Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: wesol » czw sty 24, 2013 11:26

Pany na forum byly juz gadki o tych dwumasach i jednomasach do PDko 6 biegowych. Sporo osob juz sie wypowiadalo ze do 5 biegowych pieknie to zdaje egzamin a w 6 biegowych ten valeo niestety powoduje rozne dolegliwosci. Tak to juz jest. Co do Luka to nie wiem ale najpewniejszy zawsze byl jest i puki co zanosi ze zawzze bedzie tylko sachs. Jesli chodzi o luz po łuku to w nowym dwumasie ma tez wystepowac. Nie łudzcie sie ze nie powinno go tam byc wcale. Nie wymienailem moze DM w VAGu ale w innych owszem. W oplach przede wszystkim i fordach. W DM insigni luz na kole to okolo 2-3 zeby wienca. POroducent podaje ze do 8 zebów wieńca jest dopuszczalne i uznawalne tymsamym jako kolo sprawne. Tyle ze nie liczy sie az tak mocno luz po luku wbrew pozorom a fakt taki ze luz po osi czyli obijanie sie obu mas jest najwazniejszy. To on powoduje ze sie dzieją takie cyrki. Juz nie mowie o takch przypadkach ze obie masy sie zacieraja i blokuja bo to wiadoma sprawa.

Innymi slowy sa trzy wyjscia co do DM w 6 biegowcach:
1 wymiana na nowy dwumas najlepiej od BTB sharana
2 wymiana na używke ale dobrze sprawdzoną i poprawnie ocenioną
3 oddanie do regeneracji ale tu tez bywa roznie i osobiscie chyba bym sie nie skusił.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
jamesoki
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: czw maja 26, 2011 07:36
Lokalizacja: Białystok

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: jamesoki » czw sty 24, 2013 15:46

wesol pisze:POroducent podaje ze do 8 zebów wieńca jest dopuszczalne i uznawalne tymsamym jako kolo sprawne.
Wszystko jasne i ładnie wytłumaczone co z tego że producent dopuszcza i teoria mówi że może być taki luz skoro silnik nie dopuszcza i rzuca nim przy nowo założonej DM. To trudno ocenić ten luz bo koło chodzi na dwa razy. swobodny i po napięciu sprężyn
a tak się to bada
" onclick="window.open(this.href);return false;

i co z tego skoro to koło nie jest do VW bo rzuca samochodem i nie da się przyspieszać. Wziąłem na test vw firmowego 300kkm i tam nie ma żadnego grzechotania a koło ma już swój przebieg to moje nowe powinno być chyba deko lepsze.

Ps. Moje nowe koło z którym ma teraz problem wyglądało tak:
" onclick="window.open(this.href);return false;



robertb1974
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: śr gru 21, 2011 14:27
Lokalizacja: Katowice

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: robertb1974 » czw sty 24, 2013 17:37

Panowie dołączę się do tematu. Walczę z tym od przeszło roku. Historia taka że wymieniłem bo tak sugerował mechanik (do wymiany) a oryginalnie miałem Sachsa, a wsadzony z Luk,a i tak nap....ało całą budą i sprzęgłem że wymienił na zestaw Sachsa który sam kupiłem i wcale nie było lepiej "koszmar" . I już sam nie wiem czy to wina dwumasu czy coś innego jest powodem dolegliwości jakie były opisane przez was, tzn. na postoju pięknie całą budą trzęsie i chrobocze i nawet wciśnięcie pedału sprzęgła nic nie pomaga, a w czasie jazdy to wszystko z potrójną siłą i do tego walnięcie przy dodaniu i ujęciu gazu.
Tylko czy to aby na pewno dwumasa ???, bo jak w czasie jazdy puszczam sprzęgło i nie dodaję gazu(tak na próbę) to nie ma żadnego uderzenia, a jak tylko wcisnę gaz to zaraz szarpnie i uderzy i to samo przy puszczeniu gazu. Czy mógłby ktoś potwierdzić iż takie właśnie objawy to dwumasa ???
A co do Sachsa to w sprzedaży ma tylko koła regenerowane, nie kupi się dwumasu nowego z linii produkcyjnej i taka informacja jest podana na stronie producenta.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: wesol » czw sty 24, 2013 18:24

jamesoki, to z derugiego linku kolo ma porawny luz mozesz mi wierzyc. Chba jako pierwszy wymienialem dwumas w insigni bo dosc szybko po premierze tego auta a przynajmniej chyba jedne z piewszych bylem w Polsce. Byly male problemy i doradcy wydzwaniali do innych serwisów i nikt nie umial nam pomóc bo mowieli ze jeszcze tego nie nie robili w tym aucie. Luz jest poprawny ale fakt to grzechotanie jakby swiadczy o tym ze te spreznki ocieraja o goly metal i rzępolą. Chyba najwazniejszy jest ten luz mimo to miedzy obiema masami jakby talezami naozonymi na siebie. Tu sa zazwyczaj problemy bo to powoduje ze wywazenie calego zestawy jest do luftu.
Prawdopodobnie u ciebie nie jest pryzczyna drgan i wibracji sam dwumas. Cos innego musi bolec twoje auto. Podobne problemy wystepuja jak siadniete jes tto kolo pasowe na wale od napedu paska PK czyli altka i klimy. Ewentualnie poduszki auta itp sprawy- nie wiem moze uklad wtryskowy, podgieta korba.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
jamesoki
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: czw maja 26, 2011 07:36
Lokalizacja: Białystok

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: jamesoki » pt sty 25, 2013 20:36

Jest jeszcze jedna możliwość tego rzucania silnikiem a mianowicie wtryski. Wyjaśni się to w następnym tygodniu bo wymieniam pompki na nowe. Prawdopodobnie do wymiany pójdzie jeszcze vacum bo mam problem z zimnym startem łapie i rzuca silnikiem i słabo pali, świece dobre. Wiec wymieniam wytryski plus vacum.

Co nie zmienia faktu grzechotania przy przyspieszaniu. Jeżeli nie koło DM to co może półosie jednak? Mam jeszcze skrzynię do wymiany może luzy w skrzyni?



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: wesol » pt sty 25, 2013 20:49

Wlasnie wrocilem z piwnicy i sprawdzalem ten dwumas co mam go na wymiane wlansie do sharana. Sprawdzlamejaki ma luz wlansie i jest to DM sachsa i ma luz 1 zeba wienca. Zamach nie jest jakis mocno wyeksploatowany i po malym przelocie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
jamesoki
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: czw maja 26, 2011 07:36
Lokalizacja: Białystok

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: jamesoki » sob sty 26, 2013 10:21

wesol pisze:Wlasnie wrocilem z piwnicy i sprawdzalem ten dwumas co mam go na wymiane wlansie do sharana. Sprawdzlamejaki ma luz wlansie i jest to DM sachsa i ma luz 1 zeba wienca. Zamach nie jest jakis mocno wyeksploatowany i po malym przelocie.
No jeżeli DM po przelocie ma 1 ząb luzu to jak nowy może mieć 3 razy tyle. Jak sprawdzasz luz na lekko czy na przełamanie?



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: wesol » sob sty 26, 2013 10:53

tak, ręką sprawdzałem czyli tak lekko. Tak niby podaja ze sie sprawdza w oplu. W sumie to sa stronki z opisami problemow dwumasy i ostatnio czytalem ze nie ma sie co sugerowac tym luzem jalowym. W jednym bedzie 1 zabek z drugim 3 zęby. Oba zestawy sa dobre. Nie jest wazy jak sie okazuje ten luz az tak bardzo. Najwazniejsyz jest luz miedzy obiema masami oraz luz na osi obrotu tych mas tak zebu nie ruszala sie tam mniejsza masa po zlapaniu za kolki ustalace docisku na boki. Chodzi oto ze moze tracic przez to caly uklad jakby wywazenie. Dlatego tez sa przypadki ze wcisniecie sprzgla powoduje braki wibracji itp bo wysprzeglik ciśnie na docisk na tyle mocno ze obioe masy sa ze soba scisniete i nie obijaja sie o siebie. Gdyby luz sprawdzany po luku byl az tak wazny to by producent zrobil nawet tak ze nie tyle ze byłby mniejszy ale nawet wstepnie napiąłby te sprezyny.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
jamesoki
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: czw maja 26, 2011 07:36
Lokalizacja: Białystok

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: jamesoki » sob sty 26, 2013 11:36

Faktycznie słyszałem o tym luzie osiowym ale nigdy nie przykładałem do tego wagi bo wydawało mi się że jak silnik chodzi to w ruchu obrotowym ważny jest ten luz obrotowy pomiędzy masami. W mojej masie jest dość duży (ale to dość duży to wartość niewymierna). Co ciekawego zauważyłem i widać to na firmiku mojej masy że przy próbie przełamania w jedną stronę ten twardy przesuwa się w jednym kierunki i wtedy skraca się ruch z drugiej strony (właśnie to szorowanie).

Zacząłem się poważnie zastanawiać i mam takie zjawisko że przy ostrym dodawaniu gazu lewarek od biegów idzie mi lekko do przodu. Nie jest to wina poduchy bo mocowania linek siedzą skrzyni więc może jest tak że któryś wałek w skrzyni ma luz w obudowie i stąd to walenie.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: wesol » sob sty 26, 2013 11:46

kolga z forum sharana mial taki przypadek ze tez mu dwumas siadl. Co wlasnie najdziwiejsze to pisal ze luz po luku nie byl duzy ale luz miedzy osiami to pisal ze byl 10 mm czy nawet wiecej co mi sie wydawalo ze to nawet niemozliwe jest ale tak podawał.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
jamesoki
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: czw maja 26, 2011 07:36
Lokalizacja: Białystok

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: jamesoki » wt sty 29, 2013 08:16

robertb1974,
Co planujesz dalej robić?
Ja zaczynam się zastanawiać że coś jest nie tak w skrzyni. Mam rozwaloną skrzynię bardzo mocno wyje. Fakt że to już 3cia skrzynia na tym samochodzie i wszystkie mały to grzechotanie. U mnie jest jeszcze objaw że przy przyspieszaniu wibracje przechodzą przez całą budę a najbardziej przez lewarek od zmiany biegów i też we wszystkich stąd pomysł że to DM. Więcej stary przed wymianą też miał to grzechotanie. Zastanawiam się czy tam przypadkiem w skrzyni nie powyrabiane są gniazda osadzenia łożysk i to tak nie wali przy dodawaniu gazu. Dobrze było by nie wymieniać na pałkę. Morze półosie?



robertb1974
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: śr gru 21, 2011 14:27
Lokalizacja: Katowice

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: robertb1974 » wt sty 29, 2013 19:23

Skrzynie w VW są raczej nie do wyrąbania, choć zdarzało się że wyrabiały się łożyska, Ja bym skrzyni nie ruszał(nie ten trop) Obstawiam 1.przeguby wewnętrzne (zmieniałem stronami i bez rezultatu,może powinienem wymienić na nowe), ewentualnie zew.(brak jakichkolwiek oznak uszkodzenia) 2. półosie ( brak luzów i skrzywień) 3. wtryski ( wszystko w normie) 4.poduszki skrzynia-silnik lub poduszki sanek (lizak wymieniony bez zmian) 5.amortyzatory 6. wahacze,sworznie lub tuleje wahaczy(tuleje wymienione na Lemfordera i trochę lepiej) 7.drążki kierownicze.
Ja miałem wszystko sprawdzane w kilku różnych warsztatach i nikt nic nie stwierdził, lecz wiem że większość to partacze i jak palcem nie pokażesz co do wymiany to żaden sam nie wpadnie na to co się zepsuło. I gdybym tylko miał garaż i kanał to wszystko sam bym sobie naprawiał. Muszę ustawić jeszcze zbieżność i sprawdzić jaki jest stan drążków kierowniczych i w jakim stanie są sworznie wahaczy. Jak na coś wpadnę lub wymyślę to na pewno dam znać. Ale na 90% jestem pewny że te stuknięcia przy dodawaniu -odejmowaniu gazu to nie wina DM. Jeden ze znawców powiedział mi kiedyś że przy wymianie DM lubi się uszkodzić łożysko igiełkowe, a kiepski mechanik(wymieniacz) może uszkodzić wałek zdawczy i na chama wpychać półoś uszkadzając ją (podobno możliwe)
Jesteś pewny że te wycie to ze skrzyni ???



Awatar użytkownika
jamesoki
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: czw maja 26, 2011 07:36
Lokalizacja: Białystok

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: jamesoki » czw sty 31, 2013 17:46

Nie mogę zgodzić się z opinią dotyczącą jakości skrzyń. Co prawda żadna nie odmówiła mi posługi ale jeszcze nie miałem takiej w której dało by się bez zgrzytu wrzucać dwójkę i która by nie wyła przy różnych prędkościach lub obrotach ale to na marginesie. Popieram metodyczne podejście do sprawy.

Oczywiście nie krytykuje chcę wspólnie dojść do spójnych wniosków.

Co się dzieje:
a) grzechotanie podczas dodawania i zdejmowania nogi z gazu
b) rzucanie silnikiem na wolnych obrotach głownie na zimnym silniku
c) drgania przenoszone przez kabinę a zwłaszcza lewarek zmiany biegów na niskich obrotach podczas dodawania gazu.

Możliwe przyczyny zestawiając post wyżej autorstwa robertb1974,
1) Przeguby wewnętrzne półosi.
Wymieniałem zewnętrzne bo rzucało mi kierownicą przy dużych prędkościach ale nie ruszałem wewnętrznych. Nie może być związku pomiędzy rzucaniem silnika na wolnych obrotach a półosiami, natomiast może być związek z grzechotaniem i drganiami przenoszonymi przez lewarek i całą kabinę.
2 Półosie
Jak wyżej. Nie może być związku z b) może być związek z a) oraz c) ale drgania na kabinie występują przy małych prędkościach obrotowych silnika i nie mają związku z prędkością samochodu więc c) należy z tej grupy wyjąć.
3) Wtryski
Może być poważny związek z b) i c). Tego niedługo się dowiemy by mam zamówione nowe pompki ponieważ mam poważny problem z zimnym startem (łapie i gaśnie, chmura niespalonej ropy, świece dobre, kompresja też). Wtryski zostaną wymienione w przeciągu dwóch tygodni. I teraz uwaga. Sprwdzałem to kołysanie silnikiem na wolnych obrotach przy pomocy oscyloskopu zapiętego do czujnika prędkości obrotowej. Miałem sprzęt z długim okresem rejestracji, dodatkowo miernik cęgowy zapięty na jednej pompce tak aby identyfikować pierwszy cylinder. O dziwo byłem pewien że to któraś pompka siada i rzuca silnikiem (w wagu strony pompek wyglądają bardzo dobrze) kołysanie silnikiem występuje wtedy gdy sterownik rozpozna malejącą prędkość obrotową silnika i daje trochę więcej na któryś cylinder w którym akurat to wykrył. Wynik był taki że to bujanie chodzi po różnych cylindrach (bardzo łatwo to zdetektować czasem przejścia wieńca czujnika prędkości obrotowej) więc nie można powiedzieć że to któryś wtrysk, moja diagnoza była taka że zbyt duży luz na DM powodował że DM na wolnych obrotach kołysał się (odbijał od jednej lub drugiej strony) co powodowało zwolnienie prędkości obrotowej silnika danie dawki większej i być może w tym samym czasie odbicie się DM od drugiej strony (takie wahadło) dla tego w DM nie może być dużego luzu na kole. Co dawało w efekcie bujnięcie na 1,3,2,4,1,4,2....cylindrze itd. Przeważnie poklei tak jak lecą zapłony ale nie zawsze jak by rezonans luzu na kole i zapłonów.
4) Poduszki skrzynia silnik.
Wymieniłem i to na dobre, żadnych zmian. Mógł być związek z a), b), c) ale nie było. Co prawda nie wymieniłem łapy środkowej ale była w idealnym stanie wiec uznałem że nie będę jej ruszał bo z kanału patrzyłem jak bujało to bez żadnych ruchów i luzów na łapie.
5) amortyzatory, 6) wahacze, 7) drążki
Nie będę się rozpisywał ale to już zbyt daleko silnika, ja osobiście nie widzę związku z a), b), c)

Teraz moje typy.
8.) Łożyska w skrzyni biegów
podejrzewam dość duży luz na łożyskach moje skrzynie pracują dość głośno (jestem pewien że to skrzynie bo jedna wyła na 3 pomiędzy 1200 a 1700 obr i to głownie podczas hamowania silnikiem druga wyła mało ale biegi zgrzytały trzecia wyje na różnicowym pomiędzy 50÷80km/h itd. Odgłosy mimo podobnej siły są różne i w rożnych momentach występują wiec to skrzynie) i do tego mam czułe ucho, poza tym gdy dodaję gazu i słychać to grzechotnięcie to czuję jak lekko idzie do przodu lewarek zmiany biegów 0,5cm a linki są mocowane do skrzyni a nie komory silnika więc nie ma mowy o poduszkach, coś podczas dodawania gazu przemieszcza się w skrzyni bieg po osi czyli tak jak wchodzą biegi lub wałki się rozchodzą w efekcie może wyć i to walenie może być spowodowane grzechotaniem wałka który napiera na obudowę skrzyni z dużym luzem. Słyszałem już nie raz o wyrobionych gniazdach łożysk w vw w skrzyniach ktoś tam coś napawał. Coraz bardziej jestem pewien tej teorii. Może być związek z a), c) i lekko z b)
9) DM
Po prostu dwumasy są do ....... Duży luz obrotowy i od razu będzie kołysanie silnikiem ja wpadłem na uszkodzoną dwumasę na półce w sklepie i nie jestem pewien że druga jest dobra. My sprawdzamy DM jako luz jałowy który w silniku nie występuje ważny jest ten luz przemieszczający masy czyli ten na siłę.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Wymiana dwumasa na zwykłe sprzęgło w skrzyni 6-cio biegowej.

Post autor: wesol » czw sty 31, 2013 18:37

Nie nei na sile ten luz. Wazne jest to czy nie traci wywazenia taki dwumas jak mu obie masy tancują niezaleznie miedzy sobą. Czyli wazny jest tez luz na tym jakby ulozyskowaniu bo bywa i po osi dwumasu i jakby na boki. Niektore marki uat maja tam roznego rodzaju rozwiazania lozyskujace a w naszych niestety jest tylko kołnież wywiniety i nic pomiedzy nimi. Mozna przed zalzeniem nawet nwej dwumasy napakowac tam smaru nalepiejtakiego z butelki po dcsnieniem bo puki nie odparuje rozcienczalnik to jest w miare plynny a pozniej stanowi dosc gęstą mase.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości