Jaki system na przod do CD Alpine oraz Alpine 3552

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

LunaticAllegro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 15:55
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: LunaticAllegro » wt lut 12, 2008 01:48

no i kupilem...coprawda rainbow slx 265 bez delux ale to juz cos...wzialem go dosc okazyjnie za 270 zl...

pytanie moje brzmi..bo napewno przewody i zwrotnica bedzie poddana gruntownej modernizacji - jakie przewody glosnikowe oraz elementy zwrotnicy /(firma) uzyc...??

co byscie polecili.... aha i ciac standardowo na 4200 hz jak w oryginale 12/12 db czy moze sopran 18 db i troszke nizej, powiezmy na 3000 hz???? prosze o info
Ostatnio zmieniony wt lut 12, 2008 01:48 przez LunaticAllegro, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam Mateusz

Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » wt lut 12, 2008 10:54

LunaticAllegro pisze:no i kupilem...coprawda rainbow slx 265 bez delux ale to juz cos...wzialem go dosc okazyjnie za 270 zl...

pytanie moje brzmi..bo napewno przewody i zwrotnica bedzie poddana gruntownej modernizacji - jakie przewody glosnikowe oraz elementy zwrotnicy /(firma) uzyc...??

co byscie polecili.... aha i ciac standardowo na 4200 hz jak w oryginale 12/12 db czy moze sopran 18 db i troszke nizej, powiezmy na 3000 hz???? prosze o info
Przewody OFC 99,9% 2,5mm2 , kondensatory Jantzen Audio ... z tym że jesli chcesz policzyć zwrotę przy 18db/okt (zwrotnica 3-stopnia) to dochodzi ci jeszcze "jedna para kędzior+cewka" ,czyli jedna zwrota to 3 sztuki cewek i kędziów... co spowoduje że płytka oryginalnej zwroty tego nie pomieści. Ja po prostu bym wymienił kondenstaory na Jantzen o takiej samej wartości jak w obecnej zwrocie , a reszte zostawił (płytkę,cewki,rezystory) :)


Kłamca z dwumetrowymnosem !

LunaticAllegro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 15:55
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: LunaticAllegro » wt lut 12, 2008 11:31

plytka bedzie robiona pod zwrotnice nowa...

w tej wersji co ja kupilem to jest tylko zwrotnica na sopran.... i to z miernych elementow...

myslalem zeby dokladnie sklonowac schemat z wesji delux ale na dobrych elementach ale czy ktos na tym forum posiada ten system aby podac wartosci elementow????


Pozdrawiam Mateusz

Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » wt lut 12, 2008 12:23

przy 18db raczej nie będzie to łatwa sprawa ... chcesz robić sam .... to policz i wyślij meila do Allegrowicza o niku "KILLER" on robi zwroty półprofesjonalne(również 3 stopnia) i zweryfikuje ci zwrotkę ... poczytaj jego komentarze... albo zamów zwroty u niego (niedrogo). Można zrobić zwrote z pomiarami w zakładzie CA ale przekroczą wartość głośników :jezor:

12 i 12 db / 3,5kHz robiłem i mi wyszła nieźle ... bez sensu 18db do takich głosników, a projekt zacznij od sprawdzenia charakterystyki głosnika.
Ostatnio zmieniony wt lut 12, 2008 12:28 przez Cookiemonster, łącznie zmieniany 2 razy.


Kłamca z dwumetrowymnosem !

LunaticAllegro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 15:55
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: LunaticAllegro » wt lut 12, 2008 12:43

chyba poprostu zrobie oryginalna zwrotke z wersji deluxe (te same przetworniki) ale na dosc duzo lepszych elementach- kondensatory, cewki powietrzne przewody...

tylko przydalaby sie wartosc poszczegolnych elementow z systemu rainbow slx 265 deluxe


Pozdrawiam Mateusz

iNTELL
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: pt gru 07, 2007 15:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: iNTELL » śr lut 13, 2008 03:52

Cookiemonster pisze:z tym że jesli chcesz policzyć zwrotę przy 18db/okt (zwrotnica 3-stopnia) to dochodzi ci jeszcze "jedna para kędzior+cewka"
Yyy ?? Z tego co zrozumiałem to chcesz do 12db zwrotnicy dołozyć jeszcze jedną parę cewka + kondensator i to będzie 18db ?? ;) Jeśli tak to wyjdzie Ci z tego zwrotnica 24db/oktawę, a zeby zrobić zwrotniczkę 18decybelową trzeba dołozyć tylko jeden element ;) Jeśli to filtr górnoprzepustowy to kondensator, a jeśli dolnoprzepustowy to cewkę. Co ja piszę, jakie dołożyć, trzeba cały filtr przeliczyć na nowo :)

Moja rada jest taka, jesli nie masz czym nawet w najprostrzy sposób pomierzyć tego systemu, to pasywnie najlepiej nie bawić się w strojenie systemu na ucho, ew. z obliczeń, a zwłaszcza w samochodzie :) Mniejszą krzywdę zrobisz stosująć fabryczną zwrotnicę :)


Serwis Car Audio, Strojenie systemów aktywnych i pasywnych za pomocą systemu pomiarowego pod dane auto - info @PRIV

LunaticAllegro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 15:55
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: LunaticAllegro » śr lut 13, 2008 09:29

zadne 18 zadne 24 ,,,,,, zdecydowalem sie na 12/12 db tak jak w oryginale tylko na duzo epszych elementach....tylko prosba do formowiczow....

czy ktos ma oryginalny schemat zwrotnicy z wersji delux????

chodzi mi o odczytanie wartosci elementow z wlasnie tej wersji...

ja mam ta wersje podstawowa - czyli zwrotnica jest tylko na wysokie tony wiec wypadaloby jak juz tuningowac audio to zrobic zwrote 12/12 czyli potrzebny schemat....

pozdrawiam i czekam na odzew...


Pozdrawiam Mateusz

Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » śr lut 13, 2008 10:09

Tak , kędzior i cewka do całej zwroty (tylko nie pamiętałem gdzie kędzior ,a gdzie cewka...kalkulator by mi to przypomniał) :)

Obawiam się że w większości zwrotnic producent zastrzega sobie prawo do własnych wyrobów ... zostaje liczyć na to że zwrota ma obudowę przeźroczystą i spotkasz ją w zakładzie CA (Zawód szpieg :grin: )


Kłamca z dwumetrowymnosem !

LunaticAllegro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 15:55
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: LunaticAllegro » śr lut 13, 2008 12:11

z tego co sie orientuje to w deluxe jest przezroczysta tylko problem ze spotkaniem rainbowa w CA...hehehe przynajmniej w moim miescie....


Pozdrawiam Mateusz

Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » śr lut 13, 2008 15:30

Jak już znajdziesz w zakładzie CA (sklepie itp.)Rainbowa ,to odczytanie wartości kondensatorów nie będzie problemem ........ale schody zaczną się z cewkami..........przeważnie zero napisów,podpisów ,tylko ewentualnie oznaczenia "serii" producenta i koniec .

PS: http://www.allegro.pl/item306785703_rai ... mocja.html niby parę dyszek drożej ale i woferki lepsze i pełna zwrotka



LunaticAllegro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 15:55
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: LunaticAllegro » czw lut 14, 2008 00:02

ja wiem czy takie lepsze te woferki????

co do wartosci cewek to jesli bede znal konda i czestotliwosc podzialu a wiem bedzie to 12 db/oct to byle jaki kalkulator mi to policzy....

to tak jak rownanie z jedna niewiadoma....

opor cewki jak najmniejszy .... kondensator znamy wartosc - odczytamy i tyle...a indukcyjnosc sama wyjdzie...

zawsze sie dopasuje....

pozdrawiam .....


Pozdrawiam Mateusz

Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » czw lut 14, 2008 10:51

LunaticAllegro pisze:ja wiem czy takie lepsze te woferki????
Słuchałeś ,czy gdybasz?
Sam napisałeś ,że znasz podział i stromość ,a piszesz :
LunaticAllegro pisze:chodzi mi o odczytanie wartosci elementow z wlasnie tej wersji...
LunaticAllegro pisze:czy ktos ma oryginalny schemat zwrotnicy z wersji delux????

po co ?
LunaticAllegro pisze:to byle jaki kalkulator mi to policzy....

Chyba wszystko w tym temacie ,bo podział znajdziesz w necie .



LunaticAllegro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 15:55
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: LunaticAllegro » pt lut 15, 2008 01:22

oryginalny schemat zwrotnicy potrzebny mi jest po to by byc pewnym ze to jest dokladnie taki podzial 4200 hz...

nie wiem czy wiesz ale liczac zwrotnice producent podaje podzial np 4200 hz to nie ma pewnosci czy bas byl ciety do 4200 a sopran od 4200 hz...

w zaleznosci jak licza zwrotnice wg ktorego matematyka (Linkwitz-Riley, Butterworth, Bessel, Chebyshev) celowo rozsuwa sie cz.podzialu zeby wypadkowa z dwoch cietych czestotliwosci dawala cz.podzialu w granicach 0 dB....

jesli bym mialsystem pomiarowy to nawet bym tylka nie zawracal tylko pomierzyl sobie oba glosniki i sam zaprojektowal najbardziej optymalna zwrotnice....

a ze takowego nie posiadam to pytalem o oryginal...


ps cz.podzialu przy 12 dB tego zestawu moze byc nawet bas do 3900 a sopran od 4500 co wypadkowa da kolo wlasnie 4200... i pasmo w 0 dB

ale pewniosci nie ma....


Pozdrawiam Mateusz

Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » pt lut 15, 2008 09:55

Ja jak robiłem zwrotkę to brałem także pod uwagę "górkę w charakterystyce" , która jest pewna przy Linkvitz-Riley metodzie i w tym przypadku masz uwypukloną średnicę o około 3db ... więc jak chcesz ją mieć uwypukloną to tnij na 3,5kHz albo niżej. We wzmaku mam Butterworth i tu charakterystyki łącza się praktycznie równo .... co przy przeliczeniu na kalkulatorze tą metodą będzie prostrze do wykonania pasywnie(Linkvitz wymaga korekty ..jak sztuczka Yoshego i inne). Wszystkie zwrotnice z zestawów budżetowych(zwrotki na kablach glośnikowych) to "cyrk na kółkach" ... Hertz ESK ma tweet cięty na 4100 ,a woofer gra do około 5500 Hz (a piszą że jest podział na 3,2kHz) :panna:
Ostatnio zmieniony pt lut 15, 2008 09:57 przez Cookiemonster, łącznie zmieniany 2 razy.


Kłamca z dwumetrowymnosem !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości