Ułożenie gum łącznika stabilizatora

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

denisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: pn sty 25, 2010 00:47
Lokalizacja: Wrocław

Ułożenie gum łącznika stabilizatora

Post autor: denisz » czw wrz 16, 2010 22:28

Kupiłem łączniki stabilizatora firmy FEBI - zdjęcie poniżej

Obrazek

Mam pytanie odnośnie właściwego ułożenia gumek-poduszek tego łącznika.

Na zdjęciu widać, że stożkiem (mniejszym obwodem) są skierowane od wahacza (na zewnątrz, w stronę podkładek).
Dokładnie takie ułożenie opisuje jedna z książek serwisowych, cytat "Łączniki są przykręcone od dołu do wahaczy nakrętkami (patrz rys. 6.2). Nad i pod wahaczem znajdują się tuleje gumowe z podkładkami. Podczas wymontowania stabilizatora trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie tych części. Stożek tulei gumowej znajduje się na przykład od strony podkładki blaszanej, która z kolei jest stroną wyobloną skierowana do tulei."

Z kolei widzę, że takie ułożenie tych gum jest tylko w łącznikach FEBI. Na zdjęciach łączników innych firm te gumki są na odwrót - stożkiem do wahacza (do wewnątrz)
Ze schematu w ETKA też by tak wynikało - choć schemat nie jest bardzo czytelny.

Z swoim golfie już nie mam oryginalnych łączników, więc ich ułożeniem nie mogę się w 100% kierować.
Jutro muszę to założyć ale jasny gwint w końcu jak???



Awatar użytkownika
proinstalnet
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 26, 2009 12:29
Lokalizacja: Suwałki

Ułożenie gum łącznika stabilizatora

Post autor: proinstalnet » pt wrz 17, 2010 14:07

Zakladamy odwrotnie jak na tym zdjeciu



Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

Ułożenie gum łącznika stabilizatora

Post autor: Rafał 21 » pt wrz 17, 2010 14:25

denisz pisze:Jutro muszę to założyć ale jasny gwint w końcu jak???
Tak aby ci pasowały gumy do otworu w wahaczu .. Widzisz ten otwór na wahaczu?? :P http://moto.allegro.pl/wahacz-przod-pra ... 76054.html" onclick="window.open(this.href);return false; Jeżeli za szeroki to odwrotnie Ja nigdy sie nie spotkałem aby montowano szersza stroną do wahacza! Bo w innych markach nawet by tego nie spiął gdyby zamontowano odwrotnie! :lol: Stożkiem do wahacza!!


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

denisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: pn sty 25, 2010 00:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ułożenie gum łącznika stabilizatora

Post autor: denisz » pt wrz 17, 2010 17:56

Rafał 21 pisze:
denisz pisze:Jutro muszę to założyć ale jasny gwint w końcu jak???
Tak aby ci pasowały gumy do otworu w wahaczu .. Widzisz ten otwór na wahaczu?? :P http://moto.allegro.pl/wahacz-przod-pra ... 76054.html" onclick="window.open(this.href);return false; Jeżeli za szeroki to odwrotnie Ja nigdy sie nie spotkałem aby montowano szersza stroną do wahacza! Bo w innych markach nawet by tego nie spiął gdyby zamontowano odwrotnie! :lol: Stożkiem do wahacza!!
Pewny???

Założyłem odwrotnie, niż na zdjęciu - stożkiem do wahacza. Ale pewności, że tak powinno być pewności nie mam dalej.

Przykładając poduszkę do otworu w wahaczu, miała ona mniejszy luz jak była szerszym obwodem do wahacza, stożkiem NIE do wahacza - pasowała jak ulał.
Udało mi się również podejrzeć ten łącznik u znajomego. Były tam oryginalne poduszki (widziałem logo VW Audi i nr VAG) i właśnie tak jak na zdjęciu - stożkiem NIE do wahacza. Pytanie czy to jeszcze był fabryczny montaż, czy tylko nowe zamienione przez kogoś oryginalne części.

Założyłem jednak stożkiem do wahacza, bo wokół otworu wahacza, do którego przylegają te poduszki jest wypuklenie. A w poduszce jest wgłebienie od strony stożka. Tym się pokierowałem i złożyłem stożkiem do wahacza ale powtarzam, odwrotnie założona pasowała lepiej - mniejszy luz.
Poza tym książka serwisowa jednak podaje stożkiem NIE do wahacza.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości