4-motion Stuki na wale [Video]

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: Leszek Madison » śr mar 09, 2011 21:19

Witam,

Pojawił się problem w Leonie V6 4x4 (AUE), mianowicie wczoraj słychać było stuki jakby padał przegub wewnętrzny, potem ustały i niedawno znów wróciły, z tym że jeszcze gorzej się zrobiło bo aż autem trzęsie.
Podnieśliśmy auto i zakręciliśmy kołem. Wal ewidentnie bije. Słychać to na filmikach.

Na filmikach nie widać niestety, że wal co stuknięcie zachowuje się tak jakby uderzał w skrzynię, powodując bujanie silnika, a w tym i wydechu.
Rozebraliśmy osłonę żeby obejrzeć podporę (widoczna na 2 filmiku), ale nic szczególnego tam nie zauważyliśmy.

Powiem szczerze, że nie mam żadnych pomysłów co na to poradzić, a autem strach jeździć.

Obrazek Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Filmik 1 - przed zdjęciem osłony
" onclick="window.open(this.href);return false;

Filmik 2 - po zdjęciu osłony
" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

Re: 4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: Leszek Madison » czw mar 10, 2011 00:08

Ok, zagadki ciąg dalszy.

Poluzowaliśmy podporę wału (Nr 17 na pierwszym rysunku) nie rozpinając przegubu i przykręciliśmy ją z powrotem. Kręcimy kołem, a stukanie zniknęło.
W jakiś sposób chyba przegub się ułożył. Jutro pewnie wyjmiemy ten przegub i zobaczymy w jakim jest stanie. Smar w nim jest, więc raczej nie pracował na sucho.



Awatar użytkownika
daniel1d
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2250
Rejestracja: pt paź 24, 2008 21:36
Lokalizacja: Siedlce

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: daniel1d » czw mar 10, 2011 00:17

A tłumiki drgań jak wyglądają? Gumy nie są już posiepane?


www.proturbo.com.pl

Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: Leszek Madison » czw mar 10, 2011 00:32

Daniel, powiem szczerze, że nie kojarzę który element to tłumik drgań.
Nie chodzi czasem o tą gumę, która siedzi w podporze wału?
Tam jest też chyba jakieś łożysko?
W każdym razie ta guma za śliczna nie jest, ale poszarpana też nie :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw mar 10, 2011 00:38 przez Leszek Madison, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
daniel1d
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2250
Rejestracja: pt paź 24, 2008 21:36
Lokalizacja: Siedlce

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: daniel1d » czw mar 10, 2011 00:38

Tłumiki drgań to nr 18 i 4 .Jeden jest na początku wału drugi na końcu.Jak auto drży podczas przyśpieszania to na 90% jest to wina któregoś z nich..Jak są już zużyte to będą posiepane.


www.proturbo.com.pl

Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: Leszek Madison » czw mar 10, 2011 00:50

Rozumiem, z tym, że w zasadzie to nie wali przy jako-takim przyspieszaniu, ale nawet jak kręcę powoli kołem na biegu jałowym. Prawe koło podniesione, kolega nim obraca, słychać łomot jak w kuźni średniowiecznej.
Podczas uderzenia wyraźnie widać było jakby wał wpychał się na skrzynię biegów, aż silnikiem na poduchach trzęsło.

Do tłumików drgań nie zaglądaliśmy, bo walenie na słuch wydobywało się z okolic podpory, ale to w sumie tylko dźwięk i usterka może być gdzieś dalej. Do tłumika drgań przy skrzyni żeby się dostać trzeba by było kolektor wydechowy odkręcać bo rury wszystko zasłaniają. Do tego po prostu jeszcze się nie dobraliśmy.



Awatar użytkownika
daniel1d
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2250
Rejestracja: pt paź 24, 2008 21:36
Lokalizacja: Siedlce

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: daniel1d » czw mar 10, 2011 00:57

U mnie 3 razy wymieniałem tylny tłumik drgań i raz przedni i za każdym razem zaczynało się od drgania podczas przyśpieszania.


www.proturbo.com.pl

Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: Leszek Madison » czw mar 10, 2011 12:15

Na pierwszym rysunku nr 12 jest przegub identyczny jak wewnętrzny półosi. Wg katalogu jego nr to 1J0598331. Koszt 750 zł w ASO :grrr:

Zajrzę dziś do niego bo jest podejrzenie, że kulki się źle ułożyły. Jak nagięliśmy wał to pewnie kulka wskoczyła z powrotem i przestało walić.

Wieczorem zdam relacje.



Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

Re: 4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: Leszek Madison » pt mar 11, 2011 10:41

Skończyło się na tym że rozebraliśmy przegub wału. Miał normalne ślady użytkowania, więc został przemyty, złożony, nasmarowany i wpakowany z powrotem gdzie był :)
Zrobiliśmy test, żadnego stukania nie stwierdziliśmy nawet przy dynamiczniejszej jeździe :hmm:



Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

Re: 4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: Leszek Madison » pn mar 21, 2011 12:17

Temat można zamknąć.

usterki co prawda nie zlokalizowaliśmy, ale pomogło rozłożenie i ponowne nasmarowanie przegubu.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc :pub:



Awatar użytkownika
GregorzG60
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: pt lis 21, 2008 14:09
Lokalizacja: podkarpacie

4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: GregorzG60 » wt lis 15, 2011 23:55

Panowie taki problem - jak auto jedzie normalnie do przodu i haldex działa - tzn na pierwszym badz drugim biegu mocno przyspieszam to jest ok, wszystko ladnie pieknie jedzie nic nie buczy szumi i nie wibruje. Natomiast jak rozlacze haldexa np hamulcem ręcznym - wiadomo jak zapala się kontrolka recznego hamulca to haldex jest rozlaczony, oczywiscie na pierwszym zabku auto mi nie hamuje bo reczny mi lapie wysoko wiec nie ma obawy że mecze haldexa tylko go po prostu robinam.

Jak haldex nie działa tzn mam przednionapedowke to na 1 i 2 biegu mam takie dziwne buczenie dziwne w momencie jak auto już zaczyna mocno przyspieszac w zakresie 2500-5000obrt powyzej nie slychac już , tak jakby przestawało. W tym zakresie buczenie pojawia sie i znika. Co To może być ? zużyte tłumik drgań na wale ? Ew Coś w napędzie nie tak ? Ale co ? Przeguby wewnetrzne z przodu ? Jak haldex jest zalaczony to wszystko ok , a jak odlacze haldexa to wtedy przy mocnym przyspieszaniu na 1 i 2 biegu buczy i wibruje coś , na 3 ,4 5 biegu nie buczy wogole.

Co to może być ?


http://gregor10.pl Chiptuning Diagnostyka Hamownia DPF OFF

Awatar użytkownika
GregorzG60
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: pt lis 21, 2008 14:09
Lokalizacja: podkarpacie

Re: 4-motion Stuki na wale [Video]

Post autor: GregorzG60 » pt sie 17, 2012 12:10

jakby ktoś pytał - problemem był tzw dogbone - dolna poduszka silnika, wymieniłem na nowy i cisza :)


http://gregor10.pl Chiptuning Diagnostyka Hamownia DPF OFF

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości