problem z podlaczeniem radia

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

bulgar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 18, 2009 22:06
Lokalizacja: Rybnik

problem z podlaczeniem radia

Post autor: bulgar » śr lis 18, 2009 22:39

Witam was wszystkich , jestem tu nowy i chcialem sie dowiedziec pewnej rzeczy.Mam orginalne radio z VW i wszystko fajnie gralo tzn. radio sie wylaczalo gdy sie przekrecilo kluczyk , ale tez mozna bylo go zalaczyc bez kluczyka.ALe gdy kupilem radio Clarion DB288RUSB i gdy podlaczylem zaczely sie problemy.
1.Otoz po pierwsze nie zmienilam nic z kablami tak jak bylo orginalnie tak zostawilem nie przepinalem zadncyh kabli tylko przelaczylem bezpiecznik wedlug instrukcji radia na 15 V. i radio gralo trzymalo nawet pamiec tylko sie nie wylaczalo z kkluczyka .
2.Natomiast gdy przelaczylem bezpiecznik w radiu spowrotem na tyle ile bylo (chyba 9V) to radio sie wylaczalo z przekreceniem kluczyka ale juz nie mozna bylo go wlaczyc bez kluczyka. To by mi nie przeszkadzalo gdyby trzymalo to radio pamiec a nie trzyma wtedy.

Wiec moje pytanie jest takie czy cos mozna zrobic by sie wylaczalo razem z kluczykiem i trzymalo pamiec?? juz czytalem na temat tego ze nalezy czerwony z zoltym polaczyc ale czy napewno to cos da??

a drugie pytanie : czy radio pobiera jakis prad w spoczynku jak nie jest wlaczone?? bo radio podlaczone jak w 1 pkt. jak sprawidzilem miernikiem to pobieral cos i jak sie pytalem elektrykow czy to duzo odpowiedzilei ze tak i nie powinno byc tyle
Chyba ze jest jakis inny problem z akumulatorem albo alternatorem ze nie laduje wystarczajaco, poniewaz gdy wystarczylo ze nie jezdzilem jeden dzien caly to mi sie akumulator rozladowal i to w lato.
Gdy sprawdzalem czy alternator laduje w trakcie wlaczonego radia i inncyh urzadzen to na mierniku wykazywalo ok 12,5 13 V czy wystarczajaco czy pownino byc wicej ??

Prosze o pomoc poniewaz nie wiem czy sprzedac te radio czy jednak da sie cos zrobic z tym Pozdrawiam wszystkich :)



dychsm
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 14, 2004 19:04
Lokalizacja: Brodnica
Kontakt:

Post autor: dychsm » śr lis 18, 2009 23:16

zamień kabel żółty z czerwonym
miałem podobnie po zmianie radia fabrycznego na blaupunkta...


Golf 3 1.8 syncro było
Golf 3 1,9TDI był
Volvo V50 2,0D obecnie

poolak2006
Forum Master
Forum Master
Posty: 1646
Rejestracja: pn maja 04, 2009 23:51
Lokalizacja: Poznań/Toruń

Post autor: poolak2006 » czw lis 19, 2009 12:36

Kabli nie łącz razem tylko zamień miejscami. Wtedy będzie wyłączało się z kluczyka a i pamięć będzie. Co do poboru prądu to elektrykiem z wykształcenia nie jestem :grin: ale czasami się bawię w to. Zauważyłem że jak zmieniłem żarówki na ledy to one nawet jak były wyłączone to troszeczkę świeciły nie było to taaaak jasno jak na włączonych ale mimo wszystko. Wiec radyjko też na pewno pobiera prą a tym bardziej że musi mieć prąd do podtrzymania pamięci.



bulgar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 18, 2009 22:06
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: bulgar » czw lis 19, 2009 19:33

wlasnie w tym tkwi problem zamienianie kabelkow juz robilem i tak samo to dziala czyli jakbym przepinal ten bezpiecznik ,nie wazne czy przepinam bezpiecznik czy zamieniam kabelki to ta sama operacja.Wiec jak zmienie kabelki to wylacza sie raio z kluczykiem ale nie trzyma pamieci ( trzyma przez okolo minute po wylaczeniu radia, po dluzszej chwili sie kasuje pamiec)Nie rozumiem tego zjawiska juz.
Ostatnio zmieniony czw lis 19, 2009 19:39 przez bulgar, łącznie zmieniany 1 raz.



poolak2006
Forum Master
Forum Master
Posty: 1646
Rejestracja: pn maja 04, 2009 23:51
Lokalizacja: Poznań/Toruń

Post autor: poolak2006 » czw lis 19, 2009 19:41

A o co ci chodzi z tym bezpiecznikiem ?? ;> Z bezpiecznikami nic nie robisz tylko kabelki zmieniasz i nie ma bata musi śmigać ja tak zrobiłem u siebie więc nie ma innej opcji ...



bulgar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 18, 2009 22:06
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: bulgar » czw lis 19, 2009 20:56

no w radiu jest taki bezpiecznik na 9 i 15 V i on powoduje ten sam efekt zamiany kabelkow . wiec co sadzisz o tym??:> ?? albo sie wylacza z kluczykiem i nie trzyma pamieci albo trzyma pamiec ale sie nie wylacza czeba samemu go wylaczyc

jak juz napsialem trzyma krotka chwile pamiec na ok 1 minute po wylaczeniu , zbyt dlugo czekasz na wlaczenie radia i sie kasuje pam,iec , rozumiesz cos z tego??
Ostatnio zmieniony czw lis 19, 2009 20:58 przez bulgar, łącznie zmieniany 1 raz.



poolak2006
Forum Master
Forum Master
Posty: 1646
Rejestracja: pn maja 04, 2009 23:51
Lokalizacja: Poznań/Toruń

Post autor: poolak2006 » czw lis 19, 2009 21:16

hmmm no ja nic w radyjku nie mam takiego ... a próbowałeś już wszystkich kombinacji ?
najpierw bezpiecznik na 9 kable tak a jak nie to zmień kable, później na 12 kable tak a jak nic to zmień kable masz 4 takie kombinacje. Hmmm a może kabel od pamięci nie w to miejsce wpinasz ??

[ Dodano: 19 Lis 2009 20:18 ]
Zrób mi fotkę kostki w samochodzie z opisem kolorów kabli gdzie który, to samo z kostką od radyjka i podaj markę i model radyjka.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » czw lis 19, 2009 21:51

Po pierwsze, to te opisane 12,5÷13V przy pracującym silniku to jest o wiele za mało! To napięcie akumulatora w spoczynku, jak gdyby nie był wcale ładowany przez alternator.
Po drugie, to ten akurat model nie musi mieć takiej możliwości włączania jak świetne Blaupunkty czyli albo kluczykiem albo na jedną godzinę bez kluczyka; czy jest jakaś wzmianka o sposobie włączania w instrukcji radia?
Bez takiej możliwości - zamiana kabelków nic nie da. Jedyna wtedy możliwość to odpięcie cieniutkiego, brązowo-czerwonego i staranne zaizolowanie a do obu zasilających kabelków radia rozprowadzić napięcie z grubszego, czerwono-białego. Radio pracować będzie mogło niezależnie od obecności kluczyka w stacyjce (inaczej: non-stop).



bulgar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 18, 2009 22:06
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: bulgar » pt lis 20, 2009 14:54

powiem tak moedl radia podalem wyzej ale podam jeszcze raz to clarion DB288RUSB .(nie mam teraz mozliwosci ci zrobic zdjecie)ale kabelki mam tak samo poukladane jak byly orginalnie nic nie zmienialem wiec powinienes wiedziec jak sa w vw zawsze sa tak sam chyba;]

a co z alternatorem to znaczy ze musze jechac do serwisu zeby mi sprawdzili?? ze jednak cos nie tak z ladowaniem?? najgorsze ze ja juz nikomu nie ufam w warsztatach wiec nie wiem czy nie jechac do VW serwisu , oplaca sie tam jechac?? czy lepiej gdize indziej....

a w instrukcji pisalo ze wystarczy podpiac bezpiecznik w radiu na 15 V i bedize chodizc bo tak sie robi dla aut VW i audi a dla reszty pozostawic na 9 V , tylko tyle napisali. I powiem ze chodzilo radio , tylko sie nie wylaczalo z kluczykiem, ale to nie byl problem. w pewnym momencie mi sie rozladowal akumulator wiec pojechalem do warsztatu gdize kupilem akumulator bo byl na gwarancji ale oni mi powiedzieli ze aku jest dobry a nie ma ladowania wiec pojechalem do drugiego elektryka i ten mi powiedzial ze cos mi pobiera prad i sie okazalo ze moje radio ... wiec nie wiem ktory mial racje



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » pt lis 20, 2009 17:45

Model Clariona nic mi nie mówi, nie siedzę" tak na bieżąco w CarAudio. O możliwości takiego włączania musi być w instrukcji.
W VW zawsze są jednakowo poukładane kable, chyba że... ktoś wcześniej wstawiał swoje radyjko i mu nie szło, więc zrobił po swojemu.
By miarodajnie sprawdzić to ładowanie - musisz popytać wśród znajomych o rzetelnego elektryka. Broń boże do servisu VW! Tam tak kasują że..., no mniejsza z tym.
W każdym razie elektryk niech sprawdzi ładowanie, pobór prądu przez radio i obecność napięcia w odpowiednich kablach we wtyku wychodzącym z auta do radia.

Sprawa z opcjami włączania jest taka: Blaupunkt reaguje na wkładanie kluczyka do stacyjki i wówczas się włącza; jednak może się włączyć także bez klucza w stacyjce ale tylko na jedną godzinę grania by nie rozładować akumulatora.
Clarion może też tak się włączać wkładaniem kluczyka ale może nie mieć możliwości grania bez niego, stąd nasze tu nieporozumienia. Może ktoś z Forumowiczów ma takie radio i napisze jak to z nim jest?
Ostatnio zmieniony pt lis 20, 2009 17:49 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



bulgar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 18, 2009 22:06
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: bulgar » pt gru 04, 2009 17:10

powracam znowu z tym tematem tzn z radiem. Otoz poprobowalem pare razy podlaczyc roznymi sposobami i stwierdzilem ze radio najwidoczniej jest niesprawne. dlaczego?? Poniewaz gdy podlaczylem na stale radio gralo ( wiadomo nie wylacza sie z kluczykiem) lecz gdy podlaczylem pod stacyjke to wtedy radio dzialalo jak powinno czyli tak jak orginalne(tzn wylaczalo sie z kluczykiem i gdy sie wlozylo kluczyk a poprzednio bylo wlaczone radio , to radio sie automatycznie zalaczylo czyli tak jak w orginalnym radiu)ale... i tu jest pies pogrzebany, otoz pamiec trzyma tylko przez 1 minute. gdy sie wylaczy radio to wtedy w ciagu 1 miuty jak sie wlaczy rado bedzie trzymac pamiec i tak bez konca ale gdy sie przekroczy 1 minute to juz nie trzyma pamieci. Wiec moje pytanie brzmi: czy ktos ma pojecie co moze byc z tym radiem i czy mozna to jakos naprawic i gdzie moze tkwic problem( wtedy se je rozbiore i poczukam, bo a noz ktos mniej wiecej ma pomysl co to moze byc ) za wszelaka pomoc z gory dzieki



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » pt gru 04, 2009 19:22

A dla testu zamień ze sobą zasilające kable plusowe, tak "na kolanach" - masa oczywiście zostaje tak jak jest!



ml0dy3
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: sob kwie 18, 2009 19:32
Lokalizacja: b-stok

Post autor: ml0dy3 » sob gru 05, 2009 15:57

Najprostsze co zrób to połącz kable w którym jest prąd z kablem czerwonym od radia a do żółtego w radiu poprowadź oddzielny przewód choćby od plusa z gniazda zapalniczki samochodowej i będzie ok będzie trzymać pamięć a po włączeniu kluczyka włączy się radio.


tel. 537027388
GG: 44952507

bulgar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 18, 2009 22:06
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: bulgar » sob gru 05, 2009 17:45

hmmm w moim aucie mam dwa czerwone kable jeden podlacza sie pod stale ( tzn ma 12 v)a drugie by orginalne radio wlaczyc (tzn gdy sie tego kabla nie podebnie to nie dziala ten kabel jest chyba od tego zeby mozna bylo kod wpisac ) i mam takie pytanie czy moge ten kabel uzyc by podpiac do zoltego zamiast od zapalniczki??a i czy chodzi ci oto by podpiac do zoltego czy zamiast zoltego?? Daje tu zdjecia instrukcji radia bo nie wiem czy sie rozumiemy Obrazek Obrazek
moze te zdjecia pomoga mi zrozumiec wasze intencje jak to podlaczyc .Z gory dzieki i pozdro
Ostatnio zmieniony sob gru 05, 2009 17:59 przez bulgar, łącznie zmieniany 2 razy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości