Dolanie oleju.

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Dolanie oleju.

Post autor: waski1 » czw cze 09, 2016 07:09

radekrp90 pisze: bo nie raczył odpowiedzieć jaki jest powód dolewki
Też się zastanawiam co chciał tym osiągnąć?



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 854
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Re: Dolanie oleju.

Post autor: Bednarus » czw cze 09, 2016 08:22

radekrp90 pisze:BTW: autor tematu chyba go trochę "olał", bo nie raczył odpowiedzieć jaki jest powód dolewki ;)
Nie olał, tylko nie przeglądam forum przez 24 godziny na dobę. Powód dolewki jest taki, że gość, który napełniał mi układ nie dodał oleju. Zastanawiałem się czy mogę wlać olej sam, czy muszę jechać kłócić się z tym papudrakiem. Typ za pierwszym razem zaciągnął olej do układu. Jednak jak ściągnął złącze to puścił zawór (z jego winy zresztą, bo fajansiarz dociskał złącze, żeby szybciej leciało). Po wymianie zaworu już nie dodał oleju.
Teraz zresztą to już musztarda po obiedzie bo sprężarka stanęła.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Dolanie oleju.

Post autor: radekrp90 » czw cze 09, 2016 08:39

Trochę nie łapię Twojego opisu.
Byłeś napełnić klimatyzację, jak mniemam, od zera - co było robione, że była pusta? Czy to raczej było "dobicie".
Kolejna sprawa - zaciągnął olej za pierwszym razem poprzez automat tak? Puścił zawór od napełniania? Jak dobrze mi się wydaje dociskanie złączek nie służy "szybszej" wymianie, a raczej uszczelnieniu zużytych złączek. Teraz tylko pytanie - jeśli uciekł czynnik przez zawór to czy przed tym klimatyzacja była uruchomiona (np.: podczas napełniania)?
I co masz na myśli pisząc, że sprężarka stoi - nie obraca się nawet ręką kręcąc za tarczę sprzęgłową czy nie uruchamia się po wciśnięciu przycisku?


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

ttosiekk
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 28, 2016 17:43

Re: Dolanie oleju.

Post autor: ttosiekk » czw cze 09, 2016 08:59

Jeśli układ jest pusty to ile tego oleju powinni dać? Na maszynie po wybraniu odp auta maszyna sama doviera odp ilość czy to koleś z serwisu ustawia recznie? Bo czynnika to 750 (+-50)



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Re: Dolanie oleju.

Post autor: waski1 » czw cze 09, 2016 10:06

ttosiekk pisze:Jeśli układ jest pusty to ile tego oleju powinni dać? Na maszynie po wybraniu odp auta maszyna sama doviera odp ilość czy to koleś z serwisu ustawia recznie? Bo czynnika to 750 (+-50)
Wszystko zależy od maszyny czy automat czy półautomat.Ale myślę że jest też kwestia wyboru w menu maszyny podawanie ręczne lub automatyczne.
Jeżeli układ był rozszczelniony serwis powinien przy nabijaniu dodać 24-31 g oleju.Zależne to jest też jak długie są przewody serwisowe stacji.Przeważnie wynoszą około 1,5 metra.Moja stacja ma około 3 metrowe przewody więc naddatek muszę dawać większy.



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Dolanie oleju.

Post autor: Piasek » czw cze 09, 2016 10:11

waski1 pisze:kolego Piasek proponuje zapłacić sobie profesjonalne szkolenie z układów AC
kolega Piasek bywa tylko klientem takich warsztatów i speców po których a to wąż potem rozerwie a to raz działa, raz nie działa a najlepsze jest jak niby robili test i 40min próżnię trzyma a po napełnieniu czynnikiem następnego dnia układ pusty.
Obawiam się że to jednak nie ja powinienem się doszkalać a wszyscy ci (jak wnioskuję m.in TY) którzy bierzecie od nas ciężką kasę za partaczenie roboty (w większości przypadków) a w teorii to macie doktoraty z dziedziny chłodnictwa i klimatyzacji (w praktyce często wiedzę mniejszą niż klient który już 5ty raz wraca w sezonie do nabicia układu a spec twierdzi "że wszystko jest ok")


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 854
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Dolanie oleju.

Post autor: Bednarus » czw cze 09, 2016 10:19

Nie ma czegoś takiego jak dobicie. Odzyskuje się z układu gaz, który został, zostawia próżnię na określony czas, a następnie napełnia od nowa. Podczas wyciągania gazu z układu odsysa się też olej. Gość nie ma maszyny tylko butlę z manometrami i wagę. Pojechałem do niego, bo to znajomy szwagra i przyjął mnie od ręki, bez umawiania się wcześniej. Teraz żałuję. A olej dodawał w taki sposób, że jak miał próżnię, to wlał olej do menzurki połączonej wężykiem z resztą jego oprzyrządowania do nabijania i po otwarciu zaworu olej sam się wciągnął.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Dolanie oleju.

Post autor: radekrp90 » czw cze 09, 2016 10:27

Ja pier****... co za "serwis".
Pisząc "dobicie" miałem na myśli uzupełnienie zgodne z procedurą - taki skrót myślowy.
Skoro jednak piszesz, że zrobił próżnie i dolał do tego olej to czy przypadkiem tym samym nie dodał tam "wilgotnego" powietrza, które unicestwia sens robienia próżni? I czym on to robił skoro ma tylko butle?

Przy okazji przetłumaczyłem to co zawarte jest w instrukcji serwisowej do kompresora Sanden co dotyczy oleju:
Ilość oleju (układ nowy lub po płukaniu)
- Układ nie posiadający oleju ze względu na proces płukania lub budowy nowego układu powinien być wypełniony ilością oleju zgodnie z wymogami producenta (OEM)
- Fabryczna ilość oleju często jest do odnalezienia na tabliczkach znajdujących się na kompresorze. W przypadku adaptacji do autobusów szkolnych lub długodystansowych konieczne jest dodanie dodatkowej ilości z uwzględnieniem długości przewodów ciśnieniowych.
- Kompresory Sanden są wypełnione ilością oleju zgodną z fabryczną dla danego producenta OEM.

Ilość oleju (wymiana kompresora, bez płukania)
Głównym punktem tej procedury jest pomiar ilości oleju w uszkodzonym kompresorze i odmierzenie identycznej ilości oleju do nowego kompresora.
1. Odkręcić korek olejowy i zlać tak dużo oleju jak to możliwe do odpowiedniego pojemnika
2. Zlać olej z otworów ssących i tłoczących kręcąc jednocześnie wałem zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
3. Zmierzyć i zapisać ilość spuszczonego oleju.
4. Spuść olej z nowego kompresora zgodnie z punktami 1 i 2.
5. Wlać do nowego kompresora ilość oleju zgodną z odmierzoną w punkcie 3-cim
6. Ponownie zakręcić korek olejowy. O-ring musi być czysty i nie uszkodzony. Moment dokręcenia 15-20 Nm. Nie przekrzyw gwintu!

Bilans olejowy układu

Przepływ oleju
Smarowanie kompresora wymaga aby olej krążący w układzie docierał do komory korbowej podczas pracy. Kompresory Sanden SD osiągają optymalne warunki termiczne oraz trwałościowe gdy stosunek ilości oleju do czynnika krążącego w układzie zawiera się w przedziale 3.3-8%.
Nadmiar oleju może działać jak izolator powodując ograniczenie wymiany ciepła w parowniku i skraplaczu podczas gdy zbyt mała jego ilość wpływa negatywnie na trwałość.

Sprawdzanie poziomu oleju nie jest konieczne podczas normalnej eksploatacji
Układ chłodniczy to system zamknięty. Nie jest wymagane sprawdzanie poziomu oleju w poprawnie pracującym i nie wymagającym naprawy układzie. System izoluje czynnik i olej od wpływu czynników zewnętrznych i wilgoci, i w normalnych temperaturach pracy nie doprowadza do degradacji oleju.

Kiedy niezbędne jest dodanie lub sprawdzenie oleju?
- wymiana kompresora lub dowolnego innego elementu
- utrata czynnika i mieszanki olejowej
- dodanie oleju jest wymagane w przypadku jakiejkolwiek utraty czynnika przez nieszczelność. Od momentu gdy olej jest przenoszony przez czynnik może być utracony podczas jego ucieczki. Olej powinien być sprawdzony pod kątem zanieczyszczeń podczas napraw do oceny konieczności wykonania płukania układu.

Dodawanie oleju podczas wymiany elementów.

- Układ klimatyzacji jest zaprojektowany do wypełnienia olejem podczas wymiany komponentów do osiągnięcia stanu fabrycznego. Oczywiście proces ten nie jest jednoznaczny i prosty ale dzięki temu poradnikowi możliwym staje się zmieszczenie się w odpowiednich wymaganiach.
- Warunki pracy podczas unieruchomienia układu wyznaczają gdzie i ile oleju pozostaje w każdym z elementów układu. Jednakże ilość oleju usuniętego podczas utraty czynnika może być jedynie oszacowana w warunkach warsztatowych. Sanden rekomenduje wykorzystanie oleju SP-15 podczas tych prac.

Ilość oleju:
- Olej krąży z czynnikiem podczas pracy. W przerwach pracy osiada na elementach z naciskiem na elementy "zimne" tj.: parownik, pojemnik akumulator, rurki.

Ilość oleju do wymiany podczas serwisu.

Podczas wymiany elementów głównym zdaniem jest osiągnięcie fabrycznej ilości oleju. Ta ilość może być znaleziona na tabliczce kompresora. Użyj tabeli poniżej do oszacowania odpowiedniej ilości.

Element___|___Typowa ilość dla auta osobowego
Poważny wyciek: 44 ml
Rurka ssąca do tylnego parownika: 44 ml
Akumulator: 44 ml
Skraplacz: 30 ml
Parownik: 30 ml
Osuszacz: 15 ml
Niewielki wyciek: 15 ml
Rurka ssąca do przedniego parownika: 15 ml
Inne rurki i połączenia : 15 ml
Kompresor - zgodnie z ilością spuszczonego oleju

Przykład obliczeniowy
Pojazd potrzebuje bez wycieków potrzebuje nowego kompresora, rurki ssącej oraz osuszacza.

Olej spuszczony z kompresora: 44 ml
Olej pozostały w kompresorze: 15 ml*
Olej w rurce ssącej: 15 ml (tabela)
Olej w osuszaczu: 15 ml (tabela)

Oryginalny układ posiada 120 ml.
120 - (44+15+15+15) = 31 ml

Należy wlać do kompresora 31 ml oleju.

* Olej nie możliwy do spuszczenia, pozostały m.in. jako film olejowy !!!
A i co do układu z 750g czynnika. Jeśli to układ z Golfa 4 to ilości są następujące 750-/+50g czynnika + 135-/+15ml oleju.
Zgodnie z powyższym średnia ilość oleju krążącego w układzie to (3,3%+8%)*0.5*750=42,375 ml. Jest to zgodne z tym co napisano wyżej w tabeli (44 ml dla dużego ubytku) oraz tym co napisał waski1 (z tym, że on dolałby nawet mniej - co i tak nie spowodowałoby awarii).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Dolanie oleju.

Post autor: waski1 » czw cze 09, 2016 11:01

Piasek pisze:Obawiam się że to jednak nie ja powinienem się doszkalać a wszyscy ci (jak wnioskuję m.in TY) którzy bierzecie od nas ciężką kasę za partaczenie roboty (w większości przypadków)
Dobre !!! Podoba mi się taka opinia i rada.Nie zna się kogoś nigdy nie korzystało się z usług danej firmy ale łatę trzeba przyłożyć.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Dolanie oleju.

Post autor: radekrp90 » czw cze 09, 2016 11:32

Błąd w myśleniu polega na tym, że zamiast jeździć do warsztatów wyspecjalizowanych jeździ się gdzie taniej lub gdzie bliżej, a najlepiej gdyby te dwie opcje połączyć razem. Niestety to wraz wyborem opcji "proszę na teraz" nie da nigdy dobrej jakości usługi.

Ja unikam jak ognia zakładów od wszystkiego. Mam zaufanego "fachmana" i sobie go chwale. Na początku płaci się jak za zboże ale gdy się wraca zawsze da jakiś "rabacik" i się okazuje, że robi to taniej niż "warzywniak oponiarski" za rogiem. No ale jak to mówią na pewnym forum - dzięki takim zakładom owi "fachmani" mają robotę, bo co napsują to trzeba naprawić, a że się każdemu łatkę przypina cóż...


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości