właczanie i wyłaczanie radia za pomocą stacyjki

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Sindbad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: czw sie 11, 2005 17:59
Lokalizacja: Rzeszów

właczanie i wyłaczanie radia za pomocą stacyjki

Post autor: Sindbad » śr sie 27, 2008 13:30

U kolegi zobaczyłem bardzo ciekwą rzecz.
Ma on tak samo jak ja golfa i on nie musi wyłanczać radia tylko ono się wyłancza automatycznie po wyciągnieciu kluczyka ze stacyjki. Z tego co z nim rozmawiałem to on juz miał od samego początku jak kupił auto i to samo bym ja chciał zrobić tylko nie wiem co z czym trzeba połączyć żeby mieć taka wygodę.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » śr sie 27, 2008 13:52

każde oryginalne radio fabryczne w golfie tak działa. Mało tego - mimo wyciągniętego kluczyka można je potem ponownie włączyć. Z przerobieniem w taki sposób dokładanego radia będzie troszkę pracy, przydałby sie przekaźniczek, bo przewód w którym zanika napięcie po wyjęciu kluczyka jest mało obciążalny. Albo podpiąć główne zasilanie (nie pamięć) pod plus po zapłonie, wtedy zgaśnie jak będziesz wyłączał silnik.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » śr sie 27, 2008 14:12

Sindbad, bo on nie wyłancza radia tylko mu sie samo wyłącza po wyjeciu kluczyka :green_fuck:


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

Awatar użytkownika
Maćkooo
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2032
Rejestracja: pn cze 25, 2007 11:39
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Maćkooo » śr sie 27, 2008 17:34

Synchronizacja radia z zapłonem nie jest aż tak trudna. Wystarczy spojrzeć w schematy w radiu. Zależy także jakie masz radio. Po pierwsze to bierzesz miernik wyciagasz radio podłączasz mase. Plus pod przewód w schowku od radia (bedzie 1) i włączasz zapłon . Jesli pojawi sie napiecie to masz ten przewód którego szukałes. Szukasz az znajdziesz przewód w którym pojawia sie i znika napięcie wraz z włączaniem.wyłączaniem zapłonu. Potem odpowiedni podłaczenie do radia i cyka.


Pomagają Tobie , pomagaj innym - pisz jak rozwiązałeś swój problem.
Zawsze do przodu :D

http://pl.youtube.com/watch?v=eT0MHN827hs&feature=related

Sindbad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: czw sie 11, 2005 17:59
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Sindbad » śr sie 27, 2008 23:33

Maćkooo pisze:Synchronizacja radia z zapłonem nie jest aż tak trudna. Wystarczy spojrzeć w schematy w radiu. Zależy także jakie masz radio. Po pierwsze to bierzesz miernik wyciagasz radio podłączasz mase. Plus pod przewód w schowku od radia (bedzie 1) i włączasz zapłon . Jesli pojawi sie napiecie to masz ten przewód którego szukałes. Szukasz az znajdziesz przewód w którym pojawia sie i znika napięcie wraz z włączaniem.wyłączaniem zapłonu. Potem odpowiedni podłaczenie do radia i cyka.
Nie wiem co ma do znaczenia radio ale mam ALPINE 9870R.

Jutro po testuję i dam odpowiedz co z tego wyszło.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » czw sie 28, 2008 09:52

Maćkooo pisze:Synchronizacja radia z zapłonem nie jest aż tak trudna. Wystarczy spojrzeć w schematy w radiu. Zależy także jakie masz radio. Po pierwsze to bierzesz miernik wyciagasz radio podłączasz mase. Plus pod przewód w schowku od radia (bedzie 1) i włączasz zapłon . Jesli pojawi sie napiecie to masz ten przewód którego szukałes. Szukasz az znajdziesz przewód w którym pojawia sie i znika napięcie wraz z włączaniem.wyłączaniem zapłonu. Potem odpowiedni podłaczenie do radia i cyka.
- to nie do końca tak - radio ma się włączyć po włożeniu kluczyka, a nie jego przekręceniu.
Paweł Marek pisze:każde oryginalne radio fabryczne w golfie tak działa. Mało tego - mimo wyciągniętego kluczyka można je potem ponownie włączyć. Z przerobieniem w taki sposób dokładanego radia będzie troszkę pracy, przydałby sie przekaźniczek, bo przewód w którym zanika napięcie po wyjęciu kluczyka jest mało obciążalny. Albo podpiąć główne zasilanie (nie pamięć) pod plus po zapłonie, wtedy zgaśnie jak będziesz wyłączał silnik
- wcale nie trzeba aż tak kombinować.

Po pierwsze - radio powinno obsługiwać tę funkcję - jedno z jego wejść powinno być wejściem sterującym włączaniem/wyłączaniem (na schemacie może być oznaczone np. ignition). Czasami na schematach połączeniowych radia ten przewód oznaczany jest też jako +12V po zapłonie, lub poprostu jako zasilanie. Powinno być jeszcze drugie zasilanie oznaczone jako podtrzymanie pamięci. Czyli gdy mamy radio podłączone pod stałe +12V (czyli pin ten oznaczony jest jako podtrzymanie pamięci) i masę i teraz podamy +12V na to wejście (zasilanie, ignition, +12V po zapłonie), to radio powinno się włączyć. Jak zdejmiemy napięcie z tego wejścia - to powinno się wyłączyć.
Sindbad, piszesz, że masz radio Alpine - myślę, że tej klasy radio powinno mieć to wejście.
Na tej stronie możesz sobie sprawdzić, o które piny chodzi:
www.studio24.prv.pl

Często, kiedy ktoś instaluje radio i nie ma z instalacji samochodowej wyprowadzonego +12V po zapłonie (czy tak, jak w przypadku VW po włożeniu kluczyka) - to podłącza stały +12V jedocześnie pd dwa piny w radiu - podtrzymanie i zasilanie (+12V po zapłonie).
Sprawdź, czy u Ciebie nie ma przypadkiem takiego rozgałęzienia.
Paweł Marek, pisze, że radio można włączyć nawet gdy kluczyk jest wyciągnięty - czyli można by się zastanawiać, po co robić to rozgałęzienie - przecież, skoro w prawidłowej instalacji kluczyk byłby wyciągnięty, to na jednym z pinów nie byłoby +12V, a radio i tak dałoby się włączyć. Problem w tym, że niektóre radia mają coś w rodzaju zabezpieczenia przed "zapomnieniem" wyłączenia radia - jeżeli radio włączy się z palca i nie będzie się podawało +12V po zapłonie na drugi pin to może ono wyłączyć sie np. po godzinie - żeby nie rozładować aku. Takie coś ma np. mój blaupunkt - i podczas długich tras samo się wyłączało po godzinie (jak jeszcze nie miałem podpiętego sygnału ignition i nie było rozgałęzienia).
Załóżmy, że Sindbad znalazł odpowiedni pin w swoim radiu sterujący załaczeniem, ale po podaniu +12V radio się nie włącza (oczywiście masa i stałe +12V jest podłaczone) - przyczyny mogą być dwie (pomijając, że coś jest zepsute):
1. Radio może zapamiętywać ostatni stan, jaki miało podczas włożonego kluczyka - jeżeli kluczyk był włożony do stacyjki (czyli podane +12V sterujące załączaniem) - i ktoś wyłączył radio przyciskiem, a potem wyciągnął kluczyk, to radio nie włączy się po włożeniu kluczyka (zapamiętało sobie, że kierowca nie chce słuchać musyki podczas jazdy - więc się nie włącza). W takim przypadku trzeba włączyć radio ręcznie, gdy kluczyk jest włożony (podane +12V na sterowaniu) - radio zapamięta sobie, że kierowca podczas jazdy słuchał muzyki i kiedy wyciągnie kluczyk radio się wyłączy, a po ponownym włożeniu załączy.

2. Radio może być tak zaprogramowane, aby nie reagować na sygnał ignition - będzie zachowywało się tak, jakby tez przewód sterujący w ogóle nie był podłaczony.
Taka możliwość istnieje np. w moim blaupunkcie. Dysponując instrukcją obsługi od danego radia, można tak skonfigurować radio, aby jednak reagowało na ten sygnał.

Ok, załóżmy, że radio po podaniu sygnału ignition załącza się i wyłącza. Teraz trzeba jakoś wyciągnąć ten sygnał z samochodu. Niektóre golfy mkII miały to zrobione fabrycznie, inne nie miały, a inne miały, ale nie do końca.

Jeżeli mkII miał to zrobione fabrycznie - na kostce zasilającej radio będzie przewód czerwono brązowy (jak dobrze pamiętam) - na nim będzie pojawiało się +12V po włożeniu kluczyka.

Jeżeli mkII miał to zrobione częściowo - przewód będzie wyprowadzony na kostkę ISO w instalacji samochodu, ale nie będzie tam pojawiało się +12V. Problem leży w kostce stacyjcki - VW zrobił instalację pod ten sygnał ze stacyjki, ale w stacyjce dał kostkę, która tego nie obsługuje (nie ma odpowiedniego wyprowadzenia) - należy najpierw sprawdzić, czy do złączki wchodzącej do kostki stacyjki dochodzi przewód czerwono-brązowy, czy ma przejście do kostki ISO, czy po podaniu na jego koniec w złączce przy stacyjce +12V radio się załącza - jeżeli tak, to należy wymienić kostkę stacyjki na taką która posiada dodatkowy pin do sterowania radiem (kostka ta będzie miała o jeden pin więcej). Tylko należy uważacz przy kupnie kostki - są dwa rodzaje - na złączkę bardziej okrągłą i bardziej prostokątną (jak się obejrzy złączkę od kostki stacyjki, to wszystko będzie jasne). Co do liczby pinów - złączka jest przygotowana na ten dodatkowy pin - tylko samą kostkę trzeba wymienić - najlepiej policzyć ile pinów jest w zączce od kostki stacyjki i kupić taką kostkę, która ma wyprowadzone wszystkie piny. Wymiana samej kostki nie gwarantuje jednak sukcesu - mechanizm stacyjki także musi to obsłygiwać - jeżeli mamy pecha - i po wymianie kostki radio nie załącza się, to należałoby wymienić całą stacyjkę. Jak poznać, czy mechanizm stacyjki obsługuje sygnał ignition? W otworze, w który wkładamy kluczyk powiny być takie dwa wałeczki zasłaniające wejście do stacyjki. Kluczyk podczas wkładania powinien je rozsuwać na boki. Jeżeli wałeczki są i pozostałe warunki wymienione wcześniej są spełnione, to wymieniamy tylko kostkę stacyjki i po temacie.

No i trzeci przypadek - kiedy golfik mkII wcale nie ma tej instalacji - temat jest właściwie do ogarnięcia - po pierwsze oglądamy dziurkę na kluczyk w stacyjce - jak stacyjka obsługuje tę funkcję, to dalej wymieniały kostkę stacyjki na taką ze wszystkimi pinami, i zostaje nam pociągnięcie kabelka od złączki stacyjki do kostki radia. Można w sklepach elektronicznych dostać takie blaszki-piny, które będą pasowały do złączk radia i do złączki stacyjki - trzeba zaprasować w nie przewód (jak nie mamy zagniatarki to nawet kombinerkami), włożyć blaszki w odpowiednie piny (w kostce stacyjki tylko jeden będzie wolny, a w kostce radia trzeba sprawdzić na wcześniej podanej stronie) - i gotowe. Jeżeli byłby problem z dostaniem odpowiednich blaszek, to można kupić całą kostkę ISO i wydłubać z niej blaszkę razem z przewodem, a blaszkę do złączki stacyjki wydłubać z jakiejś instalacji od golfa np. na szrocie, razem z kawałkiem kabelka (wszystkie blaszki w tej złączce są takie same o ile się nie mylę).
Potem połączyć kabelki razem, zamontować i powinno działać.

U mnie w golfie z końca 1990r. był ten przypadek, keidy musiałem wymienić tylko kostkę stacyjki, reszta była już fabrycznie zrobiona.
Wszystko to opisałem na podstaiw doświadczenia ze swoim golfikeim i radiem blaupunkt.

Tak przy okazji - na kostkę iso w golfach mkII wyprowadzony jest też sygnał do podświetlenia radia (przewód szaro-niebieski) - kedy świeci się podświetlenie deski, świeci się różnież radio, nawet, jak jest wyłączone. Drugi ciekawy sygnał to funkcja GALA - podgłaszanie radia podczas zwiększania prędkości - sygnał ten wyprowadzony jest na kostkę przewodem biało-żółtym. Aby obie te funkcje działały radio musi je obsługiwać. Poza tym, w przypadku GALA czasami jest tak, że przewód jest doprowadzony, ale w liczniku brakuje odpwiedniego czujnika do dawania impulsów o prędkości (ale jest miejsce na niego - więc można go przełożyć z innych licnzików).


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
sewooo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 291
Rejestracja: czw paź 25, 2007 10:19
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: sewooo » czw sie 28, 2008 10:23

Lipek81, no chyba bardziej wytłumaczyć sie nie da :grin:



Awatar użytkownika
Yarobak
Montana Green forever
Montana Green forever
Posty: 114
Rejestracja: wt lis 06, 2007 21:55
Lokalizacja: FSL
Kontakt:

Post autor: Yarobak » sob lut 07, 2009 14:10

Ja dziś podłączałem radio i mam tak, że włącza się i wyłącza wraz z przekręceniem kluczyka. Nie działa po wyłączeniu zapłonu. Niestety nie mogę włączyć przyciskiem w radiu. I wydaje mi się, że powinno działać po wyłączeniu zapłonu do momentu wyjęcia kluczyka ze stacyjki, a nie działa. Radio to Clarion DXZ378RMP. Idzie to jakoś zmienić?



Awatar użytkownika
Gangst3R
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 480
Rejestracja: ndz sie 27, 2006 00:03
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Post autor: Gangst3R » sob lut 07, 2009 19:12

Yarobak, czytałeś to co Lipek81, napisał? Nic dodać nic ująć.


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=158822&start=0]Mój były golf[/url]

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob lut 07, 2009 20:54

To trochę dziwne, bo w kostce ISO od radia w Golfie mkII nie ma takiego sygnału, jak włączony zapłon. Może ktoś coś przerobił? Jest tylko ten sygnał po włączeniu kluczyka. Zrób może zdjęcie kostki ISO jaką masz u siebie.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
Gangst3R
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 480
Rejestracja: ndz sie 27, 2006 00:03
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Post autor: Gangst3R » sob lut 07, 2009 20:58

Yarobak, Po prostu ktos Ci zamiast stałego zasilania do radia podciągnął +12 po włączeniu stacyjki. Sam tak miałem do niedawna.


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=158822&start=0]Mój były golf[/url]

Awatar użytkownika
Yarobak
Montana Green forever
Montana Green forever
Posty: 114
Rejestracja: wt lis 06, 2007 21:55
Lokalizacja: FSL
Kontakt:

Post autor: Yarobak » pt lut 13, 2009 14:39

Sprawdziłem wszystkie kable miernikiem i oto co wynikło:
- w instalacji samochodu mam cztery kable: czerwony ze stałym plusem, żółty z plusem po przekręceniu stacyjki, brązowy z masą i szary z niebieskim paskiem, w którym nie ma prądu.

Od kostki iso idą takie kable(w nawiasie oryginalna angielska nazwa z instrukcji):
-czerwony(+12V permanent)
-pomarańczowy (illumination)
-zółty (+12V accessory)
-czarny(ground)
i jescze dawa inne - jeden od anteny, a drugi od ściszania telefonu.

Połączyłem to:
-czerwony z czerwonym
-zółty z pomarańczowym do zółtego
-czarny z brązowym.
Wszystko działa OK tylko wydaje mi się, że powyłączeniu zapłonu powinno grać do momentu wyjęcia kluczyka ze stacyjki. Po wyłączeniu zapłonu nie można włączyć radia przyciskiem w radiu, a powinno się dać.
Pomierzyłem prąd w kablach i wyszło, że w stałym plusie jest ponad 12V, a w zółtym po wyłączeniu zapłonu 0,9V.
I jescze jedno. Jak mam podłączone jak wyżej to po włączeniu płyty rusza od pierwszej piosenki, a inne ustawienia się nie kasują :-k
Jak podłączę bez stacyjki czyli włączanie i wyłączanie tylko w radiu to płyta rusza z miejsca, w którym wyłączyłem radio ](*,)



Awatar użytkownika
jendrol
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: pn sty 05, 2009 21:46
Lokalizacja: Wisła

Post autor: jendrol » pt lut 13, 2009 17:04

No więc koledzy,czytam wasze wywody i powiem,że wszyscy macie troche racji,a jako,że elektryka w mk2 nie jest mi obca powiem wam co ja wiem :grin:
Wszystko toczy się o tzw złącze akcesoriów,które to daje sygnał +12V ze stacyjki nawet po wyłączeniu zapłonu-aż do momentu wyciągnięcia kluczyka ze stacyjki :bigok:

Niestety z tego co wiem w/w złącze ACC występuje dopiero w mk3,w mk2 zdaje się go wogóle nie było- i tu jest pies podgrzewany :goof: Sam zastanawiałem się jak rozwiązać ten problem kiedy kupiłem radio sony.No bo trzebaby dorobić jakiś czujnik,wykrywający fakt włożenia /wyciągnięcia kluczyka.Myślałem,żeby może podłączyć przekażnik do czujnika w drzwiach i pod zapłon(i do Acc w radiu oczywiście)-radio grałoby do momentu
otwarcia drzwi(ale tylko tych od kierowcy)hmmm.

Jak na razie radio włączam i wyłączam ręcznie-nie miałem czasu się tym zająć.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » pt lut 13, 2009 17:11

w MK2 faktycznie nie ma tego styku w kostce , ale nie wiem , bo nigdy sie nad tym nie zastanawiałem czy aby cała stacyjka nie podejdzie od MK3 do MK2 , bo wymiana samej kostki nic nie da bo brak w stacyjce bolca odpowiedzialnego za włączenie tego styku



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości