brak masy przy radiu

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

brak masy przy radiu

Post autor: Lukasz_mk2 » wt cze 22, 2010 21:27

witam,
mam problem z zasilaniem radia, do dzisiaj rana wszystko było ok. Potem nagle radio przestało grać. Po jego wyjęciu i sprawdzeniu "prądu" okazało się że nie ma masy. Tu moje pytanie gdyż wiązkę do radia mam oryginalną (tzn. fabryczną) - gdzie fabrycznie przyłączona jest masa do radia?? Sądzę że jest ona przykręcona nakrętką do budy i pewnie ona się poluzowała. Był bym wdzięczny za jakiś obrazek ilustrujący to miejsce.


Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » wt cze 22, 2010 22:03

Kable masowe brązowe sa mocowane do blachy na lewo od skrzynki bezpieczników, ale czy ten kabel leci tam zapewne niebezpośrednio tylko poprzez skrzynkę bezpieczników więc masz więcej połaczeń do sprawdzenia


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
roger18sx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: ndz kwie 20, 2008 00:00
Lokalizacja: sanok
Kontakt:

Post autor: roger18sx » wt cze 22, 2010 22:49

masa powinna isc przez kostke iso ale nie zawsze idzie a dochodzi od anteny i mogło ci cos zasniedziec przy antenie i niedziała


VW NA ZAWSZE

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » wt cze 22, 2010 23:10

Fabrycznie masa ma być w pinie 8 kostki zasilającej radio, w antenie może być ale raczej to tylko ekran, bez połączenia z masa nadwozia tylko z masa radia


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Denisq
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt lis 03, 2009 00:57
Lokalizacja: Polonia

Post autor: Denisq » wt cze 22, 2010 23:45

A ja powiem tak: większość elektryków jak byłaby pewna, że to brak masy to ciągnie nowy przewód i po kłopocie. Np od zapalniczki.. zanim znajdziesz przyczynę to możesz jeszcze tylko sobie kłopotów narobić..



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » wt cze 22, 2010 23:55

Denisq pisze:A ja powiem tak: większość elektryków jak byłaby pewna, że to brak masy to ciągnie nowy przewód i po kłopocie. Np od zapalniczki.. zanim znajdziesz przyczynę to możesz jeszcze tylko sobie kłopotów narobić..
Trochę to osobliwe podejście: Masa jest, jak pisze Kolega Paweł Marek, na pinie 8, kolor brązowy i tak ma być!
Rozwiązanie proponowane w cytowanym poście powoduje w krótkim czasie znaną z rozpaczliwych postów z prośbą o pomoc - pajęczynę kabli nie wiadomo gdzie idących... A jeszcze gdy ten "elektryk" nie ma brązowego a np . czerwony #-o
Prawdopodobną przyczyną będzie poluzowanie lub odpięcie wtyku na charakterystycznym kółku na lewym słupku drzwiowym, do którego dochodzi kilka brązowych przewodów - to punkt masowy. Wypięcie się przewodu ze skrzynki bezpieczników jest rzadkością, a ponadto masa radia idzie bezpośrednio na ten słupek (sprawdziłem w schematach).
Ostatnio zmieniony śr cze 23, 2010 00:00 przez Zico63b, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
reanimat
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 183
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 14:42
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: reanimat » śr cze 23, 2010 00:19

nie baw się w ciągnięcie nowych kabli, moja propozycja polega na podłączeniu masy z wtyczki od radia pod obudowe, w ten sposób wystarczy ci tylko max 20cm kabla, nie przepalisz ani przewodów ani radia gdyż na radiu masz bezpiecznik.



Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » śr cze 23, 2010 07:51

dzięki wszystkim za podpowiedzi sprawdzę dzisiaj co i jak i dam znać a co do mojej masy to faktycznie idzie kablem brązowym na 8 pinie.

Nie chce za bardzo ciągnąć dodatkowego kabla postaram się naprawić co jest, bo 16 lat było dobrze więc teraz też musi.


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 38 gości