Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: Bednarus » pt mar 06, 2015 20:34

Pierwszym objawem problemu było to, że wentylatory cały czas obracały się na drugim biegu. Wystarczyło włączyć zapłon. Drażnił mnie strasznie szum więc, ponieważ jest zimno na dworze do czasu postawienia diagnozy, rozłączyłem złącze od silnika wentylatora. Dzisiaj zacząłem szukać przyczyny usterki. Podłączyłem złącze. Wentylator zaczął kręcić się na drugim biegu. Odłączyłem to mniejsze złącze od sterownika wentylatora. Wiatraki stanęły. Następnie po podłączeniu złącza z powrotem włączył się kompresor od klimatyzacji i wiatraki zaczęły obracać się na pierwszym biegu.
Na chwilę obecną sprawa wygląda tak: Temperatura na zewnątrz 5°C. Na panelu sterującym klimatyzacją jest również 5°C. Gdy jest włączony tryb AUTO cały czas jest załączony kompresor i kręcą się wentylatory na pierwszym biegu. Dzieje się tak już po włączeniu zapłonu, bez uruchomionego silnika. Gdy przełączę na tryb ECON wiatraki i kompresor klimatyzacji się wyłączają. Czy tak powinno być? Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Na panelu sterującym wyświetlana jest temperatura 5°C, a VCDS w "Ambient temperature G17" pokazuje 10°C. Domyślam się (poprawcie mnie jak się mylę), że są dwa czujniki temperatury zewnętrznej. Wartość tej wyświetlanej w kabinie obliczana jest z czujnika temperatury, który wykorzystywany jest w MFA. Natomiast sterownik klimatyzacji pobiera wskazania z drugiego czujnika. Pytanie skąd taka rozbieżność.
Parametry klimatyzacji w VCDS:
ECON:
Obrazek
AUTO:
Obrazek



maqs57
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 29, 2011 10:46

Re: Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: maqs57 » sob mar 07, 2015 00:54

są dwa czujniki temperatury
jeden do climatronica
drugi wyświetla się na liczniku -MFA jeśli na liczniku nie pokazuje się to masz tylko jeden podłączony do climatronica

g17
zobacz w kostce od klimy kolo bezpieczników T12A( to ta cześć która idzie do komory silnika)
pin 11 masa obu czujników
pin 9 plus do czujnika klimy
w skrzynce bezpieczników plus G2/2 do czujnika znajdującego się w liczniku czyli mfa

co do ich położenia - g17 to tradycyjnie pod lampa prawa, a dokładniej w kratce

co do wariującego wiatraka sprawdź wszystkie masy
mi kiedys tez wariował i okazało się ze jak grzebałem w skrzynce z bezpiecznikami wypiełem masę ze słupka lewego



Awatar użytkownika
dzejson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: śr sie 27, 2008 18:31
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: dzejson » czw mar 19, 2015 22:32

maqs57 pisze:są dwa czujniki temperatury
jeden do climatronica
drugi wyświetla się na liczniku -MFA jeśli na liczniku nie pokazuje się to masz tylko jeden podłączony do climatronica
ja mam Climatronic i MFA, tak złożone Mk3 wyjechało z fabryki, temp zew pokazuje mi się tylko na wyświetlaczu Climatronica, na wyświetlaczu MFA pozycja jest automatycznie 'przeskakiwana'



mati1342
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 182
Rejestracja: pt paź 07, 2011 20:04
Lokalizacja: Sieradz

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: mati1342 » wt mar 24, 2015 21:14

Mam tak samo jak kolega mówi mfa nie ma temp a na panelu pokazuje normalnie. Sam ogólnie zauważyłem że jak jest econ i np LO to wiatraki i wszystko inne jest off, jeśli włączę Auto lub nic to wiatraki chodzą czyli klima się załącza ale wiatraki chodzą tylko wtedy kiedy na panelu klimy jest 5 stopni na plusie, poniżej wiatraki stoją ponieważ teoretycznie mają odpowiednie chłodzenie według czujnika pod prawą lampą.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: waski1 » wt mar 24, 2015 23:49

mati1342 pisze: poniżej wiatraki stoją ponieważ teoretycznie mają odpowiednie chłodzenie według czujnika pod prawą lampą.
No to jak będzie poniżej 5 stopni włącz klimę i zobacz czy sprzęgło kompresora jest załączone.



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: Bednarus » pt kwie 03, 2015 13:42

Wentylatory teraz obracają się cały czas na drugim biegu. Niezależnie od klimatyzacji. Podmieniłem sterownik wentylatorów i to nic nie zmieniło. Gdzie tkwi problem? Gdzie znajdę schemat z TDi, bo na tej ruskiej stronie nie ma z climatrinic.

Edit:
Znalazłem gdzieś w sieci na forum passata, że jak jest powyżej 4 stopni na zewnątrz to wentylator chłodnicy i kompresor klimatyzacji włączą się, gdy jest włączony tryb AUTO, nawet przy ustawionej temperaturze na 28°C. Czy tak to w rzeczywistości działa?



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: waski1 » pt kwie 03, 2015 14:59

Bednarus pisze: Gdzie tkwi problem
Wypnij włącznik wentylatorów F18 znajdujący się w chłodnicy.



icelandtrip
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 03, 2015 20:28

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: icelandtrip » pt kwie 03, 2015 20:45

witam moze ktos wie jak odpowietrzyc nagrzewnice w golfie V GTI silnik 2.0 FSI...a dokładniej chodzi o to ze auto strasznie długo sie nagrzewa,a gdy osiagnie 90stopni to przy włączeniu nawiewu na ciepłe to gwałtownie spada do 60 stopni o co kaman? ..Wymieniłem termostat i nadal ten sam problem,nic nie pomogło. Dodam ze problem sie zacza od czasu gdy zapomniałem dokrecic korek od zbiorniczka wyrównawczego.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: grg474 » pn kwie 06, 2015 15:44

icelandtrip pisze:Dodam ze problem sie zacza od czasu gdy zapomniałem dokrecic korek od zbiorniczka wyrównawczego.
no to podmień na inny


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Climatronic - cały czas włączone wentylatory gdy AUTO

Post autor: Bednarus » pt cze 19, 2015 10:43

Złącze od czujnika z chłodnicy odpinałem i nic się nie zmieniło. Problemu jeszcze nie rozwiązałem. Zaleczyłem ranę wykręcając bezpiecznik 30A przy sterowniku wentylatorów. Może ktoś udostępnić schemat do klimatyzacji automatycznej Climatronic w Golfie MK3 z silnikiem AFN? Ja znalazłem tylko schemat z Passata, na którym występuje termo włącznik do włączania trzeciego biegu wentylatorów. Natomiast w rozpisce z tematu: viewtopic.php?f=14&t=371569" onclick="window.open(this.href);return false; czegoś takiego nie ma. Pytanie skąd sterownik klimatyzacji bierze informację o potrzebie włączenie kolejnej prędkości wentylatora ze względu na wyższą temperaturę?
Proszę o schemat.
Edit:
Po odpięciu presostatu wentylatory się. Czyli ewidentnie problem leży po stronie układu klimatyzacji. Nie wiem tylko czy w samym presostacie czy może gdzieś indziej. Na razie kupię jakiś presostat i zobaczę co się stanie. Możecie polecić jakiś zamiennik.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości