Bora - czy awaria ABS może zblokować oś?

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
tektur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt sie 31, 2012 15:10
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Bora - czy awaria ABS może zblokować oś?

Post autor: tektur » wt wrz 04, 2012 09:40

Witajcie,

Jestem nowy, więc sorry, jeżeli powtarzam już raz wpisany temat.

Mam problem z ABS-em w mojej Borze. To, że nie działa, nie stresuje mnie - jeżdżę nie od dziś i ABS nie jest mi niezbędny do szczęścia. Gorzej, że ostatnio zaczęła mi się także świecić i piszczeć kontrolka hamulców. Po podpięciu pod komputer okazało się, że komputer uważa awarię ABSu za defekt całego systemu hamulcowego, a miganie i sygnały dźwiękowe kontrolki hamulców oznacza, że to ostatni moment na naprawę, bo... niedługo komputer może zablokować mi oś napędową.

Wierzyć mi się trochę w to nie chce. Czy tak może być?

BTW, jakieś podejrzenia co do natury awarii? Samochód hamuje wyśmienicie, serwo działa itd. W zeszłym roku w zimie zdarzyło mi się niestety zawiesić się prawą stroną w rowie, który powstał po zalaniu ulicy przez wodę. Niedawno też wymieniałem pasek klinowy i napinacz.

Będę wdzięczny za odpowiedź na pytanie i wskazówki.


Jak tam było, tak tam było, ale zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.
{węglarz Franciszek Szkvor ze Zderaza w Przygodach dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej Jaroslava Haška}

Awatar użytkownika
sidewind76
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: śr maja 02, 2012 12:45
Lokalizacja: Świat :)

Bora - czy awaria ABS może zblokować oś?

Post autor: sidewind76 » wt wrz 04, 2012 22:27

według mnie nie ma takiej możliwości aby zablokował poza tym może tylko kable pourywane są


Od nieba dzieli nas tylko 9 milimetrów... :)

XV2
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2363
Rejestracja: śr mar 28, 2007 12:10
Lokalizacja: B-wo
Kontakt:

Re: Bora - czy awaria ABS może zblokować oś?

Post autor: XV2 » ndz wrz 09, 2012 19:06

tektur pisze:miganie i sygnały dźwiękowe kontrolki hamulców oznacza, że to ostatni moment na naprawę, bo... niedługo komputer może zablokować mi oś napędową.
Kto ci takich bajek naopowiadał :los2: . Miganie kontrolki stwierdza uszkodzenie jak u ciebie ABS-u i jego wyłączenie wtedy hamulce działają jak zwykłe bez ABS-u.


MK2 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=451131

MK4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=546133

Montaż ESP http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=14&t=590914

robertt_1987
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn cze 15, 2009 23:34
Lokalizacja: Gdańsk

Bora - czy awaria ABS może zblokować oś?

Post autor: robertt_1987 » śr wrz 12, 2012 00:17

Nic się nie zablokuje, można z tym jeździć normalnie, a uszkodzona najprawdopodobniej jest pompa ABS-u, a dokładniej jej elektroniczny sterownik :) koszt używanej ok 100 zł zależy od tego jeszcze czy masz esp itp...

najlepiej zajzec i spisać obydwa numery z niej bo jest dużo rodzai różniących sie tylko literkami na końcu,
potrzebny będzie ci nr pompy wyryty na blaszce na pompie i nr od spodu który jest na sterowniku pompy (cześć plastikowa)



Awatar użytkownika
jamesoki
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: czw maja 26, 2011 07:36
Lokalizacja: Białystok

Bora - czy awaria ABS może zblokować oś?

Post autor: jamesoki » pn wrz 17, 2012 09:27

W abs to tyko zaworek upuszczający płyn gdy koła są zblokowane.
Hamowanie wygląda tak:
Noga naciska na pedał.
Pedał naciska na pompę (z pomocą serwa)
Pompa tłoczy do zacisków płyn hamulcowy i ten zaciska klocki lub szczęki na tarczy lub bębnie.
Po drodze pomiędzy pompą a zaciskiem znajduje się zawór (tak chyba mogę go nazwać) ABs którego silniczek zaczyna się kręcić gdy koła się zatrzymują (sterownik nie otrzymuje sygnału impulsowania z czujnika koła) i upuszcza/bocznikuje płyn z pompy.

nie widzę technicznie możliwości aby układ abs miał możliwość podania płynu pod ciśnieniem na hamulec.

A że podczas uszkodzenia któregoś elementu ABS (chociażby czujnika w kole) hamownia jest kiepa to druga sprawa.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości