cofnięte przednie koło

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
gabriel_bar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: śr lis 04, 2009 12:05
Lokalizacja: koło BP (LBI)
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: gabriel_bar » pt wrz 21, 2012 10:39

Witam!!

W 2011 w maju miałem kolizję, przednim lewym kołem zaczepiłem o tylne lewe koło auta jadącego z naprzeciwka (ja jechałem około 75km/h, koleś pewnie z 90km/h). U mnie z uszkodzeń: pęknięta felga aluminiowa, kąt pochylania koła się przestawił, cofnięte koło o 1cm, no i błotnik i lusterko.
Po kolizji musiałem wyminić tylną tuleję wahacza, sworzeń, drążek kierowniczy, końcówkę drążka, nie wszystko na raz, tylko stopniowo coś się zużywało to wymieniałem.
Teraz odezwało mi się łożysko, zapewne z lewej strony, kupiłem FAGa 2 sztuki i planuję wymienić też tarcze i klocki na ATE.
Skoro będę miał wszystko rozebrane chcę zrobić pożądek z tym kołem, oglądałem, wszystko nie widać żeby coś było zgięte, mechnik od zbieżności nie zauważył również żeby coś było zgięte. Podejrzewam zwrotnicę, macie pomysły (sprawdzone lub nie jak wykluczyć poszczególne elementy, jeśli to jeden z nich, czyli amortyzator, zwrotnica, wachacz lub cofnięte sanki, a nie wszystko po trochę).
Może czyjeś doświadczenia mi pomogą lub naprowadzą.

Pozdrawiam!
Gabriel



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

cofnięte przednie koło

Post autor: marcin7x5 » pt wrz 21, 2012 11:48

Przede wszystkim to sprawdziłbym wahacz oraz kolumne mcpersona. Jeżeli, którys z tych elementow będzie skrzywiony koło automatycznie sie przemieszcza. Pewnie byłoby to wdoczne gdybys zrobił porządny pomiar geometri. No chyba, że skrzywiły się cale sanki.



Awatar użytkownika
gabriel_bar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: śr lis 04, 2009 12:05
Lokalizacja: koło BP (LBI)
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: gabriel_bar » pt wrz 21, 2012 12:04

Tylko tu gdzie mieszkam (Biała Podlaska) nie ma gdzie zrobić porządnego pomiaru geometrii, w zakładzie gdzie wszyscy polecają kolesie nie wiedzieli, wachacz miałem w ręku jak zmieniałem tylną tuleję wahacza, nie zauważyłem śladów zgięcia, amortyzator nie widać żeby był krzywy przy mocowaniu do zwrotnicy, dlatego obstawiam zwrotnicę. W grę wchodzą przesunięte sanki, bo podłoga nie widać żeby była zgięta. Jutro chcę pomierzyć, porównać lewą do prawej, chociaż to też wiele mi nie powie bo że jest cofnięte to widać, a wszystko jest poskręcane i nie da rady wykluczyć danego elementu;/

Chociaż mogę wykluczyć sanki jak dobrze pomierzę, bo jeśli sanki i np. wahacz będzie bliżej tyłu niż z prawej strony to sanki zgięte.
Jaki wybrać punkt odniesienie do pomiarów? Jak będę mierzył odległości mocowań elementów zawieszenia prawej i lewej strony? Tylna belka?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

cofnięte przednie koło

Post autor: marcin7x5 » pt wrz 21, 2012 12:22

Ja bym mierzył od pewnych punktów charakterystycznych podwozia np mocowanie tylnej belki itp. Popytaj może gdzies w okolicy robią pomiary płyty podlogowej.



Awatar użytkownika
gabriel_bar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: śr lis 04, 2009 12:05
Lokalizacja: koło BP (LBI)
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: gabriel_bar » pt wrz 21, 2012 12:37

Dzięki za podpowiedzi marcin7x5, jutro pomierzę, może coś wyjdzie z pomiarów. Bo ogólnie opon nie ścina, zbieżność i kąty da się ustawić, tylko fajera jest krzywo, przez to że koło jest cofnięte.



XV2
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2363
Rejestracja: śr mar 28, 2007 12:10
Lokalizacja: B-wo
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: XV2 » sob wrz 22, 2012 00:18

Weź miarkę i sprawdź od środka koła do drugiego środka kola z jednej i drugiej strony zobaczysz czy jest na miejscu czy przestawione.


MK2 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=451131

MK4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=546133

Montaż ESP http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=14&t=590914

caro86wlkp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 493
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 20:33
Lokalizacja: Słupca
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: caro86wlkp » sob wrz 22, 2012 10:24

zmierz od śrub sanek do śrub tylnej belki ale po przekątnej. jak buda nie ruszona to wymień sanki z wahaczami. wahacze na oko nie muszą być ugięte, tam wystarczy 2-3mm różnicy na sankach żeby koło poszło ten cm do tyłu



Awatar użytkownika
gabriel_bar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: śr lis 04, 2009 12:05
Lokalizacja: koło BP (LBI)
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: gabriel_bar » sob wrz 22, 2012 22:18

pomierzyłem dzisiaj, wyznaczłem punkt na srodku auta między tylnymi kołami i mierzyłem od środka, porównywałem lewą stronę do prawej, sanki ok, wahacz zgięty, polecacie jakąś konkretną firmę? Febi, trw?



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: waski1 » sob wrz 22, 2012 22:44

gabriel_bar pisze: trw?
:okej:



XV2
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2363
Rejestracja: śr mar 28, 2007 12:10
Lokalizacja: B-wo
Kontakt:

cofnięte przednie koło

Post autor: XV2 » sob wrz 22, 2012 23:34

Auto złom - Alledrogo


MK2 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=451131

MK4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=546133

Montaż ESP http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=14&t=590914

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

cofnięte przednie koło

Post autor: marcin7x5 » pn wrz 24, 2012 13:44

Szukaj ori używki.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

cofnięte przednie koło

Post autor: Paweł Marek » śr wrz 26, 2012 19:39

używka z nowymi tulejami - moim zdaniem najlepsze wyjście


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
ciachotdi
diesel m@ster
diesel m@ster
Posty: 1121
Rejestracja: pt gru 05, 2008 15:05
Lokalizacja: Aalsmeer
Auto: Seat mii

cofnięte przednie koło

Post autor: ciachotdi » czw wrz 27, 2012 18:27

Paweł Marek pisze:używka z nowymi tulejami - moim zdaniem najlepsze wyjście
a ja polecam kupić najtanszy zamiennik za 90 zeta za stronę z nowymi gumami niż kupować od kogoś za 30 pln używany oryginał. Kiedyś kupiłem taki i musiałem wymienić bo auto było ciagnięte na hol za wachacz :banghead: chytry dwa razy traci



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

cofnięte przednie koło

Post autor: Paweł Marek » czw wrz 27, 2012 19:42

kolego ciacho840, głównie chodzi o te gumy właśnie, samodzielnie można założyć najlepszej jakości tuleje które starczą do końca życia auta, w kompletnym wahaczu będzie nie wiadomo co, tzn raczej wiadomo że szajs


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości