[Ankieta] jakij formaty sa najlepsze

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

KTORY FORMAT NAJLEPSZY

Czas głosowania minął czw mar 13, 2008 22:57

1.WMA
1
3%
2.MP3-128kb/s
0
Brak głosów
3.MP3-320kb/s
8
25%
4.WAVE
1
3%
5.Audio CD(nagrane w nero lub tez innych programach)
3
9%
6.CD-orginal
19
59%
 
Liczba głosów: 32

delphiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 16:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: delphiak » pn mar 10, 2008 22:25

hayperekpo, no ciesze sie ze wreszcie sie jeszcze z kims zgodzic w 100% :D

A teraz mi wytłumacz co znika, a jeśli wg. Ciebie nic nie znika, to czemu plik jest mniejszy
te dane znikaja fizycznie, ale dzieki wczesniej przyjetym zalozeniom, umowom, czy jak to nazwac, jestesmy w stanie je jednoznacznie odtworzyc - przyklad z internetowym "LOLem" mysle ze jest tutaj najbardziej wymowny. to jest ogolny zarys koncepcji kompresji. jesli takie wytlumaczenie tematu Cie nie zaspokaja, to naprawde mozna tu sie rozwodzic o szczegolikach, ale nie widze takiego sensu i jesli chcesz drazyc temat to polecam chocby wikipedie i tematy o kompresji, jesli jak mowisz chcesz tutaj wymieniac informacje z ludzmi i poglady to mysle ze zainteresuje Cie ta kwestia :)
Ostatnio zmieniony pn mar 10, 2008 22:30 przez delphiak, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » pn mar 10, 2008 22:34

Kubus20, 50MB plik potraktowany bezstratnym (ale absolutnie bezstratnym) algorytmem pakowania ma prawo zmniejszyć się do 30MB. Pewnie nie raz ściągałeś z netu jakieś pliki popakowane zip'em. Ściągnąłeś 10MB, a po rozpakowaniu wyszło np. 15MB. Czyli co, 5MB z kosmosu sie pojawiło?:winl: O ile z dźwięku można powycinać naprawdę masę niepotrzebnych danych (sic!!), to spróbuj wyciąć np. z pliku exe połowę bajtów i zastąpić czymś innym. Ni ma bata żebyś go odpalił.
Poczytaj co nieco np. o kodowaniu Huffmana i metodach słownikowych pakowania danych.
Jako przykład podam coś prostego:
W języku polskim występuje często zgłoski "sz","cz","rz","ch", składające się z dwóch liter->dwóch bajtów. Spróbujmy je zapisać jako jeden, umówiony bajt(znak) o określonym kodzie. I w ten sposób "spakujemy "Chrząszcz brzmi w trzcinie" a po rozpakowaniu, czyli zastąpieniu umówionych znaków odpowiednimi zgłoskami dostaniemy znów to samo :grin:
Ostatnio zmieniony pn mar 10, 2008 22:39 przez hayperekpo, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » pn mar 10, 2008 22:36

delphiak pisze:te dane znikaja fizycznie, ale dzieki wczesniej przyjetym zalozeniom, umowom, czy jak to nazwac, jestesmy w stanie je jednoznacznie odtworzyc - przyklad z internetowym "LOLem" mysle ze jest tutaj najbardziej wymowny. to jest ogolny zarys koncepcji kompresji. jesli takie wytlumaczenie tematu Cie nie zaspokaja, to naprawde mozna tu sie rozwodzic o szczegolikach, ale nie widze takiego sensu i jesli chcesz drazyc temat to polecam chocby wikipedie i tematy o kompresji, jesli jak mowisz chcesz tutaj wymieniac informacje z ludzmi i poglady to mysle ze zainteresuje Cie ta kwestia
No to proszę Cię o konkrety. W jaki sposób te dane znikają, dzięki jakim regułom itd.
Bo naprawdę ciągle teoretyzujesz, że jest to niemożliwe, żeby było coś słychać, a tak naprawdę nie idą za tym żadne konkrety.
Ja mam konkret: Usłyszałem hehe, chociaż to bardzo subiektywny konkret :P



Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » pn mar 10, 2008 22:40

Kubus20 : Nie musiałeś pisać słów , trzeba czytać między wierszami i chyba źle przeczytałem ... chociaż , pisałeś tylko o kompresji i niczym konkretnym aby udowodnić namacalnie różnicę w odsłuchu CDA/CDR. Więc teorię dotyczącą CD mamy zamkniętą i jasną. Mój błąd że te słowa ująłem w cytat ;)

Dobra usłyszałeś ..OK . To powiedz mi jak ten test wyglądał ? Miałeś 9 sztuk CDR i jeden CDA i znalazłeś CDA ? inaczej ,opisz !?

KONKRET : bit to najmniejsza jednostka informacyjna !
Ostatnio zmieniony pn mar 10, 2008 22:50 przez Cookiemonster, łącznie zmieniany 2 razy.


Kłamca z dwumetrowymnosem !

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » pn mar 10, 2008 22:42

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompresja_bezstratna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodowanie_Huffmana
trochę matematyki... cóż żądałeś konkretów, więc je masz :chytry:

I najważniejsze:
Algorytmy kompresji bezstratnej dobrze kompresują "typowe" dane, czyli takie w których występuje znaczna nadmiarowość informacji (redundancja).
Ostatnio zmieniony pn mar 10, 2008 22:45 przez hayperekpo, łącznie zmieniany 2 razy.


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » pn mar 10, 2008 23:01

Cookiemonster pisze:Kubus20 : Nie musiałeś pisać słów , trzeba czytać między wierszami i chyba źle przeczytałem ... chociaż , pisałeś tylko o kompresji i niczym konkretnym aby udowodnić namacalnie różnicę w odsłuchu CDA/CDR. Więc teorię dotyczącą CD mamy zamkniętą i jasną. Mój błąd że te słowa ująłem w cytat
Oki więc to mamy jasne :bigok:
Cookiemonster pisze:Dobra usłyszałeś ..OK . To powiedz mi jak ten test wyglądał ? Miałeś 9 sztuk CDR i jeden CDA i znalazłeś CDA ? inaczej ,opisz !?
Opisywałem juz wcześniej, ale teraz dokładniej.

Były płyty jednego wykonawcy, dokładnie 2 sztuki. Jedna to oryginał wprost z Empiku, a druga wypalona z bezstratnego FLAC.
Kumpel siedział i wachlował płytami a ja słuchałem, a oczy zasłonięte tak jak pisałem wcześniej. Każdy dobrze znany mi kawałek po kilka razy.
Azeby nie było, że słyszałem jak kumpel wyjmuje i wkłada płyty i dlatego wiem, że teraz zagra inaczej, to kumpel robił trik, wyciągał płytę i wkładał tą samą zamiast tej drugiej, więc nie było możliwości, że sobie wyliczam :D
Różnice były tylko i wyłącznie na wysokich tonach, albo w pogłosach, szczegółach. Subtelne, ale do wychwycenia.

Dodać trzeba, że na codzień bez takiego specjalnego testu pewnie nie usłyszałbym na tyle dużych różnic, że mógłbym stwierdzić, że "coś tu nie gra", więc sam wożę FLAC, w etui na płytki zamiast oryginałów. Nie zmienia to fatku, że pewne płyty mam w oryginale i do konkretnych odsłuchów właśnie ich używam.

Z resztą co ja tu się rozpisuję. Panowie wsiadać do aut i słuchać :D a jak nie słychać to myć uszy :helm: :grin: :bigok:



delphiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 16:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: delphiak » pn mar 10, 2008 23:10

z konkretow jeszcze dodam troche o plycie CD:
http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_di ... _structure

jak widac jest tam naprawde sporo nadmiarowych danych do korekcji, wiec o "lekkich" pomylkach ukladu optycznego wczytujacego dane nie ma praktycznie mowy, bo albo zostana one poprawione, albo nie uda sie ich poprawic i beda pominiete. teoretycznie jest jedna opcja, taka, ze zle odczytamy dane, i zle sume kontrolna i zrzadzeniem losu suma kontrolna zlych danych bedzie sie zgadzac z odczytana suma kontrola, ale trafiajac na cos takiego mozemy rownie dobrze puścic w tym dniu lotka ;)



Awatar użytkownika
MediaX
Forum Master
Forum Master
Posty: 1199
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:06
Lokalizacja: Mońki

Post autor: MediaX » wt mar 11, 2008 21:37

teamt hmm fajnie

ale wasze odpowiedzi to mnie juz przerosly zupelnie :grin:

widz,ze rozwinela sie fajna wymiana opini :grin: niezle :]


oby tak dalej :)


a ja zadalem ylko kilka pytan :D


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=9787][size=167]KSIEGA PRZYKAZAN CAR AUDIO[/size][/url]


[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d30de6adc141c0d4.html][img]http://images24.fotosik.pl/263/d30de6adc141c0d4med.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
tomciogar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn kwie 10, 2006 13:18
Lokalizacja: PSARY k/BĘDZINA
Kontakt:

Post autor: tomciogar » śr mar 12, 2008 01:03

mam takie głupie pytanie(na tle waszych wywodów wydaje się głupie :grin: )

czy gdy nagram sobie plyte audio cd za pomocą nero używając do tego plików mp3 to czy po nagraniu będę miał lepszą jakość dźwięku aniżeli nagrałbym to jako zwykłe mp3?

na wszelki wypadek wytłumaczę bardziej łopatologicznie:

moje radio czyta oczywiście mp3 ale ja i tak wszystko nagrywam jako cda czyli:
1. sciągam jakąś płyte z sieci w formacie mp3
2. nagrywam ją na plyte cd programem nero jednocześnie przerabiając na cdaudio ( czyli zamiast nagrać na plyte 200 kawałków mp3 nagrywam np 15 cdaudio)

czy to co robię ma sens czy poprostu bez sensu zwiększam 10 krotnie pojemność pliku(bez polepszenia jakości)

mam nadzieję że wiecie o co chodzi :grin:



delphiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 16:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: delphiak » śr mar 12, 2008 01:37

nie ma sensu, nic na tym nie zyskujesz



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » śr mar 12, 2008 10:11

tomciogar pisze:czy gdy nagram sobie plyte audio cd za pomocą nero używając do tego plików mp3 to czy po nagraniu będę miał lepszą jakość dźwięku aniżeli nagrałbym to jako zwykłe mp3?
Może mały test sobie zrobisz ..........najlepiej samemu zobaczyć ......sory usłyszeć ,czy taką różnicę wychwycisz .



jasiuekonom

re

Post autor: jasiuekonom » sob sie 02, 2008 22:05

audio cd nagrane ma tylko 9% a mp3 25% :D wiec nie rozumie :P



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości