Naprawa głośnika.. czym zalepić dziury?

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Naprawa głośnika.. czym zalepić dziury?

Post autor: D1_PITER » pn mar 09, 2009 17:40

Witam

Kupiłem pewnego czasu pewien głośnik za pewną okazyjną cenę ;) Dokładniej trzy miesiące temu za 10zł :hmm: Głośnik kupiłem w stylu.. a nóż fajnie gra, za 10zł to dobry biznes. Jak się okazało brzmienie mi się spodobało i postanowiłem go naprawić. W membranie są dziury jak by dostał czymś ostrym. Dziury są na wylot.. Oto zdjęcia:

Obrazek Obrazek

Myślałem, żeby na to nakleić jakiś kawałek plastikowej folii przeźroczystej w formie łatki.. Taki pomysł tylko.. ale z czego folia by miała być i jaki klej to ja nie wiem i po to pisze tutaj. Priorytetem ma to być mocne a jak będzie wyglądać to sprawa już drugorzędna.. Może całą kopułkę wymienić, ale nie wiem czy u mnie w mieście takie coś dostanę..

Drugi problem jest taki, że druciki od cewki prawie przebiły membrane na wylot. Podkleiłem prowizorycznie taśmę jak go kupiłem a teraz też chcę coś z tym zrobić..

Obrazek

Mam dwa pomyły na to:
1. skrócić lekko druciki
2. zakombinować gdzieś coś gąbkę podłożyć

[ Dodano: 09 Mar 2009 16:58 ]
Trzeci pomysł to pójść w tym kierunku..

Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
tomekzabrze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 425
Rejestracja: czw mar 23, 2006 23:43
Lokalizacja: zabrze
Kontakt:

Post autor: tomekzabrze » wt mar 10, 2009 00:12

ogolnie troche nie z tematu ale.....dodam ze mam taki glosnik u siebie i gra super.... mimo ze tylko 25 cm, wiec mysle jesli sie da naprawic to działaj moze ktos ci pomorze



Awatar użytkownika
michalqqr
...
...
Posty: 1052
Rejestracja: sob cze 07, 2008 20:36
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: michalqqr » wt mar 10, 2009 00:22

tomekzabrze pisze:pomorze
popraw bo razi



Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » wt mar 10, 2009 00:30

Już praktycznie zrobiłem.. W dziury wyciąłem z czarnej tektury wkładki na wymiar dziury i na to butapren. Pójdzie kilka warstw butaprenu i będzie mocne. Może nie ładne ale mocne, i tak teraz głośnik będzie zamocowany odwrotnie (magnesem do zewnątrz) także ta membranka nie musi być piękna, a jak coś to się kiedyś farbą psiknie i po problemie.

Obrazek

Z problemem drucików do cewki sobie poradziłem tak, że skróciłem je o tyle co widać. Sprawdzałem przy max wychyleniu starcza ich długość.

Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
daniel1d
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2250
Rejestracja: pt paź 24, 2008 21:36
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: daniel1d » wt mar 10, 2009 01:21

Na allegro można kupić zestawy naprawcze (same membrany) za grosze.


www.proturbo.com.pl

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » wt mar 10, 2009 01:59

Jednak wtedy głośnik zgubi parametry T-S.


Obrazek

Awatar użytkownika
kisielek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 19:35
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: kisielek » wt mar 10, 2009 09:20

mi się wydaje że butapren to agresywny klej i może ci popsuć ten głośnik.
mam nadzieję że nie mam racji i będzie ok.


www.mk1cabrio.pl

Mój lansowóz:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2255656#2255656

wzmak123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 21:36
Lokalizacja: Gdynia-Wiczlino

Post autor: wzmak123 » wt mar 10, 2009 17:13

mam jedną radę nie wkładaj głośnika przednią stroną membrany do obudowy, ponieważ możesz stracić na efektywności i bass może troszkę gorzej zagrać , chyba ze głośnik masz uszkodzony i membrana wchodzi do środka zamiast na zewnątrz, cała

a sam butapren to dobry klej do naprawy głośników, ponieważ jest w miarę elastyczny i dobrze chwyta do powierzchni, inne kleje w stylu silikony nie dadzą rady podczas drgań...



Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » wt mar 10, 2009 17:48

O ile mi wiadomo to przy głośnikach subniskotonowych nie ma znaczenia którą stroną są zamontowane w obudowie. Nie widzę powodu straty efektywności (napisz coś na ten temat). Jeżeli nie ma straty efektywności to bass zagra lepiej, ponieważ pojemność obudowy się zwiększy.

[ Dodano: 10 Mar 2009 20:35 ]
kisielek pisze:mi się wydaje że butapren to agresywny klej i może ci popsuć ten głośnik.
mam nadzieję że nie mam racji i będzie ok.
Głośniki klei się klejami chlorokauczukowymi a do takich należy właśnie butapren. Praktycznie wszyscy producenci głośników kleją głośniki na chlorokauczuku. ;)


Obrazek

wzmak123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 21:36
Lokalizacja: Gdynia-Wiczlino

Post autor: wzmak123 » pt mar 13, 2009 12:42

jeśli masz bardzo solidna obudowę , to można usłyszeć różnice, nie mam tu na myśli częstotliwości w okolicach 20hz, przy basie membrana wychodzi na zewnątrz , jak dasz teraz przodem do środka to większa część jest wypromieniowana do obudowy,
z reszta z moich odsłuchów słychać jak bas jest wtedy głuchy, nie jest tak twardy trochę zamula, oczywiście dochodzi do tego dochodzi jak dasz głośnik tyłem do środka obudowy to jednak głośnik jest lepiej zamocowany,
a do strojenia portu bass-reflex to polecam programik speaker workshop,

oczywiście ta reguła nie sprawdza się zawsze, tak jak mówiłeś przy głośnikach subniskotonowych to nie robi, ale już przy niskotonowych słychać różnice...



Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » pt mar 13, 2009 13:37

Nie traktuj moich wypowiedzi jako czepianie się i bunt, czy coś podobnego. Poprostu konstruktywna dyskusja..
wzmak123 pisze:przy basie membrana wychodzi na zewnątrz , jak dasz teraz przodem do środka to większa część jest wypromieniowana do obudowy
Nie widzę problemu - odwrócić polaryzację.
wzmak123 pisze:do tego dochodzi jak dasz głośnik tyłem do środka obudowy to jednak głośnik jest lepiej zamocowany
Nie zgodzę się z tym. Głośnik jest zamocowany również na obrzeżu kosza, tylko z drugiej strony. Zamocowanie jest identyczne wytrzymałościowo.
wzmak123 pisze:a do strojenia portu bass-reflex to polecam programik speaker workshop
Korzystam z BassBox'a. Ale zainteresuje się tym Spekaer Workshop, może jest lepszy.
wzmak123 pisze:tak jak mówiłeś przy głośnikach subniskotonowych to nie robi, ale już przy niskotonowych słychać różnice...
Moim zdaniem przy częstotliwościach powiedzmy poniżej 70Hz, nię będzie róznicy, no może 60Hz. Napewno cichszy będzie wyższy bas, w granicach 100-150Hz który jest promieniowany już bardziej środkiem mebrany a z tyłu głośnika środek membrany jest zasłonięty. Tutaj przypuszczam różnicę brzmieniową.
Ostatnio zmieniony pt mar 13, 2009 13:38 przez D1_PITER, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 72 gości