Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Wszelakie problemy związane z nadwoziem i wnętrzem pojazdu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

boobik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: pt paź 22, 2010 13:19

Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: boobik » śr gru 15, 2010 09:53

Klapki są sprawne, patrzyłem na linki i przesuwa się dobrze, na webasto jest wsio sprawne. Po zatrzymaniu się sprawdzałem waz ale przy termostacie bo przy chłodnicy nie jestem w stanie dojść, za ciasno i był letni. Potem dałem mu ostygnąć jakieś 3 godziny, odpaliłem i grzałem go do temperatury roboczej, podczas tego powolnego nagrzewania rura przy termostacie była ciepła i o dziwo autko zaczęło grzać, było widać na Vagu że zwiększenie obrotów zabierało te 3-5 stopni autku. Potem w pewnym momencie gdy na blacie było 90 a na vagu około 76 dolna rura przy termostacie zrobiła się zimna, temp. doszła do 80 i znowu dolny zaczął robić się delikatnie ciepły.

Klapki odpadają ponieważ na webasto kierują prawidłowo ciepłe zimne
Nagrzewnica także ponieważ na webasto nagrzewa autko bez problemu na tych samych ustawieniach na których nie chce grzać na postoju.
Stan płynu jest
Wężyk przelewowy w zbiorniczku widać że przelewa, wiec płyn krąży
Wskaźnik w licznku dochodzi do 90 i tu w zależności czy jadę z ogrzewaniem czy bez i w jakiej temp. dociera do 90 w rożnym czasie, przeważnie około 10-15 km. Autko na PD i bez dogrzewacza.


Wiec zostaje termnostat ale wszędzie gdzie czytam gdy pada termostat to albo na blacie spada temperatura podczas jazdy, albo ogólnie słabo grzeje na postoju także, a u mnie odwrotnie. Jedyne na co nie mogę znaleźć odpowiedzi to jaka jest prawidłowa temperatura pracy silnika , ile będzie na vagu w temp -1 do -5 i czy ta temperatura powinna się wahać w jakimś przedziale ?.



romanek84
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 164
Rejestracja: ndz kwie 06, 2008 10:39
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: romanek84 » pt gru 17, 2010 13:47

Nie wiem czy koledze coś pomoge czy nie.
Miałem taki sam objaw ale w fiacie uno nagrzewał się normalnie do 90 stopni nie wskazywało na termostat ale go wymieniłem i nic nie pomogło po tygodniu wyszło że padła uszczelka pod głowicą zaczął brać płyn i to były przyczyny tego. Na początku płynu nie ubywało tylko właśnie nie grzał na postoju. P wymianie wszystko wróciło do normy.



boobik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: pt paź 22, 2010 13:19

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: boobik » pt gru 17, 2010 13:56

Panowie wielka prośba potrzebuje fotki lub opis wyprowadzeń węzy z silnika do nagrzewnicy. Najlepiej z silnika ATD.



Awatar użytkownika
martinezz123
DZIADZIA
DZIADZIA
Posty: 938
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 20:59
Lokalizacja: kamienna góra
Kontakt:

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: martinezz123 » ndz gru 19, 2010 01:24

boobik pisze:Panowie wielka prośba potrzebuje fotki lub opis wyprowadzeń węzy z silnika do nagrzewnicy. Najlepiej z silnika ATD.


poczytaj ten temat http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... it=webasto a jakbyś miał pytania do autora tematu to gg377887


vw golf IV 1.9 tdi MARTINEZZ
www.vwjgora.pl
diagnoza VAG COM / TACHO

kris_19071979
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 17, 2010 23:58

Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: kris_19071979 » wt gru 21, 2010 17:34

a czujnik w obudowie termostatu dziala?



boobik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: pt paź 22, 2010 13:19

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: boobik » wt gru 21, 2010 19:24

Tak czujnik działa, sprawdziłem go vagiem, pozatym nie wykazuje typowych zachowań które mogłyby wskazywać na jego uszkodzenie.
Trafiłem na pewien trop, wygląda na to że sprawa się chyba rozwiązała ale póki co testuje więc nie będę opisywać co zrobiłem. Po zakończeniu testów napiszę co i jak.



boobik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: pt paź 22, 2010 13:19

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: boobik » czw gru 23, 2010 09:03

Dobra Panowie, choć nie bardzo mogłem liczyć na waszą pomoc to jednak zdecydowałem się zakończyć temat i napisać co było przyczyną mojego niedomagania. Szkoda że tak mało osób jest chętnych do pomocy innym a sami oczekują by w ciągu 5 min. dać im receptę na ich dolegliwość.

A więc tak, objawy już znacie, można o nich poczytać w tym temacie. Postanowiłem nie wymieniać cześć po część aż trafię na właściwą a kierować się wyczuciem i zrozumieniem zagadnienia ogrzewania. Wielu proponowało wymianę pompy, problem z uszczelką pod głowicą, wymianę nagrzewnicy itp. To wszystko można sprawdzić nie narażając się na koszty !. Tak też zrobiłem, sprawdziłem szereg z tych elementów testami i wyciągając wnioski stwierdzałem że to nie tu leży problem. Ktoś napisał że pompa wody , ok ale wtedy nie miałbym obiegu płynu lub byłby zbyt słaby co skutkowałoby przegrzewaniem się silnika lub brakiem przepływu cieczy w wężyku odpowietrzającym zbiorniczka, nagrzewnicę też łatwo sprawdzić, choćby przepłukując ją lub podłączając do niej waż z gorącą wodą i puszczaniu nadmuchu :). Okazuje się że układ obiegu płynu w MK4 jest układem ciśnieniowym więc sama pompa jest potrzebna do wytworzenia obiegu ! a resztę robi płyn oraz temperatura czyli ciśnienie, zatem należy pamiętać że nawet coś tak niepozornego jak niewłaściwy płyn może spowodować brak lub osłabienie grzania, nie po to producent zaleca specyficzny płyn. Z takim przypadkiem także się zetknąłem, kolega narzekał że słabo grzeje, wymaił płyn i jak ręką odjął. U mnie poziom płynu zawierał się między min a max czyli pośrodku. Byłem niemalże 10000% przekonany że jest ok bo przecież auto nie miało typowych objawów niedomagania. Otóż okazało się że wystarczyło dolać płynu do max i wszytko wróciło do normy. Ogrzewanie teraz działa jak szalone i ciśnienie wróciło w układzie. Więc zanim weźmiecie się za wymienianie zastanówcie się i przeanalizujcie objawy. Niestety ale jest także wiele opinii ludzi którzy nie mają pojęcia o czym piszą, przykre ale prawdziwe, przez co narażają innych na koszty. A więc reasumując lejcie płyn na max a będzie git ;).

Pozdrawiam tych co mi próbowali pomóc oraz tych którzy się tylko biernie przyglądali ;).



kris_19071979
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 17, 2010 23:58

Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: kris_19071979 » ndz gru 26, 2010 00:09

a ja mam plyn na maxa parownik przelozylem blizej nagrzewnicy, wszystkie czuiniki dzialajo.uklad tez i jak jest temperatura to poleci cieplo ale nie dlugo i zaraz zimne leci; i kto jest taki mądry i wie? bo mi sil brak;[ golf 2 silnik 1,3 na gazniku



Awatar użytkownika
martinezz123
DZIADZIA
DZIADZIA
Posty: 938
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 20:59
Lokalizacja: kamienna góra
Kontakt:

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: martinezz123 » ndz gru 26, 2010 01:44

kris_19071979 pisze:a ja mam plyn na maxa parownik przelozylem blizej nagrzewnicy, wszystkie czuiniki dzialajo.uklad tez i jak jest temperatura to poleci cieplo ale nie dlugo i zaraz zimne leci; i kto jest taki mądry i wie? bo mi sil brak;[ golf 2 silnik 1,3 na gazniku
to znaczy się ten układ nie jest sprawny :hmm: , może nagrzewnica nie drożna ( zakamieniona ) , coś musi być nie tak cudów nie ma , napisz jak szybko osiąga temperaturę 90*C , i czy trzyma ?? jak temperatura na wężach do nagrzewnicy i na wyjściu z niej ??


vw golf IV 1.9 tdi MARTINEZZ
www.vwjgora.pl
diagnoza VAG COM / TACHO

Awatar użytkownika
olsen72
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 225
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 20:18
Lokalizacja: UK

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: olsen72 » ndz gru 26, 2010 10:33

kris_19071979 pisze:a ja mam plyn na maxa parownik przelozylem blizej nagrzewnicy, wszystkie czuiniki dzialajo.uklad tez i jak jest temperatura to poleci cieplo ale nie dlugo i zaraz zimne leci; i kto jest taki mądry i wie? bo mi sil brak;[ golf 2 silnik 1,3 na gazniku
Nie wiem czy pomoge ale sprobuje. Szkoda ze teraz dopiero czytam te posty o ogrzewaniu. Ja przechodzileme te same meki w swoim aucie (A6 2.4 benz 2002). Temperatura na wskaznikach 90, podczas jazdy lecialo cieple ale nie gorace powietrze, na postoju zimne jak z klimy (na zewnatrz -10C). Wymienilem plyn i nic. Radzilem sie paru mechaników i diagnoza byla oczywista (dla nich) - pompa wody. Mysląc logicznie to moze i racja bo wygladalo na brak obiegu w ukladzie, na dworze -10C, duzy silnik i male przebiegi wiec nie bylo mozliwosci przegrzac silnik, teoretycznie. Nie byl to moze duzy wydatek ale wymiana tego w tym aucie to masakra - 10 godzin pracy!!! bo pompa jest na pasku rozrzadu w tym modelu (A6).

Zdiwienie bylo nie male bo po poskladaniu auta do kupy, zalaniu plynem dalej kostą wiało z nawiewów. Rece opadly. Więc olałem sprawe debilnych mechaników i zaczełem sam szukac w necie i Etce. W życiu bym sie nie spodziewał tego co było przyczyną - ZAMIENIONE WĘŻE DO NAGRZEWNICY. U mnie byly na wprost a powinny byc skrzyżowane. U mnie to bylo na tyle pozatym ze trzeba bylo odpowietrzyc jeszcze nagrzewnice. W niektórych modelach (tak jak u mnie) zsuwa sie delikatnie jeden z węży (ale nie ściąga do końca) i po paru chwilach na nagrzanym silniku, temperatura ogrzewania na max i wentylator na 2. Po 2 minutach na 2000 obr. polecialy bąbelki i nagrzewnica sie sama odpowietrzyla. Jeszcze jedno - w moim aucie na jednym wężu od nagrzewnicy, pod opaska zaciskowa jest malenka dziurka (odpowietrznik) i wąż trzeba zsunac na tyle aby ta dziurka znalazla sie poza rurka (krućcem) od nagrzewnicy.

Pozdrawiam
Alex


"Twoj samochód jest wystarczająco szybki wtedy, gdy stojąc rankiem przed nim boisz się go otworzyć" - Walter Röhl

boobik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: pt paź 22, 2010 13:19

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: boobik » czw gru 30, 2010 19:34

Kolego Olsen nie wiem jak jest w Audi ale w Golfie nagrzewnica jest umieszczona pionowo, czyli wlot i wylot jest na tym samym poziomie. Więc wydaje mi się że podłączenia nie mają tu nic do rzeczy bo silnik musi wytworzyć tyle samo ciśnienia by pchnąć płyn przez nagrzewnicę, inaczej by było gdyby wlot i wylot był poprzecznie wtedy i owszem będzie to miało wpływ. Mogę się mylić ale takie jest moje zdanie.



aktorr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 15:37

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: aktorr » ndz sty 02, 2011 16:42

Witam. Szukałem odpowiedzi na mój problem ale niestety nie znalazłem. Mam Golfa II silnik 1.6 PN benzyna, gaźnik pierburg. Silnik się rozgrzewa zaczyna lecieć ciepłe powietrze z nadmuchu a po kilku km już leci zimne. Wymieniłem termostat i płyn chłodniczy. Zauważyłem, że ubywa mi płynu a mechanik stwierdził (leciała para przy chłodnicy w zimnej temp, że jest mała dziurka w chłodnicy). Dodałem uszczelniacz tak jak mi zalecił i od tej pory dzieje się z grzaniem to co wyżej opisałem. Myślę, że silnik nie dogrzewał i uszczelniacz mógł się dobrze nie rozgrzać i coś zatkać. Przed dodaniem uszczelniacza grzanie było eleganckie. Mam tez biały nalot na korku od oleju i było podejrzenie uszkodzenia uszczelki pod głowicą ale mechanik od razu to odrzucił bo silnik za ładnie chodzi a na garach było 11/12. Proszę o poradę co mogę i jak posprawdzać zanim trzeba będzie wyciągać nagrzewnicę.
Pozdrawiam :)



Awatar użytkownika
olsen72
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 225
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 20:18
Lokalizacja: UK

Re: Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: olsen72 » ndz sty 02, 2011 16:55

aktorr pisze:Proszę o poradę co mogę i jak posprawdzać zanim trzeba będzie wyciągać nagrzewnicę.
Sprawdz cy przewody do nagrzewnicy sa ok. Drożność nagrzewnicy możesz sprawdzic w dość prosty sposób. Ogrzewanie na max i zdejmij przedwód wylotowy i zobaczysz czy bedzie lecial płyn. Jak leci to ok jak nie to kicha. Ale poza zapchana nagrzewnica może byc jesze inna przyczyna - pompa wody.
Po\zdro :okej:


"Twoj samochód jest wystarczająco szybki wtedy, gdy stojąc rankiem przed nim boisz się go otworzyć" - Walter Röhl

aktorr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 15:37

Ogrzewanie - Dziwnie się zachowuje ??

Post autor: aktorr » ndz sty 02, 2011 16:58

Pompa wody jest w miarę nowa wymieniana 2-3 miesiące temu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze i Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości