M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TD.Turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy

Moderatorzy: Michał_1977, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
JABcok20
Forum Master
Forum Master
Posty: 1838
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 03:32
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: JABcok20 » pn sty 09, 2012 10:08

Ztego Co czytałem i słyszałem ludzie zakładają zaworki z tdi i obliczają wzorem oraz mierząc nacisk względem przesuniecia ile włozyć podkładek i jaką sprężynę.( to tak na szybkiego chyba wiec pewnie coś namieszałem)


Golf mk1 AFN gtb3576klnrv 53mm,
Najmocniejszy AFN w Polsce i seryjny na świecie, najmocniejszy vp37 w Polsce
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=86&t=548005&p=6522426#p6522426

Awatar użytkownika
marcinas1983
VW Baron
VW Baron
Posty: 3413
Rejestracja: pn lip 24, 2006 19:56
Lokalizacja: Poznań/Mrowino
Kontakt:

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: marcinas1983 » pn sty 09, 2012 10:28

JABcok20 pisze: pisałem Ci wcześniej o tej podkładce od strony silnika. to samo uzyskasz jak zmienisz wałek timingu.
problemem jest to, że mam lekko za wczesny kąt wtrysku... więc podkładając podkładkę od strony silnika mogę dodatkowo go przyspieszyć. Dzisiaj wyciągnąłem jeszcze tłoczek tymingu z JP'ka i okazuje się, że jest trochę dłuższy i może troszkę przestawiony ma otwór do przestawiania koszyka z rolkami. Zastanawiam się nad tłoczkiem z transita... z tego co widać, jest on też delikatnie przestawiony chyba na późniejszy/wcześniejszy kąt wtrysku i dodatkowo ma jakby otwór, którym ucieka nadmiar ciśnienia po za tłoczek tak żeby nie działał gwałtownie jak to w oryginalnym z 1.6TD. Co ciekawe pompa z omegi jak i z TDI są pompami o tłoczkach 10mm i mają podobne tłoczki tymingów (od strony silnika )... zaś od transita jest już inaczej zbudowany z tym kanałem obejściowym.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=255554&p=3049586#p3049586

Obrazek

arwam

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: arwam » pn sty 09, 2012 11:57

needved pisze:Chodzi Ci pewnie o jakiś zaworek sterowany elektrycznie? Mówię od razu że takiego nie mam.
Moja pompa od AAZ miała dodatkowy zaworek w tłoczku timingu, timing miał dwie sprężyny z których jedna była właśnie od zaworka a druga od tłoczka.
to masz składankę nie wiadomo z czego. takie zaworki są stosowane przy pompach gdzie na pokrywce tłoczka masz dodatowo elektrozawór



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: needved » pn sty 09, 2012 14:02

arwam pisze:to masz składankę nie wiadomo z czego. takie zaworki są stosowane przy pompach gdzie na pokrywce tłoczka masz dodatowo elektrozawór
jestem pewien że przed mną w pompie nikt nie grzebał i pompa była w 100% oryginalna. Widocznie występował taki typ pompy z zaworkiem w tłoczku i bez elektrozaworu w pokrywce.



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: needved » pn sty 09, 2012 14:18

marcinas1983 pisze: Dlatego niebawem rozbiorę pompę ponownie i zmienię tłoczek tymingu na ten 3 od lewej... jest to tłoczek z TDI ASV... po jego otworze na pręt przestawiacza widać, że jest najbliżej górnej części tłoczka... co daje opóźniony statyczny kąt wtrysku.
Zmieniając tłoczek na ten z TDI ASV nie opóźnisz kąta a jeszcze bardziej go przyspieszysz. Im ten otwór wyżej na zdjęciach tym kąt bedziesz miał bardziej przyspieszony. Ja już dawno zwróciłem uwagę na to że te otwory zależnie od tłoczka delikatnie się różnią umiejscowieniem.



Awatar użytkownika
marcinas1983
VW Baron
VW Baron
Posty: 3413
Rejestracja: pn lip 24, 2006 19:56
Lokalizacja: Poznań/Mrowino
Kontakt:

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: marcinas1983 » pn sty 09, 2012 14:29

Dzisiaj zrobiłem zdj. wszystkich tłoczków jakie mam...

Obrazek

Od lewej... 1.6D, SB, transit, omega, TDI ASV.
needved pisze:Zmieniając tłoczek na ten z TDI ASV nie opóźnisz kąta a jeszcze bardziej go przyspieszysz. Im ten otwór wyżej na zdjęciach tym kąt bedziesz miał bardziej przyspieszony. Ja już dawno zwróciłem uwagę na to że te otwory zależnie od tłoczka delikatnie się różnią umiejscowieniem.

To, który polecasz wsadzić... ja się zastanawiam nad tym od transita. Dzisiaj ten z transita jak i ori z SB dałem tokarzowi, żeby je skrócił o 5mm.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=255554&p=3049586#p3049586

Obrazek

Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: needved » pn sty 09, 2012 14:41

marcinas1983 pisze:Zastanawiam się nad tłoczkiem z transita... z tego co widać, jest on też delikatnie przestawiony chyba na późniejszy/wcześniejszy kąt wtrysku i dodatkowo ma jakby otwór, którym ucieka nadmiar ciśnienia po za tłoczek tak żeby nie działał gwałtownie jak to w oryginalnym z 1.6TD. Co ciekawe pompa z omegi jak i z TDI są pompami o tłoczkach 10mm i mają podobne tłoczki tymingów (od strony silnika )... zaś od transita jest już inaczej zbudowany z tym kanałem obejściowym.
Tłoczek z transita jest inaczej zbudowany ale nie ma takiego otworu którym by uciekało ciśnienie poza tłoczek. Ciśnienie od strony tłoczka z powrotem ucieka do pompy przez ten mały otwór. Gdy wzrasta ciśnienie w pompie zaworek się otwiera i szybko tłoczek jest odpowiednio przestawiany bo otwór którym dochodzi ciśnienie jest znacznie większy. Możesz to sprawdzić sprężarką bądź w inny sposób. Weź tłoczek timingu z transita i sprawdź a się dowiesz że działa w ten sposób i ma zaworek.



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: needved » pn sty 09, 2012 14:53

marcinas1983 pisze:To, który polecasz wsadzić... ja się zastanawiam nad tym od transita. Dzisiaj ten z transita jak i ori z SB dałem tokarzowi, żeby je skrócił o 5mm.
Bym polecił Ci taki który na najniżej otwór na tym ostatnim zdjęciu. Chociaż sam zastosowałem ten od transita. Kąt statyczny i dynamiczny są ze sobą ściśle połączone. Zmieniając dynamiczny poprzez zmianę tłoczka zmieniasz statyczny, i odwrotnie.



Awatar użytkownika
marcinas1983
VW Baron
VW Baron
Posty: 3413
Rejestracja: pn lip 24, 2006 19:56
Lokalizacja: Poznań/Mrowino
Kontakt:

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: marcinas1983 » pn sty 09, 2012 15:26

needved, ten tłoczek tymingu co ma najniżej otwór jest właśnie z TDI ASV, a wyżej napisałeś, że taki się nie nadaje... Jak zmniejszyłem ciśnienie w pompie to i wyprzedzenie kąta wtrysku się zmieniło... nie wyprzedza już go tak jak wcześniej, ale... wiem też, że wiąże się to z tym, że jak pompa chwyci powietrze to trochę trzeba czasu zanim się odpowietrzy. Dlatego niektórzy na forum co obniżali ciśnienie w pompie skarżą się na to, że gdy mało paliwa mają w zbiorniku i jadą dynamicznie autem to im słabnie na chwilę ( zapowietrza się ) i dopiero po chwili ciągnie. Chciałbym tego uniknąć. Do tego zauważyłem, że gorzej pali mi jak ciśnienie w pompie jest obniżone... a jak już odpali to zostawia duży obłok białawego dymu śmierdzącego ropą nie spaloną. Tylko teraz pytanie... czy to przez to, że ciśnienie jest niższe czy przez późniejszy dynamiczny kąt wtrysku. Co do statycznego... niewiele mi zostało już miejsca żeby go jeszcze mocniej przyspieszyć.

Czyli tłoczek tymingu z transita działa w odwrotną stronę niż przypuszczałem... zamiast mniej reagować na przyspieszenie kąta wtrysku względem ciśnienia wewnątrz pompy to działa w drugą stronę i jeszcze bardziej przyspiesza dynamiczny kąt wtrysku??


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=255554&p=3049586#p3049586

Obrazek

Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: needved » pn sty 09, 2012 17:34

Jeśli tłoczek z TDI ASV ma otwór najniżej to powinien się nadać. Na wcześniejszym foto odwrotnie ich ustawiłeś a na ostatnim już inaczej nie zwróciłem na to uwagi i dlatego żle napisałem. Jeśli zastosujesz taki co ma otwór najniżej (ostatnie foto) zwiększysz możliwości ruchu całego kosza z rolkami ale też będziesz musiał bardziej przyspieszyć statyczny kąt wtrysku. A skoro już na to nie masz miejsca więc nie tędy droga. Swoją drogą dziwne że skończyło się miejsce. Może masz już zdecydowanie za wczesny kąt.
marcinas1983 pisze: Dlatego niektórzy na forum co obniżali ciśnienie w pompie skarżą się na to, że gdy mało paliwa mają w zbiorniku i jadą dynamicznie autem to im słabnie na chwilę ( zapowietrza się ) i dopiero po chwili ciągnie.
Znam tą sytuację ale u mnie obecnie nie występuje.
marcinas1983 pisze:Do tego zauważyłem, że gorzej pali mi jak ciśnienie w pompie jest obniżone
Jak odpalasz auto ciśnienia w pompie jeszcze nie ma. Przy odpalaniu moim zdaniem wchodzi w grę tylko statyczny kąt wtrysku.
marcinas1983 pisze:a jak już odpali to zostawia duży obłok białawego dymu śmierdzącego ropą nie spaloną. Tylko teraz pytanie... czy to przez to, że ciśnienie jest niższe czy przez późniejszy dynamiczny kąt wtrysku. Co do statycznego... niewiele mi zostało już miejsca żeby go jeszcze mocniej przyspieszyć.

Jak tak Ci kopci to wtedy silnik cicho pracuje czy słychać że twardo chodzi?
marcinas1983 pisze:Czyli tłoczek tymingu z transita działa w odwrotną stronę niż przypuszczałem... zamiast mniej reagować na przyspieszenie kąta wtrysku względem ciśnienia wewnątrz pompy to działa w drugą stronę i jeszcze bardziej przyspiesza dynamiczny kąt wtrysku??
Tłoczek z transita szybko reaguje na zwiększenie się ciśnienia w pompie i przyspiesza kąt ale moim zdaniem to dobre rozwiązanie



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: needved » pn sty 09, 2012 18:12

Ja dzisiaj jeszcze raz ustawiłem statyczny kąt wtrysku bo trochę słabo mi palił rano bez świec, zmieniłem sprężynę timingu z podkładkami na TDI ASV bo trochę twardo chodził po przyspieszeniu statycznego i wyregulowałem zaworek ciśnienia. Po wszystkim jazda próbna i silnik ładnie chodzi. Zobaczymy jak teraz będzie rano palił.



Awatar użytkownika
marcinas1983
VW Baron
VW Baron
Posty: 3413
Rejestracja: pn lip 24, 2006 19:56
Lokalizacja: Poznań/Mrowino
Kontakt:

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: marcinas1983 » pn sty 09, 2012 18:16

needved pisze:będziesz musiał bardziej przyspieszyć statyczny kąt wtrysku. A skoro już na to nie masz miejsca więc nie tędy droga
jak miałem wyższe ciśnienie w pompie to miałem późniejszy statyczny... po odpaleniu był lekki dymek.. regulację jeszcze mam, ale może z pół centymetra.
needved pisze:Jak tak Ci kopci to wtedy silnik cicho pracuje czy słychać że twardo chodzi?
silnik bardziej twardo chodzi... do tego podczas jazdy słychać czasem ( przeważnie między 2-3 tys obr/min ) odgłosy tak jakby w benzynie było spalanie stukowe...

Wczoraj trochę pokombinowałem i... zapodałem sprężynę tymingu z omegi... o dziwo długość taka sama jak z JP'ka może troszkę miększa. Do tego zapodałem zaworek ciśnienia wewnętrznego z transita (większe otworki na dole i twardsza sprężyna wewnątrz zaworka)... wbity tak, żeby po odpaleniu na wolnych obrotach auto samo zaciągnęło ropę. Z przejażdżki mogę wywnioskować, że auto chodzi ciszej dynamika... trudno mi napisać czy się poprawiła czy polepszyła... jak odpala po nocy jeszcze nie sprawdziłem.

Ogólnie ciekawi mnie to jakie ciśnienie wewnętrzne w pompie ma transit, oraz jakie ciśnienie ma omega... zaworek z omegi mam nic nie ruszany jest 2 razy dłuższy niż ten od VW i ma specjalną redukcję z rurką, która prowadzi do elektrozaworu a ten jest przykręcany w miejsce zaślepki tymingu. Sprężynę z omegi mam... ona była chyba mocno ściśnięta o ile pamiętam bo dekiel nie wystawał tak jak u nas w VW tylko był płaski jak zaślepka, która stosujemy w miejsce przestawiacza kąta wtrysku.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=255554&p=3049586#p3049586

Obrazek

Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: needved » pn sty 09, 2012 19:00

marcinas1983 pisze:jak miałem wyższe ciśnienie w pompie to miałem późniejszy statyczny.
Według mnie ciśnienie w pompie nie może zmienić statycznego kąta wtrysku, jedyne co może zmienić to dynamiczny. Najpierw ustawiamy statyczny żeby dobrze rano odpalało a później ustawiamy dynamiczny. Jeśli twardo chodzi dajemy twardszą sprężynę timingu lub obniżamy ciśnienie w pompie można też te dwie czynności połączyć. Ja zawsze trzymam się tej zasady.
marcinas1983 pisze:Do tego zapodałem zaworek ciśnienia wewnętrznego z transita (większe otworki na dole i twardsza sprężyna wewnątrz zaworka)... wbity tak, żeby po odpaleniu na wolnych obrotach auto samo zaciągnęło ropę.
Możesz zmierzyć i napisać ile jest wbity?



Awatar użytkownika
marcinas1983
VW Baron
VW Baron
Posty: 3413
Rejestracja: pn lip 24, 2006 19:56
Lokalizacja: Poznań/Mrowino
Kontakt:

M-TDI Modernizacja pompy wtryskowej (z TD do TDI)

Post autor: marcinas1983 » pn sty 09, 2012 19:31

needved, oryginalnie był chyba wbity na 1.5mm bo był stary ślad, teraz jest wbity na 1.3mm... Wydaje mi się, że sprężyna w zaworku też odpowiada za wzrost ciśnienia względem obrotów... co ciekawe JP ma twardszą sprężynę w zaworku, Transit ma jeszcze twardszą, zaś SB'ek ma bardzo miękką dzięki temu osiąga wysokie ciśnienie wewnętrzne przy max rpm. pompy.
needved pisze: Najpierw ustawiamy statyczny żeby dobrze rano odpalało a później ustawiamy dynamiczny. Jeśli twardo chodzi dajemy twardszą sprężynę timingu lub obniżamy ciśnienie w pompie można też te dwie czynności połączyć. Ja zawsze trzymam się tej zasady.

Tylko dlaczego gdy u mnie ciśnienie w pompie było na serię ustawione... każda zabawa ze twardszymi sprężynami niczego pozytywnego nie przynosiła?? Ciągle auto jeździło tak jakby miało za wczesny dynamiczny kąt wtrysku?? Dopiero obniżenie ciśnienia spowodowało znaczną poprawę??

Sprawdziłem przed chwilą jak auto odpala... w garażu mam 10*C... podgrzałem świece i odpaliło bez żadnego przebierania i nie puściło takiego dużego dyma jak mi się wcześniej wydawało... może dlatego, że jest zaworek ciśnienia wewnętrznego z transita, który trzyma zadane ciśnienie, ale dzięki twardszej sprężynie nie narasta ono tak szybko??

Tak sobie jeszcze myślę... czy aby wysokie ciśnienie wewnętrzne w pompie wtryskowej nie powoduje większej dawki na wtryski?? Jak miałem ustawione na serię to auto paliło 10L i kiepsko się zbierało... może było przelane paliwem?? Jak tylko ciśnienie w pompie obniżyłem od razu auto chętniej się budzi do życia i ma lepszego kopa... oraz mniej pali. Czyli wychodzi na to, że ciśnienie w pompie nie tylko służy do przestawiania kąta wtrysku, ale też i w jakimś pośrednim stopniu zwiększa dawkę, która idzie na wtryski.

Trochę to zawiłe, ale w końcu trzeba jakoś ogarnąć sprawę modzenia pomp mechanicznych :helm: .


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=255554&p=3049586#p3049586

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „TD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości