Klimatyzacja zimą.

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
dziechu
Forum Master
Forum Master
Posty: 1119
Rejestracja: sob lut 25, 2006 21:58
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Golf III, Touran I 2.0 FSI
Silnik: 1Z

Klimatyzacja zimą.

Post autor: dziechu » czw cze 30, 2016 16:02

Wczoraj odebrałem auto po naprawie klimatyzacji, ponad 1600 zł. Nowy kompresor (nie regenerowany), nowy skraplacz (chłodnica), nowy osuszacz, naprawa jednego przewodu (nowy kawałek rurki 30 cm okuty z nakrętkami - 300 zł. dłuższy, 50cm - ponad 1000 zł!!!!). Działa jak nowa. Kompresor uległ uszkodzeniu po zimie, zatarł się. Na różnych forach o klimatyzacji znalazłem porady, że klimy warto używać nawet w zimie z kilku powodów, jednym z nich jest właśnie okresowe - co tydzień, dwa, uruchomienie w celu przesmarowania elementów kompresora. Po kilku miesiącach bez używania olej spływa i taki wiosenny start często jest na sucho. Tylko z tego co wiem, klimatyzacja w MK3 włącza się powyżej 10'C. Jak w takim razie używać jej w zimie, jeżeli temperatury są stale poniżej 10'C? Lub jak inaczej zapobiec uszkodzeniu kompresora po kilku miesiącach postoju?



martinez666
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 22:48

Re: Klimatyzacja zimą.

Post autor: martinez666 » czw cze 30, 2016 17:45

W climatronicach jest czasem opcja odszraniania szyby przedniej i to korzysta z klimy. Nie wiem jak to jest w mk3 bo mam manuala. Czy układ był płukany bo jeśli to wydasz te pieniądze jeszcze raz bo opiłki mogą być w przewodach lub parowniku. Zakładając, że olej spływa z układu to spływa w większości do kompresora bo nisko. Klime warto włączyć po to, żeby olej uszczelnił pory zmniejszając odparowanie gazu. Nie raz uruchamiałem klimy które nie chodziły lata i jedynym problemem bywała zastana pletwa kompresora. Powodem zacierania się kompresorów jest nie dodawanie oleju przy napełnieniu, ja mam to wliczone w usługę.



Awatar użytkownika
dziechu
Forum Master
Forum Master
Posty: 1119
Rejestracja: sob lut 25, 2006 21:58
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Golf III, Touran I 2.0 FSI
Silnik: 1Z

Klimatyzacja zimą.

Post autor: dziechu » czw cze 30, 2016 20:01

Jasne że wszystko było płukane, wymiana parownika i osuszacza z tego samego powodu, bo oba były sprawne. Teoretycznie wystarczyło wymienić kompresor. Mam stary kompresor - rozkręcę i zobaczę do jakiej destrukcji doszło :)



ttosiekk
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 28, 2016 17:43

Re: Klimatyzacja zimą.

Post autor: ttosiekk » czw cze 30, 2016 20:52

Zimą nie włączysz klimy. W mk4 jak temp spadnie chyba poniżej 5 stopni klima nie działa, w mk3 zapewne jest tak samo



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Klimatyzacja zimą.

Post autor: radekrp90 » czw cze 30, 2016 23:27

Żadna klimatyzacja się nie uruchomi poniżej +5stC ale warto ją uruchamiać przy każdej okazji. Ja jeździłem z włączonym przyciskiem i czasami załapywała (np.: w parkingu podziemnym).

BTW: Ten przewód do z jakiegoś promu kosmicznego chyba ;)


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Awatar użytkownika
swietlik_rz
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: ndz cze 19, 2016 15:03
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Klimatyzacja zimą.

Post autor: swietlik_rz » pt lip 01, 2016 10:28

Wystarczy zostawić gdzieś w garażu (garaż podziemny w galerii handlowej) na kilka godzin, lub u znajomego w garażu i odpalić klimę.
Klima osusza zaparowane szyby wiec warto z niej korzystać w okresach z dużą intensywnością opadów. Ja klimy nie lubię za bardzo, ale żona używa nagminnie, wiec ona pilnuje aby działała.


Czyszczenie tapicerki samochodowej - Rzeszów i okolice
Polerowanie reflektorów
Auto-kosmetyka samochodowa
---> czystatapicerka.eu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości