wloty bass reflex

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

zelek 1987
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 12, 2007 00:19
Lokalizacja: Pruszków

wloty bass reflex

Post autor: zelek 1987 » ndz mar 04, 2007 00:13

kupilem skrzynke basowa z glosnikiem alpharda o srednicy 25cmo glosniczek ladnei gra ale mam problem gdyz w skrzynce jest otwor bass reflex moim zdaniem jest za malej srednicy ma moze z 7 cm srednicy.Wydaje mi sie ze za maly bo glosnik sie dusi nie nadaza zassac powietrza.Moje pytanie brzmi jakiej srednicy powinien byc ten bass reflex sa jakis do tegfo przeliczenia ???dodam oczywiscie ze to samorobka jest:) za pomoc dziekuje



Awatar użytkownika
Dj Darecki
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2252
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 18:08
Lokalizacja: NEB-raska
Kontakt:

Post autor: Dj Darecki » ndz mar 04, 2007 00:44

Witam
7 cm powinno być OK , jeżeli się nie wyrabia można dać o wiekszej średnicy ale wtedy musi byc dłuższy :)

PozdrO


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=252216][size=142][b][u]>>>VR6 US Mexicanos<<<[/size][/b][/u][/url]
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=122620][size=142][b][u]>>>Black 1.9TD<<<[/size][/b][/u][/url]


[img]http://img4.imageshack.us/img4/148/podpis1.jpg[/img]

Awatar użytkownika
sito
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: czw mar 08, 2007 00:32
Lokalizacja: Czersk
Kontakt:

Post autor: sito » czw mar 08, 2007 01:14

a obudowa byla chociaz liczona pod ten glosnik?



Awatar użytkownika
axmax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: wt sty 02, 2007 22:21
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Post autor: axmax » wt mar 13, 2007 19:22

Wątpię, że była liczona. Sam kiedyś próbowałem wpisać paramerty niektórych głośniczków podanych na stronie Alpierda i były błędy w wartościach :grrr:



Awatar użytkownika
Djeight
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 14:43
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: Djeight » wt mar 13, 2007 19:33

zależy który to model głośnika, 25cm według mnie powinien starczyć 7cm ale druga sprawa to moze być taka że głośnik ten ma problemy w obudowie z BR i lepiej by zagrał w zamkniętej, mam taką prostą zasadę dla rozpoznania jaki głosnik się nadaje do BR a jaki do zamknietej, jeśli membrana jest miękka a zawieszenie twarde [membrana-stożek głośnika, zawieszenie dolne i górne chodzi sztywno] to głośnik nadaje się do obudowy zamkniętej, jeśli natomiast membrana jest twarda a zawieszenie miękkie to głośnik nadaje się do BR .

odziwo wielu mi nie wierzyło że w obudowie zamkniętej głosnik potrafi zagrać lepiej od bR ,ale się sami przekonali , a myśleli ze im otworem dużo basu wyleci a to tylko buczenie , szczególnie w rurach [ tubach]

jeśli zestroisz za nisko BR czyli powiększysz otwór i go wydłużysz to głośnik będzie strasznie szybko wysiadał, radze kombinować w drugą stronę czyli skróć trochę rurę :helm:



Pan_sowa
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 128
Rejestracja: sob maja 13, 2006 13:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Pan_sowa » wt mar 13, 2007 23:14

Djeight troche mijasz sie z prawdą w kilku kwestiach to czy głosnik nadaje się do obudowy zamknietej czy otwartej to zalezy od jego parametrów-co czasami ma zwiazek z jego budową, zawieszeniem typem membrany itp, ale jest tak w mniejszosci przypadków.

zelek 1987 trzeba zacząc od tego jaki to dokładnie modle alpharda moze uda się do niego zanleść jakieś parametry http://www.alphard.pl/ i coś policzyć ale z tymi głosnikami zawsze był problem poniewaz jest to raczej niska pułka i bywa ze parametry te podane przez producenta znaczmnie odbiegaja od rzeczywistości

polecam poczytać tu http://www.diyaudio.pl/portal.php?show=2 po prawej stronie jest więcej artykułów na ten temat w miarę prosto i po ludzku opisane, zapraszam też na forum.



Awatar użytkownika
mlody87
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 756
Rejestracja: śr lis 22, 2006 22:42
Lokalizacja: Lublin
Auto: MK3 USA Turbo i MK4 GTD
Silnik: auq+
Kontakt:

Post autor: mlody87 » wt mar 13, 2007 23:46

Panowie ja tez z pytaniem odnośnie mam głośnik Alphard LW-100A4 nowa seria, parametry takie:

info: 10" Woofer z membraną wolno-suszoną, poliweglanową na miekkim zawieszeniu. Magnes wentylowany. Kosz aluminiowy z podkładka piankową z przodu, czarny.
Impedancja [ohm] 4
Rozmiar głośnika [cale/mm] 10 / 260
Magnes [mm] 140 x 25
Moc [ Waty Max ] 260W
Moc [RMS] 130W
Magnes waga [g] 1539
Pasmo przenoszenia [Hz] 30-4000
SPL [dB] 95
Karkas cewki Alu
Średnica cewki [cale / mm] 2,0 / 52
X-max [mm] ±5,1
Re [Ohm] 3,2
BL 6,0
Qts 0,28
Qms 2,48
Qes 0,32
Vas [L] 259
Mms [g] 19,0
Cms [mm/N] 1,46

i do tego skrzynia około 55l z BR i tak srednica 7cm a jaką dać długosc ,moze sie ktos spodkał z tego typu rzecza??


VW forever..

Awatar użytkownika
Djeight
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 14:43
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: Djeight » śr mar 14, 2007 00:59

Pan_sowa pisze:Djeight troche mijasz sie z prawdą w kilku kwestiach to czy głosnik nadaje się do obudowy zamknietej czy otwartej to zalezy od jego parametrów-co czasami ma zwiazek z jego budową, zawieszeniem typem membrany itp, ale jest tak w mniejszosci przypadków.
A czy czasami , budowa głośnika czyli wykonanie , materiał jego sztywność nie mają wpływu na wybór obudowy, ludzie patrzą na Qts ale czy ten parametr zależy od budowy membrany czy od samej cewki? cewka pełni rolę wprowadzania głośnika w drgania , drgania membrany powodują wydobywanie się dzwięku , a nie cewka ,

czyli wybór obudowy tylko i wyłacznie zależy od budowy membrany , wykorzystanego materiału, zawieszeń

druga sprawa dla laików łatwiej jest zbudować obudowę zamkniętą niż wyliczyć BR :pub:
otwór zawsze można zrobić :smoke: jak troszkę lektur się poczyta.

Pozdrawiam



Pan_sowa
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 128
Rejestracja: sob maja 13, 2006 13:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Pan_sowa » śr mar 14, 2007 01:45

Nie jestem specjalista jeśli chodzi o temat zależności parametrów głosnika od jego budowy ale, wydaje mi sie ze nie jest tak że mambrana odpowiada z to, cewak za tamato, a resor za coś tam jeszcze, to wszystko jest ze soba ścisle powiazane, przeciez to nie jest tak ze klepią jeden głosnik z jednym ukałdem magnetycznym i cewką, a zmieniaja tylko radzaj membrany i zwieszenia, wszytskie te czynniki są dokładnie dobrane do siebie wiadomo ze pewne cechy charakterystyczne dla konkretnej grópy głosników są podobne i dla zwykłego uzytkowinika nie mają większego znaczenia, swego czasu duzo czytałem na temat głosników i ich aplikacji, wbrew pozorom głosnik jest trudny do zaprojektowania/obliczenia od strony teoretyczneji na jego parametry wpływ ma nawet rezystancja cewki i materiał z jakiej została ona wykonana nie wspominajac o tym że nawet kosz musi być odpowiednio zaprojektowany i wykonany tak aby nie drgał a jednoczesnie nie tłumił drgań i nie odbijał dzwięku, to jest naprawde temat rzeka i nie chciał bym sie tu wypowiadac ponieważ od strony teoretycznej wiem tylko tyle co przeczytałem, natomiast od praktycznej strony moge wiecej powiedziec i jeszcze raz sie nie zgodze z tobą żeby przy wyboze obudowy kierować sie TYLKO budową głosnika, (choć podkreślam że w części przypadków moze to mieć pokrycie z żeczywistością) miałem juz do czynienia z nie jednym głosnikiem i zrobiłem przerobiłem też juz troche różnych obudów i pozornie podobnie zbudowany/wygladający głośnik moze mieć całkiem inne parametry i przeznacznei do innej aplikacji, naprawde nie ma tu reguły, a co wiecej bywa czasami tak zwłąwszcza jeśli chodzi o tanie głośńiki że wogóle nie ma co sie kierowac tym co podaje producent bo nie ma to wiele związku z rzeczywistościa, najbardziej boli mnie to że tak naprawde dalej nie wiele wiem na ten temat.
Ale za to w pełni popieram to ca napisałeś na temat obudowy zamknietej, duzo łatwiej początkujacemu ją robić, mniej liczenia , wybór głośnika jest mniej rygorystyczny niz w BR.
Pomijając juz parametry i to od czego one zależą, zawsze najwazniejsza jest aplikacja głośnika bo nawet najlepszy głośnik w złej obudowiue nie zagra.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości