Przyczyna głuchego basu ?

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

jacek195
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob maja 07, 2005 17:47

Przyczyna głuchego basu ?

Post autor: jacek195 » pn lut 01, 2010 21:45

Witam. Zakupiłem niedawno głośniki powerbass 3xl 6c i mam takie pytanie. Drzwi są oczywiście wytłumione głośnik na dystansie mdf wszystko podpięte ale mam wrażenie że głośńik wydobywa z siebie jakby głuchy bas i nie ma odpowiedniego zejścia. Głośnik dostaje ponad 100 rms na kanał czyli to raczej nie z braku mocy. Dla porównania podpiąłem zwykłego blaupunkta pod to samo połaczenie który ma tylko 50 rms i lepiej schodził na niskich tonach niż PB. Co może być przyczyną bo polaryzacja raczej jest dobra.



Awatar użytkownika
davedohc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: sob sty 27, 2007 18:39
Lokalizacja: Ustka
Kontakt:

Post autor: davedohc » wt lut 02, 2010 09:47

Byc moze jeszcze sie nie wygrzaly. Pod jaki wzmacniacz podlaczone sa te glosniki? Po za tym trzeba sobie zdac sprawe, ze ten blaupunkt nie ma 50W rms, tylko moze pracowac ciagle bez uszkodzenia przy mocy 50W rms max. Parametr odpowiedzialny za "glosnosc" glosnika to efektywnosc. Pytanie teraz, czy wzmaczniacz rzeczywiscie daje te 100W rms, bo te pb wygladaja na mocolubne...
Ostatnio zmieniony wt lut 02, 2010 09:54 przez davedohc, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
zorro89
GTI
GTI
Posty: 695
Rejestracja: czw lis 30, 2006 20:31
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Post autor: zorro89 » wt lut 02, 2010 10:29

jacek195, moze seryjne cieńkie przewody :>


Był mk2 potem mk3 potem mk2 teraz mk4 :D

jacek195
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob maja 07, 2005 17:47

Post autor: jacek195 » wt lut 02, 2010 12:25

Wzmacniacz to jbl 6 kanałówka ktory zmostkowalem dwa kanały na jeden głośnik i dwa na drugi i dają 2*160 w przy napieciu 14.4. Czyli ponad 100 rms na kanał powinno być. Przewody są o przekroju 2,5mm. Zauważyłem taką rzecz, że gdy ustawie na wzmacniaczu więcej mocy to jakby coś zaczęło się przypalać więc ograniczylem do okolo połowy mocy żeby nie spalić głośników. Może faktycznie jeszcze się nie wygrzały ale z drugiej strony uchodzą za bardzo prądożerne więc taka dawka mocy nie powinna im zaszkodzić więc jakaś przyczyna musi być.



Awatar użytkownika
davedohc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: sob sty 27, 2007 18:39
Lokalizacja: Ustka
Kontakt:

Post autor: davedohc » wt lut 02, 2010 20:55

Jestes pewny, ze dobrze podlaczyles przewodu w trybie mostkowania, tzn do odpowiedniego plusa i minusa z kazdego kanalu. Nie mozna sobie sterowac moca wzmacniacza, to o czym piszesz to zapewne GAIN i jest to czulosc na sygnal wejsciowy, prawidlowo powinno ustawic sie to tak, ze dajesz GAIN na maksa, puszczasz muzyke na najwyzszej glosnosci i zmniejszasz GAIN az przestaniesz slyszec wszelkie niechciane zaklocenia. Skoro czuc spalenizna to znaczy, ze to ze wzmacniaczem cos nie tak jest.



Awatar użytkownika
pszczolek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: czw lip 23, 2009 09:58
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Post autor: pszczolek » wt lut 02, 2010 21:14

A ja ci powiem ze nie powinno sie mostkowac 4 kanałowki w 2 kanaly i pedzic nimi przodu..
Powinno sie wykorzystac 2 kanaly a pozostale zostawic wolne lub pedzic nimi subwoofer albo urzyc 4 ale tylko w bi-wiringu
Ostatnio zmieniony wt lut 02, 2010 21:15 przez pszczolek, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
davedohc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: sob sty 27, 2007 18:39
Lokalizacja: Ustka
Kontakt:

Post autor: davedohc » wt lut 02, 2010 21:34

pszczolek pisze:A ja ci powiem ze nie powinno sie mostkowac 4 kanałowki w 2 kanaly i pedzic nimi przodu..
Powinno sie wykorzystac 2 kanaly a pozostale zostawic wolne lub pedzic nimi subwoofer albo urzyc 4 ale tylko w bi-wiringu
Moglbys oprzec to na jakis argumentach, bo wlasnie sie dowiedzialem, ze ponad rok jezdzilem z glosnikami podlaczonymi tak jak nie powinno sie tego robic...



jacek195
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob maja 07, 2005 17:47

Post autor: jacek195 » wt lut 02, 2010 22:13

Tak zmostkowane jest raczej dobrze lecz nie wiem skad sie bierze ten zapach spalenizny skoro GAIN ustawiony jest ja polowe a pozniej jak zwieksze jeszcze troche i nawet nie slychac wyraznych znieksztalcen a spalenizne zaczyna byc czuc. Dlatego nie chce popalic glosników i podchodze do tego pokretla ostroznie.



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » śr lut 03, 2010 13:42

Moglbys oprzec to na jakis argumentach, bo wlasnie sie dowiedzialem, ze ponad rok jezdzilem z glosnikami podlaczonymi tak jak nie powinno sie tego robic...
Mostkowanie kanałów powoduje, że głośnik jest sterowany z dwóch, nieznacznie się różniących parametrami, źródeł. I to właśnie te różnice powodują pogorszenie jakości odtwarzania. Z czego to wynika? Niesparowane tranzystory mocy, niewielkie odchyłki wartości elementów biernych (kondensatory, rezystory), itd. - wszystko robi swoje.


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
davedohc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: sob sty 27, 2007 18:39
Lokalizacja: Ustka
Kontakt:

Post autor: davedohc » śr lut 03, 2010 14:55

Przy tej klasie sprzetu (glosniki PB i wzmacniacz jbl) smiem watpic by mostkowanie kanalow mialo jakikolwiek zauwazalny wplyw na jakosc dzwieku, a juz na pewno nie jest przyczyna problemu jaki ma kolega. O ile nie zalezy nam na audiofilskiej doskonalosci, nie ma nic zlego w mostkowaniu kanalow i uzycia ich do napedzania zestawu przedniego, nie raz stosowalem takie rozwiazanie i zdawalo swoje zadanie.
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 15:02 przez davedohc, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
pszczolek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: czw lip 23, 2009 09:58
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Post autor: pszczolek » śr lut 03, 2010 19:35

Ja tylko twierdze ze 50 rms jednego kanału, który ma zasilic głosniki zagra lepiej niz 2 kanały zmostkowane w jeden.. Wiem.. bo juz to przerabialem :]

Inaczej wyglada sprawa z subwooferem poniewaz ucho ludzkie nie jest w stanie usłyszec tych niuansów
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 20:15 przez pszczolek, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
davedohc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: sob sty 27, 2007 18:39
Lokalizacja: Ustka
Kontakt:

Post autor: davedohc » śr lut 03, 2010 20:57

Jak pod glosnik 50W rms podlaczysz dwa zmostkowane kanaly 50W to oczywiste, ze glosnik sie zesra. Jezeli jednak glosniki potrzebuja wiecej mocy, to jak te 50W ma wydobyc jakis normalny dzwiek. Sprobuj podlaczyc Morel Dotech Ovation pod juniora tylko pod 2 kanaly...



Awatar użytkownika
pszczolek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: czw lip 23, 2009 09:58
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Post autor: pszczolek » śr lut 03, 2010 21:21

Nie mow mi ze np pod u Dimension Junior 4300 bedziesz mostkował kanaly zeby miec wiecej mocy.. bo jest to po prostu nie logiczne jesli chodzi o zestaw przedni.
Zwiekszaja sie w ten sposób zniekształcenia, których powinno byc jak najmniej w scenie przedniej

W takim wypadku kupuje sie wzmacniacz 2 kanalowy a nie 4.. lub robi sie bi wiring +do tego procek dzwieku

Co do naddatku mocy tez bym sie tym zbytnio nie przejmował. Wazne aby zestaw dobrze wysterowac i uzywac go z głowa.

Mój subwoofer PowerBass M12 w szczelinówce ma 350 RMS a dostaje ze wzmaka 500RMS i nic sie nie dzieje niepokojącego z nim :chytry: . Przynajmniej jest pewnosc ze jest 100% dobrze wysterowany co daje dobrą kontrole nad tym głosnikiem :bajer:

[ Dodano: 03 Lut 2010 20:37 ]
Do autora tematu jak masz wysterowany filtr HPF we wzmaku?
Ustaw go mniej wiecej na 70-80Hz i zobacz czy nie masz czasem w radiu załączonej zwrotnicy ktora ucinia ci dolne czestotliwosci.
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 21:32 przez pszczolek, łącznie zmieniany 5 razy.



Awatar użytkownika
davedohc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: sob sty 27, 2007 18:39
Lokalizacja: Ustka
Kontakt:

Post autor: davedohc » śr lut 03, 2010 22:24

W samochodzie masz o wiele wiecej zmartwien jezeli chodzi o poprawna scene niz to czy glosniki sa podlaczone pod zmostkowane kanaly. Jezeli ktos ma pod reka akurat 4 kanalowy wzmacniacz i glosniki ktore potrzebuja duzo mocy, to ma zrezygnowac z podlaczenia pod mostek bo to nie logiczne? Zwlaszcza, ze mowimy tutaj o sprzecie budzetowym, na ktorym nawet nie uslyszysz tych znieksztalcen. Jakby podlaczyc te pb 3xl 6c tylko pod 50W to by bylo za malo zeby uzyskac z nich dobrze odwzorowane basy, i teraz rezygnowac z podlaczenia ich w mostek bo nie zgadza sie to z Twoja logika?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości