skrzynka pod Intertechnik MDS-08

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
shift
Forum Master
Forum Master
Posty: 1494
Rejestracja: sob lip 07, 2007 23:10
Lokalizacja: pomorze środkowe

skrzynka pod Intertechnik MDS-08

Post autor: shift » pn sty 14, 2008 11:12

Czy ktoś robił skrzynke pod ten głośnik? Jedyne co narazie wiem, to że chciałbym z BR i wtedy ma mieć równe 20 litrów. Jednakże kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać, będe robił pierwszy raz coś takiego i byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie, może ktoś posiada dokładny plan takiej zabudowy? Jaki najlepszy materiał, mdf 18mm? Wiórówka pewnie odpada?



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » pn sty 14, 2008 15:08

Tu masz w wypowiedziach kolegi Mehow (Michał z caraudioreda ) jaka powinna być skrzynka http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 489f36267b



Awatar użytkownika
shift
Forum Master
Forum Master
Posty: 1494
Rejestracja: sob lip 07, 2007 23:10
Lokalizacja: pomorze środkowe

Post autor: shift » pn sty 14, 2008 20:06

Szkoda, że tamten temat nie prowadzi bezpośrednio do odpowiedzi na moje pytanie. Prowadzona jest bardziej dywagacja na temat jakości głośnika, wyższości skrzyni BR nad zamkniętą skrzynią w tym konkretnym przypadku, kiedy ja już jestem zdecydowany co chcę, tylko nie wiem jak to wykonać. Ale cóż trzeba się zarejestrować na elektroda.pl :bajer: i drążyć temat, przecież nie można żądać przepisu podanego na talerzu :chytry: chyba, że może ktoś stąd budował taką konkretną skrzynie i pozostały jeszcze plany ;) Bo ja nie mając żadnego doświadczenia w CA nie wylicze tego. Czy ta skrzynia, zakładając, że ma mieć 20L, może mieć dowolny kształt, czy bas reflex ma być z frontu, bo podobno ma mieć 7x30cm (<-sporo) może znajdować się z boku? Od frontu cięzko będzie wepchać 30cm przy tak małej skrzyni. Cóż mam czas, ale z drugiej strony chciałbym to zrobić raz i pożądnie, a nie eksperymentować, bo koszty materiałów mnie pochłoną, a nie takie było założenie mojego systemu :bigok: tak czy inaczej dzięki za link



Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » pn sty 14, 2008 20:40

Tylnia(za głośnikiem :grin: ) ścianka w skrzynce ma być pod kątem .... tematu z "elektrody" mi się nie chciało czytać , może też tam tak piszą :kac: ...a jak ktoś ma odmienne zdanie to chętnie poczytam wasze opinie, bo to mnie "trapi" :chytry:


Kłamca z dwumetrowymnosem !

Awatar użytkownika
shift
Forum Master
Forum Master
Posty: 1494
Rejestracja: sob lip 07, 2007 23:10
Lokalizacja: pomorze środkowe

Post autor: shift » pn sty 14, 2008 20:45

Cookiemonster pisze:Tylnia(za głośnikiem ) ścianka w skrzynce ma być pod kątem
yhy, może być pod dowolnym kątem? Np pochylenia tylnej kanapy w mk3? :bigok:
przednia też mogłaby być pochylona (trapez)?
Ostatnio zmieniony pn sty 14, 2008 20:45 przez shift, łącznie zmieniany 1 raz.



Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » pn sty 14, 2008 20:50

Niedługo to będą robić skrzynki owalne,kuliste itp :rotfl: Trapez widziałem na aukcjach , a nie w profesjonalnych systemach, po prostu .... ściana tylnia nachylona pod kątem tylniej kanapy w samochodzie będzie chyba najbardziej optymalna (reszta ścian prostopadle/równolegle)


Kłamca z dwumetrowymnosem !

Awatar użytkownika
shift
Forum Master
Forum Master
Posty: 1494
Rejestracja: sob lip 07, 2007 23:10
Lokalizacja: pomorze środkowe

Post autor: shift » pn sty 14, 2008 20:58

a, może przesadzam z tym liczeniem, sklepie coś żeby miało 20L wsadze BR z boku i zobaczymy :bigok:



Cookiemonster
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 724
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 12:19
Lokalizacja: Dabrowa górnicza

Post autor: Cookiemonster » pn sty 14, 2008 21:05

Rurka BR to raczej z przodu na ściance z głosnikiem , ale to też jest teoria "umowna" :)


Kłamca z dwumetrowymnosem !

Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » pn sty 14, 2008 21:06

Dobra napiszę, bo parę skrzynek pod IT sklepałem i eksperymentowałem też kilka razy z aplikacją tego przetwornika.

1. Skrzynka może być pochylona z tyłu pod kątem kanapy w MK3 i właściwie tylko po to się ją pochyla. Są jeszcze teorie o pochyleniu dla minimalizacji fal odbitych, ale dla mnie to trochę bajki. Możesz sobie również pochylić przednią ściankę, nie ma żadnych przeciwskazań.

2. Port musi byc niestety z boku ze wzgl. na jgo długość, chyba, że stać Cię na drogie, zawijane porty, które i tak źle zrobione mogą więcej popsuć niż pomóc. Byleby tylko nie port na tylnej ściance.

Co do wyliczeń to nie trzeba być specjalistą, tylko cofnąć się do 4-5 klasy podstawówki i przypomnieć sobie wzory na objętości brył i zamianę jednostek.
Pamiętaj również, że liczysz objętość wewnętrzną, więc musisz wziąć pod uwagę grubość ścianek i to jak będą ze sobą składane. Tyle.
Trapez widziałem na aukcjach , a nie w profesjonalnych systemach
To dobre, bo ja widziałem wiele trapezowych i bardziej dziwacznych konstrukcji w profi systemach...
Zresztą skrzynki od szanującej się firmy z Rzeszowa również są trapezowe...

Wracając do tematu shift zachowujesz się trochę jakbyś chciał wszystko dostać na tacy łącznie z wymiarami, najlepiej projektem.
Tylko nie myślisz o jednym: Jeśli idziesz do firmy CA i zlecasz im budowę takiej skrzynki to nie płacisz tylko za ucięcie płyt z MDF'u i skręcenie, sklejenie i otapicerowanie skrzynki, ale bardzo często przede wszystkim za wiedzę instalatora, do której często dochodził przez dłuższy czas praktycznie.

Ludzie w Polsce muszą nauczyć się, że wiedza kosztje przede wszystkim :!:
Bo niby takie proste zklepać skrzynkę, a w firmie drogo itd.
A jak się zacznie myśleć jak to zrobić to często pojawia się mnóstwo wątpliwość i wtedy okazuje się za co te firmy biorą takie pieniądze :green_fuck:

Powodzenia w budowie skrzynki.
POzdro :pub:



dziulek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 54
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 20:57
Lokalizacja: Janówek I k\Warszawy

Post autor: dziulek » pn sty 14, 2008 21:26

Kubus20 pisze:Pamiętaj również, że liczysz objętość wewnętrzną, więc musisz wziąć pod uwagę grubość ścianek i to jak będą ze sobą składane. Tyle.
I jeszcze obiętość samego głośnika, który jest wpuszczony w skrzynke.


[b]1000000[/b] postów za mami :D
I ciągle mało ;)

Awatar użytkownika
shift
Forum Master
Forum Master
Posty: 1494
Rejestracja: sob lip 07, 2007 23:10
Lokalizacja: pomorze środkowe

Post autor: shift » pn sty 14, 2008 21:27

a jeszcze tylko takie małe pytanie, bo gdzieś przeczytałem, że owszem liczy się pojemność wewnętrzną, ale czy powinienem odjąć od tego objętość kosza głośnika? W sensie, że skrzynka musi mieć o te pół czy ileś litra więcej, czyli w tym przypadku ok 20,5?
Kubus20 pisze:Co do wyliczeń to nie trzeba być specjalistą, tylko cofnąć się do 4-5 klasy podstawówki i przypomnieć sobie wzory na objętości brył i zamianę jednostek.
Tyle potrafie, teraz wiem, że to wystarczy, bo jeszcze przed chwilą nie miałem pojęcia, czy znaczenie ma np stosunek głębokości do szerokości podstawy, niby litraż ten sam a obudowa inna.

Zgadza się, troche chciałem pójść na skróty, ale jak to mówią kto pyta nie błądzi i doprowadziło to do jakiegoś skutku, zatem dziekuję bardzo bo odpowiedź mi pomogła :pub:



MJSeba
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt sty 11, 2008 22:27
Lokalizacja: Turek

Post autor: MJSeba » pn sty 14, 2008 21:28

a to jeszcze z elektrody wyszło :
19L netto BR - musi być zrobiona z dokładnością conajmniej 0,1L , rurka fi7cm(wewnątrz) / 26-30cm ... wszystko inne zepsuje ten głosnik . 22-24L to jest totalne przegięcie i zrobi z niego flaki z olejem . Rurka musi mieć kołnierz na obu końcach . Cięcie max 80Hz.



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » pn sty 14, 2008 22:11

MJSeba pisze:a to jeszcze z elektrody wyszło :
19L netto BR - musi być zrobiona z dokładnością conajmniej 0,1L , rurka fi7cm(wewnątrz) / 26-30cm ... wszystko inne zepsuje ten głosnik . 22-24L to jest totalne przegięcie i zrobi z niego flaki z olejem . Rurka musi mieć kołnierz na obu końcach . Cięcie max 80Hz.

Właśnie o tę wypowiedź Michała mi chodziło .........reszta ,to tylko obliczenia wymiarów .


PS: jak chcesz wszystko wycisnąć z IT ,to zamów u niego skrzynkę ,bo zęby na nich zjadł ......będzie trochę drożej niż w "przypadkowym" sklepie CA ale masz pewność ,że ta skrzynka policzona i zrobiona będzie na bardzo wysokim poziomie jakościowym



Awatar użytkownika
arti.sa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt wrz 28, 2007 11:01
Lokalizacja: wschód
Kontakt:

Post autor: arti.sa » pn sty 14, 2008 22:26

jezeli to michał z reda caraudio - to nie robi luzem skrzynek (tylko zestawy!) a to juz inna cena...

ps. ale przecież nasz @kubus20 coś może zaradzić ;)
Ostatnio zmieniony pn sty 14, 2008 22:29 przez arti.sa, łącznie zmieniany 1 raz.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości