Nie ma 1 i 2 biegu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Piko1301
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 09, 2012 18:59

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: Piko1301 » pn kwie 09, 2012 19:47

Witam! Mam dość nietypowy problem ze skrzynią biegów w moim MK4 (TDI 115KM skrzynia 6-biegowa)! Otóż samochód ruszył z "jedynki" jak zawsze i kiedy wrzuciłem drugi bieg, samochód nagle nie jedzie! Od razu wyczułem luz w lewarku zmiany biegów kiedy ponownie próbowałem znaleźć drugi bieg, to samo jest w przypadku 1 biegu. 3,4,5,6 i wsteczny wchodzą normalnie i samochód jedzie!!! Od razu dodam że wcześniej nie pojawiły się żadne symptomy, zgrzyty przy zmianie biegów, żadnych oporów dosłownie nic, skrzynia zawsze chodziła płynie i bez zarzutów!!! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć o co tu chodzi, czy ktoś miał podobny problem? Czy może to być mechanizm zmiany biegów, może uszkodzone wodziki, wybierak do wymiany?? Samochód już jest odstawiony do mechanika niestety muszę poczekać na diagnozę z powodu nawału pracy znajomego! Czy jest szansa na uratowanie skrzyni??

Pozdrawiam!!!



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8846
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: marcin7x5 » wt kwie 10, 2012 09:17

Może typowa przypadłośc tych skrzyn czyli wybierak dał znac o sobie.



Piko1301
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 09, 2012 18:59

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: Piko1301 » wt kwie 10, 2012 11:08

A co to może oznaczać dla mojej skrzyni? Mechanikiem nie jestem ale chyba nie trzeba wymieniać od razu całej skrzyni?? Tryby nie są uszkodzone skoro reszta biegów wskakuje bez problemów co mnie cieszy bo jak wyszperałem, przy dalszej jeździe mogłaby ta uszkodzona część narobić niezłego bałaganu! Jaki jest koszt naprawy? Sam wybierak to koszt ok 100 - 150zł na allegro a jak sama naprawa? Trzeba przy tym rozbierać całą skrzynię?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8846
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: marcin7x5 » wt kwie 10, 2012 13:38

Piko1301 pisze:A co to może oznaczać dla mojej skrzyni?
Tyle, że trzeba ją wyciągnąc i sprawdzić co tak naprawde sie posypało.



Piko1301
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 09, 2012 18:59

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: Piko1301 » pt kwie 13, 2012 20:01

Ok, skrzynia wyjęta, problem zdiagnozowany. Całego zamieszania narobił pęknięty stalowy nit trzymający stalowe ramię wybieraka (nie wiem czy tak można to fachowo nazwać więc dołączam zdjęcie) Szczęście w nieszczęściu ani nit ani obluzowana część nie dostała się w tryby skrzyni podczas jazdy co jak najbardziej mogło się przytrafić dlatego jeśli ktoś spotka się z podobnym problemem w czasie jazdy niech lepiej dalej nie jedzie!!

Obrazek Obrazek

Mój mechanik zastanawiał się jak podejść do tego problemu i wymyślił żeby w miejsce nitu wstawić mocną śrubę którą dokręci nakrętką samo kontrującą z mocnym klejem żeby nie było luzów i żeby to dobrze zabezpieczyć. Czy uważacie to za dobry pomysł czy może ktoś robił już coś takiego lub miałby lepszy pomysł na usunięcie awarii?



Awatar użytkownika
tomV6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt lis 04, 2011 16:06
Lokalizacja: Łódź

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: tomV6 » wt wrz 11, 2012 10:26

Co prawda nie mam golfa ale moje auto to rzadki model – Seat Leon 2.8 V6 BDE (czyli odpowiednik Golfa IV z silnikiem 2.8 V6 – VR6 24 zawory, 204KM).
Otóż od jakiegoś czasu zauważyłem, że jak zmieniam bardzo szybko/dynamicznie i przy bardzo wysokich obrotach biegi z 1 na 2 oraz z 2 na 3 to występuje lekki zgrzyt. Natomiast jak przy wysokich obrotach silnika zmieniam biegi troszkę wolniej – zgrzytów nie ma.
Przy normalnej codziennej jeździe problem nie występuje, biegi wchodzą lekko.

Ostatnio próbowałem regulować tzw. wodziki od skrzyni biegów ale nie przyniosło to żadnych efektów. Przy okazji zauważyłem, że wybierak (chyba tak się nazywa ta część – do tej części przymocowane się wodziki/linki skrzyni biegów) ma za duże luzy tzn. rusza się. Wydaje mi się, że nie powinno tego być.
Póki co diagnozą jest synchronizator lub synchronizatory.

Czy ktoś miał podobny problem? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8846
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: marcin7x5 » wt wrz 11, 2012 14:29

Wszystko wskazuje niestety na synchronizator.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: waski1 » wt wrz 11, 2012 21:32

tomV6 pisze:Czy ktoś miał podobny problem?
Dużo ludzi ma ten problem co ty.
marcin7x5 pisze:Wszystko wskazuje niestety na synchronizator.
Popieram.



Awatar użytkownika
tomV6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt lis 04, 2011 16:06
Lokalizacja: Łódź

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: tomV6 » wt wrz 11, 2012 22:05

Właśnie też obstawiałem na synchronizator. Powiedzcie mi tylko - czy w tej skrzyni (auto ma napęd na 4 łapy) jest jakiś zintegrowany synchronizator drugiego i trzeciego biegu?
Koszt naprawy skrzyni raczej nie będzie mały :?



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: waski1 » wt wrz 11, 2012 22:15

Do każdego biegu jest osobny synchronizator.Ale czasem jest problem.Otóż ja miałem tak w golfie3 vr6 że był zgrzyt taki sam jak u ciebie więc rozebrałem skrzynię i do serwisu po nowy synchronizator a tu lipa została zmieniona konstrukcja koła i za nowe elementy zaśpiewali mi chyba 700 albo 900 zeta.Zrezygnowałem z zakupu nowych części złożyłem skrzynie na razie hula.Spisz sobie kod skrzyni i spytaj w serwisie czy mają synchronizator i jaka cena a naprawa na pewno cię szarpnie jeśli skończy się w warsztacie.



Awatar użytkownika
tomV6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt lis 04, 2011 16:06
Lokalizacja: Łódź

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: tomV6 » śr wrz 12, 2012 09:22

Dzięki za informację. Już wiem na czym stoję. Gdyby nie mój ślub i wesele w przyszłym roku to zaraz bym to zrobił, a tak to jestem zmuszony wstrzymać się z naprawą i nie szaleć autem.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: waski1 » śr wrz 12, 2012 09:48

tomV6 pisze:nie szaleć autem.
Ja też wybrałem tą wersję póki go miałem.



Awatar użytkownika
tomV6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt lis 04, 2011 16:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: tomV6 » ndz gru 09, 2012 13:10

tomV6 pisze:Co prawda nie mam golfa ale moje auto to rzadki model – Seat Leon 2.8 V6 BDE (czyli odpowiednik Golfa IV z silnikiem 2.8 V6 – VR6 24 zawory, 204KM).
Otóż od jakiegoś czasu zauważyłem, że jak zmieniam bardzo szybko/dynamicznie i przy bardzo wysokich obrotach biegi z 1 na 2 oraz z 2 na 3 to występuje lekki zgrzyt. Natomiast jak przy wysokich obrotach silnika zmieniam biegi troszkę wolniej – zgrzytów nie ma.
Przy normalnej codziennej jeździe problem nie występuje, biegi wchodzą lekko.

Ostatnio próbowałem regulować tzw. wodziki od skrzyni biegów ale nie przyniosło to żadnych efektów. Przy okazji zauważyłem, że wybierak (chyba tak się nazywa ta część – do tej części przymocowane się wodziki/linki skrzyni biegów) ma za duże luzy tzn. rusza się. Wydaje mi się, że nie powinno tego być.
Póki co diagnozą jest synchronizator lub synchronizatory.

Czy ktoś miał podobny problem? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Problem rozwiązany! :D Okazało się, że w skrzyni było za mało oleju. Skrzynia została zalana nowym olejem i zgrzyty już nie występują :okej:



Awatar użytkownika
robson_wrc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 83
Rejestracja: sob maja 20, 2006 16:18
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Nie ma 1 i 2 biegu

Post autor: robson_wrc » pt sty 04, 2013 17:45

Witam
Mam ten sam problem w leonie cupra. Skrzynia już rozebrana i pękł nit. I teraz mam pytanie o jakiej twardości dać śrubę ? Żeby nie była za miękka ale też i nie za twarda i znowu zaraz nie pękła.
Pozdrawiam


MOC JEST BOGIEM,PRĘDKOSĆ NAŁOGIEM, NITRO ZABAWĄ A TURBO PODSTAWA :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości