Subwoofer i wzmacniacz "dedykowany"

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Subwoofer i wzmacniacz "dedykowany"

Post autor: mojama » śr lip 11, 2007 17:48

Witam,
Pare tygodni temu stałem się posiadaczem golfa4 w którym to znajdowało się niestandardowe okablowanie audio wraz z wzmacniaczem. Brakowało subwoofera po którym został tylko kabelek z wtyczką. Dokupiłem więc sobie skrzynię Clariona (http://www.allegro.pl/item211868441_skr ... ancja.html). Słabo się znam w temacie ale kumpel bardziej zorientowany, po zakupie skrzyni, po obejrzeniu tego wszystkiego i posłuchaniu powiedział, że lepszy efekt bym osiągnął gdybym wymienił wzmacniacz na taki z typowym wyjściem pod subwoofer gdyż obecnie skrzynia jest podłączona do wzmacniacza wyjściem "głośnikowym". Objawia się to tym, że faktycznie słychać, że subwoofer odgrywa wszystkie tony zamiast pukać sobie tylko basem.
Moje pytanie brzmi czy rzeczywiście po wymianie wzmacniacza na taki z wyjściem na subwoofer efekt grania skrzyni będzie lepszy?

Oto zdjęcie mojego wzmacniacza:
Obrazek
Te zielone kabelki ze środka idą do subwoofera.
Inne fotki:
Obrazek
Obrazek

Będę wdzięczny za wszelkie informacje ponieważ nie chciałbym w ciemno inwestować w nowy sprzęt.

pozdrawiam,
kuba



Awatar użytkownika
Bobek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 82
Rejestracja: śr lip 11, 2007 10:42
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Bobek » śr lip 11, 2007 18:07

wydaje mi się ze na filtrze we wzmacniaczu masz masz ustawione na odtwarzanie przez głośnik wszystkich częstotliwości..przesuń suwak na LP czyli dolne częstotliwości i posłuchaj czy jest róznica:)


VW Golf mk 3 93r

Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: stary » śr lip 11, 2007 19:45

dokładnie tak jak kolega wyzej ci napisal , masz puszczone pelne pasmo dlatego tak sie dzieje, aha zobacz tez czy radio nie ma przypadkiem specjalnej pary RCA pod suba?bo moze masz ale podlaczyles np te dedykowane do tylu zamiast te na suba,



Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » śr lip 11, 2007 22:45

Dzięki! Faktycznie jest różnica. Teraz ze skrzyni słychać tylko bas :chytry:
Jeszcze mam pytanko w sprawie ustawień na tym wzmacniaczu. GAIN to taki 'fader' tzn. tym ściszam lub pogłaszam przód / tył, prawda? A do czego są te srebrne pokrętła, jakieś częstotliwości przy nich są napisane? Czy dane ustawienie wpływa na "rodzaj" emitowanego basu??

pozdrawiam,



Awatar użytkownika
dzikgtc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: ndz cze 04, 2006 17:15
Lokalizacja: Gryfice
Kontakt:

Post autor: dzikgtc » śr lip 11, 2007 23:30

mojama pisze:Dzięki! Faktycznie jest różnica. Teraz ze skrzyni słychać tylko bas :chytry:
Jeszcze mam pytanko w sprawie ustawień na tym wzmacniaczu. GAIN to taki 'fader' tzn. tym ściszam lub pogłaszam przód / tył, prawda? A do czego są te srebrne pokrętła, jakieś częstotliwości przy nich są napisane? Czy dane ustawienie wpływa na "rodzaj" emitowanego basu??

pozdrawiam,
GAIN to regulacja wzmocnienia wzmacniacza, jak dasz na full to wzmak bedzie dawał max swojej mocy.
Pokrętła z częstotliwościami to crossover, odcina dźwięk przy danej częstotliwości i możesz sobie łanie odciąć to czego filtr LP Ci nie odciął, czyli jeszcze bardziej pogłębić bass lub zrobić łubudubu. I ma to wpływ na rodzaj emitowanego bassu :hmm:


Pozdrawiam
dzikgtc

Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: stary » śr lip 11, 2007 23:33

tak tymi pokretlami wybierasz sobie czestotliwosc dla basu , .zalezy jaki masz glosnik ,najlepiej włacz jakis kawalek ulubiony i krec sobie i sprawdz jak ci sie bas zmienia i ustaw na takim ktory ci sie podoba i przy ktorym glosnik sie dobrze spisuje, ja dodam od siebie ze mam ustawione troszke powyzej minimum bo na samym minimum ,glosnik nie odtwarza wielu czestotliowsci i polowa kawalkow nie ma basu wtedy , a GAIN to czulosc wzmaka, taka jego glosnosc, nie krec na maksa tego tylko sobie ustaw tak na polowe albo troszke mniej.



Awatar użytkownika
dzikgtc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: ndz cze 04, 2006 17:15
Lokalizacja: Gryfice
Kontakt:

Post autor: dzikgtc » śr lip 11, 2007 23:47

stary pisze:nie krec na maksa tego tylko sobie ustaw tak na polowe albo troszke mniej
Dlaczego ma nie kręcić na maxa? Ja np miałem ustawionego GAINA na full, podbicie bassów na wzmaku miałem +6dB i w radiu AMP też miałem na maxa, w razie czego dawałem jeszcze podbicie na radiu i nic nie było słychać z zewnątrz. Tylko że mój wzmak ma jakieś 150RMS w mostku i nie daje sobie rady z 300W S-12. Po 30 minutach grania na wzmaku można było smażyć jaja na bekonie :hmm:


Pozdrawiam
dzikgtc

Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » czw lip 12, 2007 00:11

Wielkie dzięki! :pub:
Jutro postaram się pobawić wszystkimi pokrętłami w poszukiwaniu najlepszego brzmienia :chytry:


pozdrawiam!



Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: stary » czw lip 12, 2007 20:46

dzikgtc pisze:Dlaczego ma nie kręcić na maxa?
własnie dla tego>>
dzikgtc pisze:Po 30 minutach grania na wzmaku można było smażyć jaja na bekonie
jesli miales mocny glosnik a slaby wzmak to trudno musiales. ale przy takich maksymalnych podreceniach wzmaki z reguły ( te tanie ) maja duze zniekształcenia



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » czw lip 12, 2007 21:15

"Ja np miałem ustawionego GAINA na full, podbicie bassów na wzmaku miałem +6dB i w radiu AMP też miałem na maxa, w razie czego dawałem jeszcze podbicie na radiu i nic nie było słychać z zewnątrz."

Miało być słychać na zewnatrz? Jeśli tak ,to trzeba był zamontować głosniki na zewnątrz .

PS: no bas no fun :-) biedne głosniki -auć



Awatar użytkownika
dzikgtc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: ndz cze 04, 2006 17:15
Lokalizacja: Gryfice
Kontakt:

Post autor: dzikgtc » czw lip 12, 2007 23:33

powalla pisze:"Ja np miałem ustawionego GAINA na full, podbicie bassów na wzmaku miałem +6dB i w radiu AMP też miałem na maxa, w razie czego dawałem jeszcze podbicie na radiu i nic nie było słychać z zewnątrz."

Miało być słychać na zewnatrz? Jeśli tak ,to trzeba był zamontować głosniki na zewnątrz .

PS: no bas no fun :-) biedne głosniki -auć
powalla, źle mnie zrozumiałes, mi nie chodziło o to żeby było słychać bass z zewnątrz tylko o to że jak zapuściłem muzyke to siedząc wewnątrz auta nie słyszałem nic co się dzieje na zewnątrz.

Odnośnie biednych głośników to sorry, ale jesli uważasz że carpower hpb-604 który w mostku ma może ze 150W skatuje mi powerbassa s12 to się mylisz bo naprawdę cieżko jest mu napędzić ten głośnik, można powiedzieć że ledwie daje rade :helm: Dlatego praktycznie wszystko mam podkręcone na maxa żeby rozbujać ten głośnik...
Ostatnio zmieniony czw lip 12, 2007 23:34 przez dzikgtc, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam
dzikgtc

Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » pt lip 13, 2007 20:14

"Dlatego praktycznie wszystko mam podkręcone na maxa żeby rozbujać ten głośnik"

Myślisz ,ze jak podkręcisz mu "basy" ,to zrobisz z niego 500w potwora (604 ma ok 200w rms),tylko zwiększasz zniekształcenia THD ,a to może sie skończyć "śmiercią" głosnika .Szybciej "zabić" głośnik za słabym wzmacniaczem ,niż umiejętnie kręcąc Gainem z trzykrotnie mocniejszego od głośnika wzmacniacza .

Ale co mi tam ja tego sluchac nie muszę -twój głosnik .



Awatar użytkownika
dzikgtc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: ndz cze 04, 2006 17:15
Lokalizacja: Gryfice
Kontakt:

Post autor: dzikgtc » sob lip 14, 2007 10:57

powalla pisze:"Dlatego praktycznie wszystko mam podkręcone na maxa żeby rozbujać ten głośnik"

Myślisz ,ze jak podkręcisz mu "basy" ,to zrobisz z niego 500w potwora (604 ma ok 200w rms),tylko zwiększasz zniekształcenia THD ,a to może sie skończyć "śmiercią" głosnika .Szybciej "zabić" głośnik za słabym wzmacniaczem ,niż umiejętnie kręcąc Gainem z trzykrotnie mocniejszego od głośnika wzmacniacza .

Ale co mi tam ja tego sluchac nie muszę -twój głosnik .
W takim razie z Twoich wypowiedzi idzie wywnioskować żebym skręcił gaina na połowe i słuchał muzyki po cichu? Czemu się przyczepiłeś tych bassów, ja piszę cały czas o gainie, jak testowałem najlepszą dla ucha konfigurację to tak mi po prostu wyszło, gain full, bass +6db i crossover na jakieś 150Hz. Nie będę przecież na każdej nucie regulował wzmaka żeby grał jak najlepiej, tak jak mam teraz jest bdb. Głośnik nie wydaje z siebie dziwnych dźwięków i ogólnie jestem zadowolony, chociaż za 600zł spodziewałem się czegoś lepszego.
BTW ja nie chcę podważać Twoich mądrych opinii,bo zdaję sobie sprawę że w CA jesteś better than me. Jak możesz to napisz jak Ty byś to na moim miejscu wystroił, bo wg mnie zrobiłem to najlepiej jak mogłem.


Pozdrawiam
dzikgtc

Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: powalla » sob lip 14, 2007 14:54

Niestety nie da się przez neta ustawić system CA ,bo tego trzeba posłuchać .

Gain ,to nie jest "gałka głośności" ,tym się dopasowuje napiecie wyjscia RCA i wejścia wzmacniacza .

Każde radio ma inne napięcie na RCA(piszą np. 2 V ale to różnie bywa ) i tak np.podłączysz radio 2V ,to Gain będzie ustawiony inaczej ,niż podłączając radio 5V .

Masz suba ciętego na 150Hz ? To juz nie jest sub ,ustaw ok 80hz (no i znowu ,trzeba by było posłuchać ) .
Ten PB powinien grać bardzo dobrze pod 200w Monacorem ,nawet ESSA podpina go pod 150w Juniora (wiem wiem nie ta klasa ) .W jakiej skrzyni go masz?Jeszcze podaj jakie masz radio ? Jaki przód (głośniki) ?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 64 gości