SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: 25baton25 » wt mar 22, 2011 23:04

Witam kolegów

na początek proszę o nie usuwanie tego tematu, ponieważ przeszukałem dziś wszystkie tematy z tego działu i kilkadziesiąt z pozostałych działów i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

a więc jakiś miesiąc temu posypała mi się skrzynia, a konkretnie 5 i wsteczny bieg, ściągnąłem ją i od razu zobaczyłem, że sprzęgło też jest rozsypane, skrzynia na sto procent nie była oryginalna od SB, podobnie jak sprzęgło, ponieważ z tego co się orientuję (choć nie jestem ekspertem) to w tym silniku powinno być sprzęgło 210mm, a u mnie i koło i sprzęgło ma 200mm...i tu przechodzę do pytania,

w związku z tym, że muszę wymienić wszystko, tzn kompletne sprzęgło i skrzynię to proszę o radę czego szukać skrzyni (z jakiego auta będzie pasowała, bo oznaczenia 4s czy 4t zbyt dużo mi nie mówią ;-) ) - czy w grę wchodzą np również skrzynię z silników BENZYNOWYCH??
Nie zależy mi na jakiś dłuższych biegach czy czymś w takim stylu, tylko na stosunkowo najprostszym i najtańszym rozwiązaniu.

Czy np jak znajdę skrzynię z SB to oczywiście chyba sprzęgło przydałoby się to większe (210mm) więc koło dwumasowe też muszę znaleźć??

jeżeli ktoś z was posiadałby dojście do owych części to jestem zainteresowany... :pub:
Ostatnio zmieniony pn kwie 04, 2011 16:46 przez 25baton25, łącznie zmieniany 5 razy.



Awatar użytkownika
J.B.S.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1819
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:08
Lokalizacja: Radom

SB'ek - skrzynia + sprzęgło, jaka, z czego ?????????????????

Post autor: J.B.S. » śr mar 23, 2011 00:11

Teoretycznie najlepiej smiga się na skrzyniach które napisałeś czyli 4S lub 4T. Są to oznaczenia skrzyń i są one wybite pod spodem skrzyni na kołnierzu osłaniajacym sprzegło.Ja polecał bym Ci coś o tych oznaczeniach z czego skrzynia 4T jest dłuższa ,a własciwie jest to chyba najdłuższa skrzynia typu 020.
Co do sprzęgła jeśli nie masz nic kręconego silnika to myślę że sprzęgło 200 mm powinno wytrzymać.No chyba że zamierzasz coś podkrecać to daj sprzegło 210 mm.

Czyli reasumujac ja polecał bym Ci poszukać skrzyni o oznaczeniu 4T i zamontować sprzęgło 210mm.



Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - skrzynia + sprzęgło, jaka, z czego ?????????????????

Post autor: 25baton25 » śr mar 23, 2011 09:20

dzięki wielkie za odpowiedź - a skrzynia 4T w czym była montowana, bo szukając np takiej części na allegro nikt nie piszę "modelu" skrzyni tylko np skrzynia z golfa II 1.6D lub TD. przy silniku nie zamierzam nic robić, więc jest on oryginalny-można tak powiedzieć. czy np taki rodzaj skrzyni 4T był montowany również w BENZYNACH???

jaka skrzynia była w pierwotnie przeznaczona do SB ?



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

SB'ek - skrzynia + sprzęgło, jaka, z czego ?????????????????

Post autor: piori » śr mar 23, 2011 15:53

25baton25 pisze:jaka skrzynia była w pierwotnie przeznaczona do SB ?
4T i taka będzie najlepsza, jeśli nie chcesz nic przerabiać. Pytaj sprzedawców o 2 pierwsze znaki z oznaczenia wybitego na spodzie skrzyni, powinno być właśnie 4T.
25baton25 pisze:Czy np jak znajdę skrzynię z SB to oczywiście chyba sprzęgło przydałoby się to większe (210mm) więc koło dwumasowe też muszę znaleźć??
W mk2 nie było dwumasu tylko zwykłe koło zamachowe. Przy zmianie sprzęgła z 200 na 210 mm trzeba zmienić cały komplet, tzn docisk, tarczę i koło zamachowe. Koło 200mm jest mocowane do docisku na 6, a 210mm na 9 śrub, więc potrzeba też 3 dodatkowe śruby do skręcenia koła z dociskiem.



Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - skrzynia + sprzęgło, jaka, z czego ?????????????????

Post autor: 25baton25 » śr mar 23, 2011 18:14

ok-to teraz mszę szukać...a do tego silnika i skrzyni np 4T sprzęgło 200mm wystarczy, ponieważ takie właśnie mam koło zamachowe :okej: ale jeżeli 200 byłaby za słaba to będę szukał koła 210mm



Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - czy do diesla pasuję skrzynia z benzyny ????????????

Post autor: 25baton25 » ndz mar 27, 2011 10:43

witam
mam do kolegów serdeczną prośbę o pomoc
znalazłem skrzynię o oznaczeniu 4T z typu 020 tylko, że była wcześniej założona w silniku 1.8 chyba 110KM w benzynie- czy mogę ją założyć do diesla?? choć wydaję mi się, że nie :-(

dzięki za odpowiedź-pozdrawiam



Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: 25baton25 » pn kwie 04, 2011 16:45

witam

dzięki wielkie za dotychczasową pomoc, a teraz pytanie do specjalistów...;-) kupiłem dziś skrzynię z serii 020 typ 4T, ale wiem, że taka była montowana w 1.6 i 1.8 benzynach oraz w 1.6 diesel. czy jest jakiś sposób żeby teraz rozpoznać czy ktoś nie wcisnął mi skrzyni z benzynowego silnika? bo wiem że one chyba się różnią 5 biegiem (benzyna miała krótszy bieg), chcę jutro wszystko zacząć składać, ale nie chciałbym się potem rozczarować....



Awatar użytkownika
kret077744
Forum Master
Forum Master
Posty: 1157
Rejestracja: śr lis 19, 2008 23:06
Lokalizacja: Bralin (wielkopolskie)

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: kret077744 » pn kwie 04, 2011 19:46

kupiłem dziś skrzynię z serii 020 typ 4T
bo wiem że one chyba się różnią 5 biegiem (benzyna miała krótszy bieg)
skad wiesz że one sie różniły. 4T to 4T, w nich nikt nie montował innych przełożeń 5go biegu. to najdłuższa skrzynia i bedzie idealna dla Twojego sb-ka. Składaj i śmigaj dalej :bigok:


Golf Country 4x4 1.9 TD AAZ
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=591164" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: 25baton25 » pn kwie 04, 2011 20:38

serio?? bo nawet cena się różni(niby 4t z benzyny jest sporo tańsza od 4t diesla), no a dziś kupiłem od takiego niby znajomego skrzynię 4T niby od diesla i podjechałem jeszcze po drodze do innego chłopa na szrot po koło zamachowe 210mm i ten znowu mi powiedział, że to na 100% jest skrzynia od benzyny, bo za mało niby zapłaciłem, wiem że trochę ściemnia , bo wcześniej u niego się pytałem i chciał 450 zł za taką skrzynię, a ja kupiłem za 2 stówki...

no a kolego jak jest w takim razie z przełożeniami?? bo z tego co mówisz to wynika, że w benzynie i dieslu są takie same, no a ja cały czas myślałem że oznaczenie może być takie samo, ale jednak benzyna i diesel mają różne obroty silników i skrzynie teoretycznie powinny mieć różne przełożenia...??



Awatar użytkownika
J.B.S.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1819
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:08
Lokalizacja: Radom

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: J.B.S. » pn kwie 04, 2011 22:06

No jak może tak byc ze skrzynia 4T od benzyny jest inna Skrzynia 4T to 4T jak by od benzyny rózniła sie to miała by dodatkowe oznaczenie czy coś.
Zobacz sobie jet gdzieś w necie strona z przełożeniami skrzyń biegów.Nie ma tam podziału skrzyń 4T na inne 4T to 4T i już.



Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: 25baton25 » wt kwie 05, 2011 07:34

właściwie to macie rację. więc dzięki za pomoc - jadę po sprzęgło i będę dziś składał ten burdel . pozdrawiam



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: piori » wt kwie 05, 2011 07:58

25baton25, dokładnie jak chłopaki piszą, 4T to 4T. Jedyne co może być innego, to flansze przy skrzyni mogą być innej wielkości niż przeguby wewnętrzne na półosiach. Ale w takim przypadku przekładasz tylko flansze ze starej skrzyni i już. Watro przy okazji zmienić uszczelniacze za flanszami i na wałku wejściowym, koszt niewielki a może zaoszczędzić ponownego wyciągania skrzyni jak się okaże, że już stwardniały i nie trzymają. No i zalecam nowy olej, koniecznie GL-4 (lub GL-4/5), na innym mogą siadać mosiężne synchronizatory.



Awatar użytkownika
25baton25
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 13:07
Lokalizacja: Bierawa (Kędzierzyn-Koźle)

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: 25baton25 » wt kwie 05, 2011 19:07

witam wszystkich

skrzynia wymieniona i golfik śmiga jak nowy :okej:
sprawdziłem go dziś tak wstępnie i np.
2750 obrotów - 100km/h
3500 - 125
4000 - 140
czy tak może być??

i drugie pytanie...wymieniłem olej w skrzyni, może mi ktoś powiedzieć ile powinno wejść oleju do niej?? bo zauważyłem teraz że wycieka mi olej z dołu skrzyni, jakby z okolicy sprzęgła, a tam to chyba tylko przez simering przy wałku??lub może za dużo oleju wlałem i dlatego przez wałek wycieka?? kurcze bo nie uśmiecha mi się znowu wyciągać skrzyni, mam nadzieję że po prostu wlałem zbyt dużo oleju i to się uspokoi ... :banghead:



Awatar użytkownika
J.B.S.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1819
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:08
Lokalizacja: Radom

SB'ek - skrzynia biegów - benzyna czy diesel ?????????

Post autor: J.B.S. » wt kwie 05, 2011 22:57

Nie chciał bym nic mówić ,ale mój silnik na czterobiegowej skrzyni ma przy 90 na godzinę 2800 obr/min jakoś dziwnie masz choć może mi się zdaje.
Co do oleju wchodzi około 2 litrów nigdy ie pamiętam albo 2,2 albo 1,8.
kurcze bo nie uśmiecha mi się znowu wyciągać skrzyni
No oby ale w razie czego nabierzesz wprawy. :los2:
Watro przy okazji zmienić uszczelniacze za flanszami i na wałku wejściowym,
a kolega ostrzegał :grin:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości