[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
EnJoy
.:DUB WAY:.
.:DUB WAY:.
Posty: 1386
Rejestracja: śr lip 26, 2006 13:42
Lokalizacja: Tychy

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: EnJoy » sob gru 18, 2010 02:39

Witam...
Po kupnie auta zauważyłem, że seryjny zestaw głośników (drzwi przód i tył) grających pod ori navi MCD gra bardzo słabo. Bas był bardzo płytki, przypominał uderzenia młotkiem, zero głębi. Przy cichym graniu praktycznie nie był on odczuwalny ani słyszalny. Na nic zdawały się różne regulacje w opcjach radia.
Byłem tym faktem bardzo zdziwiony, bo poprzedni Golf IV którego posiadałem, również miał seryjne nagłośnienie..z tą różnicą, że tylko na przodzie. Grało ono wtedy o niebo lepiej bez żadnych dodatkowych przeróbek.
Pomyślałem, że może zmiana systemu coś da. Najpierw w firmie zajmującej się CA kazałem wygłuszyć przednie drzwi w które zostały zamontowane głośniki Powerbasa L-60C. Głośniki zostały podpięte do wzmacniacza 4-kanałowego U.S. Amps XT 1600.4, do którego został także podłączony subwoofer PowerBass M-12.
Muszę zaznaczyć, że nie wiem dokładnie jak wygłuszano drzwi (nie było mnie przy tym). Po zdjęciu boczku z drzwi, na metalowej płycie, która była montowana w drzwiach w MKIV, jest przyklejona mata wygłuszająca. Nie mam pojęcia, czy wnętrze drzwi (strefa za metalową płytą) zostało również wygłuszone tą matą.
Tak czy siak, po tych wszystkich zmianach.. problem cały czas występuje. Żeby z przedniego zestawu wydobyć jakikolwiek bas (który również jest bardzo płytki i słychać go jedynie przy głośniejszym graniu) w opcjach radia trzeba podbijać opcję Loudness na LOW lub nawet MID i odpowiednio wysterować EQ.
Wzmacniacz również ustawiałem na różne sposoby, ale i to nie przyniosło skutku. Granice częstotliwości dla LPF i HPF są ustawione na właściwych poziomach (Sub cięty na około 80Hz, przedni zestaw odtwarza od 80Hz). Gain w obu przypadkach na 2/3.
Niestety ostatnio okazało się, że moje odczucia to nie żadne złudzenie. Wsiadając do innego MKIV z seryjnym zestawem stwierdziłem, że zestaw ten gra dużo lepiej od mojego. Bas jest bardzo łagodny, głęboki, nawet przy małej głośności..generalnie jakość dźwięku powalała mój system na kolana.

Zwracam się do Was z prośbą o podanie możliwych przyczyn.. co może być nie tak, że w moim aucie oba te systemy tak źle się spisywały. Problem dotyczy głownie drzwi.
Sam zastanawiam się już nad tym od bardzo długiego czasu, a w sieci nie mogę znaleźć ani jednego podobnego przypadku.
Przyszedł mi nawet do głowy pomysł, że może chodzi tu o jakieś otwory wentylacyjne? Mające za zadanie odprowadzanie wody z wnętrza drzwi? Które np. są zatkane i nie dają możliwości odpowiedniego przepływu powietrza we wnęce drzwi podczas poruszania się membrany głośnika?
Naprawdę nie wiem już co myśleć i co robić, proszę o pomoc.

Ps. Mam jeszcze problem z odbiorem fal radiowych. Przy seryjnym radiu (navi MCD) podczas większej wilgotności powietrza, czy podczas deszczowych dni, bardzo słabo łapało stacje. Jedynie przy b.dobrej pogodzie radio odbierało w miarę dobrze. Po zmianie radia z seryjnego na Pioneera (2 din) i dołączeniu separatora problem również występuje. Całą zimę mogę słuchać tylko RMF-u i paru innych stacji z bardzo mocnym sygnałem, nic poza tym.
Jeśli to ma jakieś znaczenie to przy zakupie samochodu, w miejscu gdzie wkręcony jest normalnie bat anteny, była wkręcona chyba jej pozostałość.. tzn jakby sam gwint anteny z nakrętką. Wykręciłem tą pozostałość po poprzednim właścicielu i zakupiłem nowy, oryginalny bat i zamontowałem go.
Co należałoby sprawdzić i jak to zrobić..?

Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie dotyczące moich dwóch problemów :pub:



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Re: [MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestaw

Post autor: powalla » sob gru 18, 2010 11:50

Zrób mały test .Wyłącz suba , puść muzę i teraz BALANCE ustaw całkowicie np. na lewy kanał . Jeśli ilość basu wzrośnie w stosunku do położenia "środek" , o masz podłączone głośniki w przeciw fazie .



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: Kubus20 » sob gru 18, 2010 16:25

Też stawiałbym na podłączenie głośników w przeciwfazie.
Druga opcja taka, że nie potrafili dobrze wszystkiego ustawić w firmie CA, chociaż jeśli ktoś się tym zajmuje, to powinien ogarniać temat...



Awatar użytkownika
EnJoy
.:DUB WAY:.
.:DUB WAY:.
Posty: 1386
Rejestracja: śr lip 26, 2006 13:42
Lokalizacja: Tychy

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: EnJoy » ndz gru 19, 2010 19:28

powalla pisze:puść muzę i teraz BALANCE ustaw całkowicie np. na lewy kanał . Jeśli ilość basu wzrośnie w stosunku do położenia "środek" , o masz podłączone głośniki w przeciw fazie
Zrobiłem jak napisałeś i niestety żadnej zmiany.
Przeciw faza, czyli rozumiem głośnik nieprawidłowo podłączony do wzmacniacza plusem do minusa i na odwrót? Przedni zestaw montowali właśnie Ci z ProAudio więc nie bawiłem się tymi kabelkami zakładając, że dobrze to złożyli.
Jednak tak się zastanawiam, że ta teoria złego podłączenia trochę tu nie pasuje, bo tak jak mówiłem...seryjne głośniki też grały w podobny sposób. W tyle zostały mi jeszcze dwa seryjne które grają pod samym radiem, ale przez to, że korzystam ze wzmaka na przód i suba.. to tych głośników nawet nie słychać. Ale kiedy przesunąłem Fader na tył... można było się nimi pobawić i spróbować wydobyć jakiś głebszy basik. Nic z tego.
Kubus20 pisze:Druga opcja taka, że nie potrafili dobrze wszystkiego ustawić w firmie CA, chociaż jeśli ktoś się tym zajmuje, to powinien ogarniać temat...
Swoją drogą trochę tym gościom nie ufam. Raz przyjechałem do nich z błahostką, żeby sprawdzili co się dzieje. Sam wcześniej zajrzałem na forum i mniej więcej znałem odp. Chodziło o uwaloną masę na RCA w pionku. Powinni w miarę szybko dojść do tego.. a oni nic, tylko siedzieli w aucie i myśleli co tu zrobić gapiąc się na radio :kac: Dopiero kiedy powiedziałem, co to może być, to zdecydowali się podmienić radio i wyszło co i jak :P

Ale wracając do tematu.. macie jeszcze jakieś pomysły co to może być?
Ewentualnie jakieś wskazówki co do drugiego problemu z odbiorem stacji radiowych..



Awatar użytkownika
CrocodileReggae
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 882
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 10:44
Lokalizacja: Warszawa

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: CrocodileReggae » ndz gru 19, 2010 20:34

w dużym skrócie

zapisz aktualne ustawienia

reset ustawień na radiu/przywróć fabryczne

fader na przód
tak żeby grał tylko przód
tak jak radzili koledzy - sprawdź czy przedni zestaw dobrze podłączony

potem powyłączaj filtry na piecu
filtry : ustaw na lo/full/hi ustaw na full
lpf ustaw na min wartość Hz
boosty etc ustaw na zero

muza i podgłaszasz...
jak do końca skali nie ma wyraźnych zniekształceń (charczenia) to zwiększasz czułość ampa - pokrętło z Voltami - zwiększasz w stronę mniejszej wartości - stopniowo

regulujesz odcięcie przodu przy kawałku w którym bas nisko schodzi
ucinasz powyżej wartości przy której charczy głośnik

teraz test dla samego suba

a potem ustawienie levelu dla niego

jaką rolę ma pełnić zestaw w tylnych drzwiach


www.gustavo.pl najlepsza kawa w Puławach :)
AHF: 142KM 325Nm AWX: 171KM 378Nm CAYC: 160KM 313Nm by Rogalotti
www.rperformance.pl

Awatar użytkownika
EnJoy
.:DUB WAY:.
.:DUB WAY:.
Posty: 1386
Rejestracja: śr lip 26, 2006 13:42
Lokalizacja: Tychy

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: EnJoy » czw gru 23, 2010 01:48

CrocodileReggae, zrobię jak piszesz.. ale szczerze wątpię, że coś to zmieni. Ustawiałem to audio już na milion różnych sposobów (ustawienia wzmaka i samego radia) i zawsze efekt płytkiego basu występował. Poza tym po raz kolejny powtarzam.. u mnie już seria źle grała mimo, że nie było w niej nic grzebane.
CrocodileReggae pisze:jaką rolę ma pełnić zestaw w tylnych drzwiach
Żadnej. Gra tak cicho, że nie ma sensu tego rozbierać i odłączać.



Awatar użytkownika
GregorzG60
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: pt lis 21, 2008 14:09
Lokalizacja: podkarpacie

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: GregorzG60 » pt sty 21, 2011 20:32

ja obstawiam przeciwfaze , sprawdz naocznie kable.. bo na sluch to roznie jest... ja kiedys identyko mialem brak basu i glosniki w przeciwfazie


http://gregor10.pl Chiptuning Diagnostyka Hamownia DPF OFF

Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: Kubus20 » pt sty 21, 2011 21:59

EnJoy, a moze Ty takie Loudnessowe brzmienie po prostu lubisz :P :P



Q_mac
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 730
Rejestracja: czw wrz 17, 2009 10:14
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: [MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestaw

Post autor: Q_mac » sob sty 22, 2011 21:49

Spróbuj na próbę wzmaki zasilić z jakiejś mp3. Być może radio podaje jakiś kiepski sygnał, albo masz ustawiony filtr górnoprzepustowy na głośniki na 80Hz. Radio masz z wyjściami niskopoziomowymi na suba i resztę, czy lecisz z wysokopoziomowych ?



Awatar użytkownika
EnJoy
.:DUB WAY:.
.:DUB WAY:.
Posty: 1386
Rejestracja: śr lip 26, 2006 13:42
Lokalizacja: Tychy

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: EnJoy » ndz sty 23, 2011 19:50

GregorzG60 pisze:ja obstawiam przeciwfaze , sprawdz naocznie kable.. bo na sluch to roznie jest... ja kiedys identyko mialem brak basu i glosniki w przeciwfazie
sprawdziłem kable, poprzemieniałem je.. praktycznie żadnej różnicy nie było.

regulowałem zestaw zgodnie z opisem CrocodileReggae i to też nie przyniosło zamierzonego efektu.
Kubus20 pisze:EnJoy, a moze Ty takie Loudnessowe brzmienie po prostu lubisz :P :P
To swoją drogą. Ale mimo wszystko mam porównanie z golfem kumpla w którym jest seria totalna i bas wydaje się bardziej miękki i słyszalny nawet przy niskiej głośności. U mnie kiedy siedziała jeszcze seria, nie grała tak samo jak u niego, bas też był sporo płytszy. Teraz jest podobnie... zupełnie jakby wina leżała w konstrukcji drzwi :crazy:
Q_mac pisze:Spróbuj na próbę wzmaki zasilić z jakiejś mp3. Być może radio podaje jakiś kiepski sygnał,
system ten grał pod 3 różnymi radiami.. na każdym jest to samo.
Q_mac pisze:albo masz ustawiony filtr górnoprzepustowy na głośniki na 80Hz
Na wzmacniaczu przedni zestaw jest cięty na 80Hz
Q_mac pisze:Radio masz z wyjściami niskopoziomowymi na suba i resztę, czy lecisz z wysokopoziomowych ?
2 pary RCA, jedna dla przodu, druga sterowanie osobno subem

Trzeba będzie chyba poczekać na lato i rozbebeszyć wszystko, poszukać jakiegoś chochlika, założyć nowe wygłuszenie.. może to coś da



Q_mac
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 730
Rejestracja: czw wrz 17, 2009 10:14
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: Q_mac » ndz sty 23, 2011 19:54

Mówisz że masz dwie pary RCA. Może to jest wyjście na głośniki (4x), a nie masz wyjścia na suba (albo źle podłączone). Wtedy jak masz ustawione HPF na radiu na 80 Hz to sub nie ma prawa zagrać.



Awatar użytkownika
EnJoy
.:DUB WAY:.
.:DUB WAY:.
Posty: 1386
Rejestracja: śr lip 26, 2006 13:42
Lokalizacja: Tychy

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: EnJoy » pn sty 24, 2011 00:11

Q_mac pisze:Mówisz że masz dwie pary RCA. Może to jest wyjście na głośniki (4x), a nie masz wyjścia na suba (albo źle podłączone). Wtedy jak masz ustawione HPF na radiu na 80 Hz to sub nie ma prawa zagrać.
Wszystko jest dobrze podłączone. Jedno wyjście rca odpowiada albo za pracę tylnych głośników, albo suba.. w zależności od ustawień. U mnie to wyjścia pracuje jako sygnał dla suba.. tak też jest ustawione w radiu.. na wzmacniaczu odpowiednio ustawiony przełącznik na LPF i odcięcie przy 80Hz.
Poza tym nie chodzi tu o tył.. tylko przedni zestaw.. to w nim jest problem. Do testów odłączam cały tył.



Q_mac
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 730
Rejestracja: czw wrz 17, 2009 10:14
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: Q_mac » pn sty 24, 2011 17:54

Ehh, a więc tu jest pies pogrzebany... Jeśli przedni zestaw jest odcięty, to będzie tak grał. To jedna sprawa, druga jest taka, że głośniki w drzwiach do super dołu nie są stworzone i już ;). Żeby to fajnie grało, potrzeba naprawdę nieźle podbić niskie częstotliwości (najlepiej filtrem konturu) i mieć dosyć dobre głośniki. Da się to zrobić fajnie-nie powiem, tylko po co ? Jeśli masz sub to powinieneś wyciąć dół z głośników. Już powiem dlaczego, po pierwsze te głośniki jak już wspomniałem wcześniej słabo sobie radzą w tym paśmie. Dwa będą znosić się z subem (bardzo ciężko będzie je pogodzić fazowo).Trzy, na wyższych poziomach głośności kiedy membrana głośnika będzie w sporym ruchu, mowa ulegnie modulacji z częstotliwością basu i jest to łatwe do rozpoznania zniekształcenie (dla nieco bardziej wprawionego słuchacza). Hobbystycznie zajmuje się akustyką i spotkałem się z tego typu problemami już kilka razy ;). Dodam jeszcze, że raczej zalecałbym rozsunąć częstot. graniczne. Dla suba ok. 60-80 Hz dla góry 110-130 Hz, dla filtrów o zboczu 12dB/okt. Teraz masz podbite częstotliwości w okolicach 70-90 Hz co na pewno nie wpływa pozytywnie na brzmienie.



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

[MKIV]Płytki,"młotkowy" bas na serii i po zmianie zestawu

Post autor: Kubus20 » pn sty 24, 2011 21:36

Teraz masz podbite częstotliwości w okolicach 70-90 Hz co na pewno nie wpływa pozytywnie na brzmienie.
Myślę, że gdyby ustawić mu wszystko za pomocą pomiarów w miarę liniowo, to powiedziałby coś w stylu "to w ogóle nie gra" :bigok:
Nie trzeba ze wszystkich robić na siłę audiofili.

Albo po czasie sami dojdą, że Loud psuje muzykę, albo nie, ważne żeby cieszyli się z dźwięku w aucie.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości