Tanie i proste nagłośnienie z MP3

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Tanie i proste nagłośnienie z MP3

Post autor: Shmatan » wt sie 25, 2009 23:38

Witam.

Postanowiłem że wrzuce pare fotek z operacji jaką przeprowadziłem jakiś czas temu - zamiast radia zamontowałem mały prosty wzmacniacz 2x35W wzmacniający sygnał podany z mp3/pmp/telefonu przez małego jacka.

Zdjęc jak to wyszło wizualnie nie umieszczam, bo każdy zrobi to po swojemu - ja po prostu postawiłem holder na szybe pod cowona a2 z którego puszczam muzykę, a wzmacniacz przyczepiłem opaskami elastycznymi w miejscu radia i zasłoniłem oryginalną zaślepką (z mk3).

Wzmacniacz możemu bez problemu zrobić sami (elektroda.pl), lub też kupić na alledrogo, np tu http://www.allegro.pl/item722406960_wzm ... _120w.html

Z tym że z góry uprzedzam - jeżeli podłączanie do niego coś więcej niż mp3 firmy tesco za 20zł, to 2x20W wam spokojnie wystarczy zeby zagłuszyć nawet bardzo głośne rozmowy w samochodzie.

Co było mi potrzebne:
Wzmacniacz (40zł kupiony - nie miałem ochoty na babranie się z lutownicą) z kablem REM+
Kabel 2 chincz na małego jacka
2 kostki ISO (od głośników i zasilania)
Kawałek kabla
mały włącznik (tymczasowo - mam w planach założyć jako włącznik drugi przycisk od podgrzewania szyby, bądź też od esp)

Obrazek
Legenda:
Szary i szary z czarnym paskiem: plus i minus na prawy głośnik
Biały i biały z czarnym paskiem: plus i minus na lewy głośnik
Czerwona i czarna wtyczka: prawy i lewy kanał z kabla do mp3
Czerwony i czarny: +12V i masa
Przeźroczysty: sterowanie rem

Kostki są p&p - zostawiłem w nich 4 kable pod głośniki, czarny i czerwony kabel od 12V i masy, oraz żółty, który poprzez dodatkowy włącznik łączy się z przeźroczystym ze wzmacniacza.

Cała instalacja jest demontowalna w pare sekund, i nie zmienia oryginalnej instalacji, przez co samochód jest gotowy do współpracy z każdym innym radiem.

schemat działania - wzmacniacz włącza się jedynie przy kluczyku w stacyjce, oraz gdy dodany przycisk przełączony jest na on - przy braku kluczyka, albo wyłączeniu przełącznika wzmacniacz gaśnie po ok 5 sekundach, co traktuje jako przypomnienie o podstudzeniu turbiny

tutaj widać połączenie kostek:
Obrazek

A tutaj zdjecie zaraz po założeniu - obecnie kabel wychodzi obok przycisku wprost na holder zwisający z szyby, a półka zamieniona jest miejscami ze wzmacniaczem
Obrazek
Zaleta takiego rozwiązania jest taka, że itak zawsze mam przy sobie cowona, a na nim 5-10gb muzyki która akurat jest mi potrzebna, więc dzięki temu odpada mi noszenie/chowanie panelu od radia

Obrazek
Tutaj jeszcze wersja ze wzmacniaczem na górze - widać doskonale ile mamy tam miejsca

Mam nadzieje że komuś się to przyda, bo pomijając koszta zakupu mp3, można zamknąć się w 20zł
Ostatnio zmieniony wt sie 25, 2009 23:42 przez Shmatan, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
malutki
Forum Master
Forum Master
Posty: 1051
Rejestracja: śr lis 15, 2006 12:03
Lokalizacja: Opole/Krapkowice
Kontakt:

Post autor: malutki » śr sie 26, 2009 08:17

ciekawa konstrukcja ;) do audifilskiego grania moze sie nie nada ale do podstawowego grania napewno :grin:


Clarion DXZ958 - Morel Hybrid Integra 402 - Morel 6W - Gladen RS10 - Phoenix Gold Ti600.4 - Phoenix Gold Ti1500.1
Szafa gra :-)

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » śr sie 26, 2009 10:36

Pytanko - wzmak jest na kostce TDA7376? :helm:


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » śr sie 26, 2009 18:06

Nie wiem - jak już pisałem nie szukałem nawet schematu, bo nie bardzo lubie babrać się w lutowaniu (chociaż czasem inaczej się nie da)

szczerze, to jakość na prawde mnie zaskoczyła - mój pmp sam w sobie oferuje świetną jakość, i jeżeli do tego dobiore dobrze zgrane mp3 (z ori płyt samodzielnie z wysokim btr) to przebija każde seryjne radio jakie słyszałem, a i wiele osobno kupionych



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Post autor: skaktus » czw wrz 03, 2009 14:06

Wzmacniacz - najprostsza konstrukcja, tak tutaj niepolecanych Voice Kraft - ów a teraz nagle się podoba.... A nawet dalej - najzwyklejsza aplikacja producenta, gdzie za wzmacniacz zapłaciłeś 40 zł a na allegro kupisz identyczny wspomnianej firmy VK za 30 zł i w zestawie będziesz miał obudowę oddającą ciepło + mozliwość sterowania całością itp.

Dodatkowo przy takim zasilaniu (bezpośrednio z 12V) więcej jak 20W na kanał nie uzyskasz bez słyszalnych zniekształceń, trzasków i pierdów.

A sam system nie wiem czy warty zabaw...Za parę złoty więcej kupisz radio z CD/MP3/SD/USB . Aktualnie posiadam radio Denver, kupione na allegro za 70 zł, oparte prawdopodobnie na takiej samej końcówce mocy, ewentualnie lekko zmienionej...Zero zabaw, gra identycznie.



Awatar użytkownika
adpap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: sob paź 25, 2008 20:29
Lokalizacja: Sztum

Post autor: adpap » czw wrz 03, 2009 17:34

a ja jestem na TAK
sam myslalem o podobnym systemie ale opartym na jakims porzadnym wzmacniaczu 4x sporo Watt i jako zrodlo jakas mp3,moze nawet z tunerem FM

w sumie plyt CD juz wogole nie uzywam, cala muzyka jest na pendrive'ach, jeden nasz, jeden dla dzieci...

plusem jest calkowicie niewidoczne
minusem moze byc skomplikowane sterowanie mp trojka...



Awatar użytkownika
Tomek gd
Forum Master
Forum Master
Posty: 1625
Rejestracja: pn mar 02, 2009 00:07
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: passat b6
Kontakt:

Post autor: Tomek gd » śr wrz 09, 2009 22:46

jak dla mnie to za slabe, ale + za pomysl :grin:

- za wlacznik (mikser z prl jak nic) kup guzik od ESP lub ASR jak pisales bedzie to fabrycznie wygladac

http://www.allegro.pl/item736457594_vw_ ... jnych.html



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości