jak się ma moc głośników do mocy radia???

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
retrew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn maja 09, 2005 14:13
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

jak się ma moc głośników do mocy radia???

Post autor: retrew » czw wrz 15, 2005 09:27

witam, nie mogę zrozumieć jednej rzeczy. Mam głośniki magnat ls-200 (20cm) o mocy RMS jakies 100W i 8Ω, i takie radyjko panasonica 4x15 :rotfl: i gdy podkręcę bass i ustawię głośność na jakieś 3/4 to głośniki już nie wyrabiają, bas chyrczy i nie daje rady. Jak to jest, że radyjko o takiej słabej mocy może doprowadzić do tego, że głośniki o RMS 100W już nie wyrabiają??? I czy zastosowanie wzmacniacza zmieniłoby coś. A jeśli tak to jak się dobiera wzmacniacz do głośników. Gdzieś słyszałem, że dobiera się połowę mniejszy niż moc głośników, czyli np do głośników 200W RMS 4Ω wzmacniacz 100W przy 4Ω na kanał. Czy to prawda??. Proszę pomóżcie nowicjuszowi!!!



Awatar użytkownika
TUTENHAMON
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2120
Rejestracja: sob paź 16, 2004 21:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: TUTENHAMON » czw wrz 15, 2005 10:13

To nie głosniki nie wyrabiają tylko radio siada. Poprostu nie ma siły ich ciągnąć. Wzmacniacz pomoże ale co to za głosniki samochodowe wartości 8 Ω to dodatkowy opór dla końcówki radia. Głosniki dobierasz w stosunki 1:1 czyli np. 100 watt rms wzmacniacz i głosnik też 100 watt rms.


TUTENHAMON

Awatar użytkownika
retrew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn maja 09, 2005 14:13
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Post autor: retrew » czw wrz 15, 2005 10:34

fakt, głośniki nie są pierwszej młodości :grin: , to stary model magnata, zresztą cały sprzęt idzie do wymiany, tylko chciałem się zorientować na przyszłość, jeśli z przodu będę miał system dwudrożny odsep. i z tyłu skrzynkę, to wzmacniacz podłączyc tylko do skrzynki, czy na system tez?? Ale znowu jak podłączę wzmacniacz pod system, to mi chyba odetnie wysokie pasmo, na wzmacniaczach jest pasmo chyba do kilkuset Hz, ja tam się nie znam, mogę się mylić. A może pod system wystarczy samo radio (pioneer deh-4700 4x50W chociaz tak naprawdę to będzie chyba 4xkilkanaścieW)??



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » czw wrz 15, 2005 10:37

Tak jak napisał Tutenhamon. Raz że radio ma 4x15 Watt a dwa- radia samochodowe są przystosowane do pracy z głośnikami 4ohm(nie wiem jak zrobić ten znaczek na klawiaturze :) ). Więc radio ne da rady z głośnikami, które mają około 100Watt w RMS i do tego impedancję 8(znów ten znaczek). Co do dobierania mocy wzmaka do głośników to najlepiej w stosunku 1:1 ale głośniki mogą być mocniejsze tak do 20% i też będzie ok.



Awatar użytkownika
TUTENHAMON
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2120
Rejestracja: sob paź 16, 2004 21:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: TUTENHAMON » czw wrz 15, 2005 11:04

retrew pisze:fakt, głośniki nie są pierwszej młodości :grin: , to stary model magnata, zresztą cały sprzęt idzie do wymiany, tylko chciałem się zorientować na przyszłość, jeśli z przodu będę miał system dwudrożny odsep. i z tyłu skrzynkę, to wzmacniacz podłączyc tylko do skrzynki, czy na system tez?? Ale znowu jak podłączę wzmacniacz pod system, to mi chyba odetnie wysokie pasmo, na wzmacniaczach jest pasmo chyba do kilkuset Hz, ja tam się nie znam, mogę się mylić. A może pod system wystarczy samo radio (pioneer deh-4700 4x50W chociaz tak naprawdę to będzie chyba 4xkilkanaścieW)??
Wzmacniacz kupuje się szeroko pasmowy a nie basowy i wtedy ustawiasz sobie co ci się podoba czyli pełne pasmo na przód ewentualnie z hp obcietym + tył sub załużmy że do 50 HZ.


TUTENHAMON

Awatar użytkownika
retrew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn maja 09, 2005 14:13
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Post autor: retrew » czw wrz 15, 2005 11:15

fajnie, już wiem jak to mniej więcej jest, trzeba się powoli zabierać do roboty, zacznę od wyciszenia i zalożenia pierścieni z MDFu na drzwi :grin:



Awatar użytkownika
TUTENHAMON
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2120
Rejestracja: sob paź 16, 2004 21:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: TUTENHAMON » czw wrz 15, 2005 11:17

Tak to podstawa masz 2 jesli trzy drzwiówke staraj się nie przekroczyć 2,5 kg obciązenia drzwi. Głuszenie masz w FAQ na przykładzie 3 ale zawsze da ci to jakieś pojącie.


TUTENHAMON

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości