Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Wszelakie problemy związane z nadwoziem i wnętrzem pojazdu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Skrzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1520
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:23
Lokalizacja: Wilno
Auto: Bora kombi Highline
Silnik: ARL

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Skrzak » pt gru 26, 2014 19:55

Zastanawiam się czy zbyt mocno rozcieńczony koncentrat płynu może coś uszkodzić w układzie. Tzn czy może np rozsadzić spryski reflektorów, na które ostatnio trochę się wykosztowałem. Litrowy koncentrat sonax, przy -10 rozcieńcza się 1/2 z destylowaną. Ja rozcieńczyłem 1/4.5 czyli litr koncentratu i 4.5 litra wody ale temperatura spodziewana to -7. Chodzi o to że to tanio wychodzi, bo np dobry płyn kosztuje 25pln za 4 litry mam taki kupiony na duże mrozy ale to trochę szkoda kasy w zimie przy mrozach -5. Myślicie, że może mi rozsadzić pompki czy po prostu ostatecznie będzie ji zamarzać na szybie?



Awatar użytkownika
Haki
_
_
Posty: 6070
Rejestracja: czw paź 16, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Haki » pt gru 26, 2014 21:14

Dolej denaturatu to nie zamarznie -- a tak poważnie kolego to kup sobie w markecie kilka baniek płynu i po kłopocie ---
Ja w Selgrosie do firmy kupiłem beczkę 200l zimowego do -30stopni za 240zł brutto .,.... mamy ją 3 rok


Miarą inteligencji człowieka-jest umiejętność szukania w Google

MK IV Variant AGR NAPĘDZANY przez ON

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Qto » pt gru 26, 2014 21:51

nic się nie stanie...płyn zamarznie i tyle z psikania.
Nie wiem ile tego płynu zużywasz, że planujesz w ten sposób oszczędzać... Jednego roku przyszły mrozy, zalałem płynu zimowego kiedy było jeszcze około pół zbiorniczka płynu letniego. Zmieszałem obydwa płyny...wszystko ładnie, pięknie... -12 i płyn zamarznięty. Innego razu, w kumpla aucie, w trasie 1700km płyn zamarzł...i pół Europy jechanie bez płynu w niezbyt przyjemną pogodę :panna:
Chcesz oszczędzać to śmiało...policz tylko ile zaoszczędzisz i czy warto.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: wesol » pt gru 26, 2014 22:32

W auchanie ostanrio byla jakas fajan promocja na plyny. Za dwi banieczki po 5 litrow czyli lacznie 10 litrow wychodzilo 8 zl. Calkiem fajny zapach. tyle ze do -10 stopni. Te takie do -25 czy-30 troszke drozsze ale nie za duzo tyle ze po jednej banieczce. Zakupilem chyba 3 takie pary czyli 30 litrow ale mam tez chyba dwie po -30 i jedna litrowa -60 stopni. Jak cos to bede albo wzmacnial albo nawet w razie co bezposrednio lal na szybe ten -60.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14139
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Michał_1977 » sob gru 27, 2014 08:28

Tylko z tymi marketowymi różnie bywa,czasem tak,że wychodzisz z marketu i kierujesz się do auta,podnosisz maskę i chcesz nalać,ale :jaja: nie możesz bo zdążył w 2 minuty zamarznąć w bańce :rotfl:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
Elvis_btm
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 111
Rejestracja: pn maja 12, 2014 08:31
Lokalizacja: Bytom

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Elvis_btm » sob gru 27, 2014 12:17

Luuuudzie. Nie opowiadajcie głupot w stylu " wychodzisz z marketu i kierujesz się do auta,podnosisz maskę i chcesz nalać,ale :jaja: nie możesz bo zdążył w 2 minuty zamarznąć w bańce".
Płyn to płyn.
Kupujesz, lejesz i jeździsz. Kończy się? Kupujesz nowy.
Ja kupuje te z najtańszej półki i jest prima.
Nic nie zamarza i wszystko jest cacy.
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: grg474 » sob gru 27, 2014 12:49

Elvis_btm pisze:Ja kupuje te z najtańszej półki i jest prima.
Nic nie zamarza i wszystko jest cacy.
dziwne bo przy -15, płyn do -20 z marketu po przeciagnięciu wycieraczką robił mi zasłonę, że musiało webasto zagrzać płyn i zagrzać szybę żeby zasłona zniknęła - widać u was w marketach są lepsze
Wyjaśnijmy sobie płyn do -22 = w bańce i przewodach nie zamarznie do -22, ale w formie mgiełki zamarznie już przy -15 :bigok:


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
Elvis_btm
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 111
Rejestracja: pn maja 12, 2014 08:31
Lokalizacja: Bytom

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Elvis_btm » sob gru 27, 2014 13:02

grg474,
Owszem. Ma prawo zamarznąć na szybie ale przecież każdy jeździ z włączonym ogrzewaniem skierowanym na przednią szybę samochodu co sprawia, że szyba jest ciepła.



Skrzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1520
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:23
Lokalizacja: Wilno
Auto: Bora kombi Highline
Silnik: ARL

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Skrzak » sob gru 27, 2014 13:26

Najtańszy płyn owszem nie zamarza ale śmierdzi jak zakłady chemiczne z domieszką denaturatu.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Qto » sob gru 27, 2014 13:29

Skrzak, no dobra...ile na tym zaoszczędzisz ? Warto?



Skrzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1520
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:23
Lokalizacja: Wilno
Auto: Bora kombi Highline
Silnik: ARL

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Skrzak » sob gru 27, 2014 13:38

No właśnie nie wiem czy nie zamarźnie ale taki płyn który mam kupiony dwa baniaki po 4l do -22 to sonax 20 pln sztuka a koncentrat kosztuje 1l ok. 10pln + baniak destylowanej za 2,50-3.50 pln. Na trasie w pierwsze święto zszedł mi cały pojemnik 5,5l. Czasem pryskałem samą szybę jak se przypomniałem, że mam spryski lamp, żeby za dużo nie zużyć. Tylko wiesz to jest takie rozwiązanie do maks minus dziesięć. Jak przymrozi konkretnie to wtedy zaleję ten do -22. Tak generalnie schodzi mi dużo płynu, mam takie zboczenie, że muszę mieć czystą szybę jak jadę.

Acha i przy temp 0 do jakiś -3 zalewam pół litra koncentratu + 5l destylowanej to mnie wychodzi całe 5,5l po jakieś 7,50pln, przy czym jest to wtedy dobrej jakości ogólnej bo sonax. Więc licz na dwie trasy taki drogi płyn (widziałem ten sam po 25), to wychodzi 50pln a z koncentratem wychodzi 15 pln, to jest różnica, przy czym mówimy cały czas o płynie dobrej jakości a nie o denaturacie, że w aucie trzeba oddychać przez buzię.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: grg474 » sob gru 27, 2014 15:23

można i denaturatem - tylko by trzeba zrobić tak jak w golfie 6 - pryskasz na szybę to na 2 minuty załącza się obieg wewnętrzny - trzeba by podumać nad układem przekaźnika co da 2 impulsy jeden jak załączasz spryskiwacz i drugi po 2 minutach i wtedy można lać wszystko co chwilowo capi


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Skrzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1520
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:23
Lokalizacja: Wilno
Auto: Bora kombi Highline
Silnik: ARL

Re: Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwe

Post autor: Skrzak » sob gru 27, 2014 19:53

No genialne, o układzie zamkniętym nie pomyślałem, przecieź moźna nawet ręcznie przełączyć przed pryśnięciem. Może jest takowy przekaźnik w mk6.



Awatar użytkownika
Haki
_
_
Posty: 6070
Rejestracja: czw paź 16, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Oszczędzanie na płynie do spryskiwaczy w zimie, konsekwencje

Post autor: Haki » ndz gru 28, 2014 09:55

Można też pomyśleć nad patentem z Mercedesa - u nich w autach są grzane baniaki + grzane spryski ... :bajer:


Miarą inteligencji człowieka-jest umiejętność szukania w Google

MK IV Variant AGR NAPĘDZANY przez ON

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze i Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości