[Radio] do czego jest 3 kostka?

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pn lip 30, 2007 11:55

to i ja coś dorzucę od siebie:

http://www.golf.frenke.de/Adapter/adapter.htm


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » pn lip 30, 2007 11:57

Popieram: Oryginał to oryginał!
A radyjko to chyba sobie sam przerobię. Już to kiedyś robiłem w domowym grajku. Nie miał lini na zewnętrzny wzmacniacz, a teraz ma.
Clarion musi zostać, bo to prezent od Kochanej Żonki!!! :grin:



Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pn lip 30, 2007 12:07

i tłumaczenie dokonane przez gg przez mojego kolegę doskonale znającego niemiecki:

instrukcja dsp adapter

hej ludzie

oto obiecana instrukcja do adaptera, który umozliwi wam inne radio do waszej/go nokia dsp podpiąć


adaptery z netu mają po części straty jakości i kosztują to tego w *#cenzura#*, o korwa, mnóstwo pieniędzy, szajse

między 30 euro nołnejmy i 120 dietza

ten tutaj zaprezentowany adapter, kosztował tanio jak bawełniane skarpetki, czyli około 10 euro i trzeba się popierdolic z tym godzinkę

nie, sorry pół

powód do budowy adaptera: volkswagenowskie Radio Gamma dostarcza taki sam sygnał na końcówkach jak wyjścia-czincze z innych radioodbiorników. Podłączamy nowe radio do kabli, które mamy i w ten sposób końcówka dostaje za mocny sygnał..... Włączamy po prostu normalny zdrowy rozsądek i mozna sobie pomysleć, że tak naprawde nie może byc - połączyć (achtsztekerkabel) kabel z ośmioma wtyczkami z takim co ma cztery

w tej instrukcji są zawarte własne pomysły, jak i pomysły ludzi z innego forum - motor-talk-forum

u mnie z tym adapterkiem wsio funkcjonuje dobrze i zrobienie go było naprawdę łatwe. Za ewentualne błędy, popełnione przy budowie, albo takie,które wystapią po niej nie biorę odpowiedzialności
do dzieła:

wasze anszluse - podpięcia/kable/coś takiego przy oryginalnym radiu nokia powinny tak wyglądać

Obrazek

nie jest napisane że radio gamma to deck

jako punkt wyjścia dla przeróbki powinniście mieć w swoim radiu wyjście czinczowe. Niektóre tego nie mają, ale mozna radio, np. Blaubunkta o taką wtyczkę (jak na obrazku) rozszerzyć

Obrazek

czyli można domontować

teraz potrzebujemy żeńskej brązowej ISO-wtyczki(np. Media Markt za circa 5 e) i 4 męskich czincz-wtyczek(też również MM)

Obrazek
Obrazek

z ISOwtyczki wymontowuje się dolny rząd wtyczek(wszystkie połączenia minusowe)

Obrazek

do tego można jakiś wichajster bezpieczeństwa zamontować - chodzi o jakiś Sichercheitsnadel - taka igła bezpieczeństwa, żeby czemus tam zapobiec, jakiemus haczeniu - coś w tym stylu. Nie wyrzucać tych wydłubanych kabli

Obrazek

teraz górne kable muszą być połączone z biegunem dodatnim czinczy(środek). Te wydłubane kable zostaną połączone z biegunem ujemnym czinczy (można dodatkowo czyms zabezpieczyć - jakąś tyrtytką)

Obrazek

kiedy się wszystko zrobi wygląda to tak

Obrazek

wszystkie kable minusowe zostają połączone i przedłuzone

Obrazek
Obrazek

no i adapter gotowy. Czincze tez wkładamy w radio, a złącze samochodowe(ta wtyczka co się z samochodu zapewne o to chodzi) zostaje wpieta w brązową ISOwtyczkę. Kabel minusowy zostaje połączony z jednym(lub oboma) kablami czerwonej ISOwtyczki (obrazek)

Obrazek

czerwona wtyczka, tak sobie dynda, nie jest nigdzie podłączana

aber halt! czyli stój koooooooorwa!!! :)

Teraz muszą być dwie małe przeróbki w Stromversorgunsstecker ( wtyczka zaopatrująca w prąd - dosłownie) zrobione. Sugeruję aby zakupić sobie ISOwtyczkę rozkręcaną, oszczędzi to paprania się z kabelkami. Po prostu stare kabelki obciąć i do nowej ISOwtyczki wkręcić. Skręcanie to dobre rozwiązanie - ładniejsze, które ja także wybrałem, ponieważ kable mogą zostac ładniej położone[niestety nie ma fotek]
tutaj przed:

Obrazek

druga wtyczka od lewej w najwyższym rzędzie (czerwono-biała) musi zostać przesunięta o jedne w prawo....Albo traci się PIN i się przepina(u mnie nie zadziałało, Widerhaken -takie haczyki w kształcie baranich rogów były jakieś tam stoerrisch, to od stoeren przeszkadzać, czyli generalnie te haki były mu przeszkadzały) albo wtykacie nową wtyczkę w puste miejsce i łączy się ją z tymi wcześniej obciętymi kablami

Obrazek

dodatkowo muszą te grube jak kutasy biało-czerwone kable(góra prawo)[Dauerplus - ciągły plus] i brązowo-czerwony(2.od lewej na dole)[Zundplus - zunden zapalać] zostać zamienione. bez obrazka

no i wszystko gotowe. krótki teścik i mozna montować. Trzeba pilnować, żeby te Batzen(nie wiem co to jest) znów włożyć do Schacht - jakaś wsuwka/miejsce/schowek. Ja musiałem się namęczyć

wymontowałem climatronic/regulator nawiewu od dołu posortowałem kable i radio wsunąłem. Trwa kwilkę

mam nadzieję ze pomogłem i jakies pierdoły

ulepszanie

jeśli chcecie zrobic to naprawdę dobrze to powinniście luknąc czy połączenia Plusowe są dobrze zaizolowane(tak jak w czinczach). ja nie mam zadnych zakłóceń w muzyce i dlatego uznałem to za niepotrzebne. Ale tak było by bardziej profi. i coś tam nieistotnego

mogłem pojebać fachowe słownictwo, w koncu od 3 klasy ogólniaka nie wydusiłem słowa po niemiecku
a to juz ze 6 lat jak nic
Ostatnio zmieniony pn lip 30, 2007 12:15 przez djtom, łącznie zmieniany 1 raz.


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

gawronik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: sob mar 24, 2007 00:41
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gawronik » pn lip 30, 2007 12:13

djtom, Dokładnie - trzeba zrobić coś na kształt tej przejściówki, żeby podłączyć głośniki, a w zasadzie sygnały kanałów do wzmaciacza Systemu. Nie można też zapomnieć o sterowaniu wzmacniaczem - trzeba się podpiąć z +12v sterującym do tego 'biało-czerwonego' kabla w kostce zasilającej (ZTCP ma przyczepioną karteczkę z - chyba! - czerwoną kropą i napisem 'kommer 5', czy jakoś tak...), który jest obok kabla 'biało-niebieskiego'. Widać te kable na fotkach - na ostatniej jest ucięty i wskazują na niego zielone strzałki.

A i jeszcze jedno:
Dotyczy fotki http://www.golf.frenke.de/Adapter/12.jpg i opisu. Kostka ISO10 'dynda' sobie i do umieszczonego w niej kabla '-' podpięto wszystkie 'minusy' z przejściówki. Ja u siebie zrobiłem to ciut inaczej: kabel ten 'wypiąłem' z kostki ISO10, rozgałęziłem na 4 kable, zagniotłem pinami i wpiąłem każdy z nich w oryginalną kostkę ISO8 (głośnikową). Następnie tak spreparowaną oryginalną kostkę (wtyczkę) ISO8 połączyłem z przejściówką zaopatrzoną w gniazdo ISO8, w której każdy kanał ma swój '+' i '-'. W ten sposób nic sobie nie 'dynda' i wygląda bardziej 'profi' ;)

BTW gniazdo ISO8 (głośnikowe) w gammie IV DSP nie jest pozbawione mas dla każdego kanału. Ma je, tyle tylko, że do kostki ISO8, podpinanej do tego gniazda, nie wchodzą żadne masy. Producent uprościł instalację poprzez poprowadzenie jednego kabla masowego dla 4 kanałów i wprowadzenie go do 'zbiorczej' masy kanałów w gnieździe ISO10. W ten sposób zamiast czterech kabli masowych dla każdego kanału jest tylko jeden - cóż za oszczędność, czyż nie? ;) A że niezorientowani przy próbie wymiany odtwarzacza na inny nie wiedzą o co chodzi, to już mniej ważne (a może właśnie b. ważne, bo wtedy nie będą się odważali grzebać? ;) ). Tak czy inaczej, po przerobieniu wtyczki ISO8 w opisany wyżej mój sposób, bez problemu można ją wpiąć w oryginalną gammę IV DSP, w ogóle nie korzystając z gniazda ISO10 i umiejscowionego w nim zbiorczego '-' .

Byłbym zapomniał jeszcze o jednej rzeczy. Pin nr 5 w gnieździe ISO10 odtwarzacza (zbiorczy '-') służy nie tylko DSP, ale też do podpięcia minusów sygnału audio ze zmieniarki oraz jako minus wyjść liniowych odtwarzacza (oznaczonych na schemacie gniazd radia jako LOR i LOL) do zewnętrznego wzmacniacza (innego niż zintegrowany z DSP).
Jeżeli więc zastosujemy moją, ww. opisaną, metodę 'rozbudowy' kostki ISO8 i zdecydujemy się na powrót gammy IV do systemu audio, zbiorczy '-' w ISO10 pozostanie wolny, co pozwoli nam na swobodne podłączenie oryginalnej zmieniarki.
Ostatnio zmieniony pn lip 30, 2007 14:22 przez gawronik, łącznie zmieniany 4 razy.


RARYTASY z GTI 20 JAHRE i GTI-EDITION
http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=21795929

Pozdrawiam
Maciek (Gawronik)

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pn lip 30, 2007 12:15

update z fotkami


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
Damien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: pt lip 22, 2005 11:14
Lokalizacja: Kłodzko<->Legnica
Kontakt:

Post autor: Damien » pn lip 30, 2007 17:30

dzieki panowie za opis :pub: ... napewno nie jednemu sie przyda! na narazie musze odpuścić ze zmiana playera bo kasa odlozona na rydyjko musi zostac wpakowane w pare pierdulek do auta


[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images33.fotosik.pl/9/1a3ee473dfbc296a.jpg[/img][/url]


[size=150][url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=124166]Moja Audiana A4 avant[/url] [/size]

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pn lip 30, 2007 17:39

gawronik, mam prośbę, skopiuj ten moj przetłumaczony opis, nanieś swoje poprawki, złóz wszystkow całośc a ja wysle maila z do niemca który stworzył poradę z prośbą o mozliwośc przetwarzania jego porady. wtedy zrobi się fajną poradę dla potomnych i wstawi na stronę główną.


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

gawronik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: sob mar 24, 2007 00:41
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gawronik » pn lip 30, 2007 22:48

djtom, oki, jak znajdę ździebko czasu, to zrobię i Ci podeślę :)

[ Dodano: 30 Lip 2007 23:16 ]
U ciebie jest ździebeńko inaczej, niż u mnie. Powód: wygląda na to, że masz, lub miałeś kiedyś podłączoną zmieniarkę i ostał się kabel (BTW, jeżeli zmieniarki brak, to rozejrzyj się po samochodzie, czy się gdzieś ten kabel nie 'pałęta' ;) ).
Znaczenie oznaczeń poszczególnych pinów w gnieździe ISO10 naniosłem na fotkę ze schematem. Natomiast interesujący Cię kabel 'minus' sygnałowy z DSP zaznaczyłem strzałką na pierwszej fotce (z kostką).

Obrazek zaznaczenie kabelka 'zbiorczy minus' w kostce ISO10 gammy IV (tu na fotce wraz ze sterowaniem zmieniarką).

Obrazek opis pinów w gnieździe ISO10.


RARYTASY z GTI 20 JAHRE i GTI-EDITION
http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=21795929

Pozdrawiam
Maciek (Gawronik)

Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » wt lip 31, 2007 23:57

Maciek zgadza się. Mam kabelek do zmieniarki w bagażniku - okrągła wtyczka + 2x cinch.
Powiedz mi jeszcze jedno:
gawronik pisze:Zakładając, że zrobisz rozgałęzienie kanałów...
Jak mogę zrobić takie rozgałęzienie? Mogę bez żadnego układu elektronicznego te dwa kanały rozdzielić na cztery Obrazek,
czy będzie trzeba zastosować coś takiego: Obrazek?


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pn sie 13, 2007 20:55

to jak z tą poradą Panowie...?


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

Post autor: ditomek » wt sie 14, 2007 11:54

AFN140KM, to w linku to zwykły wtórnik emiterowy (tzw transformator impedancji) stozujemy go wtedy gdy rozdzilanie zwykłymi (pasywnymi) urządzeniami (czyli po prostu kabelkiem) daje efekty w postaci zciszania dzwięku.
Ten schemat może być dużo prostszy jesli zastosujesz wzmacniacz operacyjny.

Ale mam jeszcze jedną uwagę dotycząca przejsciówki kostka ISO -> RCA.
Pewnie wiecie ze na tej kostki nie mozna urzyć w kazdym radyjku.
pin który tutaj został uzyty jako masa w zdecydowanej większości dzisiaj produkowanych radii to wyjście wzmacanicza (drugie wyjście z pary tworzącej mostek).
Zwarcie go do masy zaowocuje (w najlepszym razie) zadziałaniem zabezpieczenia w scalaku (bo dzisiaj cały wzmacniacz mocy to jeden wielki scalak mieszczący w sobie aż 8 oddzielnych końcówek - po 2 na 1 z 4 kanałów)

ulżyło mi :-)



Awatar użytkownika
golf_20_jahre
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr lip 18, 2007 23:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: golf_20_jahre » wt sie 14, 2007 20:00

Wielkie dzięki za poradę! Dzisiaj udało mi się uruchomić cały system i powiem wam, że jest to warte wysiłku! Nie spodziewałem się, że ruszy, a jak już ruszyło to nie spodziewałem się że tak ładnie zagra! Dzięki jeszcze raz! :)


GTI TDI 20 Jahre

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » czw sie 16, 2007 17:36

jestesmy na etapie lutowania wiązki w bagazniku(nie mamy wtyczek wiec walmy bezposrednio). zostałą nam juz tylko jedna rzecz, prosze Was o podanie schematu przeróbki gniazda zasilającego (ostatni etap w mojej poradzie), najlepiej na rysunku które piny gdzie poprzesadzac...


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

gawronik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: sob mar 24, 2007 00:41
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gawronik » pt sie 17, 2007 21:54

AFN140KM, przyznam, że nie wiem :( Sam pewnie zrobiłbym zwykłe rozgałęzienie - bo tak na logikę, skoro sygnał jest liniowy, to jego rozgałęzienie nie powinno chyba skutkować ściszeniem... Chyba... Jeżeli byłyby jednak jakieś zakłócenia, to nie pozostanie nic innego, jak złożyć ten drugi układ. Po prostu trzeba spróbować na początek z mniejszym nakładem pracy, bo może wystarczy :)
Ale tak po prawdzie, to jest to pytanie do jakiegoś 'magika' od systemów audio - ja nim niestety nie jestem :( To co wiedziałem o DSP w 20 Jahre, to chyba już napisałem, ale będę wątek obserwował - gdybym coś jeszcze zauważył, wiedział, whatever, to napiszę :)


RARYTASY z GTI 20 JAHRE i GTI-EDITION
http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=21795929

Pozdrawiam
Maciek (Gawronik)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 20 gości