Za słaby wzmacniacz?!

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
Jingis
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt sty 19, 2007 12:23
Lokalizacja: Gdynia

Za słaby wzmacniacz?!

Post autor: Jingis » pn lis 12, 2007 22:29

Jestem w trakcie zakładania instalacji: zestaw 2-drożny + wygłuszenie i wzmacniacz.
A więc do rzeczy. W skład zestawu wchodzi:
- głośniki PowerBass CK6
- wzmacniacz Sony XM-6020
- radio JVC KD-SH9101
- cała nowa instalacja kablowa
- kable Dietz'a 20mm2
Wszystko robiłem wg. tego co czytałem na forum i w FAQu.
Dzisiaj podłączyłem głośniki, żeby przestestować czy to wogole będzie działać i stwierdzam, że coś jest nie tak. Przyznam, że drzwi są jeszcze nie wytłumione - głośniki trzymałem w ręce. Radio jest wyskalowane do 50 a mi przy 20 już charczy. Co jest tego powodem? Czy to normalne zachowanie nie wytłumionego auta? Bo wydaje mi się, że nie powinny jeszcze się przesterowywać przy 20-stym punkcie głośności. Może wzmacniacz jest za słaby? Trochę zgupiałem, bo wywalając 2 tysie na auto spodziewałem się czegoś więcej. Liczę się z tym, że nie jest jeszcze wytłumione.
Robiłem test podłączając kolumnę od sprzętu domowego i jest taka sama lipa - może teraz ciągnie do 25 bez zakłuceń. Wiem, że taka kolumna jest robiona pod głośnik i powinno to coś grać. A tutaj dalej skrzeczy - co prawda muszę przyznać, że w aucie tak łupało, że można dojechać maksymalnie do 30, bo powyżej już jest zdecydowanie za głośno.
Muszę się przyznać, że nie ustawiałem jeszcze nic na radiu - nie wiem czy to coś zmieni. Prawdę mówiąc nie wiem za bardzo jak coś tam poprzestawiać. Proszę o jakieś porady posiadaczy tego modelu radia, bo wiem, że naprawdę wiele potrafi.



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » pn lis 12, 2007 23:01

Jingis pisze:głośniki trzymałem w ręce
W taki sposób rozwalisz zawieszenie .

Na resztę "kłopotów" odpowiem > GAIN

PS: wiesz jak dopasować wyjście RCA z radia ,z wejściem RCA wzmacniacza ? Po twoich kłopotach widzę że nie .Poszukaj było na forum



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » pn lis 12, 2007 23:43

Było na forum było, ale przypominam.
Zrób tak:
Daj na początek Gain na wzmaku na minimum.
skale na radiu ustaw na prawie najwyzszy poziom, np. na 40-45.
Podkrecaj Gain na wzmaku, az zaczniesz słyszeć pierwsze zniekształcenia.
Zmniejsz troche Gain az do znikniecia zniekształceń.

W taki sopsób najprościej ustawisz sobie wszystko. Pamietaj rowniez, zeby radio bylo ustawione na tzw. "flat" czyli zadnych Equalizerow Loudow itd.
Z tym ewetualnie możesz eksperymentować później, bo strojenie to długa i w sumie przyjemna zabawa.



Awatar użytkownika
Jingis
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt sty 19, 2007 12:23
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Jingis » wt lis 13, 2007 20:06

Dzięki chłopaki. Faktycznie wzmacniacz był ustawiony za mocno, ale moje problemy nie zniknęły. Po ustawieniu wzmaka na minimum zrobiłem wg. zaleceń na 40 i ciężko było wytrzymać - jeszcze bolą mnie uszy :grin: Następnie zacząłem kręcić wg. instrukcji. No i przestałem po jakiejś 1/10 skali bo zaczynało trzeszczeć. No i w dalszym ciągu pytam się czy ten wzmak nie jest aby napewno zbyt mocny?
Jeszcze jedno - do zestawu dołączone są zwrotnice, na ktorych jest możliwość ustawienia -3dB, 0 i +3dB. Tutaj również ustawione jest na minimum. A może jednak jakoś inaczej?
Co do podłączenia kabla RCA chyba nie było problemu - co tam można źle podpiąć? Plus do plusa, minus do minusa...



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » wt lis 13, 2007 20:17

Te radio ma pewnie z 5Vwyjscie rca(nie chce mi się teraz szukać) ,a wzmacniacz ok 2V ,więc nie sugeruj się położeniem pokrętła GAIN . Tak jak pisał Kubus20 daj wzmacniacz na MIN ,radio na 45 i powoli kręć Gainem aż............no właśnie będzie głośno ale nie będzie niebezpiecznych przesterowań . Nikt nie każe ci słuchać na "45" ,to tylko największa bezpieczna glośność dla twojego systemu (tak to łopatą napisałem :-) ) .



Awatar użytkownika
Jingis
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt sty 19, 2007 12:23
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Jingis » wt lis 13, 2007 20:26

Jest dokładnie tak jak piszesz, czyli wzmak ma 2V i tak go ustawiłem. Radio to już nie wiem :) Wydaje mi się, że wszystko będzie fajnie grało, ale dopiero jak wsadzę to w drzwi, bo z ręki to nie zagra tak jak powinno. Ustawie sobie gain na minimum i wtedy będę się bawić. Na 45 tak napier...., że nie da się siedziecieć w aucie :D Napewno nie będę tak głośno tego słuchał. Ale cieszę się, że teraz mam większą kontrolę nad zestawem.
A jak później wygląda strojenie? Czy jak już ustawie sobie wzmacniacz, żeby nie charczał mogę wariować z ustawieniami na radio wg. włsanych upodobań? Oczywiście przy normalniejszej głośności do słuchania.
Jak wygląda sprawa tzw. wygrzewania głośników? Czy w praktyce też znajduje to zastosowanie?
Powidz mi jeszcze jak ustawić zwrotki?



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » wt lis 13, 2007 20:50

Jingis pisze:Na 45 tak napier...., że nie da się siedziecieć w aucie
Jingis pisze:będzie fajnie grało, ale dopiero jak wsadzę to w drzwi, bo z ręki to nie zagra tak jak powinno
Że te glośniki jeszcze grają ,to się dziwię ,naprawdę możesz im zrobić KUKU prędzej niż myślisz takim "graniem luzem"
Jingis pisze:Jak wygląda sprawa tzw. wygrzewania głośników?
w twiom przypadku raczej się nie przejmuj >patrz wyżej :-)
Jingis pisze:Powidz mi jeszcze jak ustawić zwrotki?
Co tam jest do ustawiania? Jak będzie za dużo góry ,to dasz na -3dB i gotowe


PS: dobra rada ,ustawień BAS i Treble nawet nie dotykaj ,szkoda psuć dźwięk z fajnego radia i jeszcze fajniejszego wzmacniacza



Awatar użytkownika
Jingis
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt sty 19, 2007 12:23
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Jingis » wt lis 13, 2007 22:43

Dzięki za wszsytkie informacje :)
Nie bój się o te głośniki - nic im nie będzie - masywne bestie. A tak poważnie - uważasz, że coś może/mogło się im stać?
Skoro mówisz, że mam taki super sprzęt to nie będę nic przestawiać. Dam jeszcze znać jak to wygląda po odpowiednim wygłuszeniu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości