Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

mkmck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 132
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:40
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: mkmck » ndz lis 17, 2013 01:13

Hej. Zastanawiam się nad jakimś nie za mocnym wzmacniaczem do seryjnych głośników. Pytanie czy warto? Moja Borcia jest wyposażona seryjnie w 8 głośników. Wczoraj wymieniłem stareńkie radio Blaupunkt Florida RD168 na nowe Alpine CDE 170rr. Przyznam, że spodziewałem się czegoś więcej po tym radiu, ale nie oszukujmy się, drogie nie było. W każdym razie Blaupunkt grał raczej lepiej. Możecie podpowiedzieć jakieś niedrogie rozwiązanie? Wydaje mi się, że większość wzmacniaczy poprawi charakterystykę obecnego dźwięku.

W ogóle może mi ktoś napisać, z jakimi głośnikami mamy tu do czynienia?

I jeszcze jedno mnie zastanawia - czy różne modele odtwarzaczy (Choćby Alpine - jak już mam Alpine, to mówmy o Alpine) te droższe i tańsze, różnią się jakością dźwięku, czy raczej jedynie dodatkowymi featurami?


VW Bora 2002r. w dziale "nasze auta"
1.9 TDI ALH

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: Gawior » śr lis 20, 2013 23:58

Masz bardziej budżetową półkę radia i spodziewałeś się sporej różnicy ?!
Może też uwierzyłeś w te 4x50W ?
4x50W to moc maksymalna, którą można sobie buty wypchać ! Końcówka mocy w radiu ma 4x18-22W do tego jest jeszcze słaba wydajność prądowa.
Charczenie głośników, to nie objaw, że są za słabe, tylko to, że radio już nie wyrabia.

Czy jest różnica między odtwarzaczami np. Alpine ? Oczywiście że jest !
Seria CDA to już coś wyżej od serii CDE, a modele 9812, 9813, 9815, 9833, 9835, 9853, 9855 itd. nie bez powodu zasłużyły sobie na swoje miano.

Mówiąc o 8 głośnikach, mówisz o 4 głośnikach wysokotonowych i o 4 wooferach ?
Jeżeli tak to masz powiedzmy, że 4 pary, albo 2 komplety głośników odseparowanych.

Czy wzmacniacz poprawi co nieco. Coś na pewno poprawi, bo to trochę więcej mocy i kontroli nad głośnikami.
Nie będą się już tak "wkradały" przestery itd.

Głośniki w MKIV, Bora, Passat B5, Octavia itp. mają jak dobrze pamiętam 22W ( woofery ). Tak więc do tego co masz, to wzmacniacz 4Ch o mocy RMS 4x30-50W i jakiejś przyzwoitej jakości grania spokojnie wystarczy.

Jaki wzmacniacz ? To już zależy od funduszy, Pamiętaj, że na samym wzmacniaczu się nie kończy, bo dochodzą jeszcze kable zasilające do wzmacniacza i kable głośnikowe od wzmacniacza, do głośników.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

mkmck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 132
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:40
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: mkmck » wt lis 26, 2013 00:22

Gawior pisze:Masz bardziej budżetową półkę radia i spodziewałeś się sporej różnicy ?!
Szczerze? Nie ;) bałem się, że będzie gorzej.
Gawior pisze:Może też uwierzyłeś w te 4x50W ?
Nie, znam sytuację podawania mocy przez producentów
Gawior pisze:4x50W to moc maksymalna, którą można sobie buty wypchać ! Końcówka mocy w radiu ma 4x18-22W do tego jest jeszcze słaba wydajność prądowa.
Charczenie głośników, to nie objaw, że są za słabe, tylko to, że radio już nie wyrabia.
Wszystko to wiem i zdaję sobie sprawę ;)
Gawior pisze:Mówiąc o 8 głośnikach, mówisz o 4 głośnikach wysokotonowych i o 4 wooferach ?
Tak, 4 nisko/średnio-tonowe przy nogach i 4 tweetery (przód w słupkach, tył koło klamek).
Gawior pisze:Czy wzmacniacz poprawi co nieco. Coś na pewno poprawi, bo to trochę więcej mocy i kontroli nad głośnikami.
Nie będą się już tak "wkradały" przestery itd.
Na tym mi właśnie zależy.
Gawior pisze:Głośniki w MKIV, Bora, Passat B5, Octavia itp. mają jak dobrze pamiętam 22W ( woofery ). Tak więc do tego co masz, to wzmacniacz 4Ch o mocy RMS 4x30-50W i jakiejś przyzwoitej jakości grania spokojnie wystarczy.

Jaki wzmacniacz ? To już zależy od funduszy, Pamiętaj, że na samym wzmacniaczu się nie kończy, bo dochodzą jeszcze kable zasilające do wzmacniacza i kable głośnikowe od wzmacniacza, do głośników.
Dzięki za wskazówki. Chciałbym pewnie kupić coś używanego, ale na alledrogo większość to porządne piece, a ja chciałbym coś zgrabnego pod siedzenie.

Przyznam, że pobawiłem się equalizerem w tym radiu. Ma on możliwość sterowania tylko trzema pasmami, ale na każde można ustalić częstotliwość "szczytu" i zakres regulacji częstotliwości na boki. Jest całkiem ok, ale do pewnej głośności. Mam też w planach wygłuszyć drzwi, ale to na wiosnę


VW Bora 2002r. w dziale "nasze auta"
1.9 TDI ALH

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: Gawior » czw lis 28, 2013 10:46

Ten EQ o którym piszesz, to equalizer parametryczny. Poszukaj, bo może zmienia się go gdzieś na equalizer graficzny.
W moim JVC KD-SH1000 tak jest. Można wybrać czy taki korektor, czy taki ma być ( oba sporo różnią się od siebie ).
Tego modelu Alpine nie znam, bo nie zwracałem nigdy uwagi na serie CDE, ale poszukaj w instrukcji, bo może można wybrać pomiędzy tymi dwoma korektorami.

Nowego wzmacniacza nie polecam. Coś fajnego kosztuje trochę kasy, a nowe, lub młodsz JBL-e, Magnaty, Blaupunkty itp. są o kand d... potrzaskać.

Małe 4Ch pod siedzenie nie będzie prosto znaleźć. Byle nie pod siedzenie kierowcy, czy pasażera. Jedno nieodpowiednie ruszenie noga pasażera z tyłu może uszkodzić terminale wzmacniacza, albo spowodować zwarcie.

Wygłuszenie jak najbardziej OK
Po wygłuszenie także poprawi się gra głośników. Chociaż w Golfie IV, Bora, Passat 5 drzwi są już przyzwoite, bo jakoś szczelne.

Później zmienisz głośniki i będzie to już granie zdecydowanie lepsze. Tak więc idziesz w dobrym kierunku.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: Raadek » pt lis 29, 2013 20:04

Szukaj piecyka z filtrem HP najlepiej płynnie regulowanym.


Natural Sound

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: pinstonvw » pn gru 02, 2013 19:07

Może poda ktoś jakieś propozycje dobrego i niedrogiego wzmacniacza pod seryjne głośniki vw, taki żeby wszystko lepiej grało, a nie ... charczało :D


...

darecki666
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: sob lip 10, 2010 01:21
Lokalizacja: Chełm

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: darecki666 » pn gru 02, 2013 22:15

Co dla Ciebie znaczy nie drogi? Ile kanałów ma mieć?



Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: pinstonvw » pn gru 02, 2013 22:26

Muszę zacząć od tego, że tak trochę "ciemny" jestem w sprawach audio. Ale każdy się uczy tak więc proszę o wyrozumiałość. Rozumiem, że jeden kanał = jeden głośnik niskotonowy w drzwiach? Czyli wychodzi, że 4 kanały. Cena (niedrogo) myślę coś max 200zł. Oby grało lepiej wyraziściej niż teraz. A teraz nie wykorzystując połowy zakresu głośności charczy jak stare prześcieradło. Opinie, sugestie fachowców są wskazane - może zaczerpnę namiastki wiedzy.


...

darecki666
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: sob lip 10, 2010 01:21
Lokalizacja: Chełm

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: darecki666 » pn gru 02, 2013 23:34

Nie wiem czy pod wzmacniaczem seryjne głośniki zagrają wyraziściej, na pewno trochę głośniej.
Lepiej zainwestuj w zestaw odseparowany na przód i do tego wzmacniacz, w golfie 4 są fajne drzwi do wygłuszenia bo odchodzi rzeźbienie blachy na otwory technologiczne. Na całości jest blacha tylko wystarczy matami wygłuszyć i będzie dobrze.



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: Gawior » śr gru 04, 2013 22:18

Zestaw na przód jest jak najbardziej bardzo fajnym wyjściem. Jak tez darecki wspomniał, Golf 4 ( i jego "bracia" z tego okresu produkcji ) jest wdzięcznym autem jeżeli chodzi o wygłuszenie ( nie trzeba rzeźbić, łatwy dostęp itp. ).
Jednakże nie zawsze i nie każdy chce inwestować kasę.
Dzisiaj podejdę do tematu inaczej niż zazwyczaj :p

Do sedna:
200zł to nie dużo na coś grającego, ale nie raz udało mi się wytargać coś bardzo fajnego w cenie niższej ( tyle, ze nie polowałem na coś, a od tak się trafiło ).
Nie wiem czy liczyłeś to i czy zdajesz sobie sprawę, że zasilanie dla wzmacniacza, oraz kable od wzmaka do głośników tez nie mało kosztują.
Na zasilanie i sygnałówki coś od 100zł w górę musisz liczyć. Cena kabli od wzmacniacz do głośników też jest różna w zależości od długości i jakości kabla. Idąc po bandzie możesz użyć kabli CCA ( copper cald aluminium - aluminium miedziowane ), bo taniej wyjdzie, a przy tanim graniu jakichś tam różnic nie będzie.
Jeżeli kupisz jakiś "zestaw" kabli do wzmacniacza, to nieraz jest też parę metrów kabla głośnikowego, ale nie zawsze.
Jeżeli chodzi o zasilanie, to lepiej użyć kabli miedzianych ( nie CCA - miedziowane aluminium ).

Co do wzmacniacza, to trochę ponad budżet jest Sony XM-4045 (249zł)
Concord QD400, to też bardzo fajny piec, ale to już prawie 2x twój budżet. Nie tak dawno przewijał się Concord QD200 w cenie 200zł i poniżej ( warto ).
Na "alle" masz jeszcze Helix HXA 435 za 220zł ( warto dołożyć te 20zł ). Sam mam w domu Helix HXA 275 i mogę polecić ten piec.
Fajnie grające piecyki i przyszłościowe ( jak byś się zdecydował na jakiś zestaw odseparowany ).
Więcej nie chce mi się grzebać po allegro na chwilę obecną za tańszym wzmacniaczem 4Ch


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: pinstonvw » śr gru 04, 2013 23:42

Dzięki za info. Ogólnie zmieniłem już nastawienie po paru dosadnich opiniach. Pora będzie skompletować coś sensownego (nie dla maniaka jakości dźwięku) pod dobre brzmienie (bez charczenia). Cena 200 zł odnosiła się do wzmaka żeby spróbować urozmaicić seryjne audio ale plan nie wypalił. Na głośniki porządne przewody oraz radyjo jestem w stanie wydać więcej także nie jestem sknerą :D
Co do wzmacniacza mam już rozeznanie. Teraz przyjdzie pora na radio - czego szukać tzn. jaka firma i głośniki jaka firma? Wymieniać tylko niskotonowe czy syczki też?


...

darecki666
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: sob lip 10, 2010 01:21
Lokalizacja: Chełm

Wzmacniacz do seryjnych głośników - jaki i czy w ogóle warto

Post autor: darecki666 » pt gru 06, 2013 19:36

Jak wymieniać to na cały zestaw odseparowany, czyli (tweetery-zwrotnice-woofery).
pinstonvw pisze:Teraz przyjdzie pora na radio - czego szukać tzn. jaka firma i głośniki jaka firma?
Jaki masz budżet na radio, jaki na głośniki?Czego oczekujesz od grania w aucie? od tego zacznij. Zawsze lepiej poszukać używki bo można kupić coś co zagra dużo lepiej jakościowo, od nowych klocków tej samej kwocie.
Moim zdaniem fajne Radia to Alpiny z serii CDA, zwarte, dynamiczne brzmienie. Są też inne fajne grajki od Kenwooda, JVC, Clariona, Pioneera, ale tu wszystko sprowadza się do twojego budżetu.



Zablokowany

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości