Konfiguracja Car audio - Golf IV

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Thunder Blade
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob wrz 10, 2011 15:32

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Thunder Blade » czw mar 15, 2012 16:39

Witam

Noszę się z zamiarem zabrania niedługo za zrobienie czegoś konkretniejszego w Golfie IV. Na chwilę obecną posiadam stare kasetowe radio kenwood i fabryczne 4 głośniki z przodu. Pierwsze co chciałbym wymienić to radio. Długo decydowałem się pomiędzy 1din i 2 din.. ostatecznie wybrałem że ma to być coś z 1din.. myślałem o radyjku sony MEX-BT3900U. Czy jest ono dobre? poradzi sobie w razie dokupienia niezbyt wielkiej tuby później? Jakie inne radia polecacie? Zależy mi żeby w radiu było usb, aux i bluetooth.

Drugi etap jaki chciałbym zrealizować po zakupie radia to rozbudowa głośników.. otóż na razie są tylko z przodu, fabryczne. Chciałbym dołożyć 4 brakujące głośniki do tyłu (2 duże i te 2 malutkie) Myślę że były by to kolejne fabryczne głośniki. Jak wygląda sprawa z podłączeniem ich? Z tego co wiem to będę potrzebował wzmacniacz.. słyszałem również że istnieje fabryczny wzmacniacz tego typu do tylnych głośników w golfie.. czy to prawda? Kolejna rzecz to instalacja.. z tego co wiem to podobno w drzwiach kabelków nie będzie, choć jeszcze nie sprawdziłem. Czy trzeba je ciągnąć od deski rozdzielczej? czy może są w progu tylnych drzwi ? Jeśli nie fabryczne, to polecalibyście inne głośniki? Wydaje mi się że te przednie grają całkiem dobrze.. Czy taki komplet 8 fabrycznych będzie w miare dobry gdybym w przyszłości chciał zamontować tube?

Jestem w dziedzinie car audio nowicjuszem, to będzie pierwsze auto za które sie zabieram, więc proszę o w miarę proste tłumaczenie :)



Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Slavwek.ie » czw mar 15, 2012 16:48

Thunder Blade pisze:Czy jest ono dobre? poradzi sobie w razie dokupienia niezbyt wielkiej tuby później?
Do niewielkiej tuby będzie potrzebny wzmacniacz.
Wyciągnij radio i sprawdź w kostce ISO od głośników ile masz kabli. Jesli będą 4 (po środku kostki) to kable trzeba będzie ciągnąć od radia prze całość do tylnych drzwi. Jesli będzie 8 kabli (wszystkie piny we wtyczce) to kable w aucie masz rozłożone i doprowadzone do złącza w słupku tylnych drzwi. Z tego co pamiętam, to kolory kabli przy wtyczce ISO oraz przy słupku zgadzają się, więc zlokalizujesz. Dalej przez gumową przelotkę oraz do głośników musisz rozprowadzić własnoręcznie nową wiązkę.
Kupując fabryczne głośniki w plastikowych dystansach musisz zaopatrzyć się w nitownicę ręczną, żeby je zamocować do drzwi.



Thunder Blade
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob wrz 10, 2011 15:32

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Thunder Blade » czw mar 15, 2012 18:17

Obrazek
Obrazek

Tak to wygląda:
2 fioletowe, 2 szare i jeden niebieski - idący z drugiej części kostki iso (czarnej) są niepodłączone
reszta jest podłączona

Z tego wynika że kable muszę pociągnąć przez całe auto, prawda?



Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Slavwek.ie » pt mar 16, 2012 13:37

Thunder Blade pisze:Z tego wynika że kable muszę pociągnąć przez całe auto, prawda?
Raczej tak..
Gruby bajzel masz w tych kablach, bo na chwilę obecną podłączony masz przedni lewy i tylny lewy kanał w radiu... Jednym słowem muzyki słuchasz mono..
Dokop się do wiązki głośników po stronie auta i sprawdź tam, czy nie ma uciętych kabli, bo różne rzeczy ludzie wyprawiają w instalacjach.

Do poprawienia jest cała instalka głośnikowa.



Thunder Blade
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob wrz 10, 2011 15:32

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Thunder Blade » ndz mar 18, 2012 11:42

Przejrzałem schemat kostki iso i takich instalacji i rozumiem w czym tkwi problem.. w najbliższym czasie się tym zajmę..
Zastanawia mnie jednak teraz jedna rzecz:
Załóżmy że mam głośniki przednie podłączone prawidłowo. Podłączając przednie, grają mi 4 głośniki - 2 na dole drzwi, 2 wysoko tonowe przy lusterkach.
Są one podłączone wszystkie jako przednie lewe i prawe. W kostce jest miejsce na tylny lewy i tylny prawy głośnik, prawda?
W tylnych drzwiach też są 2 malutkie i 2 normalne głośniki. Teraz, jeśli będę miał przeciągniętą instalacje do tyłu to dlaczego nie wystarcza tych głośników tylnych podłączyć do kostki iso?
Wszędzie gdzie czytam, widze że potrzebny jest do tego wzmacniacz, a przecież miejsca są przewidziane w radiach, a podłączone z przodu 4 głośniki są liczone i podłączone do radia de facto jako dwa.
Czy w takim razie normalne radio które jest dajmy na to 4x52W, bo takie są np Sony, wystarczy do podłączenia tych wszystkich 8 głośników jako 4? Przecież podłączając 4 przednie, wykorzystujemy dwa z czterech wyjść głośnikowych radia.



Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Slavwek.ie » ndz mar 18, 2012 19:07

Wszystko się zgadza, radio w zupełności wystarczy ci do napędu fabrycznych głośników.
Uporządkuj tylko kablomanię, którą masz za radiem, podłącz wszystkie głośniki we właściwych miejscach ( z zachowaniem polaryzacji)
Przede wszystkim poszukaj oryginalnej wiązki kabli za radiem. Wtyczkę głośnikową od ISO podłacz na nowo.



Thunder Blade
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob wrz 10, 2011 15:32

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Thunder Blade » pt mar 30, 2012 14:33

Dostałem się do wiązki kabli od strony auta i mam kolejny problem, bo wszystkie kable sa zupełnie różnych kolorów niż te które są standardowo w kostkach iso.. Zrobiłem zdjęcia żeby pokazać jak to wygląda. Byłbym wdzięczny jeśli ktoś wytłumaczył mi by pokolei które kable, jakiego koloru są od czego po stronie auta, szukałem po necie, ale nie znalazłem nigdzie rozpiski kolorów w Golfie IV, wszędzie natrafiałem tylko na opisy kolorystyki w kostce iso która już znam. Wiem, od Slavwek.ie że mam jeden głośnik przedni podłączony jako tylny.

Więc tak:
Obrazek
Dwa kable: zielony-biały i zielono-czarny są połączone z kablami czerwono-pomarańczowym i czerwono-brązowym
Dwa kable: biały i biało-szary są połączone z kablami brązowo-białym i niebiesko-białym
Para fioletowych i szarych luzem, jak wspominałem w postach wcześniej, wiem też że mam podłączyć te szare zamiast zielonych, pytanie który kabel po stronie auta to + a który - ?

Dalej mam kostke zasilania:
Obrazek
Niebieski kabel po stronie kostki niepodłączony, jest luzem.. mam go gdzieś podłączyć?
Trzy kable po stronie kostki: czerwony, pomarańczowy i żółty połączone z jednym grubszym kablem od strony auta - biały czerwonym
Kabel czarny(masa) od strony kostki połączony z ciemno-pomarańczowym po stronie auta, domyślam się że to jest dobrze

A teraz kable które wychodzą od strony auta i są luzem, nie wiadomo czemu służące, może wśród nich są te od tylnych głośników?
Obrazek
Grubszy kabel biało-czerwony
pojedyńczy kabel niebiesko-biały
trzy skręcone kable: czerwono-żółty, szaro-biały i niebiesko-biały
Do czego te kable służą?

Bardzo bym prosił o wytłumaczenie mi tego wszystkiego co tutaj zamieściłem, a przedewszystkim o informacje do czego służą te niepodłączone kable, lub o jakiś link do rozpiski kolorystyki kabli w Golfie, od strony auta.



Awatar użytkownika
kisiel119
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: sob lut 06, 2010 00:31
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: kisiel119 » pn kwie 02, 2012 22:25

czerwony to acc
zolty to stały plus
czarny to masa
niebieski remote czyli do wzmaka albo do anteny lekektrycznej
pomaranczowy to podswietlenie


[img]http://pokazywarka.pl/uua85j/#zdjecie613930[/img]

Thunder Blade
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob wrz 10, 2011 15:32

Konfiguracja Car audio - Golf IV

Post autor: Thunder Blade » wt kwie 03, 2012 13:12

@kisiel119, opisałeś mi kolorystyke kabli od strony kostki iso, a mi potrzebna jest ta od strony auta, jeśli znasz się na tej drugiej to proszę o info



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości