golfik 1.3 nz '91 - jak podkręcić ten silniczek?

Tuning, swapy, modyfikacje mechaniczne, poprawa osiągów auta i wszystko na te tematy...

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
Mac_Abra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 16:12
Lokalizacja: Otwock - WOT
Kontakt:

Post autor: Mac_Abra » śr gru 03, 2008 13:11

silent_rob pisze:jesli jestes przekonany w 100% ze chcesz zostawic pojemnosc 1.3 a koszta ci nie straszne to doprowadz silnik do stanu takiego jak w POLO 1.3 G40 :] 115 KM juz lepiej wyglada nieprawdaz ?? :D
Hehe, ale tak czy siak, to również oznacza SWAP, bo jakby chciał bazować na NZ, to koszty przeróbek wyniosłyby go pewnie ze 3 razy tyle, co kompletny G40 a za efekt i tak nie ręczę... :bajer:
łyssy pisze:...własciwie jak to mozliwe ze takie polo 1.3 ma 115 km???
Baardo plecam lekturę na temat tej ciekawej konstrukcji :] Najprościej mówiąc, jest to dosyć wyżyłowana jednostka (choć to nie koniec możliwości :jezor: ) o dużej kompresji, co jest realizowane za pomocą "dmuchawy" - działającej podobnie do turbo (tłoczy dodatkową spoorą dawkę powietrza), ale w odróżneiniu od klasycznej turbiny napędzanej gazami wylotowymi tu jest tzw. kompresor (mechaniczna sprężarka powietrza o wysokiej wydajności), napędzana paskiem przez sam silnik... i kucy przybywaj! :green_fuck:
Ale nie ma nic za darmo i kompresor niestety wymaga "opieki" oraz okresowych remontów (np co 50K km), a i żywotność silnika też już nie ta...
grześ1 pisze:zajrzyjcie na (...) Ale u nich też sugeruje się raczej swap. Po co wydawać ponad 400 Euro za zestaw i robociznę skoro na niemieckim ebay -u za 400 euro kupić można polo gt z silnikiem 75 PS (silnik ten można chyba bez problemu przełożyć w miejsce nz)
Dzięki za interesujące linki :) Choć w te 80 KM dla NZ po zamontowaniu ich wałeczka, wkładki filtra i jakiś dupereli to ciężko mi uwierzyć.

A teraz ja :D
Również posiadam silniczek 1,3 NZ i bardzo podoba mi się ta konstrukcja (choć to po części dlatego, że mam skłonność do przyzwyczjania się do różnych rzeczy). Polubiłem go tego stopnia, że mam w planach podłubać i na własnej skrórze się przekonać, co można z niego wyciągnąć. A docelowo chciałbym uzyskać elastyczne auto z niewielkim spalaniem (póki co sporo do obydwu brakuje :hmm: ). Nie zapominajmy, że mały silnik to lekki silnik a więc i auto... i tu jest jedna z większych jego zalet ;)

I tutaj właśnie kłania się 3F - po wielu przemyśleniach wiem już, że napewno będzie "mutacja" w tym kierunku - lub wręcz całkowita przekładka... Ale ciągle zbieram dane na temat WSZYSTKICH elementów, którymi się te silniki różnią i ich znaczeniu (co nie jest bynajmniej łatwe :( ). Plus oczywiście własnoręczne modyfikacje mechaniczne.


A przy okazji tej dyskusji, tak już zupełnie na luzie teoretyzując...
Zastanawiałem się nad samym kompresorem G40 (bądź podobnym) - do takiego niewysilonego silniczka. Tzn chodzi mi o zamontowanie go w charakterze takiego soft-turbo - czyli ze zmienionym odpowiednio dużym kółkiem, żeby dmuchał sobie naprawdę lajtowo (co przy okazji powinno zmniejeszyć obciążenie silnika oraz zużycie sprężarki), tak powiedzmy 0,5 bara. Jak to wygląda waszym zdaniem?
Gdyby np. taki niespełniony posiadacz NZ, jak np. łyssy chciał ożywić swój silnik i w "okazyjnej cenie" zakupił sam kompresorek i chciał go wmontować - jakie tu wystąpią problemy i koszty i jaki może z tego pożytek, jeżeli w ogóle?
Pamiętajcie, tak sobie tylko gdybam, najbardziej mnie interesuje wpływ takiego doładowania na osiągi silnika (i spalanie) oraz kala trudności i ilość niezbędnych modyfikacji - podejrzewam, że najtrudniej jest z podłączeniem układu smarowania i chłodzenia kompresora. Być może oczywiście lepsze, tańsze, wydajniejsze będzie SOFT-TURBO, o którym wspomniałem (ale tutaj trzeba przebudowywać wylot, a to też robota i koszta...) Jak myślicie?

Zachęcam do wypowiedzi! Tylko nie rzucajcie kamianiami! :green_fuck:


Obrazek
Operejszyn Golf II 1.3 NZ -> 3F "GT" in progresss

bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Post autor: bugalon » śr gru 03, 2008 18:38

Człowieku, czy widzisz kiedy był napisany ten temat ? Prawie 3 lata temu .... Myslisz, że ktos w tym wątku cały czas czeka na wypowiedz ktora wlasnie tutaj walnąłes ?


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Awatar użytkownika
Mac_Abra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 16:12
Lokalizacja: Otwock - WOT
Kontakt:

Post autor: Mac_Abra » czw gru 04, 2008 01:16

bugalon pisze:Człowieku, czy widzisz kiedy był napisany ten temat ? Prawie 3 lata temu .... Myslisz, że ktos w tym wątku cały czas czeka na wypowiedz ktora wlasnie tutaj walnąłes ?
Człowieku! Nie wiem i szczerze ci powiem - niewiele akurat mnie zmartwi, jeśli autor się nie odezwie. Mnie chodzi o rozwinięcie dyskusji. Już nawet widzę następną wypowiedź... tylko trochę nie na temat...

A może mi wyjaśnisz, co widzisz złego w "odgrzewaniu" starszych (choć jeszcze nie kopalnych :jezor: ) wątków? Skoro akurat są na temat? Jak mi nikt nie odpisze, to spokojnie, mogę założyć nowy temat, ale przynajmniej się nikt nie będzie mógł czepić, że SPAMUJĘ ZAMIAST UŻYWAĆ WYSZUKIWARKI. Chyba, że są jakieś racjonalne argumenty, o których nie wiem? Serio pytam.

Bo przecież skoro wątek i tak dzięki temu podskoczył na liście (ciekawe, jak na niego trafiłeś? ;) ), to może się znajdą chętni do dyskusji? Jeśli nie, to zawsze mogę walnąć świerzutki i cieplutki, skoro tak cię to boli... myślisz, że powinienem?


Obrazek
Operejszyn Golf II 1.3 NZ -> 3F "GT" in progresss

Awatar użytkownika
AD6
Forum Master
Forum Master
Posty: 1047
Rejestracja: pn paź 16, 2006 20:00
Lokalizacja: Śląsk SC
Kontakt:

Post autor: AD6 » czw gru 04, 2008 08:37

Robisz tylko śmietnik odgrzebując taki stary temat i nie wniosłeś tutaj nic nowego po niżej jest już jeden świeży temat jak podkręcić 1,3 jak już tak bardzo chciałeś się wypowiedzieć i pytać to tam (kiedy to się skończy :grrr:)

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=198795&start=0
Ostatnio zmieniony czw gru 04, 2008 08:41 przez AD6, łącznie zmieniany 3 razy.


VAG-CZEWA.PL Admin



MK4 VR6 4x4 AQP
:dol:
Obrazek

mk4 VR6 4motion AQP, Toledo II VR5 AGZ, bo świat kręci sie za szybko żeby jeździć wolno

bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Post autor: bugalon » czw gru 04, 2008 09:37

Mac_Abra pisze: A może mi wyjaśnisz, co widzisz złego w "odgrzewaniu" starszych (choć jeszcze nie kopalnych :jezor: ) wątków? Skoro akurat są na temat?
Są na temat czego? Efekt mamy teraz taki, że zamiast nowych ciekawych problemów mamy na pierwszej stronie forum 2 wątki kopalne (o tuningowaniu 1,6 i 1,3) i jeden nowy wątek o tym samym temacie (też tuningowanie 1,3) Może Tobie to nie przeszkadza, ale mi np bardzo. Nie lubię roztrząsać po 100 razy tych samych tematów, na które zostały udzielone już odpowiedzi wielokrotnie i na bank nie jestem odosobnionym przypadkiem.


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Awatar użytkownika
Mac_Abra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 16:12
Lokalizacja: Otwock - WOT
Kontakt:

Post autor: Mac_Abra » czw gru 04, 2008 14:26

OK, przepraszam bugalon i AD6 i innych zainteresowanych.

Nie miałem intencji powiększać bałaganu, a wręcz przeciwnie - miałem zamiar go uniknąć... a wyszło jak zwykle ;)

Faktycznie, nie zauważylem nowego tematu, a mogłem jeszcze sprawdzić. Dzięki za link i sorry za zamieszanie chłopaki. :oops:


Obrazek
Operejszyn Golf II 1.3 NZ -> 3F "GT" in progresss

ODPOWIEDZ

Wróć do „Speed”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości