swap. mk2 1.3nz na mk3 1.8 abs

Tuning, swapy, modyfikacje mechaniczne, poprawa osiągów auta i wszystko na te tematy...

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

marko125-90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: czw lip 09, 2009 12:58
Lokalizacja: Jarosław

swap. mk2 1.3nz na mk3 1.8 abs

Post autor: marko125-90 » wt sty 01, 2013 15:07

A więc wszystko już po. Można podsumować.
1. Dawca: najlepiej golf w wersji GL, wtedy nie ma problemu że magiel nie pasuje, itp. Ja miałem dawcę z 94roku, akurat jeszcze światła były na oddzielnej wiązce także nie było zabawy z nadmiarem wtyczek od oświetlenia.
2. Elektryka: pasuje wszystko, kwestia podciągnięcia dodatkowej masy do tego słupka z dodatkowymi wyjściami pod masę(z lewej strony przy skrzynce bezpieczników). Przy skrzynce zostanie pare wolnych wtyczek: nie należy się tym przejmować, zazwyczaj jest to diagnostyka, klimatyzacja, itp. Jeśli ktoś planuje podłączyć MFA to polecam odrazu dołączyć dodatkowe trzy przewody(dwa przewody na czujnik temperatury zewnętrznej i jeden na temperatury oleju). Dokładnych wyprowadzeń nie pamiętam ale łatwo znaleźć na forum. Komputer montujemy na stare miejsce, znowu tutaj przyda się gumówka co by troszkę mocowanie komputera podpasować pod nowe ECU. Aby obrotomierz wystartował to jak już wielokrotnie było poruszane: trzeba się podpiąć pod cewkę(wyjście nr 1 bodajże). Jaką drogę podpięcia wybierzemy to już zależy od wykonawcy. Ja proponuję przeciąć przewód od wtyczki ECU, pin nr 9 i podciągnąć go do cewki.
3. Zawieszenie: sanki pasują na mocowania, jednak w mk3 do podłużnic są przykręcane na 2śruby każda strona, w przypadku mk2 na jednej. Można uciąć gumówką przy mocowaniu stabilizatora albo zostawić, jak kto woli. Wahacze oczywiście musimy zostawić z mk2. Ludzie zostawiają też wahacze z mk3, argumentując to poszerzeniem rozstawu osi. Wszystko fajnie tylko jak potem ustawić kąty kół?
4. Układ kierowniczy: maglownica ze wspomaganiem pasuje. Należy tylko pamiętać że krzyżak jest też do wymiany. Drążki pasują z mk2 z wersji ze wspomaganiem(zwykłe nie podejdą), tutaj polecam nie kombinować i po prostu kupić nowe bo drogie to nie jest. Końcówki jeśli ktoś niedawno wymieniał to może spokojnie przełożyć, pasują. Zbiorniczek płynu wspomagania: do zbiorniczka z mk3 trzeba dorobić jakąś łapę. Ja wykorzystałem łapę zbiorniczka z mk2(trzeba ją troszkę przerobić i bez spawarki trudno) i przymocowałem w fabrycznym miejscu. Zbiornik z mk2 nie pasuje z uwagi na różną średnicę przewodów wspomagania. Co do samych przewodów: od maglownicy do zbiorniczka wszystko idzie ładnie ułożyć, jaja się zaczynają na odcinku pompa - zbiorniczek. Ja po prostu podgrzewałem opalarką metalowe przewody i je dopasowywałem.
5. Silnik i skrzynia: tutaj proponuję wszystko zrobić na stole, założyć sprzęgło, skręcić silnik ze skrzynią, zmienić rozrząd, paski, itp. i gotowy zestaw ułożyć na sankach. Przednia łapa silnika nie pasuje z mk2! Można wykorzystać tą z mk3, jedynie wywiercić jedną dziurkę 3mm na bolec w poduszce silnika z 1.3(założycie to będziecie wiedzieć o co chodzi). Wybierak biegów. Pasuje z mk2 1.8. Jednak jeśli mamy wybierak z mk3 to wyciągamy cały drążek z kasety. Troszkę gimnastyki jest ale idzie to zdjąć. Podobnie robi ze starym wybierakiem z mk2 1.3, tutaj jednak jest zazwyczaj gorzej przez brak jednej śrubki i nie możemy zdjąć samej kuli z kasety. Trzeba się gimnastykować ale więcej niż 5minut nie powinno to zająć. Teraz przekładamy drążek z mk3 do kasety z mk2. Niech nikomu nie przychodzi do głowy przekładać także samego lewarka z gałką itd. z mk3 - nie będzie to działać poprawnie, szczególnie brak zabezpieczenia wrzucenia biegu wstecznego. Cały mechanizm wybierania biegów przy skrzyni oczywiście zostawiamy z mk3. Przewody paliwowe, nic nie tniemy! Wszystko normalnie odłączamy od głównych przewodów paliwowych idących pod podwoziem. Wtedy nie będzie problemu ze zbyt krótkimi przewodami, tylko dać nowe opaski i pasuje. Pompy paliwa zostają stare, regulator ciśnienia sobie poradzi. Filtr węgla aktywnego, tutaj wystarczy zmienić sam zawór, reszta zostaje. Przewód od serwo też do zmiany, stary jest za długi a cholerstwo źle się układa. Co do linek: linka gazu może zostać stara, linka sprzęgła do zmiany tak samo jak linka prędkościomierza oraz ślimak w skrzyni. Obudowa filtra powietrza: z mk3 nie pasuje! Trzeba szukać z mk2, passata b3, toledo, itp. Półośki: z 1.3 nie pasują! Znaczy wejdą ale długiej kariery im nie wróżę. Trzeba szukać z mk2 1.8 RP. Długość to 54 i 77cm o ile dobrze pamiętam. Ta krótsza na pewno ma mieć 54cm.
6. Chłodzenie silnika: do zmiany oczywiście chłodnica: pasuje przykładowo z mk2 i toledo, węże powinny przypasować z mk3, ew. trzeba je lekko podciąć ale to już mniejszy problem. Do zaślepienia jest jeden króciec wychodzący z przodu bloku silnika. W mk3 idzie tam powrót do zbiorniczka wyrównawczego, w mk2 ten króciec jest w chłodnicy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Speed”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości