Shift Light - próbował ktoś zrobić?

Tuning, swapy, modyfikacje mechaniczne, poprawa osiągów auta i wszystko na te tematy...

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Shift Light - próbował ktoś zrobić?

Post autor: D1_PITER » śr wrz 16, 2009 20:45

Witam

Dzisiaj borykałem się z próbą zbudowania takiego urządzonka. Jeden tranzystor npn sterujący diodą a sygnał do niego miał być brany ze środka liczników a dokładniej z cewki obrotomierza. Problem się pojawił po próbie odpalenia tego. Okazało się, że cewka jest dziwnie sterowana. Na biegunie dodatnim jest cały czas +7V a na ujemnym przy 0rpm jest też +7V. Więc obrotomierz wskazuje zero. Gdy obroty rosną to na zacisku ujemnym napięcie spada poniżej 7V przez co robi się różnica potencjałów i wskazówka idzie do góry. I w ten sposób shift light na jednym tranzystorze poniósł klęskę. Teraz się zastanawiam czy by nie zrobić przekształtnica czestotliwość/napięcie. Gdyby napięcie rosło wraz z obrotami to zapalała by się w pewnym momencie dioda i wszystko. Myslę, żeby to zrobić na układzie LM2917. Są tu jacyś elektronicy? Podyskutujmy :)

Pozdrawiam


Obrazek

Awatar użytkownika
melon
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 562
Rejestracja: sob paź 23, 2004 11:23
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: melon » śr wrz 16, 2009 20:54

Takie tematy to raczej elektroda.pl


[img]http://forum.vwgolf.pl/images/photos/d9acee05471a6c296a0c6.jpg[/img]

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » śr wrz 16, 2009 20:56

Zamieściłem tam podobny i elektrodziarze nie dają rady :blush:


Obrazek

Awatar użytkownika
golfiarz1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1293
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 20:02
Lokalizacja: Niemce

Post autor: golfiarz1 » śr wrz 16, 2009 21:14

a nielepiej kupic gotowy w ladnej obudowie tylko zezbic


mk2 16vt 325KM 353 NM
1/4 mili best et 12.7

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » śr wrz 16, 2009 21:18

A gdzie satysfakcja? Trzeba walczyć. Jedni kupią drudzy zrobią. Sam sobie odpowiedz którzy będą szczęśliwsi ;) Poza tym to OT.


Obrazek

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » czw wrz 17, 2009 17:26

Jak tam jest zrealizowany pomiar prędkości obrotowej silnika? hallotron czy prądniczka tachometryczna?


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » czw wrz 17, 2009 18:06

Właśnie hall, gdyby była prądniczka wtedy można by to na jednym tranzystorze zrobić :P


Obrazek

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » czw wrz 17, 2009 18:18

hmm... Jeśli hallotron to o ile wiem dostajesz impulsy, im większa prędkość obrotowa tym szybsze. Spróbuj wziąć sygnał z czujnika na tranzystor (wtórnik emiterowy z dużą impedancją wejściową i małą wyjściową) i wrzuć na filtr górnoprzepustowy(najlepiej z regulacją potencjometrem), potem kolejny wtórnik i na LED'a.


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » czw wrz 17, 2009 19:30

Tak czujnik halla daje impulsy, ale bez problemu można je wziąć także z cewki. No ja to chciałem troszkę inaczej zrobić. Chciałem zastosować przekształtnik częstotliwości na napięcie. Przy pewnych obrotach będę miał pewne napięcie na wyjściu. Potem tylko tranzystor i wszystko. Najpierw chciałem na LM2917 ale nie mają u mnie w sklepie więc pożyczyłem sobie aplikacje NE555 jako taki przekształtnik F/U, ale coś mi układ nie chce ruszyć :crazy: Schemat pożyczyłem z tego zestawu:

http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-088.pdf

Mowa o prawie całej górnej części.


Obrazek

Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » czw wrz 17, 2009 20:57

D1_PITER, zamiast zapozyczac schematy i testowac kolejne nieudane projekty zacznij sam od poczatku i zaprojektuj uklad.

zacznij od tego jaki impuls mozesz wziac i skad...
podpowiem ci branie go z cewki jest idiotyzmem :helm:


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » czw wrz 17, 2009 21:04

No wymyśliłem pięć miejsc skąd można brać sygnał o prędkości obrotowej silnika. 1.alternator 2.czujnik halla. I to są dwa źródła. 3,4,5 to sygnały pochodzące od tych źródeł czyli 3.cewka 4.ecu 5.liczniki. Myślę, że ten z ECU będzie najbardziej niezawodny i w miare łatwo dostępny, no z alternatora też może być dobry :)

A z cewki dlaczego nie? Ja tego nie wymyśliłem, ale skoro komercyjnie sprzedają układy oparte na tym sygnale to stwierdziłem, że można.

Można to jeszcze zrobić na owym LM2917. W nocie katalogowej jest nawet schemat tego układu w aplikacji wskazującej maksymalne obroty (strona 13).


Obrazek

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

Post autor: hayperekpo » czw wrz 17, 2009 21:13

Po pierwsze ten układ jest przeznaczony do podłączenia pod aparat zapłonowy, a nie hallotron. O ile z aparatu dostajesz 1 sygnał/ obrót przy 4 cylindrowym czterosuwie, to z hallotronu kilkadziesiąt na obrót (w mk4 jest to bodaj 58 + jeden dłuższy impuls).

Po drugie - nie ma sensu od razu ładować tam 555 - który nawiasem mówiąc robi tu tylko za układ formujący impulsy. Na upartego wystarczyłby prosty wzmacniacz tranzystorowy + układ inercyjny (C+R), potem ew. dzielnik rezystorowy tak, żeby przy progowej częstotliwości dostawać na wyjściu te 0,7V i na tranzystor. Noi dioda na koniec. :grin:


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » czw wrz 17, 2009 22:21

D1_PITER pisze:No wymyśliłem pięć miejsc skąd można brać sygnał o prędkości obrotowej silnika. 1.alternator 2.czujnik halla. I to są dwa źródła. 3,4,5 to sygnały pochodzące od tych źródeł czyli 3.cewka 4.ecu 5.liczniki. Myślę, że ten z ECU będzie najbardziej niezawodny i w miare łatwo dostępny, no z alternatora też może być dobry :)

A z cewki dlaczego nie? Ja tego nie wymyśliłem, ale skoro komercyjnie sprzedają układy oparte na tym sygnale to stwierdziłem, że można.

Można to jeszcze zrobić na owym LM2917. W nocie katalogowej jest nawet schemat tego układu w aplikacji wskazującej maksymalne obroty (strona 13).
powtorze raz jeszcze.. zacznij sam od poczatku.... prawie trafiles w miejsce ktore moze byc wykorzystane przy najmniejszej mece


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » czw wrz 17, 2009 22:25

Jeżeli chodzi o najmniejszą mękę to sprawa jest dosyć prosta. Wiązka która idzie do liczników. Tam napewno jest sygnał o obrotach i stamtąd blisko do shift-lightowej instalacji. Ale zajrzę jutro jaki sygnał wogóle o obrotach idzie do ECU, tak z ciekawości :)


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Speed”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości