, który jest fabrycznie w radiu, tak, aby pozbyć się tego przesterowania.

Modyfikacje wnętrza - planuję wyciszyć auto, bardziej ze względu na to, żeby miło i przyjemnie się nim jechało, a nie ze względu na audio. Ale wspominam na wszelki wypadek - może do czegoś się ta informacja przyda.

I teraz pytanie do Was fachowcy od Car Audio - co z tym fantem począć? Co da się z tym sprzętem i przy tych założeniach wycisnąć? Jakie głośniki? Jaki ewentualnie wzmacniacz? Co jeszcze mogę zrobić, przy tych założeniach, aby poprawić dźwięk w aucie?

Kasa w jakiej miałbym się zmieścić - jeszcze nie wiem :) - zaproponujcie coś, żebym wiedział ile odłożyć. Nie mam w ogóle pojęcia ile to może kosztować - powiedzmy 1tyś PLN będzie ok?
Muzyka jakiej słucham - RMF Maxxx, Eska itp. ogólnie dyskotekowa muzyka współczesna, ale też z lat 80-90.

I jeszcze jedno: możecie podać nazwy firm produkujących DOBRE głośniki samochodowe? Już wiem, że Magnat, czy Busmann to nie za bardzo dają radę ;) - możecie polecić coś innego - chodzi mi po prostu o odnalezienie się w tym rynku. Występuje tutaj sporo firm, które specjalizują się tylko w Car audio i nie za bardzo wiem co jest dobre, a co nie - nie wiem, jak odróżnić coś dobrego od chińskiej tandety.



Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Raadek » pt sie 06, 2010 16:45

Jakich byś nie kupił głośników w rozmiarach 87mm i 4x6" będą to chińskie tandety.Z punktu CA założenie masz do bani.
Jeśli koniecznie upierasz się za 130mm w drzwiach to poszukaj systemu odseparowanego z tweeter'em,który powinieneś zamontować w słupku lub desce.Miejsce ori jest dobre pod warunkiem że nie wepchasz głośnika pod tą tłumiąca osłonę(deska).Tu należało by przerobić ta osłonę lub słupek...tak,tak wiem ma wyglądać jak z fabryki,lecz bez małego kompromisu nic ciekawego z tego nie wyjdzie.Można zamontować odpowiednio ukierunkowany tweeter tak żeby było ok a nie raziło w oczy że coś jest kombinowane.
Druga sprawa to drzwi.Koniecznie trzeba je wytłumić i na dystansie przykręconym do drzwi umieścić woofer.Należy to tak spasować żeby ta 13 weszła pod ori siatkę.


Natural Sound

Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Duber » pt sie 06, 2010 20:15

jak ma byc wsio ori to wyglusz drzwi dobrze,posluchaj czy starczy na przód,jak nie pisz dalej



Awatar użytkownika
Xabingo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1787
Rejestracja: śr lip 11, 2007 10:52
Lokalizacja: TBU
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Xabingo » pt sie 06, 2010 21:27

W drzwi dał bym 160-tki zestaw odseparowny, a w podszybie tweetery i mi to wystarcza, z tyłu głośniki nie są potrzebne.
Drzwi oczywiście trzeba wygłuszyć.


MK2 ukończone w 95%
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Obrazek

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Lipek81 » sob sie 07, 2010 23:11

Raadek pisze:Jakich byś nie kupił głośników w rozmiarach 87mm i 4x6" będą to chińskie tandety.Z punktu CA założenie masz do bani.
Jeśli koniecznie upierasz się za 130mm w drzwiach to poszukaj systemu odseparowanego z tweeter'em,który powinieneś zamontować w słupku lub desce.Miejsce ori jest dobre pod warunkiem że nie wepchasz głośnika pod tą tłumiąca osłonę(deska).
- co do poszukiwania głośników - radyjko ma 20W. Gdzieś wyczytałem, że głośnik ma mieć - 40-70% więcej mocy. Czyli głośniki coś ok. 30W. I rzeczywiście w rozmiarze 87 ciężko cokolwiek dostać. Możecie mi podpowiedzieć w ogóle na jaką moc mam patrzeć? Czasami podają RMS, czasami moc max, czasami znamionowa, szczytowa, ciągła - wymyślają to chyba po to, żeby w głowie namieszać...
Takie coś znalazłem : Hertz ECX 87 - dobre to? - to by było w wariancie, gdybym zdecydował się na dwa głośniki z przodu i dwa z tyłu (bez głośników w drzwiach).

Piszesz coś o jakimś systemie - o co chodzi? Te głośniki kupuje się w komplecie czyli tweeter + ten drugi głośnik (średniotonowy?)
Czy w razie czego mogę tego tweetera przykryć tą kratką oryginalną co jest w desce? (rozumiem, ze on ma rozmiar mniejszy niz 87mm i coś bym pokombinował z jego umocowaniem)
Raadek pisze:Druga sprawa to drzwi.Koniecznie trzeba je wytłumić i na dystansie przykręconym do drzwi umieścić woofer.Należy to tak spasować żeby ta 13 weszła pod ori siatkę.
- heh to już chyba odpada - bo drzwi wygłuszyć to ok, rozumiem, ale żeby to miało ręce i nogi, to pewnie trzeba dziurę wywalić w tapicerce, za głośnikiem itp. i tu już mi się przestaje podobać...

Duber pisze:jak ma byc wsio ori to wyglusz drzwi dobrze,posluchaj czy starczy na przód,jak nie pisz dalej
- czy wygłuszenie drzwi coś da, jeżeli zdecydowałbym sie na wariant bez głośników w drzwiach? Poza tym z tyłu głośniki i tak już mam trafione, stąd ten post - bo nie wiem, na co wymienić...

Co myślicie o tej koncepcji z dodatkowym wzmacniaczem? Trochę drażni mnie te przesterowanie w radiu - mogę gałkę odkręcić na 3/4 skali, potem już charczy. Do tego dochodzi funkcja GALA - podgłośnię, przesterowania nie ma, ale trochę przyspieszę i już jest... Jutro sprawdzę, czy przypadkiem na wyjściu liniowym też nie ma tego przesterowania, wtedy wrzucenie dodatkowego wzmacniacza rozwiązałoby problem. Są w ogóle takie małe wzmacniacze 4 kanałowe - na 30W lub coś podobnego?
Xabingo pisze:W drzwi dał bym 160-tki zestaw odseparowny, a w podszybie tweetery i mi to wystarcza, z tyłu głośniki nie są potrzebne.
Drzwi oczywiście trzeba wygłuszyć.
- to odpada, bo w mk2 wchodzą w drzwi 130mm.

A, jeszcze takie coś znalazłem -MOREL - CDM-88, ale to już chyba przegięcie pały do takiego radyjka takie głośniki podłączać...
Ostatnio zmieniony sob sie 07, 2010 23:15 przez Lipek81, łącznie zmieniany 1 raz.



enzo2211
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 596
Rejestracja: wt wrz 29, 2009 12:42
Lokalizacja: Gidle ERA
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: enzo2211 » sob sie 07, 2010 23:46

Lipek81, To ja ci doradzę pod względem wyglądu. Skoro głośnika w drzwi pakował nie będziesz, suba w bagażniku wozić nie zamierzasz. To kup cokolwiek nieco droższego od najtańszego, podłącz w miejsce starych głośników i będzie to jakoś grało. Rewelacji nigdy przy takim zabudowaniu nie będzie z racji miejsca gdzie to ma być montowane. Wzmacniacz na pewno coś poprawi ale podejrzewam ze niewiele. Ja w cinquecento miałem zamontowane jakieś głośniki peying czy coś takiego pamiętam, ze zapłaciłem za to 35 zeta i były lepsze od tech co tam były. w zawodach CA nie będziesz pewnie brał udziału a posłuchać radia zawsze posłuchasz. :bigok:

Z resztą, ja się na tym nie znam i tylko podpowiadam jak ja bym zrobił. 35 zeta to niewiele i sprawdzić jak to będzie grało zawsze możesz.... :helm:

Pozdro


Druciarstwo - to jest to co kocham ...

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Lipek81 » ndz sie 08, 2010 00:03

Kurcze - ale pytanie co konkretnie kupić? Kupiłem wcześniej blaupunkta, bo myślałem, ze jest ok, a tu zaczął mi pierdzieć... Wiec nie chcę kupić czegoś, co za rok znowu zacznie mi pierdzieć... Stąd zadałem pytanie, w jakie firmy celować... Blaupunkt, JBL, Soby ,pionner, peiying - po prostu nie wiem, co wytrzyma mi trochę dłużej...



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: bogib184 » ndz sie 08, 2010 08:00

Wypowiem się jeszcze w tym temacie: mówisz, że do MK 2 wchodzą 130 mm, więc jeżeli masz możliwość załatwienia sobie takiego boczku, to zmiana 87 na 130 będzie dla ciebie bardzo wyraźnie zauważalna. Nie miałem nigdy MK 2, ale za to miałem MK 1 :jezor: i podejrzewam, że tak samo wyglądało audio. Były w podszybiu 87 i z tyłu jajka firmy Rocker (czyli badziew) i grało to pod lepszym radiem (Sony - też cienizna, ale mocniejsza jak ori), a dźwięk był taki, jakbyś magnetofon wrzucił do kartonowego pudła :helm: System odseparowany (oddzielne woofer i tweeter) zamontowany na dystansie z MDF (nawet średnicy 130 mm) był by dla ciebie miłym zaskoczeniem w odsłuchu. 165 to jeszcze zupełnie coś innego, ale wtedy trzeba dorobić panel na boczkach i wtedy ładnie to wygląda. Wzmacniacz do 130 już śmiało się podpina, a do 165 to już uważam obowiązkowo. Firmy - jak się zdecydujesz na konkretną opcję co do rozmiaru głośników, wtedy na pewno coś się doradzi. Głośniki zaczęły pierdzieć - a może masz odwróconą fazę na któryś z głośników. Moce POMPO, Max, Peak, RMS - zawsze się patrzy się na moc RMS inaczej ciągłą, rzeczywistą, continous power. Moc głośnika i wzmacniacza powinna być co najmniej równa, a najlepiej wzmacniacz powinien być mocniejszy - w niektórych przypadkach dużo, dużo większa. Jak coś nie wiesz pytaj :bigok:



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Lipek81 » ndz sie 08, 2010 14:58

bogib184 pisze:Moc głośnika i wzmacniacza powinna być co najmniej równa, a najlepiej wzmacniacz powinien być mocniejszy - w niektórych przypadkach dużo, dużo większa. Jak coś nie wiesz pytaj
- jestes pewien, z tego co czytałem, to zawsze powinno być na odwrót - głośnik mocniejszy od wzmacniacza..

Ogólnie opcje są dwie:
- 4 głośniki - dwa z przodu 87mm, dwa z tyłu 4x6"

- 6 głośników - dwa w desce 87mm, dwa w drzwiach 130mm i dwa z tyłu 4x6". Wtedy można by było w desce dać tweetery.

Jeszcze się tak zastanawiam jednak nad montażem dystansu w drzwiach , wycięciu dziury za głośnikiem w tapicerce itp. - ale to zobaczę, najpierw kupie głośniki, zainstaluje, jak mi się nie będzie podobało, to będę myślał dalej... Tylko dalej nie wiem co kupić. Możecie mi polecić jakieś konkretne zestawy głośników, dla tych dwóch wersji?



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: bogib184 » ndz sie 08, 2010 15:28

Jestem na 100% pewien, trochę się w to bawię :chytry: Np. dla Vibe Black Air 6, które mają 120 Wat RMS dobrze jest dać ze 150 RMS z pieca, to wtedy głośniki można już dobrze wysterować, a wzmacniacz kontroluje głośnik. Jak dasz głośnik 2xmocniejszy od pieca (w rms oczywiście) to masz niedowatowany głośnik i są mocne przestery. Sprawa 2: w podszybiu proponuję dać gwizdki, a wooferki w drzwi na dystansie (dobrze, że o tym myślisz). Jak zależy ci na ori wyglądzie to zakombinować boczki z kieszeniami na głośniki, 130 mm i już masz fajniejsze granie, a jeżeli chcesz mieć już dobry system głośników, to napisać do Kubus20, porozmawiać na temat paneli pod 165 mm do golfa 2. Koszt wiadomo większy, ale sam przód dobrze zrobiony potrafi niejednego zadziwić, wyglądają jak z fabryki, a podłączone pod wzmacniacz już robią robotę. Co do doradzenia marki, to określ cenowo ile chcesz wydać i pod jaką głównie muzykę zestaw i musisz zdecydować, czy zrobić porządnie i fajnie grającego Goferka, czy włożyć 87 mm + 4X6" i będzie to co było ale bez pierdzenia. Umiejscowienie głośników w MK1 i MK2 jest lipne jednym słowem, ale założyć 130 mm albo polecam 165 mm, to już zupełnie inna bajka. Zdecyduj co dokładnie chcesz osiągnąć i ile kasiorki możesz na to przeznaczyć :bigok:



Awatar użytkownika
Xabingo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1787
Rejestracja: śr lip 11, 2007 10:52
Lokalizacja: TBU
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Xabingo » ndz sie 08, 2010 18:28

Ja bym kupił zestaw HELIX Dark Blue DB 62.1 i tweetery daj w podszybie. Głośniki 16cm daj w boczki drzwi - zamiast schowków (kieszonek) daj oryginalną maskownicę (kratka), oczywiście kieszenie zostają fabryczne. Pod kratką w tapicerce wytnij otwornicą ładne kółko, tylko jak będziesz robił otwór to uważaj, żeby nie poszarpało materiału. dystans z mdf'u dokręć do drzwi i do tego głośnik. Tylko drzwi musisz wygłuszyć i musisz tak zrobić, żeby do głośnika nie dochodziła wilgoć i oczywiście do mdfu, bo jak dostanie wilgoci to będzie puchł.


MK2 ukończone w 95%
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Obrazek

Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Slavwek.ie » ndz sie 08, 2010 19:03

Xabingo, ale ty uparty jesteś.. Lipek wyraźnie napisał, że nie chce pruć tapicerki, wszystko ma wyglądać tak jak w oryginale, tyle że ma GRAĆ...

Rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup separowanego systemu przedniego (osobno tweetery, osobno midbasy) i zamontowanie tego w podszybiu i w drzwiach.
Bez odpowiedniego przygotowania drzwi i tak będzie nędznie grało bo mocowanie midbasów w fabrycznych kieszonkach nie umożliwia osiągnięcia dobrego brzmienia (car audio to kompromis pomiędzy oryginalnym wyglądem a dobrym brzmieniem), no ale jeśli tak sobie życzysz, to nic na to nie poradzimy.
Fabryczna Gamma też nie spełni tu swojej roli, przester jaki pojawia się spowodowany jest słabą końcówką mocy (20W to max moc) więc zasadnym jest zastosowanie zewnętrznego wzmacniacza, wybór jest szeroki.
Montaż 87mm głośników w podszybiu, to starta pieniędzy, nie ma na rynku w klasie budżetowej głośników w tym rozmiarze, które spełniły by twoje wymagania.
Tylne głośniki 4x6 również nie przyniosą wiele radości, z tego samego powodu jak wyżej... Głęboko zastanowił bym się nad zasadnością ich montażu.
Przedni system, jaki bym sugerował, to:
http://www.essa.com.pl/oferta/index.php ... 3&pid=1534" onclick="window.open(this.href);return false;
Wzmacniacz do napędu przodu:
http://allegro.pl/item1180220647_sony_x ... tanie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pomimo, iż ma to wyglądać na oryginał, pokusił bym się o delikatną ingerencję we wnętrze drzwi, przymocowanie pierścienia z MDF-u do konstrukcji i wytłumienie matami.
Rozwinę nieco to, o czym pisał Raadek:
Przy odrobinie zdrowego rozsądku i zdolności manualnych można zamocować głośnik do pierścienia MDF, aby odizolować go od tapicerki i plastikowej trzeszczącej kieszonki a ją samą wraz z maskownicą traktować tylko jako nakładkę zakrywającą całość.
Taka aplikacja pozwoli stworzyć komorę dla pracującego tam głośnika, wytworzyć bas jaki nigdy nie pojawi się przy fabrycznym miejscu montażowym.
Z zewnątrz pozostanie 100% oryginał.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: Lipek81 » ndz sie 08, 2010 21:23

bogib184 pisze:Co do doradzenia marki, to określ cenowo ile chcesz wydać i pod jaką głównie muzykę zestaw
- pisałem już wcześniej na ten temat - muzyka głównie dyskotekowa, RMF maxx i Eska, czasem lata 80 i 90. Co do kasy - to nie wiem dokładnie ile to może kosztować. Powiedzmy, że mogę odłożyć 1tyś zł w jakimś rozsądnym okresie czasu.
Xabingo pisze:Ja bym kupił zestaw HELIX Dark Blue DB 62.1 i tweetery daj w podszybie. Głośniki 16cm daj w boczki drzwi - zamiast schowków (kieszonek) daj oryginalną maskownicę
- już chyba raz pisałem - w golfie mk2 w drzwi wchodzą głośniki 13cm, a nie 16.

Slavwek.ie, a czy te tweetery mogę zamontować w deskę, tam, gdzie teraz mam 87mm(chodzi mi pod ta osłonę)?

Ogólnie chodzi mi o to, żebyście podali mi dwie konfiguracje - na 4 głośniki (tak, jak mam teraz) i na 6 głośników (czyli dochodzą te w drzwiach, których nie mam teraz). Ewentualnie 6 głośników + wzmacniacz, albo same 4 głośniki z przodu (i ewentualnie wzmacniacz) - no ogólnie wariacje w tymi dwiema konfiguracjami, które wymyśliłem.

Slavwek.ie w końcu podał jakieś konkrety. Ktoś inny mógłby napisać, co o tym sądzi?

Czy jakiś subwoofer w bagażniku coś by zmienił? W sumie nie wymaga on niszczenia samochodu, a razie czego mógłbym go odłączyć i wyciągnąć z bagażnika...



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: Audio w golfie 2 - ma wygladać jak ori.

Post autor: bogib184 » ndz sie 08, 2010 22:08

Na 4 głośniki, czyli na odseparowane np. http://allegro.pl/item1180346919_tec_xp ... dansk.html" onclick="window.open(this.href);return false;,
http://allegro.pl/item1155361970_powerb ... c_usa.html" onclick="window.open(this.href);return false;, http://allegro.pl/item1166212632_dls_k5 ... ienie.html" onclick="window.open(this.href);return false; , http://allegro.pl/item1171899334_mac_au ... _2010.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na 87 mm i 4x6" to nie proponuję, ponieważ wszystko zagra podobnie słabo, więc jeżeli się zdecydujesz na ori głośniki wybierz coś firmowego, poprawnie podłącz + i - do głośników i po sprawie, bo tu nie ma co doradzać.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości