o subwoofer bandpass - jak zasilić ?

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Marcin SoYa

o subwoofer bandpass - jak zasilić ?

Post autor: Marcin SoYa » pn paź 08, 2007 14:59

Witam.
Mam niewielki dylemat, otóż robię sobie sobwooferek na STXie 22cm 4ohm, w obudowie basspand - wszystko mam ładnie policzone itp.
Założenie jest takie żeby to była niewielka zgrabna łupawka.
Ale mam problem z zasilaneniem tego sprzętu :P
Mam radyjko pioneer o mocy 4x50w czyli bodajże 17W w din na kanał, obmyśliłem sobie że zmostkuje i tak nie używane tylne kanały i zasile subka 34W w din,
druga opcja to taka, radyjko ma wyjście sygnału stereo, zrobić jakiś monoblok, to wyjsćie zmostkować i podłączyć pod wzmaka mono, mam fajny schemacik na TDA2004 40W w din, albo czy może zmostkowane tylne kanały 34 W w din podłączyć pod wzmaka ? tylko do ilu on mi wtedy wzmocni też do 40 W ?
Ostatnio zmieniony pn paź 08, 2007 15:40 przez Marcin SoYa, łącznie zmieniany 1 raz.



delphiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 16:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: delphiak » pn paź 08, 2007 15:11

nie prosciej kupic wzmaka ? przeciez 40W na suba to jest nic.. nie wiem czy to wogole zagra :)



Marcin SoYa

Post autor: Marcin SoYa » pn paź 08, 2007 15:13

delphiak, nie spamuj chłopie, 40 W w din ;) czyli jakieś 120 W rms
Ostatnio zmieniony pn paź 08, 2007 15:13 przez Marcin SoYa, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » pn paź 08, 2007 15:40

Obudowa to raczej Band Pass. Poprawiam nazwę tematu.
Co do pomysłu podłączenia suba pod zmostkowane kanały w radiu to od razu zapomnij. Bardzo szybka droga do uszkodzenia radia.
Co do wzmacniacza, to wzmacniacze samochodowe deczko różnią się od domowych wzmacniaczy i raczej robienie samemu wzmaka do auta jest delikatnie mówiąc kiepskim pomysłem.
POza tym nie wiem jak z kosztami takiej konstrukcji. Bo uzywany wzmak, który na mostku będzie miał te 120W RMS można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze.
Moim zdaniem szkoda zachodu.



Marcin SoYa

Post autor: Marcin SoYa » pn paź 08, 2007 15:47

Kubus20, Dzięki :pub: konkretna odpowiedź ...
a to w takim razie może mi doradzisz jakiś niewielki wzmak ? żeby spokojnie, przyzwoicie grało.
A z podłaczaniem ? mostkuje się kanały , czy wyjście sygnałowe ?
Kubus20 pisze:Obudowa to raczej Band Pass. Poprawiam nazwę tematu.
Tak, Dzięki za poprawę



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » pn paź 08, 2007 15:55

O podłączaniu radia ze wzmacniaczem i wzmacniacza z subem napewno jest informacja w przyklejonym FaQ Car Audio :!:
W tym samym temacie jest równiez bardzo przydatna książeczka napisana przez Bartosza Nazara. Poczytaj sobie, wiele rzeczy napewno Ci się rozjaśni.

Co do wzmacniaczy to najlepiej stare 2-kanałowe modele Alpine. Miały oznaczenia 35xx coś tam w zalzności od modelu.
Ostatnio zmieniony pn paź 08, 2007 15:55 przez Kubus20, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » pn paź 08, 2007 16:02

Pytasz o takie podstawowe rzeczy ,a sam zrobiłeś BP ? Coś mi się wydaje ,że zrobiłeś "buczadło" zamast suba (dobre BP mozna na palcach policzyć). Ten rodzaj obudowy ,którą sobie wybrałeś ,to baaaardzo trudny temat nawet dla ludzi ,którzy "zęby zjedli" w CA i HA .To,że wyliczyłeś np. w WinISD ile mają wynosić pojemności obudów i jakie długości mają być porty BR ,to jeszcze nie oznacza ,że ta obudowa "zagra" . Szansa oczywiście jest na dobre zestrojenie ale ...........no właśnie w lotto też jest szansa. Nie martw się jednak ,jeśli ten sub zagra i tobie się będzie podobać to OK .Lepiej "coś tam robić" ,niż nic nie robić ,bo nabywasz cennego doswiadczenia.Zawsze możesz zrobić BR.

PS: radziłbym jednak posłuchać kilku innych subów ,żeby móc porównać ,bo nie zawsze bedziemy obiektywnie patrzeć na "nasz wyrób"



Marcin SoYa

Post autor: Marcin SoYa » pn paź 08, 2007 17:39

powalla, ok dzięki za porady :bigok:
znalazłem jakąś atarą alipine na allegro, raczej ją łykne, i zobaczę jak to będzie grać.

[ Dodano: Pon 08 Paź, 2007 ]
powalla, faktycznie 'liczyłem' WinISD , ale potem też skonsultowałem się z ludźmi na diyaudio.pl, twierdzą że zagra.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości