Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

akm97
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw mar 17, 2005 16:17
Lokalizacja: Międzyrzecz

Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: akm97 » czw wrz 01, 2011 11:25

Witam. Wymieniałem ostatnio tulejki w przednich wahaczach w samochodzie Seat Arosa, jednak podobne rozwiązanie jest w Polo 6N, Golfie II i III i pewnie innych. Jak wiadomo przednia tulejka jest z zewnątrz gumowa, natomiast tylna metalowo-gumowa. Wybicie obu tulejek nie stanowi problemu. Wciśnięcie metalowo-gumowej również, ale największy problem miałem z tą gumową na zewnątrz tulejką.
Oto jak wygląda (ze strony FEBI).
Obrazek
Instrukcja serwisowa nakazuje jej wciśnięcie (z rysunku wynika, że nacisk ma być na wewnętrzny rdzeń metalowy) po uprzednim posmarowaniu środkiem antyadhezyjnym, np. pasta do montażu opon, ale również, roztwór szarego mydła. Nie mam prasy, ale poradziłem sobie robiąc ściskacz z długiej śruby z podkładkami. Efekt był taki sam, jak z prasą, gdyż nacisk również był wywierany na metalowy rdzeń. Niestety wciśnięcie to masakra. Przy przeciśnięciu przez wahacz niemal połowy tulejki nadal na zewnątrz pozostawał jej kołnierz. Próbowałem wielokrotnie pomagając sobie śrubokrętem, ściskając kołnierz opaską zaciskową i w końcu jakoś przeszła, ale wydaje mi się, że jedna z nich się uszkodziła, gdyż rdzeń metalowy lekko się wysunął.
I tutaj pytanie do Was. Jak sobie z nią poradziliście. Co trzeba zrobić, aby usprawnić ten proces.
P.S. Wiem, że są podobne wątki, ale w tym chodzi mi o porady dotyczące konkretnie tej czynności.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: miś fazi » czw wrz 01, 2011 11:59

czyszczę dokładnie środek wahacza , smaruje mydłem w płynie i wciskam za pomocą dużego imadła , jeszcze nigdy nie miałem problemu z tymi tulejami , oczywiście trzeba mieć 5 centymetrowy kawałek rury żeby ładnie i równo tuleja przeszła przez wahacz w końcowej fazie wciskania



akm97
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw mar 17, 2005 16:17
Lokalizacja: Międzyrzecz

Re: Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: akm97 » czw wrz 01, 2011 20:44

miś fazi pisze:czyszczę dokładnie środek wahacza , smaruje mydłem w płynie i wciskam za pomocą dużego imadła , jeszcze nigdy nie miałem problemu z tymi tulejami , oczywiście trzeba mieć 5 centymetrowy kawałek rury żeby ładnie i równo tuleja przeszła przez wahacz w końcowej fazie wciskania
Ale jak tak właśnie zrobiłem. wyrównałem powierzchnię w środku wahacza drobnym papierem ściernym, posmarowałem roztworem szarego mydła i efekt był taki, że po wciśnięciu ponad połowy tulei jej zewnętrzny kołnierz nadal był na zewnątrz wahacza. Myślałem, że tuleja jest już w środku rozerwana, ale po popuszczeniu śruby niby wracała do normalnego kształtu. ostatecznie wciśnięcie umożliwiła mi mieszanka wazeliny bezkwasowej i szarego mydła, jednak coś z tym wciskaniem było nie tak. Myślę, jeszcze, że następnym razem kupię tuleje innej firmy. Teraz kupiłem Lemfordera, a te może mają ciut grubszy kołnierz. Może teraz Febi?



Awatar użytkownika
danioo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1095
Rejestracja: wt maja 15, 2007 22:56
Lokalizacja: JaVWorzno
Kontakt:

Re: Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: danioo » pt wrz 02, 2011 21:04

U mnie za pomocą dużego imadła i długiej na 4-5 cm tulei poszło jak z płatka ( robiłem to pierwszy raz)


zapraszam do oceny mojego golfika:
[url]http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=159996[/url]


[b]Kupię ciemne kierunki w zderzak ori FER lub HELLA[/b]

akm97
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw mar 17, 2005 16:17
Lokalizacja: Międzyrzecz

Re: Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: akm97 » pt wrz 02, 2011 21:42

danioo pisze:U mnie za pomocą dużego imadła i długiej na 4-5 cm tulei poszło jak z płatka ( robiłem to pierwszy raz)
Tak też właśnie myślę, że nie ma w tym żadnej filozofii. A jakich firm tuleje zakładaliście? Bo ja Lemfordera i myślę, że to było właśnie problemem.



Awatar użytkownika
danioo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1095
Rejestracja: wt maja 15, 2007 22:56
Lokalizacja: JaVWorzno
Kontakt:

Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: danioo » sob wrz 03, 2011 08:43

U mnie już ponad dwa lata są FEBI


zapraszam do oceny mojego golfika:
[url]http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=159996[/url]


[b]Kupię ciemne kierunki w zderzak ori FER lub HELLA[/b]

akm97
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw mar 17, 2005 16:17
Lokalizacja: Międzyrzecz

Re: Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: akm97 » sob wrz 03, 2011 08:59

danioo pisze:U mnie już ponad dwa lata są FEBI
No właśnie. Podejrzewam, że te mają mniejszy wymiar kołnierza, a te Lemfordera, które pewnie szły na pierwszy montaż, były dostosowane do montażu "fabrycznego".
P.S. Czy tej 5 cm tulei używałeś z drugiej strony wahacza (tej z której miała wyjść tuleja metalowo-gumowa), a nacisk imadłem wywierałeś bezpośrednio na metalową, wewnętrzną część tulei metalowo-gumowej?



Awatar użytkownika
danioo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1095
Rejestracja: wt maja 15, 2007 22:56
Lokalizacja: JaVWorzno
Kontakt:

Jak wcisnąć gumową tulejkę przedniego wahacza

Post autor: danioo » sob wrz 03, 2011 10:57

U mnie montaż polegał na wyczyszczeniu gniazda tulei, posmarowaniu oraz "wprasowaniu" samej tulejki poprzez nacisk na tuleję metalową.
jak już weszła to obracałem tulejkę pomocniczą która podpierała wachacz podczas montażu i starałem się aby tuleja metalowo - gumowa wystawała z obu stron tak samo


zapraszam do oceny mojego golfika:
[url]http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=159996[/url]


[b]Kupię ciemne kierunki w zderzak ori FER lub HELLA[/b]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości