Geometria analiza

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Ciastek90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 02, 2011 17:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Geometria analiza

Post autor: Ciastek90 » sob maja 07, 2011 22:58

Siemka
Mógłby mi ktoś z analizować wyniki gemetrii Golfika??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

z góry dziękuje :)



Awatar użytkownika
sokol26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: czw sie 26, 2010 23:05
Lokalizacja: Głowno (łódzkie)
Kontakt:

Geometria analiza

Post autor: sokol26 » ndz maja 08, 2011 16:53

z pierwszego zdjęcia wynika że prawe koło z przodu jest wysuniete o 4 mm w przód,a tylne prawe o 2 mm do tyłu, czyli różnica miedzy rozstawami osi po prawej stronie wynosi 6 mm. Z drugiego że tylne koła są wciśniete do środka odpowiednio dla prawego i lewego - 10mm i 3mm. A na trzecim są podane kąty poczylenia, tu masz to zobrazowane(poczylenia są wporządku):
Obrazek

a Tutaj, to na górze to zbieżność(jest źle, opony będą sie szybciej zużywać):
Obrazek

To jest WSZ. Dla zepszego sterowania amortyzator powinien ciągnąć koło, a nie pchać bo wtedy sam skręca, czyli powinien być wysuniety do przodu - w strone zderzaka, u Ciebie miesci sie w normie. Można to przyrównać do kółek w fotelu, mocowania je ciągną, jak ustawisz je w kierunku poruszania się to obrócą sie do tyłu, to samo dzieje się z kołami tylko że sie nieobrócą tylko będa skrecać.
Obrazek

Podsumuwując - musisz ustawić zbieżność we wszystkich kołach ponieważ opony nie dotykają całą powierzchnią podłoża, a to przekłada sie na szybsze ich zużywanie. Powinieneś również przesunąć prawe koła w strone ich osi, a z tyłu je troche wyciągnąć na zewznątrz, aktualne ustawienie sprawia że samochód niejedzie prosto, to też w jakimś stopniu przekłada sie na szybsze zużycie opon, co prawda są to małe wartości ale powinieneś to zrobić. Wszystko zrobią Ci na stacji diagnostycznej.



Ciastek90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 02, 2011 17:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Geometria analiza

Post autor: Ciastek90 » ndz maja 08, 2011 17:28

więc z tego co napisałeś wnioskuje że samochód mógł być po ostrym dzwonie??
P.S. wielkie dzięki ;) bo dla mnie to wszystko czarna magia:)

P.S.2 Czy wogóle w MK4 jest możliwość ustawiania zbieżności/geometrii z tyłu??



Awatar użytkownika
sokol26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: czw sie 26, 2010 23:05
Lokalizacja: Głowno (łódzkie)
Kontakt:

Geometria analiza

Post autor: sokol26 » ndz maja 08, 2011 21:18

niejestem pewien czy sie da z tyłu. Czemu uważasz że po ostrym dzwonie? Te wartości są w milimetrach, a różnice kątów po przecinkach, to może wynikać z wielu rzeczy, np inny sprzęt pomiarowy którym mierzono poprzedniemu właściecielowi, lekko poluzowane śrubki, zużyte częsci zawieszenia. Zbieżnośc i geometrie ustawia sie raz na jakiś czas, niektórzy robią to co rok, niektórzy co pół a niektórzy wogóle zapominają, a potem sie dziwnią że opony sie zużywają i że samochod ściąga na boki. I zawsze po wymianie jakich kolwiek części zawieszenia powinno sie jechać na ustawienie geometrii i zbieżności, oczywiście nie trzeba ale powinno sie to zrobić z przyczyn które wcześniej wymieniłem. Obejrzyj to:
http://www.youtube.com/watch?v=FfLA7CnUJPY

A tu masz wszystko ładnie pokazane na czym to polega i o co chodzi:
http://www.youtube.com/watch?v=y7nfbnUDrAw

EDIT Chociaż rzeczywiście masz racje, zapomniałem że tam troche wiecej było tych milimetrow niz mi sie wydawalo :) jednak uważam że było po dzwonie, przyjrzyj sie tyłowi jak bys szukał jakiś śladów kolizji, mowi sie że wiecej niz 6mm przusuniecia koła oznacza ze autko mialo kolizje



Ciastek90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 02, 2011 17:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Geometria analiza

Post autor: Ciastek90 » pn maja 09, 2011 14:30

autko według wskazań miernika lakieru miało bity centralnie przód, chyba ze komuś udało się dobrać kolor tylnej maski ;) defakto po Tym co mi napisałeś na temat tej geometrii odpuściliśmy sobie ten konkretny egzemplarz za dużo do uzupełniania miał ;) ale przynajmniej się czegoś nauczyłem dzięki Tobie :) :okej:



Awatar użytkownika
unn90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: pn lut 28, 2011 21:25
Lokalizacja: Białystok/Zabłudów

Geometria analiza

Post autor: unn90 » śr maja 11, 2011 15:37

Kupiłem golfa mk4 bitego w lewy przód (koło). Stoi właśnie u mechanika. Do wymiany dwa wahacze, belka, podłużnica do prostowania, amortyzatory. Jak nic nie puknie przy naciąganiu to będzie fest.


Jeśli wszystko jest pod kontrolą to znaczy, że jedziesz zbyt wolno
Na grobie: ZGINĘLI NA DRODZE, ALE MIELI PIERWSZEŃSTWO.
http://www.fotosik.pl/u/unn90/album/1120975" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Jacek75
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 960
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 09:16
Lokalizacja: Kraków
Auto: Golf Variant MK5 1.4 TSI 122hp
Silnik: CAXA
Kontakt:

Geometria analiza

Post autor: Jacek75 » czw maja 12, 2011 17:21

Tył da się podregulować ale jedyni których znam i to umią to ASO. koszt całej geometrii w Krakowie 300.


TSI RULEZ. Retrofit: tempomat, lampki ostrzegawcze drzwi, TPMS, DRL, doświetlenie zakrętów; VCDS 11 kodowanie, kasowanie błędów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 35 gości