Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

xczarnyx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz mar 13, 2011 17:00

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: xczarnyx » pt lut 24, 2012 20:33

Cześć.

Jutro zamierzam w końcu zabrać się za hamulec ręczny.
Sytuacja wygląda tak, że mam urwane obydwie linki.
Jako, że niezbyt na chwilą obecną mam fundusze na wizytę w warsztacie, chcę spróbować zrobić to sam.

Zapoznałem się już z foto-poradą http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=118939" onclick="window.open(this.href);return false;

Słyszałem, że do samej wymiany linek nie trzeba zdejmować szczęk, nie ukrywam, że właśnie chciałbym uniknąć demontowania szczęk.
Zamierzam zabrać się do wymiany linek w następujący sposób.

1. Odkręcam, a dokładniej luzuje śruby od koła.
2. Podnoszę sobie samochód do góry, następnie odkręcam i zdejmuję koło.
3. Ściągam dekielek (kapselek)
4. Wyciągam zawleczkę
5. Ściągam nakładkę koronową
6. Kluczem #24 odkręcam nakrętkę
7. Ściągam podkładkę dociskową
8. Wyciągam zewnętrzne łożysko (małe)
9. Ściągam bęben
10. Z bębna ściągam uszczelkę i wyciągam łożysko (duże)
11. Teraz wszystkie elementy czyli łożyska, podkładki, nakrętki czyszczę i usuwam stary smar.
12. Odhaczam starą linkę z szczęki i wyciągam.
13. Końcówką do zahaczenia wpuszczam linkę do bębna
14. Zahaczam nową linkę o szczękę
15. Linkę z ręcznego wsadzam pod haczyk
16. Zakładam bęben.
17. Wpycham do piasty smar
18. Wkładam małe łożysko
19. Daje podkładkę
20. Wkręcam nakrętkę na max-a, a następnie luzuję do momentu aż bęben będzie się swobodnie obracał
21. Nakładam nakładkę koronową
22. Nakładam zawleczkę
23. Daje kapselek napchany smarem.
24. Demontuję starą linkę.
25. Rozprowadzam nową linkę doprowadzając ją do wajchy hamulca ręcznego
26. Przykręcam do wajchy
27 ...
Jeśli nic do tej pory nie pomieszałem, to co mam dalej zrobić?
Chodzi mi o to czy teraz mam w ten sam sposób założyć drugą linkę na drugie koło?
Wydaje mi się, że tak, tak więc jeśli tak i powiedzmy, że zrobię już po dwóch stronach to co dalej?
Przykręcić koła i postawić samochód na ziemi i zacząć regulacje i ustawianie?
Nigdzie nie znalazłem szczegółowego opisu jak to zrobić, czy mógłby ktoś napisać?
Mam jeszcze takie pytanie czy skoro nie wymieniam łożysk, to mogę sobie przy wymianie linek odpuścić punkt "10" (Z bębna ściągam uszczelkę i wyciągam łożysko (duże)) ?
Kolejne pytanie to czy jak zdejmę bęben to pewnie sprężyny i szczęki będą całe brudne czy można je spryskać wd-40 czy lepiej nic nie kombinować?

Sorry za tyle pytań i zawracanie głowy ale nie chciałbym czegoś zepsuć lub źle zrobić, w końcu chodzi o hamulce więc nie ma żartów.

Aha, oczywiście punkty te napisane przeze mnie są w większości za czerpane z tej bardzo dobrej foto-porady http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=118939" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
stonefree
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4033
Rejestracja: wt lut 15, 2005 19:39
Lokalizacja: WO
Kontakt:

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: stonefree » pt lut 24, 2012 23:07

xczarnyx pisze:20. Wkręcam nakrętkę na max-a, a następnie luzuję do momentu aż bęben będzie się swobodnie obracał
Zrób tak, to zobaczysz, co się stanie :) .Nie słyszałeś o śrubokręcie i podkładce?
xczarnyx pisze:czy można je spryskać wd-40
Jeżeli już, to są specjalne zmywacze do układów hamulcowych.
xczarnyx pisze:Nigdzie nie znalazłem szczegółowego opisu jak to zrobić, czy mógłby ktoś napisać?
Wystarczy zostawić t1 cm luzu na dźwigni ręcznego.
Poza tym: nie wybiera sie oryginalnego smaru z łożysk, jeżeli jest czysty i nie pcha zbyt dużo, tym bardziej do kapsla, bo to nie daje nic, poza uwaloną smarem felgą. Wystarczy wytrzeć szmatką ile sie da i nałożyć trochę nowego smaru, a jeżeli się upierasz na wyciaganie dużego łożyska, proponuje kupic nowe simmeringi, bo pewnie je rozwalisz przy wyjmowaniu. NIe wyobrazam sobie zdjęcia linki starej zapięcia nowej bez ściagania szczęk. Po ich załozeniu wkładamy beben i wciskamy pedał hamulca, a następnie zdejmujemy i samoregulator trzeba wstępnie ustawić tak, zeby bęben miał minimalny luz względem szczęk.



xczarnyx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz mar 13, 2011 17:00

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: xczarnyx » sob lut 25, 2012 21:01

stonefree, wielkie dzięki :)

Jestem w połowie sukcesu.
Założyłem na razie jedną linkę.
Powiem tak, to była masakra...

Wszystko szło dobrze do czasu gdy trzeba było zdjąc bęben..

Obstukałem chyba cały z każdej strony, nie chciał za cholerę puścić, dopiero po godzinie po kilku mocniejszych uderzeniach zszedł, no ale wtedy zaczęły się kolejne schody, a mianowicie założenie nowej linki, łatwe to nie było, bo miejsca bardzo mało i ciężko tam wstawić końcówkę linki, jednak koniec końców jakoś udało mi się ją zahaczyć bez ściągania szczęk.
Problem I gdy już wydawało się,,że będzie dobrze kolejnymi schodami było włożenie bębna i tak jakoś mi się wydawało, że nie chce wejść do końca i cały czas się kręci.
No ale w końcu sobie, pomyślałem, że może tak musi luźno chodzić i jak wsadzę łożysko małe i podkładkę oraz skręcę to będzie dobrze.
No ale znów problem bo zapomniałem którą stroną miało być łożysko no ale znalazłem na jednym z zdjęć z forum, że ma być tak http://obrazki.elektroda.net/44_1252681318.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
i tak właśnie dałem, czyli tą zwężoną stroną do środka, później dałem tą podkładkę i zakręciłem na maxa, następnie odkręciłem na tyle luźno, tak aby swobodnie obracała się podkładka. Bęben, tak jakby się docisnął, wszystko poskręcałem i wybrałem się na krótką przejażdżkę no i niby wszystko było dobrze, nic nie hałasowało to chyba dobrze zrobiłem?

Jutro będę robił drugie koło, bo dziś zbyło już ciemno.

Mam jeszcze takie pytanie co by się stało jakbym wstawił źle (odwrotnie) te małe łożysko?



Awatar użytkownika
stonefree
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4033
Rejestracja: wt lut 15, 2005 19:39
Lokalizacja: WO
Kontakt:

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: stonefree » sob lut 25, 2012 21:38

xczarnyx pisze:zwężoną stroną do środka.. co by się stało jakbym wstawił źle (odwrotnie) te małe łożysko?
Przecież inaczej się nie da! Pomyśl chwilę, nawet nakretka by Ci pewnie nie złapała, a już na pewno bęben by sie nie obracał :)
xczarnyx pisze:Wszystko szło dobrze do czasu gdy trzeba było zdjąc bęben..Obstukałem chyba cały z każdej strony, nie chciał za cholerę puścić, dopiero po godzinie po kilku mocniejszych uderzeniach zszedł
No cóż, zapomniałem Ci powiedzieć o jednym sprytnym tricku, który ułatwia zdjęcie bębna :chytry: . Musisz zdjąć koło i świecąc latarką przez otwór w bębnie znaleźć otworek w klinie - samoregulatorze, w który to otwór włożona jest sprężynka ciągnąca klin do dołu. Teraz wystarczy włożyć w ten otwór mały śrubokret, nacisnąc pedał hamulca i klin wypchnąć w górę. Po tej operacji szczęki hamulcowe powinny zejść się do siebie, a bęben zejdzie bez oporów :).
A, jeszcze jedno. Oczywiscie nie wyciągałeś rurki, przez która przechodzi linka przez podłoge do kabiny? :)



xczarnyx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz mar 13, 2011 17:00

Re: Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: xczarnyx » ndz lut 26, 2012 11:52

stonefree pisze: Oczywiscie nie wyciągałeś rurki, przez która przechodzi linka przez podłoge do kabiny? :)
Oczywiście, że nie :)

Co do tych jeszcze łożysk to jak bym źle je wyregulował to jakie by były objawy?

Zaraz zabieram się za drugie koło, mam nadzieję, że bęben zejdzie bez problemów, bo z tym znalezieniem tego klina to chyba nie dam rady.
Od takie obstukiwania w bęben, nic chyba się nie stanie?



Awatar użytkownika
Robsonnnn
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 727
Rejestracja: wt maja 17, 2011 22:16
Lokalizacja: FNW
Kontakt:

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: Robsonnnn » ndz lut 26, 2012 14:05

jak za mocno dokrecisz to sie bd ciezko obracalo, od stukania nic sie nie stanie no chyba ze waliles 10kg mlotem :D


Obrazek

xczarnyx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz mar 13, 2011 17:00

Re: Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: xczarnyx » ndz lut 26, 2012 16:59

Dzięki.

No, udało mi się wszystko zrobić, ręczny działa elegancko.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi :kufel:



Awatar użytkownika
Robsonnnn
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 727
Rejestracja: wt maja 17, 2011 22:16
Lokalizacja: FNW
Kontakt:

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: Robsonnnn » pn lut 27, 2012 23:13

:pub:


Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: Paweł Marek » wt lut 28, 2012 09:34

Ciężko było, bo trudno zorientowac sie było w tym długim opisie że w punktach pomiędzy 8 a 9 pominąłes kwestię zdejmowania bębna, należało najpierw przez dzurę w bębnie po śrubie od koła nacisnąć w dół śrubokrętem klin regulujący szczęki . I bębny schodzą bez kłopotu. Nas przyszłość bedzie już łatwiej.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

xczarnyx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz mar 13, 2011 17:00

Re: Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: xczarnyx » sob kwie 21, 2012 16:56

Paweł Marek pisze:Ciężko było, bo trudno zorientowac sie było w tym długim opisie że w punktach pomiędzy 8 a 9 pominąłes kwestię zdejmowania bębna, należało najpierw przez dzurę w bębnie po śrubie od koła nacisnąć w dół śrubokrętem klin regulujący szczęki . I bębny schodzą bez kłopotu. Nas przyszłość bedzie już łatwiej.

Próbowałem to zrobić ale "za cholerę" nie mogłem trafić tego klinu, no nic udało się bez tego, choć trochę to sił i nerwów kosztowało.

Jeszcze ra dzięki za pomoc :kufel: :kufel: :kufel:



Awatar użytkownika
stonefree
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4033
Rejestracja: wt lut 15, 2005 19:39
Lokalizacja: WO
Kontakt:

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: stonefree » sob kwie 21, 2012 19:51

xczarnyx pisze:nie mogłem trafić tego klinu
Dobra latarka i znajdujesz bez problemu.



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: grandi » śr lut 06, 2013 00:04

Kolega nie napisał że warto przesmarować smarem końcówkę gdzie linka wchodzi w rurkę która biegnie do kabiny , po dłuższym czasie rurka koroduje i nie można wyciągnąc linki z rurki , ja musiałem wytopić platik w piecu bo było tak skorodowane


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
souler
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2515
Rejestracja: pn gru 12, 2005 15:04
Lokalizacja: Zabrze/Ruda Śląska
Kontakt:

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: souler » śr lut 06, 2013 09:33

wymiana linek ręcznego to fajna zabawa :) nic trudnego, ale jak robi się pierwszy raz trzeba chwilkę pomyśleć. mi zajęło to ok. 3 godzin+regulacja.


Był Dzik Power Diesel, jest Astra Turbo

Awatar użytkownika
m22r
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn lip 16, 2012 23:22
Lokalizacja: Leżajsk

Golf II - Wymiana linek hamulca ręcznego.

Post autor: m22r » czw lut 14, 2013 17:28

Za drugim razem już pójdzie lepiej :D


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości